Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

hakalinka
28. dub 2015

@andilekpanenka A co je to za značku glukometru? Pokud byla lačná na ogtt jen 5,1, tak to na žádné hororové scénáře snad nevypadá.

hakalinka
28. dub 2015

@macinek Díky za tip na to sladidlo. Xylitol jsem už používala dřív a přišlo mi to dobré, jen drahé. Tak asi nakoupím...Hlavně i kvůli dětem - nemusí do sebe pořád cpát ty klasické sladkosti. Do pudinků, domácí zmrzliny, koláčů , na kaši apod...

macinek
28. dub 2015

@hakalinka Taky budu objednávat, klasického cukru je ve všem víc než dost 😝

hakalinka
28. dub 2015

@macinek Ještě, že tu cukrovku máme, ta nás naučí, co? 😀

hakalinka
28. dub 2015

Já jsem si řekla, že se budu rozmazlovat a odměňovat. A jak mám krásnou hodnotu po jídle (okolo 6 - 6,5), tak jdu rovnou na kus té 70% čokolády. Endorfiny jsou potřeba.

macinek
28. dub 2015

@hakalinka Já se snažím synovi cukr omezovat od mala, klasické sladkosti měl až po druhém roku a teď má sladké na příděl, už tak je v jídle dost vybíravý a nejradši by jedl jenom sladké 😠 . Já se taky odměňuju 😀 , hlavně když jsem unavená a mám pořád hlad, tak si něco malého sladkého dám. Zrovna včera jsem zjistila, že ořechové tyčinky ze zdravé výživy co jsem kupovala manželovi, mají tak max 10g sacharidů v jedné tyčince, jsou to jenom ořechy a trochu glukozového sirupu

andilekpanenka
28. dub 2015

@hakalinka nejaky Fora Diamond Prima....ja fakt nevim. K obedu jsem si dala 10gk cherry rajcat, kousek ledoveho salaty,mrkev a 2 lzice nizkotucneho bileho jogurtu a cukr 8,3...

andilekpanenka
28. dub 2015

Pri jakych hodnotach cukru se dava inzulin?

macinek
28. dub 2015

@andilekpanenka To je oběd dost naprd, pročti si tyhle stránky, já jsem včera měla 220g vařených brambor, 100g lososa a salát (rukola, ledový, cherry rajčata a okurek) a hodinu po obědu 6,2. Z tvého obědu hladovíš a pak ti to tak lítá
http://www.tehotenskacukrovka.cz/ukazky-z-jidel...

macinek
28. dub 2015

@andilekpanenka Jakmile srovnáš jídelníček tak se hodnoty určitě upraví 😉 , hlavně jíst dostatečně a nehladovět, ona je ta zelenina dost zrádná, já když si dám ke snídani zeleninu (a je jedno jakou) tak mi glykemie vyletí nad limit, pokud si dám jenom pečivo se šunkou tak v pohodě

hakalinka
28. dub 2015

@andilekpanenka Mě tak divně měřil Glucolab - házelo mi to až od 2 mol víc, tak jsem se děsila. Ale na diabetologii jsem dostala jiný a ten měří už dobře. Opravdu když to pak porovnám s tím Glucolabem, tak je to velký rozdíl. Ten tvůj neznám, ale třeba tu k tomu někdo něco napíše.

Ten oběd nemá skoro žádné sacharidy, ale můžou to vyhánět ty rajčata. jen je to opravdu k nenajedení...Zkusila bych jet chvíli ten vzorový jídelníček podle těch stránek, jak píše Macinek, a uvidí se. Ty tvé hodnoty z ogtt nejsou nijak strašlivé, takže by to tak lítat nemuselo.

a.n.d.y
28. dub 2015

@andilekpanenka Ahoj, já bych na tvém místě jela tu pravidelnou stravu a pokud by se nic neměnilo a měla jsi hodnoty vysoké, tak bych rozhodně volala na diabetologii a poradila se s lékařem. Ty hodnoty máš opravdu vyšší i po blbé zelenině....Neměla jsi po obědu hlad? Já bych se tím teda nenasytila 😀 Jinak mě třeba dělají problémy rajčata a salátová okurka. Musíš zkoušet, co ti nedělá dobře a to vyřadit nebo omezit. Taky dělá velký problém pečivo. Držím pěsti 🙂

werumka
28. dub 2015

@andilekpanenka Ahoj, to je úplně jednoduché, když hladovíš, tak si játra vyrobí svůj cukr. Sacharidy jsou potřeba k životu buněk a chodu celého těla. Když žádné nesníš - jako třeba k tomu obědu, co jsi psala - tak reakce bude taková, že játra dostanou signál vyrobit více cukrů, protože jich dodáváš nedostatek. Budeš mít vysokou glykémii a ketony v moči. Zcela jistě jich tam teď máš požehnaně. Začni pořádně jíst a hodnoty slezou. Inzulín zatím vůbec neřeš, problém je teď úplně jinde 🙂

andilekpanenka
28. dub 2015

Diky holky! Dala jsem si svacu a k veceri uz jsem si dala kur maso s bramborem a dus. Zeleninou. Od obeda tedy jim co 3 hodiny. Snad se to za par dnu srovna. Budu si narizovat budika, abych nezapominala jist 🙂 jsem rada, ze tu jste 🙂

a.n.d.y
28. dub 2015

@andilekpanenka určitě se ti to zlepší, neměj strach 🙂 Hladovění je pro tělo špatný. Jak píše @werumka - pak jsou ketony v moči a vyšší cukr. Tělo se brání....Určitě je dobrá ta pravidelnost. To je vlastně jedna z podmínek, aby to všechno dobře šlapalo 🙂

aanicka
28. dub 2015

@andilekpanenka taky myslím, že to skáče tím hladověním. To já mám po ránu, jak se nezměřím a nenajím 0,5 hodiny po vstávání, tak mi to začne lézt nahoru!
@macinek super, s tím xylitolem pořád šetřím, tak se teď rozšoupnu 😀 , a fakt to nezvyšuje cukr, když to má kalorie - teda nevím z čeho, když bílkoviny, sacharidy ani tuky to neobsahuje? Jsem koukala, že stévie nemá ani žádný kalorie.

macinek
29. dub 2015

@aanicka Někdo tu psal, že mu cukr nezvyšuje, já si běžně sladím čaj k snídani a hodnoty v pohodě 😉 , hlavně do čaji si toho člověk moc nedá

macinek
29. dub 2015

Tak jsem našla ještě něco levnějšího 😀 , je to pořád to stejné
http://www.lekarna.cz/brezovy-cukr-500g/

macinek
29. dub 2015

Mají to i v kilovém balení
http://www.lekarna.cz/brezovy-cukr-1kg/

rencatupa
29. dub 2015
Uživatel rencatupa je nedůvěryhodný
Je možné, že nejde o reálnou osobu, ale o profil nebo více profilů vytvořených za účelem propagovat konkrétní výrobky/služby nebo účelově manipulovat diskuzi. Podívej se na příspěvky od rencatupa.

Holky, a ve kterém týdnu se ten test na cukrovku dělá? Slyšela jsem od jedné známé, že ten můj gynekolog ani na tyto testy neposílá. Je to možné?

destiny28
29. dub 2015

Holky, pomoc.. Dneska cukr na lacno 10,4.. po hodine po snidani (dynova houska se sunkou a kousek okurky) hodnota 7,1.. Je mozne ze ten ranni cukr byl blbe zmereny? Je fakt, ze jsem si ho merila az snad 2 hodiny po probuzeni. V pondeli na odberech jsem mela cukr 4,4..

andilekpanenka
29. dub 2015

Tak vcera po veceri hodnota 7,0. Super. Probehla i druha vecere chleba s lucinou a rano zas 6,3 a po snidani 9,0. Mela jsem vajicka a platek chleba....se z toho picnu

aanicka
29. dub 2015

@destiny28 tak to mám taky, taky jsem takhle plašila, holky mě uklidnili, že musím měřit a jíst nejlépe 0,5 hodiny po probuzení, hladověním cukr roste!
@macinek super, na lékárně nakupuju a mám slevy 😉

Holky, dneska teda na svačinku dva domácí muffinky s banánem a skořicí bez cukru a docela dobrý - chutný (ale mohlo by to být i lepší) a cukru po hodině 5,5. Tak když budete mít zájem o recept, tak ho sem hodím. Ale jsou to teda dvě hodiny a začínám mít hladík 😉 .

evulina77
29. dub 2015

@andilekpanenka asi to nebude chtít chleba. Zkus něco jinýho. Já jsem měla taky těhu cukrovku a nemohla jsem brambory a těstoviny vůbec. Tak si zkus pohrát s jinou přílohou, třeba půjdou suchary...

macinek
29. dub 2015

@andilekpanenka Já myslím že hlavně ta ranní glykemie bude chvíli trvat než se srovná, je to nejproblematičtější část dne, popřípadě jde snídaně rozdělit

@aanicka Já už jsem dneska objednávala, potřebovala jsem ještě pár věcí 🙂

hakalinka
29. dub 2015

@destiny28 Hm, to vypadá na nějaký úlet glukometru, ale zítra bych to pro jistotu přeměřila.

andilekpanenka
30. dub 2015

Jdu si zas pro radu. Na lacno cukr dobry, po snidani (platek chleba s ledovym slatem a ctvrtkou cervene papriky) 9,3...jak mam rozdelit snidani a pritom se zmerit? Proste udelat snidani a dat si to na pul a tu pulku snist, po hodine se zmerit a tu druhou si dat ke svacine?

macinek
30. dub 2015

@andilekpanenka Mě glykemii u snídaně zvyšovala zelenina a ona ta červená paprika je dost sladká, takže zkus zítra snídani bez zeleniny a když to nepomůže tak pak bych zkusila dělenou snídani. Dělená snídaně je udělat snídani sníst půlku, za hodinu sníst druhou půlku a pak za další hodinu změřit glykemii a pak za další hodinu si dát svačinu

hakalinka
30. dub 2015

Holky, já byla dnes jakože na kontrole na diabetologii. Jsem z toho fakt otrávená. Je to klasická diabetologie, ne specializovaná na těhule. Přede mnou šlo asi 10 důchodců na krev. Ten doktor je úplně mimo, kdybych neměla tu vás a ty stránky těhotenská cukrovka, tak se nic nedozvím. Přijde mě, že o těhu cukrovce nic neví. No, aspoň jsem dostala ještě jedny proužky a můžu měřit. Ale nevzal mi ani dlouhý cukr, jen mě zkontroloval glukometrem. Což bylo dobré. No, aspoň nijak nestresuje a neřeší a řeším si to sama...Mimi je podle váhy v normě, takže jsem v klidu.
Ale říkám si, jestli jsem jediná těhotná, která tam chodí nebo co...Obzvlášť, když mě přijde, že s těmito novými hodnotami má teď diagnostikovanou cukrovku každá třetí.

macinek
30. dub 2015

@hakalinka Uklidním tě že podobně to funguje skoro všude, diabetologie jsou přeplněné a většina doktorů je absolutně mimo, já jsem si i v prvním těhotenství jela podle svého a toho co jsem vyčetla na netu, hodnoty byly v pohodě. Opravdových odborníků kteří se těhotenskou cukrovkou zabývají je hrozně málo, zbytek to tak nějak plácá jak se jim to zrovna hodí 😒

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru