Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

leana3
18. bře 2015

@erlif no jo, viď - on má potvůrka ten glukometr paměť, tak jestli to budou kontrolovat 😀 To by mě čekalo vysvětlování - koupila jsem si navíc jedny proužky a měřila jak divá, protože mě to baví 😔 A taky jsem 2x měřila mamku pro zajímavost...
@vrk s tím vynulováním to nevím, ale bylo mezitím cca 5min (byla jsem na wc a měřit ketony, to je naštěstí úplně ok). Zítra tam budu volat, tak se zeptám🙂

macinek
18. bře 2015

@vrk Dle MS 18.6. a dle velkého UTZ 13.6., takže počítám s prvním týdnem v červnu 😀

vrk
18. bře 2015

@leana3 dle meho ho nebudou kontrolovat, ani ho ssebou neberu nikdy, beru jen denik diabetika, jsem zvedava co ti dr.rekne na to vynulovani. Taky jsem takto parkrat merila a vzdy byla hodnota uplne jina...

vrk
18. bře 2015

@macinek tobe jeste na velkem utz menili termin? Mne jen na 1.screeningu posouvali, ms jsem mivala po 35dnech, takze se to moc nedalo pocitat, vlastne ani poradne vim kdy, ale to bychom se klidne mohly potkat, jinak jsem cetla, ze u cukrovky vyvolavaji i tyden pred?

macinek
18. bře 2015

Dneska jsem si přesně vážila snídani podle vzorového jídelníčku a zjistila jsem že je prakticky stejná jako mé standartní snídaně, takže pohoda. Spíš mám teď navíc dopolední svačinu, kterou jsem teď moc nestíhala.

Jsem zvědavá kdy se dostanu na diabetologii a co mi vůbec řeknou 😅

macinek
18. bře 2015

@vrk Záleží podle porodnice, ale přenášet nenechávají určitě, většinou je to rozmezí 38-40tt podle velikosti mimča. Dle ms mám termín 18.6., dle 1.screeningu 16.6. a teď podle velkého utz to bylo 13.6., u prvního syna byl rozdíl větší, měl hodně dlouhé nohy, ale to je zase geneticky po tatínkovi, který má skoro 2 metry.

vrk
18. bře 2015

@macinek to jo, ja si rikam, ze to mereni je stejne naprd, jak muzou ted uz ty deti srovnavat, kdyz jsme kazdy jiny...ze? Dr.rikala, ze je o 14dni vetsi, ale muzou to byt taky jen delsi nozky, ktere mame i vrodine nebo tak, navic ja mela pri narozeni 3,8 takze zadne mrne...no jsme na to zvedava 🙂

macinek
18. bře 2015

@vrk U nás se vždycky doktorka podívala na tatínka a mávla rukou, že tady je jasné, že prcek bude větší 😀 , jako mě strašili půlku těhotenství že bude syn velkej a narodil se v absolutním průměru

sdoop
18. bře 2015

Holky, ten jahodový dort vypadá krásně!!! Mňam. Ale popravdě mě zrazují ty suroviny, mám pocit, že u nás na maloměstě k nesehnání. Já dneska peču linecké kytičky na sobotní oslavu jara, kterou máme s kamarády a mám co dělat, abych neujídala 🤐

cinda82
18. bře 2015

Ahoj, jsem po oGTT, které bylo negativní (3,89 - 7,05 - 7,7). Co si myslíte o tom, že mám po 2 hod glykémii vyšší než po hodině? Mám to nějak řešit? Děkuju za odpoveď 🙂

erlif
18. bře 2015

@vrk @saraha1 no tak se vám devčata musím pochlubit, že dneska po obědě hodina hodnota 8,3 a to jsem před obědem měla 4,1 sakra... ta hodnota v deníku diabetika je jako pěst na oko... ještě před týdnem mi takový oběd prošel (7,0) a dneska prostě ne... tak jsem si svačinku protáhla a půjdu si udělat něco teď po třech hodinách.. 🙂 a to mi to ráno s 5,1 tak hezky začalo... bojím se, dát si něco k večeři... 😀

erlif
18. bře 2015

@sdoop péct linecké s cukrovkou, to jsi odvážná... já miluji čerstvě vyndané linecké z trouby.. .to bych nedala 😀 😀 😀 já jsem z prahy a upřímně skoro půlku surovin jsem viděla poprvé 😀

vrk
18. bře 2015

@erlif a co jsi mela k obedu? Mne kolikrat taky prijde, ze kdyz mam nizsi hodnotu pred jidlem, tak to pak divne vyleti...tak jsem zvedava na sebe, ted jsem doobjedvala

vrk
18. bře 2015

@cinda82 neres to pokud ti dr.nic nerekla

vrk
18. bře 2015

@sdoop jeeejda linecke, no ani mi nemluv, to miluju

erlif
18. bře 2015

@vrk mela jsem zeleninovy salat s grilovanym kurecim steakem a protoze to bylo fakt zdrave, dala sem si polevku zelnacku nezahustovanou jiskou... takze na sacharidy to muselo fakt vyjit... jak rikam , tenhle obed mi vzdycky vychazel luxusne...

vrk
18. bře 2015

@erlif tyy jo a jeste takovy zdravy, ale co, asi jen blbej den

leana3
18. bře 2015

Ahojky,
holky je pravda, že borůvky snižují glykémii? někde jsem to četla... každopádně já měla dnes borůvkový den, zcela nezáměrně teda - v Tescu měli v akci borůvky, tak jsem si dvoje vzala a jedny praskly na svačinky už dneska, pak jsem měla ještě ve městě ovocný fresh s borůvkami (místo kafe s kolegyní🙂 ). No a hodinu po večeři (pohanková bageta se sýrem a šunkou + zelenina) jsem měla 5,4 😕

saraha1
18. bře 2015

Cauky, damy..ja jsem dneskanejak nestihala..takjsem vas jen tak letem svetem docetla.
Ja dneska nemerila vubec. A k dopo svacine jsem mela pernikovy latte a vazanej kolac, odpoledne jsem taky radila, ale nejak extremne jsem sacharidy neprekrocila, jen oproste to melo i cukry. mam chute na sladky cim dal vetsi, az takovy jakoby nekontrolovany, ach jo.

@erlif jo, werumka rikala, ze kdyz mas pred jidlem nizsi hodnotu tak ma tendenci vyletet. Takze ja vlastne nemam moc problem, nikdy nemam vychozi hodotu nejak nizkou taze se snad drzim v nejakym slusnym rozmezi 😀. ten tvuj obed ale znel ze ok, mozna neco nesedlo.
jo s tema jahodama a kojenim..vcera mi psala jedna pani z jiny diskuze, ze kdyz jim ty jahody i v tehum ze je velka pravdepodobnost, ze si mimco zvyklo uz v brisku a nebude mit problem pak z materskyho mlika. Tak snasd, tesim se moc na jahodovou sezonu.
Zitra jeste poradne doctu, co jste psaly.
hezkej vecer.

barbarkaaa
18. bře 2015

ahojky, opustila mě chripka tak jsem děal a co tělo dovolilo, čas se krátí. A po té chripce mám bílkovinu v moči a hraniční tlak ( zlobil mě u obou holek) tak dělají bububu tak kombinuju odpočinek s doděláváním . Zatím má teda ta třetí aspoň postýlku a přebalovák, a pár věcí, to Luci neměla. V tuto dobu jsem skončila v nemocnici doma jen krabice po stěhování.
S těma sladkostma v tašce do porodnice jste mě dostaly :D ale taky už uvažuju :D
Ten tvarohovej moučník bych snad radši ani nepekla, mě by přišel chutově líp tvaroh s vejcema bez cukru, na ten jsem zvyklá, to by mě chutnalo pomalu líp nepečený
jahodovej vypadá úžasně,ale stévii už ted kupovat nebudu, když jsme doted bez ni vydržela, to si dám radši rozmačkaný s jogurtem nebo šlejadou.
Novým marodům přeju brzké uzdravení
hodnoty si mi s 6 jednotkama inzulínu docela sedly, ale dnes po snídani 9,7

barbarkaaa
18. bře 2015

a ještě ooděluju důležité.... chtěl po vás gynekolog papíš od diabetologa? Já jam totiž měla včera zastup, byl velmi pečlivej, kontrola snad na 15 minut , u mého tak 5, ale je fakt že má víc zkušeností a je to kapacita. Pozná polohu dítka bez UTZ to ten mladej ne, takže děla i UTZ ..slečna se naštěstí otočila konečně) A ten mladej mě dal příkazů měřit tlak . Mám ho hraniční (on mě teda zlobil u obou těhu) a vzhledem k nasazení inzulínu chce po mě zprávu zprávu od diabetologa. Ten muj se vždy jen zeptá, zda k němu chodim a víc nechce. Tak abych tam pro ni nehnala zbytečně, prtože příští úterý tam bude zas už můj.

vrk
18. bře 2015

@saraha1 ty chute na sladke zpusobuji ty vykyvy cukru v krvi, kdyz se to drzi plus minus v rovine, tak nejsou. Ja zatim nemam vubec. Tuk tuk tuk

vrk
18. bře 2015

@leana3 jj, boruvku snizuji. I ten citron a grep se mi teda osvedcil, taky mam dnes boruvkovy den🙂

vrk
18. bře 2015

@barbarkaaa mne dava v dia zpravu vzdy a ja ji sve dr.ukazuju...

vrk
18. bře 2015

Jinak ja dnes merici den a velka spokojenost, az na hodnotu po snidani 7,2 u me nepresahly hodnoty cislo 7, jupii

erlif
19. bře 2015

@saraha1 je fakt, že to už jsem vypozorovala, pokud to mám před jídlem nízký (nestíhám jíst v rozmezí do 2h od posledního jídla), tak to pak vylítne víc.... no tak snad mi diabetoložka neutrhne hlavu 😀 mám 39dní do porodu 😀 takže si říkám, že tak 20 ideální 😀

@vrk fakt si nemyslím, že chutě na sladké způsobují výkyvy 😀 mně cukr nelítá.. naopak největší chutě mám, když mám ten cukr ukázkový 🙂 myslím si, že je to jen o sebeovládání a pokušení a bohužel i pokročilém těhotenství, kdy prostě ten prďola ti hormonama říká víc víc víc 🙂 😀

@barbarkaaa závidím ti, že tě chřipka opustila, já stále válčím, na jedno ucho stále neslyším, je zalehlé, ale od včerejška už tam nadějně praská 🙂 nevíc kašlu hlavně po ránu ale toho sirupu mám už jen půlku.. tak snad už to nebude dlouho trvat.. spíš mě teď pro změnu trápí palec na ruce, prostě jsem se probudila a neohnu ho v tom druhém kloubu co je blíž k nehtu... 😀 holky mám pocit, že čím víc se blíží porod, tím víc se rozpadám 😀
Zítra jdu ráno do laborky na krev kvůli cukrovce a pak hned na kontrolu na ORL, tak mi držete palečky!! 🙂 už teď mám z obojího bobky 😀

vrk
19. bře 2015

@erlif ale ne, fakt to je tim. Pokud mas dobry prijem bilkovin a sacharidu a cukr nelita, tak nehoni tolik mlsna, proste prejdou chute. To ale ne jen u cukrovky, ale obecne. A kdyz si das treba misto vody colu k obedu, za chvili jisto jiste budes mit opet na neco chut...nebo po cokolade, prudky narust, prudky pokles. To je znama vec ve vsech dietach... stim tehu je to mozna trochu neco jineho to mas pravdu, ale treba s hladem ne s chutema. Ovsem nepocitaji se chute vyvolane tim, ze vidim v supliku susenku nebo nekde voni buchta...to je zas jina 😂. Jee 39dni, to uz jsi kousek

barbarkaaa
19. bře 2015

@erlif ať máš brzo klid, já taky ještě kašlu a pobolívaj plíce, ale ta brutální únava a bolení kostí bylo horší

barbarkaaa
19. bře 2015

Mě to nepřijde jako výkyv u mě , spíš jako zvyk. Sladká tečka, klidně malinká, odměma po náročném dni. Nebo dobití energie, když nestíhám pravidelně jíst, prtože pokud mě netlačí cukrovka , že mi je blbě, třeba už, tak mě nic nedomutí i když někdy fakt chci, tak na sebe kašlu nejvíc no.

leana3
19. bře 2015

Ahoj ženy, tak já se za chvíli chystám na gyndu na kontrolu, doufám, že je to stále holka 😀 😀 a snad už hlavou dolů, podle kopanců do žaludku (nebo toho, co kdysi býval můj žaludek😀 ) A taky jsem zvědavá na odhad velikosti...
V dia poradně mi nic na mé hodnoty neřekli, sestřička řekla, že to ukáže doktorce a prý mi kdyžtak zavolají, ale zatím nic, tak snad to bude ok.
K obědu dnes losos na zelenině + bramborová kaše, to bude snad taky v pohodě.
Tak přeji hezký den, tady v Liberci nádherně svítí sluníčko.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru