Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

erlif
8. dub 2015

@saraha1 drzim ti pesticky!! treba si to prcek jeste rozmysli! 🙂 je mu u tebe asi moc dobre, stejne jako te me u me 🙂 jdu dnes rano do poradny... a urcite jsem stale jak beton... objednana jsem na 10.45 ale jdu tam na 8h tak snad me nevyrvou ale jsem cukrovkarka a v 11h sem zvykla obedvat 😀 tak doufam, ze s jejich rychlosti stihnu obed s holkama z prace 😀

@barbarkaaa no doufam, ze si me tam nenechaji, potrebuji vyzehlit oblecky, co jsem dostala k velikonocum misto nadilky 😀 uz se ale sotva hnu, casto mi tvrdne brisko a mala tam uvnitr radi jak cert, vcera jsem myslela, ze me roztrhne vejpul! 😀 ale aby se sesunula k porodu to neeee 😀

Holky jinak se musim pochlubit, dnes lacna 4,8 !!!!! 😀 ja snad zacnu mit pred porodem rada ranni pichani 😀

aanicka
8. dub 2015

Ahoj děvčata. Nemám sílu dočítat celou diskuzi, ale snad mi poradíte. Včera mi zjistili těhu cukrovku. V předchozím těhu jsem jí neměla, ale dělali mi starší verzi testů - odběry jen po 120 min. a hodnota 8,2, na lačno byla OK. Na sladkým jsem poslední týdny teda fakt ujížděla, no co se dá dělat. Piju čistou vodu, což je pro mě masakr. Chci se zeptat, zda je možné sladit aspoň stévií? Je to přírodní, vím, že umělá sladidla neee. Díky moc a přeji pevné nervy vám i sobě 😉 .

erlif
8. dub 2015

@aanicka Ahojky, jojo stevii se sladit může... tedy pokud si koupíš tu čistou.. jsou prý ještě nějaké s příměsí a to už obsahuje cukry které nesmíme... někde před tím holky varovali... to mi povídej, čistou vodu nemůžu ani vidět, já si ji hodně podchlazovala a dávala citron, to teď ke konci těhu nemůžu, protože mě z toho pálí žáha, a jinak jsem na ovocných čajích, což je taky peklo, ale alespoň dodržuji nějaký pitný režim 🙂

linvitra
8. dub 2015

Já furt přemýšlím o tom metforminu... je nás tu celkem dost, kterým byl předepsán na PCO. Tak ši říkám, jestli nám tím zbytečným užíváním metforminu vlastně tu těhotenskou cukrovku "nevypěstovali". Jinak zas mi lítají ty lačné... 5.3 - 5.7 inzulín už mi prý vracet nebudou, ale musím 3x týdně na kontrolu kvůli tomu prosáknutí tkáně u malýho. :-/

petane
8. dub 2015

ahoj holky, mně po ogtt údajně vyšla vyšší druhá hodnota po vypití glukozy. Tak jsem dneska byla v diabetické poradně a na lačno mě píchli do prstu- hodnota 4,6, pak jsem se měla nasvačit a po hodině znovu píchnutí do prstu- hodnota 6,4... Dostala jsem domů glukometr a papír s diabetickou dietou. Jak mají být prosím ty hodnoty? Mně to nepřijde vysoké, ale nerozumím tomu.

erlif
8. dub 2015

@petane ahojky, hodinu po jídle bys měla mít 7,8 (měření po dvou hodinách u gestačního diabetu prý nemá smysl, ale tam je tuším hodnota 6,8). Ranní by měl mít člověk do 5,1 - ale někde chtějí do 4,9, u mé doktorky prochází i 5,4 🙂 takže záleží i na tvé doktorce... jinak víc o hodnotách a všem je na www.tehotenskacukrovka.cz tak mrkni tam 🙂

petane
8. dub 2015

@erlif Tak nechápu, co se jim na mých hodnotách nezdá?!

suzik161
8. dub 2015

@petane to je přesně ta diskuze,tady mi holky fakt pomohly. Uvidíš,co ti řeknou v pondělí, třeba to pak bude dobré a nebudou tě nervovat!

erlif
8. dub 2015

@petane tam jsou dulezite ty hodnoty po glukoze... ne nejaky test v poradne... uvidis sama kdyz se muzes merit, pokud budes jist normalne a budes mit tyhle hodnoty, mas vystarano...

petane
8. dub 2015

@erlif tak děkuji a uvidíme, jak to bude do budoucna 😉

barbarkaaa
8. dub 2015

@vrk šíš ted jsem zjistila, že jsem se na cukrovkářskou stravu ptala
@erlif misto tebe, to je ta kombinace TD a SVM :D

barbarkaaa
8. dub 2015

@vrk a jak je? myslím na vás
já se dnes dokopala k focení, v nedeli KO, v ponděli velikonoce, v uterý půl dne zabitýho na kontrole žloutenky, tak vám pak ukážu naši Kateřinku

barbarkaaa
8. dub 2015
macinek
9. dub 2015

@barbarkaaa Krásná prdelka 😵 😵 😵

macinek
9. dub 2015

Já jsem byla včera na gyndě, malej váží necelých 1600g, plně odpovídá tt akorát má dlouhé nohy, ale to měl i první syn, já mám dlouhé nohy a manžel má skoro 2 metry, takže ani prcka snad mít nemůžeme 😀

lucisuska
9. dub 2015

Holky, kdy se MUSÍ jít na OGTT po porodu? Mě tam doktorka chce poslat hned po šestinedělí. Jenže vím, že hodně kamarádek chodí až po půl roce, tak chci taky až po půl roce...🙂 Už kvůli kojení a hladovění před testem, době klidu po testu - to asi nebudu moct kojit, když bych neměla mít žádný energetický výdej...Nevíte, jak to je? Opravdu se MUSÍ po šestinedělí nebo se MŮŽE až po půl roce? PS: Cukrovku jsem neměla nijak závratnou, na dietě jsem byla od 34.tt.

a.n.d.y
9. dub 2015

@barbarkaaa nádherné fotky a krásná princezna! 🙂

erlif
9. dub 2015

@lucisuska mně doktorka taky řekla po šestinedělí... ale znám spoustu holek, co tam po porodu ani nešly... zatím to neřeším, uvidím jak to po porodu budu zvládat a všechno kolem... myslím si, že je jedno jestli tam člověk půjde po šestinedělí nebo až po půl roce... pro klid duše je asi důležité, že si tam vůbec zajde.. někdo tu dokonce psal, že musí pak chodit každý rok na kontrolní zátěžové testy, že už si je hlídají... takže fakt záleží na tom, jakou máš doktorku...

macinek
9. dub 2015

@lucisuska Na test se má jít po šestinedělí, ale je tam rozmezí až do jednoho roku myslím. Já jsem byla poprvé někdy po dvou měsících, ten vyšel v pořádku a pak jsem byla až v dalším těhotenství.

lucisuska
9. dub 2015

@macinek Dobře, ale nemůže to, že kojím nějak ovlivnit výsledek toho testu? A hlavně teda nechápu, proč někdo posílá po šestinedělí a někdo jiný po půl roce...
@erlif děkuji za odpověď. 🙂

macinek
9. dub 2015

@lucisuska Já myslím že ne, já jsem tam šla ve stavu kdy jsem v noci skoro nespala, protože malej špatně spal, musím říct že skoro celé ty dvě hodiny jsem přemlouvala žaludek ať to vydrží, naštěstí tam se mnou byl manžel, který se celou dobu o malého staral, já jsem teda v té době už nekojila, ale i tak byl test v pořádku. No a lékařské postupy u těhotenské cukrovky to radši no comment, je to děs běs už od provádění testu, po léčbu, hlídání atd, co doktor to jiný postup bohužel 😠

Tady je to dobře popsáno, jak by to správně mělo být
http://www.tehotenskacukrovka.cz/co-dal-po-porodu

lucisuska
9. dub 2015

@macinek já jsem právě měla na mysli to kojení hlavně... Přece jen si myslím, že většina maminek jí při kojení jinak než podle zásad těhu cukrovky... Nemyslím teď ani tak sladkosti, ale spíš třeba větší porce příloh než při dietě apod...

macinek
9. dub 2015

@lucisuska Tak po porodu už se dieta z 99% nedrží, prostě jíš jak jíš, test na cukrovku odhalí to jak tělo odbourává cukr né jak jíš

erlif
9. dub 2015

@lucisuska jak pise macinek.. po porodu uz se zadna dieta nedodrzuje, proste jis normalne - tedy v ramci kojeni... prave zjistuji, jestli ti cukrovka nezustala, ale ta je vetsinou jen u lidi, kteri meli cukrovku uz pred tehu a jenom o tom nevedely...

aanicka
9. dub 2015

@erlif moc děkuju, jojo, ty ovocný čaje taky nemusím. Já nejradši černý, ale hořký je blééééé 😝 . Ale pro mimi to ty tři měsíce vydržím. Ale mám fakt problém s dodržováním pitnýho režimu 😖 .

erlif
9. dub 2015

@aanicka to mi povídej, taky miluji černý čaj, ale neslazený - vždyť nemám průjem 😀 takže ten bych taky nedala... ale je fakt, že jsem černý nezkoušela sladit stévií a raději přešla na ovocný... ze začátku jsem s pitným režimem měla taky problém... nakonec jsem zjistila, že mi nevadí pít pickwick jahody se smetanou ale jiný nedám.. takže už 10týdnů piju jen tenhle čaj 😀 ale ta hodně podchlazená voda s citronem se docela dala... ale je to peklo... 🙄 ale naučila jsem se dát si ten čaj to termosky a pít ho vařicí, takže se to docela dá.. ale už se těším po porodu... 🙂

macinek
9. dub 2015

Já piju ráno zelený čaj, občas si ho osladím stévií, ale kupuju si ochucený a neslazený mi nevadí. Teď mi začala zase vadit voda, tak jsem začala víc pít jemně perlivou magnesku. Já mám teda s pitím problém celé těhotenství, nějak mi na pití nic nechutná 😝

aanicka
9. dub 2015

@erlif no jo, ty už to máš zapár! Taky zkusím ty čaje. Ale zkouším i vodu třeba s plátkem pomeranče nebo kiwi, aspoň pro pocit, že tam něco je 😀 .
@macinek jo, magneska by asi taky šla, ta má alespoň nějakou chuť

A děvčata, řešily jste nějak i změny ve vaření? Je třeba to tam nějak výrazně řešit?

macinek
9. dub 2015

@aanicka Tak záleží jak člověk vaří, já jsem moc změny dělat nemusela, my se snažíme jíst zdravěji, takže si jenom hlídám množství přílohy.

macinek
9. dub 2015

Já teď chci vyzkoušet puding z chia semínek, akorát teda místo madlového mléka bych to zkusila zatím z obyčejného, jako svačinka by to mohlo být dobré, buď lehce dosladit stévií nebo jenom s kakaem anebo ovocem
http://living.iprima.cz/zahrada/chia-seminka-js...

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru