Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

leana3
26. bře 2015

@vrk a já mám zase chuť na těstoviny s grankem a máslem😀 ale to si asi nedám... S rozinkami mi to připadá ok, sice je v nich cukr, ale moc bych to neřešila.

saraha1
26. bře 2015

@vrk to si urcite dej.. ja mam hroznou chut na nudle s tvarohem..ale ja tam musim mit to krupani mezi zubama od toho cukru, tak to nevim, mohla bych jedine stevii sypkou 😀. Hrst rozinek je sladka hodne, testoviny i tvaroh maji taky sacharidy, tak jestli chces bejt pocitva, tak by to chtelo asi malou porcicku a to ja bych nezvladla..ale delas mi desny chute 😀.

erlif
26. bře 2015

tééda holky, Vám fakt všem chutnají těstoviny na sladko? no fuj 😀 😀 😀

a.n.d.y
26. bře 2015

@leana3 dneska, když jsem se píchala, tak jsem si pořád říkala "dělám to jen pro tebe, doufám, že mi to pak pořádně vynahradíš" 🙂 Safra, ta lačná je u tebe vyšší :-/ A baštíš druhou večeři? Já to měla vždycky nejhorší po snídani a to jsem vážně jedla suchý chleba a šunku. Pak to dokonce půlila a pořád se to jen zvyšovalo. Dneska mě děsně honila mlsná v obchodě 😀 Stačila by mi i klidně jen blbá houska 😀

@saraha1 díky, určitě si zvyknu, ale vpich cítím ještě teď. Zítra to snad bude zase o kousek lepší 🙂 Hlavně, že se můžu víc najíst 😀

a.n.d.y
26. bře 2015

Těstoviny mi prochází, tvaroh taky, asi si je jeden den udělám na sváču 😀

linda273
26. bře 2015

Tak sem byla dnes na gynde a pan doktror rikal ,ze nechape jak mi nemohli nabrat tu krev ze zily a pichli me do prstu,rikal ze si mysli,ze tam nic nebude a ze jsem v poradku mimco je pry tabulkove a ani nevxpada ze by melo sllony k tomu byt obrovske ,ale pro jistotu me poslal k nejake zname do Podoli aby to mel na papire ,ze tu cukrovku nemam,hlavne jak sem najela na stravu 5krat denne a vecer hrnek mlika,mam nahore a to i vazrna s oblecenim 1kg takze super,je znat kdyz se necpu vsim a nepiju ochuceny vody

rozarka13
26. bře 2015

Ahoj holky, máte nějaký tip na snížení glykémie nalačno? Mám těhu cukrovku kvůli této ranní hodnotě, přes den mám hodnoty v pohodě do limitu, ale ráno se mi to prostě nedaří - lítím od 5,2 do 5,9. Zkoušela jsem k druhé večeři samotné mlíko, nebo chleba s máslem a zeleninu, ale nic. Ještě se chystám na ty kukuřičné lupínky bez cukru, jak tady některá z vás doporučovala, ale zatím jsem koukala jen v Bille a tam měli samý oslazený, tak se budu muset mrknout někam do zdravý výživy - nebo máte tip, kde je koupit a kolik asi stojí? Díky holky a všechny se držte, někdy nás to stojí hodně sil, ale čeká nás ta nejhezčí odměna 😵

leana3
26. bře 2015

@rozarka13 to jsem psala já, mají je v drogerii DM pod značkou Alnatura, ale musíš koukat, aby to byly fakt ty neslazené (je to na nich německy "ungesüst" ). No vyzkoušej to, každému prochází něco jiného. Já právě taky spadla do diagnózy GDM kvůli těm lačným glykemiím, po jídle mám vše ok.
@a.n.d.y jo jo, druhou véču mám, snažím se fakt do těch 30 g sacharidů. Zkoušela jsem i noční svačinku, ale bylo to stejné a protože mi to nedělalo dobře, už ji nejím. Uvidím, co mi řeknou v dia poradně, zatím jsem jen volala svá měření a prý to nemám řešit.
@erlif jo, je to vzpomínka na dětství🙂 miluju, jak se to granko na horkých těstovinách rozpustí s troškou másla, mňam😀 Ale vím, že spousta lidí to nesnáší...

rozarka13
26. bře 2015

V DM? Tak to by mě nenapadlo, tak to díky, určitě vyzkouším 😉

erlif
26. bře 2015

@leana3 já to nejedla ani jako dítě a i teď k tomu mám vysloveně odpor.. ale když mluvíš o rozpuštění granka, dala bych si krupicovou kaši 😀 jen kaši a granko nic víc... 🙂 no chystám se upéct si štrůdl, když mi dopadl dlouhodobý cukr tak výborně... jen se musím dokopat abych ráno byla víc aktivní... nějak se mi nic nechce 😀

@rozarka13 nevím v jakém jsi týdnu.. ale mně hned po zjištění cukrovky, pomáhaly noční svačinky (tj. ve 2h ráno když jsem šla čůrat jsem si zobla kukuřičný chleba a dala si dcl mléka), teď už si ji dávat nemusím a na lačno mám 5-5,2 asi tím pokročilým těhotenstvím... 🙂 a moje diabetoložka je spokojená.. ještě mě napadá, jestli máš teplé vydatné večeře? Někdo tu psal, že to má u něj taky velký vliv pak na lačnou glykemii. Držím pěstičky, ať se ti to podaří srazit!!!

rozarka13
26. bře 2015

@erlif Je pravda, že večeře mám spíš studené, ale když já už večer nemám tolik hlad. Je to opravdu o tom zkoušet různé kombinace a vychytat to 😒 Jsem v 31. tt a čekám, že se cukr v těchto týdnech zvyšuje, tak bych to chtěla ohlídat. Taky mi dělá problém, že ještě chodím do práce a nemám tolik pohybu....ale to na tu lačnou glykémii beztak nemá vliv. Ale důležitý, že jsem teď měla dlouhodobý cukr 38, tak to jsem měla radost. Ještě mi známá doporučovala každý den vymačkat celý citron do sklenice vody - to je dobrý na snížení právě dlouhodobýho cukru.

vrk
26. bře 2015

No holky, tak divejte 🙂 uz to laduju. Koupila jsem ty obri rozinky a mnaam, nakonec bez stevie. Azcela bez cukru.. jen ty rozinky ale nedoslazovane /i tak jsou sladke, vim/. Tvaroh a vajicka je hodne bilkovin a testoviny a rozinky sacharidy, tak tomu prizpusobim porci, ale mlaskam si mnam. Hodnota pred obedem 4,8 tak uvidime co bude po...

leana3
26. bře 2015

@rozarka13 tak to jsem zvědavá, vodu s citronem piju pořád🙂

leana3
26. bře 2015

@vrk hm, vypadá to pěkně, já zas zvažuju neslazenou žemlovku s tvarohem - dětem bych ji posypala cukrem, sobě možná tou stévií, i když mně moc nechutná...

vrk
26. bře 2015

@rozarka13 to praktikuju denne stim citronem, chutna mi to vic nez samotna voda a fakt to zabira i po vydatnejsim jidle. Ale doporucuje se cely citron do 1,5l vody ne jen do sklenice ;)

vrk
26. bře 2015

@leana3 jj, nad zemlovkou jsem taky uvazovala, jablicka lepsi nez hrozinky🙂 ta bude priste nekdy 🙂

vrk
26. bře 2015

@erlif ja se priznam, ze sladka jidla miluju. Knedliky, kase, sulanky s makem apod. Mnam a ted tedy nepohrdnu ani tema testovinama, to ostatni bych ted nemohla, takze si pochutnam i na nich, ale mam to tak po 5letech urcite🙂 ale mnam mnam

erlif
26. bře 2015

@rozarka13 to chápu, taky na teplou večeři vůbec chuť nemám... já chodila do práce ještě minulý týden a pohyb skoro nemám, protože mě všechno bolí a dýchám jak slonice 😀 max chůze, jinak nic... Já někde četla, že na dlouhodobý cukr nepomůže vůbec nic, že tam se právě ukazuje jestli člověk vše dodržuje nebo podvádí a lítá mu to... ale máš hezkou hodnotu.. uvidíš že při dalších testech bude zase nižší... no mně jednou vyšla lačná 4,8 a kupodivu po tom, co jsem se přejedla teplou večeří, noční sváču jsem si nedala a tu ve 2h ráno taky ne a pak jsem byla v šoku, jak hezky to vyšlo... je pravda, že je to o tom zkoušet a vychytat to... možná lepší mít na noc hraniční hodnotu než aby jsi třeba hoďku po jídle měla jen 6... ale kdo ví.. tohle je taková věda... 🙂

erlif
26. bře 2015

@vrk tak to já sladká jídla taky miluju, po ovocných knedlíkách se můžu užrat 🙂 ale zemlbába ani sladké těstoviny, nééééé 🙂 jdu si udělat štrůdlík, jahod jsem se nějak přepapala... tak to chce změnu 🙂

saraha1
26. bře 2015

@erlif
@leana3
@vrk
@rozarka13 tak holky, muj obed - spagety byla takova porce sacharidu, ze jsem nemohla verit kalorickejm tabulkam, takze jestli po tomhle nebdu mit 10, tak to bude zazrak 😀. Pro jistotu jsem si ted uavrila caj z boruvci 😀.
Jinak si myslim, ze lacna dejme tomu do 5,4 je vazne v pohode...glukometr urcite o per desetinek meri vic jakejkoli.
Vrk, ja jsem netusila, ze to bude zapejkat, to je vlastne takova testovinova zemlovka, kterou miluju 🙂.
Jo a ty teply vecere..nevim, kdo to tu psal, ale ja, kdyz jsem si dala velkou teplou veceri s obsahem masa treba v 10 vecer nebo pozdeji, tak jsem jedine tehdy mela ukazkovou lacnou, jinak nikdy.

No a ptala jsem se mamky, co planuje na jeji oslavu - predkrm mozzarella zabalena do prosciuta (neobtezuju se tim, jak se to opise 😀), vyvar, hovezi licka a br. kase, zakusek a chlebicky...tak ja nevim, asi si dojdu pro inzulin rovnou 😀.

Erlis, to o tom nocnim jidle bez svaciny..tak rpesne takhle jsem to mela ja!

linvitra
26. bře 2015

Tak dnes kontrola. Celkem sem z cukrovkové diety zhubla 8kg, takže celkový váhový přírustek v těhotenství je 0, protože 8 kg jsem předtím nabrala. 😀 Jinak prcek je prý je celkově napřed s velikostí, ale bříško větší nemá. Váží 3200g. Na kontrolu na diabetologii mám přijít až po šestinedělí. Ale prý mám měřit glykémie i po porodu... a to sem se tak těšila, že si po porodu dám čokoládu. ☹ Ještě mě zarazilo, že má prý na hlavě a trupu nějaké prosáknutí. Nevíte, co to znamená?

andreaska2
26. bře 2015

@linvitra gratuluji 🙂 taky mám už dole 4 kg z celkově nabraných 9 kg a to jsem 33 tt,takže předpokládám,že ještě něco dolů pujde.Co se týče velikosti miminka-to moje je taky větší.Je problém,když má větší bříško?Co se týče toho prosáknutí,tak bych se toho nějak neobávala.když to tvůj lékař nijak neřešil,ale určitě bych chtěla,aby mi to vysvětlil...

saraha1
26. bře 2015

@andreaska2
@linvitra decata, zrovna sje to resila v pondeli,.. prcek ma brisko vetsi o dva tydny nez hlavu a nohy. Trochu me to znekldinilo, ale mudr rikal, ze to je v poradku, ze to rozhodne neni zadny cukrovkarsky dite. A my meli odhad ve 35+1 3150g, takze tak nejak stejny jako ty livintra.
Ty vahovy ubytky vam zavidim. Ja jsem ted behem mesice pribrala 2kg, coz me trochu stve, ale cpu se vic no, jak se blizi porod.

No jinak ostatnim... necely dve hodiny po mega extra sacharidovym obede mam 6,9. myslim, ze by to vydalo sacharidove na ten glukozovej napoj pri OGTT 😀.

andreaska2
26. bře 2015

@saraha1 moje mimčo má bříško o 10 dní větší a taky říkala doktorka,že to je v pohodě...teď na poradně ve 31+6 tt odhadla jeho váhu na 2050-2100 g,trochu jsem ten váhový přírustek dietou zpomalila,což jsem ráda,před 2 týdny ho "zvážila" na 1980 g,takže za 2 týdny přibral jen 70-120 g.....

a.n.d.y
26. bře 2015

@vrk No mňaaaam, tak to bych bych vyblízala i talíř 😀 Ale o bávám se, že já bych měla s rozinkami asi problém. Dneska jsem jedla úplně stejný oběd jako včera (ochucená rýže, šunka, hrášek, cibule, ledový salát se zálivkou). Je pravda, že jsem si toho dala o maličko víc, ale hodnota dnes 8 a včera 5,6, takže moje tělo si ze mě dělá blázny. Naštvaná jsem byla velice 🙂

a.n.d.y
26. bře 2015

@saraha1 páni a kdyby bude ta oslava? 😀 Já bych se zbláznila 😀

barbarkaaa
26. bře 2015

@a.n.d.y to daaaaas ja kdyz si vzpomenu jak za dedy se musely vyvaret strikacky michat dve slozkY ..... zlaty pero.
Me ho zabavili si myslej ze budu litat po oddeleni a hrat i na vcelicku 😎
Jak ja miluju mliko uaaaaaa a muj kefir me chybi

saraha1
26. bře 2015

@a.n.d.y no v nedeli 🙂
teda z tvyho obeda bych mela strasnej hlad. Ryze je pro me hladova, takze bych v tom musela mit hodne masa, abych za hodinu nepadala hlady. Jinak teda hrasek a cibule taky maji sacharidy, tak treba to proste dneska nesedlo. Hlavne se nestresuj!

barbarkaaa
26. bře 2015

@a.n.d.y hele a mas novou jehlu ? Ona se hned lehce prihne a pak to hned boli.

barbarkaaa
26. bře 2015

Ja taky sladky obedy miluju. Hlavne rychlovka. Ty zemlovk bych se mozna bala kvuli te bile housce v ni. No ale po tech bilych rohlikach s kakaem k snidani.....

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru