Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

opifka
20. bře 2014

Ahoj,

tyjo to mě ani neděs, jedu si pro výsledky zítra 😕 Docela se toho bojím, že budu mít test pozitivní a představa přežít bez jediného bonbonu mě asi zabije...jsem hrozná vosa

werumka
20. bře 2014

@kacule85 Ahoj, už je tu jedna diskuze, která dobře funguje, můžeš se připojit tam: https://www.modrykonik.cz/forum/zdravotni-komplikace-v-tehotenstvi/tehotenska-cukrovka-4/

Jinak tyhle pocity jsou na začátku normální, dej tomu pár dní, než se uklidníš. Ze začátku stejně ty hodnoty moc neskáčou, takže máš čas na zvyknutí 🙂 Proto se ten test dělá se sladkým roztokem, aby se vidělo, jak slinivka reaguje při vyšší zátěži.

kacule85
autor
21. bře 2014

Držím palce, ať ti to dobře dopadne.Dej pak vědět.Já už jedu dietu a když někam jdu vše nosím sebou v krabičkách.Je to pro mě zatím těžký, bývám podrážděná a pak zase je to lepší 😒 Jsem jako na houpačce..Bude mi to asi trvat dyl, než se s tím vyrovnam.Vždycky se těším na další chod až se zase nadlabneme.Ale to sladký mi ukrutně chybí. ☹ Chudák manžel, nema to teď se mnou lehký.

sisi137
26. bře 2014

@kacule85 ahoj, mě zjistili těhotenskou cukrovku včera...

kacule85
autor
26. bře 2014

@sisi137 Ahoj,zdravím tě 🙂A jak to bereš?Já tady psala ten den mý pocity a dost mě to vzalo..Kdyby jsi měa nějákej dotaz ,povídej,taky tady hledám různý odpovědi a nějákých se mi dostalo 🙂

sisi137
26. bře 2014

No beru to z té lepší stránky-aspoň jsem tam nešla zbytečně 😀 původně jsem ten test chtěla uplně odmítnout. Ještě že jsem to nakonec přehodnotila. Ale co je u mě problém-musím kompletně změnit jídelníček a to nesu docela těžko-na nějaké odvažování a přemýšlení co jím jsem nikdy nebyla 😒

mzp
2. dub 2014

Ahoj, jsem na tom naprosto stejně s pocity. Cukrovku mi zjistili 23+0, od té doby držím dietu. Docela sama sebe překvapuje, že to bez cukru jako takového jde (myslím čokoládu či jiné sladkosti). Co mi ale moc moc chybí jsou džusy! Byla jsem zvyklá vypít i litr za den. Teď mám s pitím hrozný problém - neslazené čaje nemusím (pálí mě po nich žáha) a voda s citronem mi už pomalu začíná vadit. Co pijete vy? Jinak doma ze mě šílí, jak vše vážím a počítám.

sisi137
3. dub 2014

@mzp já piju obyčejnou vodu nebo neperlivou magnézii(kvůli tvrdnutí), džusy jsem měla jen na pochutnání, takže v tomto to pro mě omezení není.

lenkpe
6. dub 2014

Já nechápu, moje doktorka mi nerekla že musím vážit. Jen tak prý podle oka. což mi prijde docela nepresné. Hlavne mi povedela že mužu i ovocný jogurt, bílý rohlík a pod.

Já si tu dietu neumím sestavit. začala jsem si psat co jím, ale nemam to spočítané kolik je čeho. 😖

sisi137
7. dub 2014

@lenkpe mě taky o vážení nic neříkali. Vše jsem se dočetla na těhotenská cukrovka.cz Jsou tam i vzory jídelníčků a tabulka sacharidů.

lena80
7. dub 2014

@kacule85 ahoj, sice nevím, jak to máte s jídelníčkem, ale protože mám nejvyšší cukr ráno, můžu si už po obědě nebo k večeři (spolu s celozrnným pečivem) dát i pásek čokolády. Bylo mi řečeno, že ta obsahuje tolik tuku, že ta trocha cukru se v glykémii neprojeví. A je to tak. Jde ale jen o hořkou, mléčnou nebo mléčnou s ořechama. Nevztahuje se to na žádný plněný apod. Jen tu čokoládu nesmíš samotnou, ale dát si ji hned po jídle. Jak ale čtu, u každýho je to jinak... ☹

lenkpe
7. dub 2014

@sisi137 Jojo je to moc dobrá stránka, už jsem jí pročetla a dneska si vytisknu jídelníček a tu tabulku.
Taky me napadlo že jak je to s temi sacharidy...na obalech potravin je napr. uvedená hodnota sacharidu na sto gramu/20 gramu cukru, z toho cukr 10 gramu. Mám to tak brát, že potravina ma 20 gramu nebo jen tech 10 gramu???

sisi137
7. dub 2014

@lenkpe 20gr, ale pokud je z toho 10gr cukru tak tomu bych se spíš vyhnula.

kacule85
autor
7. dub 2014

Ahoj holky .Tak se měřím druhej den po jídle a ráno po snídani mám ty hodnoty zatím vysoký,pak už je to ok.Třeba včera jsem k snídani měla krajíc chleba s mazacím sýrem a hrníček melty s trochou mléka a měa jsem 10,3 :O A dneska jsem měla rohík sojovej s máslem a šunkou a čaj a měla jsem 9,6.Tak nevím kde je chyba.čtu že Sisi137 máš taky ráno vyšší cukr..asi to budu muset konzultovat s lékařkou hmm :/

kacule85
autor
7. dub 2014

Taaak a je to tu,čeho jsem se nejvíc bála :( Budu si muset píchat inzulin... ☹ ☹ Tak to jsem teď z toho ůpně v háji ☹

sisi137
7. dub 2014

@kacule85 já měla lačnou hodnotu vyšší akorát u dr před ogtt. Teď když si měřím ráno tak lačnou mám ok a jednou jsem měla vyšší(něco přes 8) po snídani-to jsem si dala 40gr sacharidů tak vím, že to nesmím. Takže snídám obyčejný chleba(je větší a mám pocit zasycení) s máslem(Rama máslová), šunkou nebo vejcem a trochou zeleniny, dělá to kolem těch 30gr a glykémie mám ok.
Zkus vysadit k snídani mléčné výrobky-ty prej ranní glykémii zvyšují. Dávej si je ke svačinám/večeři.

kacule85
autor
8. dub 2014

Ráno už si nedávám radši ani sýr.Ale ani dieta nepomohla,cukr mám pořád vysokej,takže si píchám inzulín řed každyým jídlem 6 jednotek.No,tohle jsem vážně nečekala,ale co bych pro to moje zlatíčko malý neudělala..Věřím že se mi cukr v krvi srovná pomocí inzulínu a budeme zdravý. 🙂

macinka0007
8. dub 2014

taky mám těhu cukrovku...a dietu sem držela snad 2 dny jinak bych snad asi umřela hlady 🙂 pokaždém jídle sem se měřila jak tele a měla sem hodnoty kolem 4-5 po hoďce takže sem to přestala tolik kontrolovat dokonce i sladký si dám a cukr je ok...ale vše s mírou...nesmím to přehnat...a hlavně se k tomu taky musím hejbat pak je vše ok...🙂 takže sem byla asi při odběrech přeslazená...nebo nevím od tý doby to je ok...

werumka
8. dub 2014

@kacule85 A to Ti vycházelo vysoký na glukometru, nebo i u nich v ordinaci? Neboj, s inzulínem je to ve některých oblastech "lepší" - protože ten inzulín vykryje případné větší množství jídla. Můžeš jíst trošku volněji... hlavně si hlídej ketony. S inzulínem jich v těhotenství vzniká víc.

kacule85
autor
9. dub 2014

@werumka Vycházelo mi to vysoký jen doma na glukometru a u nich mě měřili a měla jsem hodnotu 4,8 cca.No píchám si těď 8 jednotek a cukr šel dolů.,tak aspoň něco .Volněji bych jedla ráda,ale nevím přesně co si pod tím představit..ted mužu si dat treba vic prilohy atd?Nebo obcas zhresit a dat si neco sladkyho ? 🙂

werumka
9. dub 2014

@kacule85 No víš co, ony ty glukometry mohou mít docela velkou odchylku. Ty spolehlivé mají do 10%, ty méně spolehlivé víc. Proto je dobré před nasazením inzulínu změřit profil v laboratoři. Protože kdybys dostala inzulín na "normální" glykémie, tak se akorát přivedeš do hypoglykémie a z toho pak bude glykémie jak na horský dráze.
Přílohy bych klidně trochu přidala. Se sladkým bych počkala do 35. týdne, uvidíš, jak se to stabilizuje - po tomhle týdnu už občas něco sladkého projde.

kacule85
autor
10. dub 2014

@werumka Když jsem byla naposled v poradně a dostala jsem inzulin ,tak mě měřili i jejich glukometrem a bylo to stejny.Tak snad doktorka ví co dělá a bude to vše v pořádku

werumka
10. dub 2014

@kacule85 Tak to vypadá v pořádku. S inzulínem si musíš dávat akorát pozor na ta případná hypa (což bys ale pocitově poznala) a hlídat ketony.

kacule85
autor
10. dub 2014

Holky nemáte některá z vás dobrej recept na krupičnou kaši dia?Já ji mám tak ráda ale nevím jak ji připravit aby byla dobrá i když nebude sladká 😀

luciebrizova
23. dub 2014

@kacule85 tak to jsme na tom stejně, já jsem byla včera ohledně cukrovky na diabetologii, je to něco děsného, také jsem málem brečela, jelikož jsem se s tím nesetkala a skoro celý den jsem proseděla nad těma brožurama, který mi dali a co kolik obsahuje sacharidů a téhle brožure vůbec nerozumím 😒 Takže jsem si vytiskla z netu kolik co obsahuje a podle toho se budu snažit sestavovat jídelníček, už jsem si tady našla pár receptů, ale zase tu stránku nemohu najít 😠 Také jsem měla vztek, takže pocity mám asi stejné 😉

pt1981
16. kvě 2014

Ahoj holky, dnes jsem si volala na výsledky k mojí gyndařce a mám hodnotu dvě desetiny za tolerancí. Prý neví, co se mnou, protože nalačno je to v pořádku. Takže v pondělí jdu na první návštěvu diabetické mudr. Jsem z toho malinko zaskočená, ale... Mám nadváhu, je mi přes třicet, před otěhotním jsem skončila s cigaretama cca tři měsíce... Tak ono se asi není moc čemu divit...

arbilia
11. čer 2014

Ahojky holky. 🙂 Tak při první dcerce jsem měla glykosurii...ale dietu jsem nedržela. Po laktaci jsem šla na kontrolu a protože mi naměřili o 0,1 hodnoty víc, tak si mě nechali v diaporadně. Teď v 2.těhotenství jsem doposud (do 31.tt) měla ranní nalačno 4,0 nebo 4,3, takže vše ok, ale teď, v 32.tt mi výjimečně vylezla ranní hodnota nalačno na 5,2 a to mi Dr.řekl, že jsem přesáhla novou tabulku - která ovšem ještě nevstoupila v platnost!!! o 0,1 (opět), takže mi dává týden na to, abych s tím něco udělala, jinak mi na kontrole za týden dá píchat inzulín. Přijde vám to normální?????? 😲

arbilia
16. čer 2014

@pt1981
@luciebrizova
@werumka Ahojky holky, jak jste na tom dnas s TC?

micka1
16. čer 2014

ahojky tak já první těhu cukrovka návštěva diabetologii naštěstí jenom na dietě. Druhé těhu bylo ok a teď třetí těhu cukrovka opět. Návštěva dia teď momentálně na dietě. na lačno 5 po jídle max 7,2. Příští týden kontrola tak uvidíme co bude dál. Dostala jsem glukometr a tak se mám měřit dvakrtá za týden. 😉

werumka
16. čer 2014

@arbilia Normální to určitě není. Cukrovka se detekuje buď pomocí OGTT (lačná hodnota, hodinu po vypití roztoku, dvě hodiny po roztoku) - vše se ale musí měřit v laboratoři! Pokud je lačná hodnota měřená na glukometru, nedají se nějaké desetiny brát v potaz. Pokud bys měla vyšší lačnou hodnotu, tak prokázaná cukrovka je to až teprve po té, co je naměřená hodnota nad normou dvakrát po sobě. Hned dávat inzulín je blbost, první volbou je vždy dieta. Inzuín má smysl teprve tehdy, kdy dieta nepomáhá, nebo už OGTT výrazně přesáhne hranici.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru