Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

a.n.d.y
4. kvě 2015

@petulkabr já jsem jednou ketony měla a bylo to tím, že jsem hladověla. Tak jsem si přidala v jídle a příště už to bylo v pořádku 🙂

a.n.d.y
4. kvě 2015

@aanicka
@hakalinka
mně dělají dobře hlavně brambory, které už začínám nenávidět 😀 Postupně jsem přišla na to, že mi nevadí pečené v troubě, ale třeba brkaše mi neprojde. Často si dávám rýži, těstoviny, špagety, jednou jsem zkoušela bramborové noky, ale to jsem měla skoro hraniční glykémku. Jinak nejhorší je pro mě pečivo stejně jako pro @macinek Jedla jsem jenom chleba Šumavu a časem přišla na to, že můžu i tmavé kaiserky. Dneska ráno k snídani jsem si dala dvě a hodnota 6,4 🙂

hakalinka
4. kvě 2015

No, tak já jsem to včera trochu přepískla. Říkala jsem si, že když mám dobré hodnoty, dám si něco dobrého, že mě třeba ta cukrovka opustila. Tak jsem si dala jednu sladkou tyčinku - takovou čokoládovou proteinovou, docela velkou. No, po hodině 7,9. Žádná krize. Ale ještě mě tedy viditelně cukrová holka neopustila 😀 No, aspoň jsem to testla. Dobrá tedy byla, to jo. 😝

radu152
4. kvě 2015

@hakalinka ahoj ja mam v rodine Chudokrevnost , a mne dochtorka rekla ze kdyz pujdu rodit stratim hodne krve , a ze bych se nemusela postavit z postele tak mi to oznamili .. a ted pujdu jeste na krev a uvidime jestli mi nedaj tranfuzi krve .

destiny28
4. kvě 2015

@hakalinka je potreba obcas hresit.. 7,9 po sladke tycince je prece super.. Ma diabetolozka je perfektni, rikala, ze to fakt nemam tak hrotit, ze to vecne hlidani a pocitani tu glykemii zvysuje skoro samo.. Mysleno s nadhledem. 🙂

vera1410
4. kvě 2015

Ahoj holky. Prosim o info. Od jakych hodnot se pristupuje k pichani inzulinu? Asi se mi to ted nejak zhorsilo. Dnes po obede 8,8 a to jsem mela ryzi,kur.maso,spenat a trochu smetany. Po tomhle jidle jsem to driv mela v pohode. A ted po 3 kouskach pizzy 8 rovnych. Jinak rano 4.7. To uz jsem si srovnala nastesti. Desi me ty hodnoty nad 8. Diky.

macinek
5. kvě 2015

Ahoj holky,

tak dneska měřící den, nalačno 4,7 ale po snídani 8,5, takže zase najedu na dělenou snídani asi, i když dneska je to asi i ovlivněné nocí, syn v noci moc nespal, měl teplotu a já jsem ponocovala s ním, takže jsem dneska celkem vyřízená. Navíc zítra má syn ve školce besídku ke dni matek a moc se na ni těší a já se stresuju jestli bude ok nebo ne aby mohl jít ☹ , dle učitelky ve školce teď prý řádí jedno až dvoudenní viroza, tak snad bude zítra v pohodě a bude moct do školky, já mám jít navíc zítra ráno na gyndu a musela bych se přeobjednávat 😒 , fakt když se daří tak se daří

hakalinka
5. kvě 2015

Já mám naštěstí snídaně úplně nejlepší. Dávám si často neslazené lupínky, jogurt nebo kefír. Dnes navrch ještě kus štrůdlu a po hodině 6,5. Problém jsou u mě spíš večeře. To mi lítá nejvíc - asi už únavou. Ale poslední dny mě právě večer přepadá vlčí hlad. Nevím co bych snědla. Tak je to těžké.

macinek
5. kvě 2015

@hakalinka Tak ty snídaně závidím, to je prakticky jediné co mi dělá problém, chci ještě zkusit ovesnou kaši co to udělá, už mi ten chleba se šunkou leze krkem 😠 , je těžké najít něco co projde a ještě zasytí 😒 , už se chystám na objednávku mého milovaného mixitu a pestrost snídaní po porodu. U večeří mi víc vyhovuje vařené jídlo než třeba pečivo, s pečivem je to vždycky vyšší hodnota, ale na 99% v limitu

hakalinka
5. kvě 2015

@macinek Hele, vždyť už to máme za pár... Já se tak těším, až se pořádně najím melouna nebo broskví. Nebo jahod se šlehačkou. Doufám tedy, že se z toho mimi neosype. A chleba si užívej, při kojení není pečivo zvlášt čersvé nic moc.
Doufám tedy, že mi ta cukrovka nějak nezůstane hned po porodu nebo se neobjeví časem. Dispozice v rodině máme (babička). Jinak k tomu žádné předpoklady nemám - jsem hubeňour. Hýbu se myslím dost. Ale to babička taky.

a.n.d.y
5. kvě 2015

@macinek přidávám se do klubu - Šumavu se šunkou po porodu nechci ani vidět 😀 Mně ráno prochází ještě taveňák, eidam a pomazánkové máslo. Těch pár dnů/týdnů už to zmákneme 😉

macinek
5. kvě 2015

@hakalinka No právě už se těším 😀 a melouna si dát můžeš, 100g má jenom 6g sacharidů, v prvním těhotenství jsem se jím cpala na svačinky pravidelně 😀 , teď jsem ho měla naposled včera a jahody se šlehačkou jdou taky. Já mám teď nejradši na svačinu jogurt nebo zakysanou smetanu s mraženýma borůvkama a jahodama, pokud je to kyselejší tak to přisladím březovým cukrem a ještě si tam sypu chia semínka, mňam. S jídelníčkem po porodu si moc hlavu nelámu, prvního syna bolelo bříško ať jsem jedla co jsem jedla a pak i když mlíko došlo a byl na um tak ho bříško trápilo, takže chci jíst pestře a s rozumem 🙂 a čerstvého chleba se ráda vzdám na úkor musli apod 😀

macinek
5. kvě 2015

@a.n.d.y Budu muset otestovat něco z těch sýrů k snídani. Zítra teda testovat nebudu, to jedu ráno k doktorce, ale ve čtvrtek a v pátek budu testovat. Synátor už je naštěstí v pohodě, takže zítra pomaže do školky a já nemusím rušit plány.

Včera už jsme sundali z půdy kočárek, už se těším až se toho pupku a diety zbavím 😀 , i když teda to vrtění prcka v bříšku mi bude taky trochu chybět.

macinek
5. kvě 2015

Tak oběd dneska úplně v pohodě - 150g rýže a kuřecí maso se smetanou na kari a hodinu po jídle 5,8 😎

aanicka
5. kvě 2015

Ahoj holky, tak už mě taky dostihla nějaká nemoc. Dneska mi je fakt zle, bolí všechny svaly, hlava, pořád bych spala. Snad to bude brzo pryč 😝 . Jako v těhotenství a ještě při cukrovce to je fakt oříšek - mám hroznou chuť na čaj s medem nebo grep s medem ☹ .

arien_black
5. kvě 2015

@aanicka taky jsem teď chytla nějaký bacil... a přiznám se, že jsem si čaj s medem klidně dala. Říkala jsem si, že je lepší rychleji vyléčit rýmu a kašel a ta lžička medu do půl litru čaje mě nezabije 🙂

jajinka25
6. kvě 2015

Holky a zahubli jste při té ditete u cukrovky???? Já si připadám lehčí ale váhu nemáme 😀

a.n.d.y
6. kvě 2015

@macinek super, že je prckovi lépe! Stres dělá hodně, tak teď už snad budeš mít hodnoty lepší 🙂 Taky se těším, až bude mrně na světě, ale zároveň mi budou chybět ty kopance 😀

@aanicka asi bych ten jeden čaj s medem taky neřešila. Stejně si myslím, že při nemoci ty hodnoty lítají, tak už je jedno, jestli si dáš jeden čaj s trošičkou medu nebo více ovoce 🙂 Hlavně, ať je brzy dobře!

@jajinka25 do 26. týdne jsem měla nahoře 6kg, pak přišla cukrovka a dieta. Minulý týden jsem měla nahoře 4,5kg (35. týden), takže ano, většina holek zhubne 🙂

macinek
6. kvě 2015

@jajinka25 Při dnešním vážení u doktorky mám o půl kila míň a vzhledem k tomu že prcek roste, tak můj úbytek váhy bude větší 😀

@a.n.d.y Včera po večeři 7,2 a to jsem se nacpala, takže akorát ta snídaně, dneska jsem měla dělenou snídani a za půl hodiny budu měřit, ale věřím že to bude v pohodě

a.n.d.y
6. kvě 2015

@macinek tak to je super! Koukala jsem do deníčku a teď mi vycházejí snídaně taky skvěle, jen ta lačná trošku zlobí, ale zvýšila jsem inzulín a dnes taky dobře dopadla. Tak snad budeme mít obě dobrý den 😉

macinek
6. kvě 2015

@a.n.d.y Zítra chci zkusit na snídani ovesnou kaši s vloček a vody a uvidím co to udělá. Nalačno to mám v pohodě a ještě když vezmu že glukometr mi měří obvykle kolem těch 4,7 a když jsem byla na odběrech ze žíly, tak mi lačná vyšla na 4,1 tak jsem klidná, glukometr bude trochu přidávat

macinek
6. kvě 2015

Tak jak jsem očekávala po dělené snídani 6,3 🙂 , no nic jdu si udělat něco ke svačině, už mám celkem hlad 😀

a.n.d.y
6. kvě 2015

@macinek já už si na snídani dopřávám cereální kaiserky a musím zaklepat, že dobrý 😀 Ségra byla včera na diabetologii a zjistili ji cukrovku. Bohužel není těhotenská, takže to má úplně v háji. Říkala, že taky zkusí tu ovesnou kaši s vodou, tak jsem zvědavá 🙂

aanicka
6. kvě 2015

@a.n.d.y no chudák! Mamka jí má teda taky, ale asi to moc neřeší, jako sladký nějak nejí, ale uzeniny a tučné si neodpustí 😒
@macinek super, já mám ve středu zase celodenní glyk. profil v nemocnici, tak si taky beru glukoměr, abych si to porovnala, teď jak mám tu virozu, tak se ani neměřím
@arien_black @a.n.d.y holky díky, asi máte pravdu, dám si 😉 , beztak jsem tak vyšťavená, že půlku dne prospím, asi trochu toho rychlého cukru taky potřebuju, jinak teda vůbec nemám hlad, ani na nic chuť a do pravidelného jídla se musím prostě nutit, ale dneska už je mi líp.
@jajinka25 tak já do 23. tt přibrala 9 kg 😝 , za 3 týdny diety jsem zhubla 2 a teď to pomalinku zase leze nahoru, takže už mám zase asi +8 kg kg.

hakalinka
6. kvě 2015

Já dělám hodně obilná mléka a z toho pak třeba tu kaši. Ať nemusíte z vody. Glymču to nezvedá. Stačí namočit na pár hodin nebo přes noc třeba konopná semínka, mandle, kokos, mák....A pak rozmixovat a dobře přecedit. Je to dobré třeba i jen tak nebo do jídel, na koktejly...

a.n.d.y
6. kvě 2015

@aanicka dneska jsem byla se ségrou u obvoďáka. Brali ji krev na lačno a měla glykémku 7,6, takže to není dobrý. Před obědem se měřila a měla 14,5, po obědě 7,5. Vůbec to cukrovkářům nezávidím. Kdybych ji měla mít do konce života, tak se budu snažit dodržovat dietu, ale ne tak, jako v těhotenství. My to těch pár měsíců/týdnů přežijeme, ale ti, kteří majjí cukrovku 2. typu to mají do konce života. Ne, fakt jim to nezávidím, určitě bych taky hřešila 🙂
Jen si dej pořádný čaj 😉 Já měla předevčírem taky chuť na černý čaj s medem, tak jsem šla raději spát 😅 Jinak dneska k obědu kolínka a guláš - vešla jsem se, juch - 7,4 😀

hakalinka
6. kvě 2015

@a.n.d.y Chudák ségra, jak to nese? Já bych to taky nechtěla. Cpát se jen sladkostmi s náhradními sladidly, která zas jsou pro tělo jinak dost nezdravá a spoustou léků nebo inzulinem nadosmrti. (Naštěstí je už dnes ta stévie). Ale vlastně pořádně nevím, co bych měla dělat pro to, aby se mě to vyhnulo. Hubená jsem až až a pohybu mám taky fůru. Asi je dobré pořešit duchovní příčiny cukrovky. To bude pro mě asi ten zásadní úkol.
Ale zas na druhou stranu - jsou horší nemoci...Tohle aspoň nebolí.

jajinka25
7. kvě 2015

@macinek a jak dlouho už máš tu cukrovku??? mně se zdá že mi klesaji postupne hodnoty ale 4 jsem nikdy jesště neviděla tak jestli časem 😕
@a.n.d.y no mame v rodine cukrovkáře od jakživa miluje sla´dky á když je dort nebo něco je uplně hotovej prostě si musí daát a hned po tom si nakape cir´´tron do pusy aby to neutralizoval.

Jinak včera mi dovezl manžel tvarohový koláč dala jsem si ho k odpolední svačině a po večeri jsem naměřila 5.6 jinak jsem mela po večeří třeba 7.0 😵 No byla jsem mile překvapena

evcann
7. kvě 2015

@a.n.d.y ty bláho takhle hodne jo, chudák

@jajinka25 tak to más dobry, ja si dala vcera susenku, mela jsem na ni desnou chut a po veceri 8 🙂, ale dnes ráno 4,6 to je muj rekord

macinek
7. kvě 2015

@a.n.d.y Tak zase u klasických cukrovkářů jsou ty limity trošku volnější než u těhotných, ale i tak 😒 , každopádně to zase není až tak hrozné, jsou horší nemoci a člověka to aspoň nutí ke zdravějšímu životnímu stylu 🙂

@jajinka25 od 26tt, ale měla jsem ji i v prvním těhotenství, jen teda teď mi to uteklo o kousek, nalačno jsem měla 5,16 a po dvou hodinách 7,7, hlavně od té doby jsem nalačno neměla víc jak 4,7 😠

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru