Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

anjelita
2. dub 2015

@vrk to zalezi na kazdym jak moc chce/nechce zlepsit svoje zdravi. Na alkalickou dietu se da najet postupne pokud to nekomu prijde prilis radikalny. Ja s tim zacala hned a uz za tyden mi bylo o poznani lip, vic energie a optimismu, rekla bych ze jsem byla uplne "bezduvodne stastna", a pak za 14 dnu mi delali novy testy a byla jsem zdrava jak ripa. Telu to jen prospeje, ale v tehotenstvi by se melo prave davat bacha na spalovani tuku (jde to totiz u tyhle diety jak po masle), a tudiz by se melo jist celkem dostacujici mnozstvi aby telo nezacalo hubnout. Protoze spalovani tuku neni vhodny pro to, ze tuk skladuje toxiny ktery se pri jeho spaleni uvolni do krve, coz by bylo jediny nebezpeci pro miminko, ne samotna dieta. Sunky atd. obsahuji mimo jine i nebezpecnej konzervant kterej u lidi zpusobuje alergie a astma. Ted mam druhy tehotenstvi naprosto v pohode a krevni testy 100% v poradku. Sice nejsem na alkalicky diete, ale zaradila jsem jeji zakladni prvky do kazdodenniho zivota. Dokonce se mi vylepsenim zivotniho stylu obnovil i pocet krevnich desticek co jsem mela vzdycky pod limit, a i pres to ze v tehotenstvi jich byva vetsinou min nez normalne, jsem pry prekvapive v horni hranici normalniho limitu.

macinek
2. dub 2015

@barbarkaaa Moc gratuluju k holčičce i k rychlému porodu 😵

macinek
2. dub 2015

@anjelita No dívala jsem se na to a jako zeleniny člověk musí jíst víc ale je dost problém s kvalitou a sezoností, šunku kupuju hlavně v ověřeném řeznictví, kde vím že je fakt kvalitní a necpou tam zbytečně nic navíc (a stejně jí nesním moc). Akorát teda moc nevím jak nahradit vejce a maso, luštěniny mám ráda, ale teď v těhotenství je moje zažívání snese jenom ve velmi malé míře bohužel ☹ , tofu apod si občas dám, ale soja je taky dost problematická, takže kde nahnat bílkoviny?

vrk
2. dub 2015

@macinek
@anjelita tak tak kde nahradit bilkoviny?🙂 kdyz nesmim mleko maso a vejce? Nicmene to je prave to, nerikam, ze to nefunguje, ale vim ze bych ted okamzite zacla hubnout a telo by stim nejaky cas bojovalo i tak kazda detoxikace v tehotenstvi je nezadouci. Myslim ze je to dobry tip, ale ne v tehotenstvi. Rekni mi tedy cim se ted ridis pokud uz ji vlastne zcela nedrzis? Ja sunky kupuju jen kvalitni v overenych obchodech s min 95%masa. Navic masu stejne nijak neholduju.

anjelita
2. dub 2015

@macinek Zeleninovej protein (bilkoviny): artycoky, vrsky repy, brokolice, ruzickova kapusta, zeli, kvetak, okurky, lilek, hrasek, zelena paprika, kapusta, hlavkovy salat, horcice zelena, cibule, cervene brambory, spenat, listy turinu, rericha, sladke brambory, cuketa.

Protein v lusteninach: garbanzo beans, kidney beans, cocka, navy beans, soja, hrach.

Protein v obili: jecmen, hneda ryze, pohanka, proso, quinoa, zito, psenicke klicky, divoka ryze.

Protein v ovoci: avokado, grapefruit, okurka, citron, limetky a rajcata.

Protein v trave: psenice, jecmen, kamut, psi a citronove travy.

Protein v orechach a semenech: mandle, liskove orechy, semena konopi, Chia semena, dynova seminka, sezamová seminka, slunecnicová semena, vlasske orechy.

anjelita
2. dub 2015

@vrk @ macinek i do ty nejlepsi sunky se dava konzervant, jinak by se jim na pulte zkazila za 2 dny. Spis se mrknete na slozeni, melo by to byt napsany na ty etikete. Ja jsem ji taky driv kupovala, prosla jsem si vsechny ingredience a vsechno bylo ok, kvalitni byla dost, ale posledni ingredience byl nervovej skodic konzervant, uz si bohuzel nepamatuju presny jmeno. Bylo to skryty pod Eckem. Mam v telefonu aplikaci ktera mi rekne kde je skodlivost tech ci onych ecek na stupnici od 1 (prirodni latka ziskana prirodni cestou) po 7 (zivot ohrozujici ecko). Ecko na konzervaci sunky bylo na stupnici cislo 5, tedy naprosto nevhodny ke konzumaci detma, zpusobujici alergie, hyperaktivitu a stres. Vyhodila jsem tehdy pulku lednice kdyz jsem tu aplikaci sehnala, protoze jsem zjistila ze jsem fakt jedla jedy.

barbarkaaa
2. dub 2015

@vrk snad jo. Uvidime co skritek hur se prisava holky se chytly hned, ale kdyz uz se chyti tak vytahla co ma.

@saraha1 taky vse neeeeej
@vrk hele tak ted uz se tak nehlidam, uz nikoho neohrozuju . Nove info dneska bez i inzulinu, merit a dle toho sebud vysadi, nebo snizi nez si to sedne

macinek
2. dub 2015

@anjelita No já nevím ale tím že člověk zase musí hlídat množství sacharidů, tak nevím jestli by mě to zasytilo a teda snídaně by byla asi velký oříšek 😒 . Každopádně miniálně polovinu toho co jsi vypsala mám v jídelníčku pravidelně zahrnutou (zelí jsem měla včera, okurky jsou teď moje hlavní zelenina, hrášek mám k obědu dneska, špenát zítra, řeřichu si sypu na chleba pravidelně, oříšky mám taky každý den)

nicky27
2. dub 2015

@barbarkaaa ju gratulace ... preji mnoho zdravicka a at dela jen a jen radost

anjelita
2. dub 2015

@macinek ja jedla k snidani zraly avokado s rajcetem a morskou soli. Je to uzasna mnamka!

macinek
2. dub 2015

@anjelita Avokádo bohužel nepozřu blé a i kdybych ho jedla tak se nedá jíst každý den 😒

anjelita
2. dub 2015

@macinek to je asi o zvyku. Ja tim bezne nahrazuju maslo..

macinek
2. dub 2015

@anjelita Mě tam vadí ta tučná dochuť a dochucené ho sním tak akorát s česnekem a česnek v syrovém stavu mi v těhotenství zase nedělá vůbec dobře ☹ a taky se v rámci možností snažím vyhýbat těmhle exotickým potravinám, pokud možno vybírám aspoň to s evropy.

anjelita
2. dub 2015

@macinek No ja rikam mne slo hlavne o okamzity zlepseni zdravotniho stavu, takze chut musela jit stranou. A pak jsem si na to zakratko tak zvykla ze uz jsem s tim nemohla prestat 🙂

vrk
2. dub 2015

@barbarkaaa tak super!! Je to za tebou

vrk
2. dub 2015

@anjelita jj orisky, quinou, pohanku, ryzi, okurky, cibuli, grepy, citrony, lusteniny, seminka, kvetak, salat, zelenou papriku. To jim ted porad. Rajcata mi bohuzel na cukrovku neprosla, takze ty ted nezarazuji vubec. Napr o soje si myslim, ze zdrava neni vubec a jak to ze se smi obili tedy? Psenice apod...vzdyt jsi psala, ze je kysele. Ja kdysi pekla i jen oriskovy chleba, byl hodne tucny, ale zasytil. Vsak by se to clovek nejak naucil jist. Ja mam rada zdravou stravu a uz pri snaze otehotnet jsem zkusila kde co vc.odkyseleni organismu. Nicmene ted je alespon dobry zacatek nejist ten cukr a tucne a smazene jidla. Ty teda nejim ani normalne 🙂

vrk
2. dub 2015

@anjelita k tomuto ale cloveka donuti vaznejsi zdravotni problem nez jen tehu cukrovka, asi jsi mela jeste jine potize ne?

anjelita
2. dub 2015

@vrk na prvni otazku - psenice jako obilnina tam na seznamu neni, je tam ale trava z psenice. Trava je nejvetsi zdroj vitaminu C a proteinu.
Na druhou otazku - tehotenska cukrovka je sama o sobe dost velkej problem protoze jasne indikuje ze telo ma problem. Moje pribuzna dostala tehotenskou cukrovku v 18ti a dodnes je silna cukrovkarka nonstup zavisla na injekcich inzulinu. Rozhodne jsem nechtela takhle dopadnout.

vrk
2. dub 2015

@anjelita ale to je extremni pripad...vetsina lidi se ji po tehu zbavi, nicmene inzulinova rezistence zustane...zrovna ted mi doktorka rikala, ze pokud bych nekdy pribrala vic na vaze, tak muzu mit problem a cukrovku normalni...tedy treba za 20-30let. Ale ziju stim, ze po těhotenství uz nebude a nerikam, ze si potom na tve rady nevzpomenu a poradne to neproctu.

anjelita
2. dub 2015

@vrk mimochodem pridavanej cukr je dneska snad uplne ve vsem, proto se cukrovkari musi vyhybat i pecivu protoze tam je ho taky dost. Videla jsi nekdy dokumentarni porad "fed up"? je to o cukru a kolik ho denne nevedomky zkonzumujeme aniz bychom to vedeli.

vrk
2. dub 2015

@anjelita jojo, ja vim, nej je varit a pect doma. Ten porad neznam, ale o tomto vim dost...diky vysazeni cukru ze stravy se mi podarilo otehotnet, takze vim oc jde ;).

leana3
2. dub 2015

@barbarkaaa jé, gratuluju moc! Krásné míry, tak ať jste obě v pořádku a už si užíváte spolu a v klidu bez strašení tlakem a cukrovkou!

leana3
2. dub 2015

@saraha1 všechno nejlepší! a dej si nosu, však už to máš za pár🙂

vrk
2. dub 2015

@saraha1 taky moc gratuluji! !

leana3
2. dub 2015

Tak dámy, dnešní kontrola na diabetologii celkem ok - ale musím říct, že to tady v Liberci berou děsně vážně... dokonce mi sestra kontrolovala zapsané hodnoty podle glukometru a dostala jsem vynadáno, že nezapisuju všechno! Taky mi naměřila šílený tlak 150/80, normálně u své gynekoložky mám 130 nebo 120/70. Jinak doktorka pak už byla v pohodě, ale na ty moje rozkolísané ranní glykémie mi napsala lék - dala mi tedy vybrat mezi inzulinem a lékem metforminem, tak jsem zvolila lék. Mám zatím minimální dávku večer, uvidím jak to půjde. Prý jsou s ním dobré zkušenosti hlavně v zahraničí, tady v Č se teprve u těhotenské cukrovky zavádí. No nadšená z toho úplně nejsem, ale tak co se dá dělat...
Tak buďte všechny zdravé a mějte se...

erlif
2. dub 2015

@leana3 to je fajn, že to berou vážně, alespoň nic nezanedbáš 😉 O fous vyšší tlak mi včera naměřili v poradně v nemocnici 😀 157/96 😀 normálně mám tlak 110-120 ukázkový.... tak jsme tomu daly čas.. za což jsem ráda, prtoože jinak by to bylo na hospitalizaci.. brrrr
Určo dej vědět, jak to s tím lékem půjde 🙂 A nemrač se.. lepší než injekce do břicha 😉

vrk
2. dub 2015

@leana3 metformin se muze brat v těhotenství? To slysim prvne...ja ho brala pred tehu 1x denne 500mg, ale kvuli necemu uplne jinemu nez cukrovce a v tehu jsem musela hned vysadit. Tak proto se divim. Ale vsak oni vi co delaji. Zas na druhou stranu dobre, ze jsou tak peclivi. Ja tam glukometr ani nenosim 😀 radeji. Toho leku se vubec nemusis bat. Je to slabe, nekdo bere i 4x denne a ani cukrovku nema treba...ja byla jen prvnich 14dni vic unavena po nem. Brala jsem ho teda rano. Ty budes na noc, tak to je pohoda. Ten tlak byl jen stresem, ja to tak mivala ze zacatku v poradnach, kdyz jsem se o prcka moc bala.

sdoop
2. dub 2015

Tak jsem se dnes na kontrole ptala, jestli (když mám cukrovku) nemají v plánu vyvolávat a prý ne. Prý se to dřív bralo automaticky v 38.týdnu na vyvolání (to už bych měla brzy ☹ ) a dneska, že když je vše ok, tak nechají i 5 dní přenášet :-/ Takže jako u způsobu měření, testů a všeho ostatního u cukrovky i na tohle platí, každý pes, jiná ves 🙂 Doufám, že se tedy malý rozhoupe brzy sám 🙂

vrk
2. dub 2015

@sdoop a delali ti utz? zajimalo by me kolik uz prcek ma, neboj, jeste 14dni cas ;)

werumka
2. dub 2015

@barbarkaaa Gratuluju! Oslaď si život, na Velikonoce se to hodí! 🙂

@vrk Metformin se v těhotenství u nás používá poslední dva roky. V zahraničí o dost déle....

@sdoop Vyvolává se u diabetiček 1. typu - mezi 38. a 39. týdnem, nebo u rozkolísané těhotenské cukrovky. U normálního průběhu gestačního diabetu k tomu není důvod.

@anjelita Ahoj, případ kamarádky nesouvisí s gestačním diabetem. Těhotenstvím se jí rozjela cukrovka 1. typu a to je čistě autoimunitní záležitost. Nikoli metabolická a není závislá ani na stravování.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru