Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

elnika
3. srp 2014

Mam mit denne pet jidel prave,takze i tu pozdni veceri,mam se merit az do posledni vecerea i po ni?

elnika
3. srp 2014

@nonnni ja si je koupim,chci presne vedet ty miry a dvakrat tydne budu merit az uz v tom budu zbehla.

werumka
3. srp 2014

@elnika Jak píše @nonnni - stačí šest měření - jak jsem Ti rozepsala výše.
Já už mám po porodu. Skoro pět let 😀 Ale s cukrovkou budem kámošit doživotně 🙂 ale jinak čekám. Na adopci. Což trvá o něco déle.

@nonnni Já osobně si myslím, že je to právě ta varianta, že to chce držet spíš nižší, protože ví, že za měsíc bude hůř. Samozřejmě ale ne na úkor toho, že bys jedla málo a byla v ketoacidóze.

nonnni
3. srp 2014

@elnika no ja mam denne 6 jidel...3 hlavni, dve svaciny a druhou veceri pred spanim...chce jen ty hlavni.

Me to mereni tedy nebavi a kdyz jim, co uz vim, ze snad dobry, tak zmerim pouze, kdyz do sebe natlacim neco noveho, potencialne ne uplne idealniho...abych jako mela predstavu.

werumka
3. srp 2014

@elnika Nene, před druhou (pozdní) večeří se neměř. To už je Ti k ničemu. Ta už je na stejné úrovni jako svačina. Důležitá jsou hlavní jídla.

nonnni
3. srp 2014

@werumka to ne, jim hodne...akorat misto susenek ted jim zeleninu, prlohy jen mensi porce a maso na prirodno, pokud to jde...vzdy to nejde, ale snaha je. A vcera jsem makala jak fretka, celkove kazdy den nejakou fyzickou namahu mam a pri nejhorsim tu mam stepper🙂

werumka
3. srp 2014

@elnika Je potřeba teď nastavit nějaké množství jídla, ale mít zároveň na paměti, že stejné jídlo Ti teď může udělat po jídle 7, ale za měsíc třeba 10. Proto je potřeba měřit průběžně.

werumka
3. srp 2014

@nonnni To je dobře, chce to vyvážit. Aby nebylo málo sacharidů a moc fyzické aktivity. Zbytečně by Ti pak vylítla glykémie.

nonnni
3. srp 2014

@werumka toho se desim, az uvidim, jak ta krivka stoupa☹ Desim se inzulinu, uz mereni glukometrem je pro me na hranici sebeposkozovani... 😒

elnika
3. srp 2014

@werumka je jo tak 🙂 .Jsem bylka z toho blba ted uz to chapu,dekuji obema 😀 .Teda budete si adoptovat?Ty uz mit nemuzes?☹.Ja na prvni dcerku cekala 5 let a s druhym mimcem jsem otehotnela po sesti letech prakticky hned a bude to opet holcicka 😀 .Ta cukrovka je fakt na nic hlavne se drz 🙂

elnika
3. srp 2014

@werumka toho se prave bojim ☹

nonnni
3. srp 2014

@elnika ja cekam treti holcicku 😀
@werumka preji, at se brzy zadari a dostanete dobrou zpravu!

werumka
3. srp 2014

@nonnni To chápu. A co teprv, když ze sebe doluju kapku krve třeba v metru 😀 😀 Neboj se toho, musíš to brát tak, že když už na to nebude Tvoje slinivka stačit, tak jí pomůžeš. Zároveň se budeš moct najíst tak, aby Ti bylo dobře a nemělas hlad. Ale na inzulínu zase tolik těhotných neskončí, takže bych se toho dopředu opravdu neděsila.

elnika
3. srp 2014

@nonnni ju taky zadny kluk 🙂

elnika
3. srp 2014

@werumka dala bych si i neco slaneho treba muzu neco?

nonnni
3. srp 2014

@werumka no u nas na diskusi jsou uz dve☹ Ale je pravda, ze mely tehotenskou cukrovku uz v minulem tehotenstvi a ted jim byla diagnostikovana velice zahy a uz nekdy kome 20.tt sly na inzulin a jako to je pak teprve veda...zejmena jedne mamince to lita hodne, spatne se ji kompenzuji zejmena snidane...je to frustujici☹

elnika
3. srp 2014

@nonnni tak to je fakt blbe a desim se toho i ja ☹

nonnni
3. srp 2014

@elnika zadny, ale ja jsem za treti holcicku rada😉

me prochazi mensi hrst (jako fakt mensi) bramburku (jen solenych), kdyz si delam k obedu oblozeny chleba.

Orechy muzes, ale vazit.

werumka
3. srp 2014

@elnika Ono je to náročnější - když máš cukrovku už hodně dlouhou, prakticky celý život, tak zároveň musíš počítat s tím, že potřebuješ zůstat v co nejlepší kondici co nejdéle. Těhotenství je pro nemocnej organismus náročný - byť třeba problém s otěhotněním není. Zvlášť. když se třeba přidají další nemoci. Člověk už je zodpovědný za to jedno dítko, které má a chce, aby tu pro něj byl co nejdýl a v co nejlepší formě. Jsem ráda, že máme zdravýho kluka a pro ségru si holt dojedem do kojeňáku 🙂
@nonnni Tak to my máme kluka jak buka 🙂 Jojo, ono se to táhne, ale jednou to přijde 😉

elnika
3. srp 2014

@nonnni to je sila jak clovek musi omezit co mel rad,ale rada to pro malou udelam.Jinak pul roku po porodu opet vypit tu hnusnou glukozu 😒 a pak kazdy rok se bere z krve krev pro zjisteni cukrovky,takze taky super.

werumka
3. srp 2014

@nonnni Frustrujici to je. Ja osobne jsem byla fakt, rada, ze uz mam s cukrovkou takovou "praxi", že jsem vlastně znala, jak se moje tělo chová v jakých situacích. Když do toho spadneš rovnýma nohama jako těhotná, máš na to pár týdnů, tak je to na hlavu. V těch dalších těhotenstvích se cukrovka často ráda objevuje znovu. Ale vždycky tam hraje roli víc faktorů, nikdy to není předem dané. Lačné hodnoty jsou u diabetiků téměř největším strašákem. A to i nás - celoživotních - můžou za to hormony a těm prostě neporučíš, že se nemají produkovat 🙂

elnika
3. srp 2014

@werumka ano to chapu udelala bych to stejne a hlavne at to dobre vse dopadne a mala je brzy s Vama 🙂

elnika
3. srp 2014

@werumka taky doufam,ze cukrovka po porodu vymizi a bude klid.

nonnni
3. srp 2014

@werumka urcite to prijde brzy!

S tou zatezi to chapu, koukam na ruzne dokumenty ted a prave tam byla pani s cukrovkou, jiz od detstvi, jeji maminka na cukrovku zemrela v relativne rannem veku (respektive na nejaka onemocnini s tim spejena) a ona rodila 4. dite...strasne spatne se ji to kompenzovalo, musela byt v nemocnici a naonec ji odebirali kolem 36.tt plodovku, aby zjistili zralost plic plodu a mohli ji porod vyvolat, byla uz neurdrzitelna. Bohuzel se opakovane zminovalo, ze v relativne blizke budoucnosti zacne ztracet zrak a skonci slepa, jako nasledek...ona to vedela a bylo to moc smutne😢

elnika
3. srp 2014

@nonnni to je strasne ☹

werumka
3. srp 2014

@elnika Já bych se nějakou představou, že cukrovka po porodu nezmizí, vůbec nezaobírala. Tam se musí pokazit něco zásadního, aby to tak bylo. V drtivé většině s odchodem placenty odchází i cukrovka.

@nonnni Právě, že si můžeš vždycky vybrat, jakou cestou půjdeš. Já jsem kompenzovaná dobře, potíže nemám, protože se fakt snažím, ale zase je to psychicky někdy náročné a je to stres. Mým rodičům když jsem cukrovku dostala, říkali, že budu do dvaceti slepá. To bylo asi před 25 lety. V tomhle jde medicína hodně dopředu, s pádem komunismu najednou byly glukometry, přišly inzulínové pumpy... ale pořád je to hodně o tom konkrétním člověku. Taky jsem ležela v nemocnici s vrstevníky, kteří se rozhodli, že si prostě život užijou se vším všudy, i když budou brzy slepí a odejdou jim ledviny. Já se mám na tenhle přístup příliš ráda a mám příliš ráda svého muže a syna, abych si tohle dovolila 🙂

elnika
3. srp 2014

@werumka Mas pravdu clovek musi chtit bojovat a hlavne kdyz ma pro koho.Tak stejne znam i lidi co meli rakovbinu a bojovali a ustalli to,vsechno ma sve.Kdo chce tak to dokaze,kdo nechce tak bohuzel.Je super ze mas k tomu takovy pristup 🙂

elnika
3. srp 2014

@werumka prosimte dneska mi vysla poisledni vecere na deset vecer,mam se rano zmerit uz v sest a nebo v sedm staci a pak se hned najist?Vetsinou po jidle chodim po baraku abych si nelehla a cukr stoupal,takhle pri chuzi klesa 🙂

nonnni
3. srp 2014

@elnika
@werumka

tak po jidle mam 6,6 🙂

werumka
3. srp 2014

@elnika To víš, dneska jsem výjimečně sluníčková, jinak jsem spíš na zabití 😀 😀

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru