Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

macinek
15. dub 2015

@a.n.d.y Jj bude hokus pokus 😀 , ale tak pořád je ještě dost prostoru co s tím dělat, změna zeleniny, zmenšení množství chleba anebo dělaná snídaně, ale už se fakt těším až si po porodu dám musli nebo ovesnou kaši k snídani 😵

a.n.d.y
15. dub 2015

@macinek zkoušet se to musí, to je fakt 🙂 Však já už vysadila tolik potravin díky měření 😀 Já se strašně těším na normální pečivo (jím jenom chleba) a taky na to musli 😀 Chtěla jsem napsat, že bude pro mě vysvobození, že nebudu muset vstávat na budík (musím jíst pravidelně), ale můj nový budíček bude miminko. No, tak hlavně, že se pořádně najím, čert vem vstávání 😀

aanicka
15. dub 2015

Holky, pak to s tím pečivem taky nebude tak horký 😀 , bude zase hlídat jídlo kvůli kojení, takže rozhodně žádné čestvé pečivo, nic kynutého, hlídat si ovoce a potraviny, na které může být alergie.... apod. 😉 .

A ještě mám dotaz, když si vážím jídlo a zadávám do těch kalorickýchTabulek, tak mi jde o banán - mám ho vážit se slupkou a tak zadávat gramáž, nebo až oloupaný? Zatím vážím oloupaný. Díky.

erlif
15. dub 2015

@macinek tak salátovou okurku snídám běžně, na té opravdu nic není.. nebo si místo okurky dávám ledový salát... 🙂 po tom bych se mohla utlouct 🙂 jinak já můžu jedině žlutou papriku, vychází mi tak luxusně saláty 🙂

@a.n.d.y no tak brambůrky na které jsem narazila já moc sacharidů neměly 😀 ale snědla jsem asi jen tři a víc to nepokoušela 😀 jooo domácí marmelády, tak na ty se taky těším - mám tam jahodovou a meruňkovou.. 🙂 No a čím víc se porod bude blížít, tím je to horší.. dneska se setřičce v poradně moc nelíbilo, že jsem kilo zhubla.. tak jsem jí řekla, že když se jako cukrovkářka nemůžu přežírat, že to jde blbě 😀

macinek
15. dub 2015

@aanicka Banán určitě bez slupky 😉

No já teda nevím syna bolelo bříško ať jsem jedla co jsem jedla a bolelo ho i když jsme po měsíci přešli na UM, takže ono je pak asi lepší jíst pestře, samozřejmě kynuté buchty, zelí a čočka asi nebudou ideální, ale kdyby člověk řešil všechno co jí, tak skončí na suchých týden starých rohlíkách a stejně je bude bříško bolet

macinek
15. dub 2015

@erlif Já si k večeři běžně dělám salát s hromadou zeleniny, převládá teda okurek a ledový salát a pak pár rajčátek a většinou zelená paprika (teď ji neměli tak jsem vzala žlutou) a k tomu nějaké bílkoviny (tuňák, kuřecí maso, sýr) a sacharidy (těstoviny, bulgus, kuskus, pečivo) a vychází mi to úplně v pohodě. Prostě u snídaní to musí být zelená zelenina 😀

aanicka
15. dub 2015

@macinek no, u nás to bylo asi stejný. Měla jsem pocit, že jí bude bolet bříško, ikdybych byla jen o vodě 😅 , taky trpěla na reflux - ublinkávání, ale to bude asi tím císařem. Prý jak si neprojdou porodní cesty, tak se jim ty střeva neosídlí těmi správnými bakteriemi 😒 . Takže to bude teď to samé 😝 .

Jo, holky a za poslední týden, co držím tu dietu, tak jsem zhubla 1kg, takže přírůstek ne 9kg ale jen 8kg. Jako přibírat už bych nemusela, ale to hubnutí asi taky zrovna není dobrý. Tak snad si na to tělo zvykne, na tu novou dietku.

macinek
15. dub 2015

@aanicka Ono chvíli trvá než si tělo na dietu zvykne a ustálí se to, já jsem za první týden taky kilo zhubla a pak to začalo jít pomaličku nahoru, ale hodně pozvolna 😉

erlif
15. dub 2015

@aanicka pokud nehladovíš tak váhu neřeš.. já zhubla po dietě dvě kila.. pak už jsem nepřibírala.. jo byla jsem z toho nervozní, ale pokud miminko odpovídá, tak se člověk uklidní 🙂 pak jsem kilo nabrala a dneska jsem ráno zjistila, že je zase dole.. takže od začátku těhu mám v tuhle chvíli +4kg...

a.n.d.y
15. dub 2015

@aanicka banán rozhodně bez slupky, ale pokud jsem dobře koukala do tabulek, tak banán je zrovna jeden z těch, který má docela dost sacharidů. Ale to je opět o tom, že se to musí zkusit. Tak ať ti vyjde, držím palce 🙂 Jinak je jasné, že do sebe nebudeme cpát kynuté a čerstvé pečivo, čokoládu apod. Ale už to nebude taková hrůza. Já si fakt nemůžu dát ani rajče, ani okurku. Salát jedině ledový, s paprikou a ředkvičkami a to taky není úplně ono. Takže pro mě bude štěstí a zázrak, když si budu moct dát rajče, okurkový salát apod. 😀

@macinek přesně jak píše @erlif Pokud nemáš ketony v moči a nehladovíš, tak je to v pohodě 🙂 Já měla ze začátku velké problémy, ale jak jsem si začala píchat insulin, tak jsem to přestala tak hrotit a nemám pocit hladu, jen chutě 😀 Já mám nahoře sotva 5kg a miminko je v pořádku a dokonce váží, tak jak by mělo, jen je ale na té vyšší horní hranici, ale pořád je to dobrý. Takže se na váhu vyprdni 😉

Jinak jsem dnes byla u nás ve městě. Sháněla jsem jehličku na insulinové pero. Nesehnala a když už ano, tak 10 jehliček stálo 250Kč! Tak jsem si volala na diabetologii (25km od nás) a prý mi vypíšou poukaz. Ještě, že má manžel dneska cestu do Hradce, protože bych byla bez jehel.
Jo a taky jsem se v noci moc nevyspala. Cítila jsem první poslíčky. Myslela jsem, že je nepoznám, ale jo, je to ono. Trošku mám strach, že se na nás bude chtít princezna podívat mnohem dřív, než ve 38týdnu. Snad si bude v bříšku rochnit alespoň ještě 4 týdny 🙂

aanicka
15. dub 2015

@a.n.d.y tyjo, to je mazec, že nemůžeš ani tu zeleninu, vždyť tam sacharidů moc není, ne? No, mě procházela včera i ta bílá veka celkem v pohodě 😀 . Myslím, že s banánem problém mít nebudu, samozřejmě si dávám malý do tý správný gramáže na svačinu.

Jo holky, a ráno v moči žádný ketony, tak jsem se hned uklidnila 😀 . Ty proužky měří i cukr v moči, ale to se u nás asi nijak neprojevuje, co? To asi jen v tý krvi.

erlif
15. dub 2015

@aanicka taky jsem s tou moci klidnejsi 🙂 cukr v moci nema s tehu cukrovkou vubec nic spolecneho 😉

macinek
15. dub 2015

Tak mě pobavila mamka, posílala mi recept na zdravější ovocný chlebíček, tak jí říkám že tyhle recept teď péct nebudu a ona mi říká vždyť tam není žádný cukr, no říkám jí že sice není, ale jsou tam rozinky, banány, mrkev a hlavně celý ananasový kompot 😀 , to v kombinaci s moukou bude sacharidů až až 😀

erlif
15. dub 2015

@macinek mamka taky dobrá 🙂 to je jako moje, jsou tam samý zdravý věci, proč to řešíš 😀 😀
já si dneska koupila, protože neměli loupák s fruktozou - 2x šáteček tvarohový s fruktozou - oba dohromady mají 11,8g cukrů - já si je rozdělila na dvě svačinky... a musím říct, že lepší šátečky jsem nejedla!! Kam se hrabou klasický z pekárny... jako faakt klobouk dolů (jsou od delta linia), olizuju se ještě teď 😀

macinek
15. dub 2015

@erlif No jo většina lidí nemá ani tucha o množství sacharidů v jídle 😒 , tak jako mi tchán říká že bude dělat rajskou, tak jsem mu říkala že si nedám a on však je to samé zelenina, skoro žádný tuk 😀 , říkám no to je sice hezký, ale tuk je mi úplně šumák, rajčata a hromada cukru to je oč tu běží 😀

macinek
15. dub 2015

@erlif Tak na ty šátečky se budu muset podívat jestli je někde mají, já co jsem těhotná tak na tvarohových buchtách ujíždím obzvlášť, teda ujížděla jsem 😀

macinek
15. dub 2015

Dneska jsem si objednávala sladidlo a narazila jsem na tyhle cereálie, tak jsem je vzala, konečně něco bez přidaného cukru, ať je trochu změna do jogurtu
http://www.biosfera.cz/medailonky-linia-amar-ja...
http://www.biosfera.cz/medailonky-linia-amarant...

erlif
15. dub 2015

@macinek no taky jsem neměla tucha o sacharidech v jídle.. teď už si připadám jako profík 😀 to mi povídej.. rajská... sakra já se na ní tak těším :D no a ještě to člověk musí zahustit (Alespoň já ji zahušťuji moukou se smetanou) 😀 taky si o ní teď max nechám zdát...
U nás to mají v klasické (malé) sámošce v oddělení dia a jako fakt nadýchaný, dost tvarohu, no dala bych si ještě jedno balení a byla bych spokojená.. bohužel pak už měli jen povidlové a ty nepapám...

erlif
15. dub 2015

@macinek ty skořicové jsem viděla tady u nás ve zdravé výživě...ale nezkoušela jsem je... já nějak na tyhle laskominky nejsem... 🙂

mimar
15. dub 2015

ahojky holky čtu si tu rady a děkuji za radu na dělenou snídani už asi tři dny to dodržuji a sním půlku chleba a zahodinu druhou půlku a pak za hodku po snídani mám tak 6,8 6,4 dneska dokonce 5,4, tak mě to tak těší že to pomahá a funguje. A co takhle kostička kvalitní 70% čokolády to se může?

aanicka
15. dub 2015

@erlif tyjo, tak to taky zkouknu, ale když mají tak málo sacharidů, to jsi mohla na svačinu dát oba, ne? Máme mít na svačinu 30g, a hlad jsi po tom jednom teda neměla? Deltu u nás mají, tak se podívám.

erlif
15. dub 2015

@aanicka tak ja mam svacinky dve... jim po dvou hodinach jinak mam hlad... takze prvni svacinka ve dve - satecek a kiwi a troska mleka na zapiti a ve ctyri druha svacinka satecek a hrnek tepleho kakaa a vydrzela jsem v pohode do vecere... no ja mam limity sacharidu priskrcene, i rano si davam krajicek chleba na 2x a rozhodne nesplnuji limit sacharidu k snidani protoze by mi to pak vylitlo... ☹

aanicka
15. dub 2015

@erlif tak to jo. Já to mám zatím podle toho profilu dobré, tak uvidíme, jak se to bude vyvíjet dál.

macinek
16. dub 2015

Tak včera to paprikou asi nebylo, dneska jsem měla místo papriky okurek a 8,4 ☹ , takže od zítřka dělená snídaně. Včera jsem na večeři testovala bulgur 120g + vepřové nudličky a hromada zeleniny a 6,2

macinek
16. dub 2015

No jako jsem ráda, že jsem včera zkušebně testovala co udělá čaj z borůvčí k snídani, protože v pondělí když jsem měla měřící den jsem měla po snídani 7,5. Tak aspoň mi nebudou celý týden zbytečně vyskakovat hodnoty a snad to tou dělenou snídaní upravím. Pokud ne tak bych se musela objednat někam do diabetologické poradny v Brně

erlif
16. dub 2015

@macinek určitě ti ta dělená snídaně pomůže, mně fakt pomohla 🙂 i když teď ke konci těhu, to mám limitně na hraně, ale předtím byly ty hodnoty fakt ukázkové... 🙂

macinek
16. dub 2015

@erlif No věřím že se to dělenou snídaní upraví, hlavně když všechny ostatní hodnoty jsou v pohodě. Ještě nevím jaký vliv na to může mít že se mi rozjíždí pylová alergie, přece jenom tu glykemii ovlivňuje kde co ☹ . A ke konci už na to zhoršení máš nárok 😀 , hlavně tam už to mimčo tak neohrožuješ, už to máš za pár

erlif
16. dub 2015

@macinek ty máš tak ukázkové ostatní hodnoty, které jsem neměla snad nikdy 😀 No je to možné.. kdo ví.. protože jak píšeš tu glykemii ovlivňuje kde co.. ale třeba jen to jen nějaké "období" které přejde... 🙂

macinek
16. dub 2015

@erlif No právě v pondělí ještě v pohodě jak glykemie tak alergie a už v úterý odpoledne se mi začala rozjíždět alergie víc, středa čtvrtek jenom smrkám a glykemie středa i čtvrtek vyšší, tak mě právě napadlo jestli to nemůže mít souvislost, i když zase je zvýšená jenom na hodnota po snídani. V prvním těhotenství jsem s tím problém neměla. No uvidíme co udělá dělená snídaně.

erlif
16. dub 2015

@macinek tak to fakt vypadá, že ti přestali procházet snídaně... když ostatní hodnoty jsou dobré.. já když jsem byla nemocná, tak mi to lítalo po všem celý den... ☹

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru