Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

macinek
17. dub 2015

@aanicka Taky jsem řešila že v návodu u glukometru píšou že se má měnit jehla po každém vpichu, ale není potřeba, jedna jehla stačí tak na 50 vpichů určitě. Jinak měřím vždycky 1x týdně celý den - nalačno, hodinu po snídani, po obědu a po večeři. A jinak kdykoliv si chci zjistit jak mi vychází jaké jídlo. Tabulku si chci udělat ať to pak můžu ukázat doktorce.

erlif
17. dub 2015

@macinek Tak to já mám zase naštěstí hodně free doktorku - taky jsem si nastudovala hned po výsledkách těhotenskoucukrovku.cz a za týden jsem šla na diabetologii - jídelníček mi nedala, řekla mi o těhle stránkách, řekla mi čemu se mám vyvarovat, řekla že i občas nějaký ten banán můžu... a že sama si přijdu na to, co projde a co ne... na moje hodnoty - na začátku to lítalo - tak jen tady vám to ulítlo, proč? víte jak se tomu vyhnout? 😀 já vše odkývala a tím bylo hotovo... pak jen koukla na hodnoty, ty už byly hezké... a víc to neřešila 🙂 takže jsem ráda, že jsem bezproblémová a mám normální doktorku.. když vidím, jak tu jsou holky kolikrát vypsychlé a na zhroucení, je mi jich až líto...

macinek
17. dub 2015

@erlif Ta doktorka byla v pohodě, ta neřešila nic, taky jenom zkontrolovala hodnoty a nazdar, sestry tam byly krapet drsnější, teď jak chodím tady u nás k doktorce, tak ta je úplně v pohodě, řekla jsem jí že vím co a jak, takže akorát řekla že mám přijít za měsíc na krev a kontrolu a to je vše.

erlif
17. dub 2015

@macinek navíc já jsem u doktorů vždycky tak nervozní, že si stejně pamatuji tak půlku toho, co mi řeknou 😀
a ty webovky jsou tak suprově napsané, že mi stačí, že mám doktorku, která mi hlídá a počítá zapsané hodnoty a nijak mě netrápí 🙂 dlouhodobý cukr taky ukázkový, tak je fajn, že teď už jsem tam nemusela... 🙂

leana3
17. dub 2015

@aanicka já jsem je jako dítě měla, tak bych měla být imunní. Průšvih je, když jsi těhotná a sama jsi jako dítě neštovice neměla, pak je problém na začátku nebo na konci těhu, tuším 5 dní před porodem až 2 dny po porodu, to by miminko mohlo chytit a nemá ještě protilátky. Já mám ještě měsíc do porodu, tak doufám že i kdybych se nakazila podruhé, což je zcela výjimečné, že by to bylo kdyžtak v pohodě.

linvitra
17. dub 2015

Ahoj holky. Jak se daří? Dneska sem byla na kontrole v rizikovce a děsila se, co mi řeknou na ty mé lačné glykémie 5.1 - 5.5, ale tahle paní doktorka je úplně jiná. Koukla na ty mé ukázkové hodnoty po jídle a víceméně mě pochválila. Kroutila hlavou, že to na diabetologii tak hrotili a hned mi strkali inzulín, protože když dobře spím a nezvracim, tak mam i ty lačné tak 4.3 - 4.6. Taky kroutila hlavou, že ten jídelníček co mi dali má tak polovinu sacharidů, co bych měla mít a že se nediví, že sem shodila skoro 10kg.... tak sem jí řekla, že sem si po poradě tady s váma trošku zvětšila porce, abych nezvracela z hladu. No byla úplně vyděšená přístupem diabetoložky. Jinak malej má odhadovanou váhu 3560g. No mám se na co těšit...bude to obřík. 😀

a.n.d.y
17. dub 2015

Jéééé holky, já jsem zase vytočená. V úterý jsem byla v dia poradně. Doktorka mi předepsala na noc insulin. Vyzvedla jsem si ho v lékárně, doma to rozbalila a tam ani jedna jehlička, kterou bych si to mohla píchnout. Druhý den jsem se měřila nalačno a hodnota 4,7. Včera jsem se opět nepíchla a lačná hodnota 4,9. No, jako podle mě to není tak hrozný, tak jsem si říkala, že by bylo asi zbytečný si píchat insulin na noc. Volám do poradny a sestřička mě pomalu sjela, že si nepíchám. Pak koukla do mé karty a že tam doktorka není, bude až v úterý. Tak jsem jí vysvětlila, že se vejdu do cílových hodnot, že mi to přijde zbytečný. Hm, nakonec mi řekla, že to mám zkusit a uvidím. Jestli budu mít ráno hypoglykemii, tak už někomu vynadám. Navíc mám další modřinu. Fakt nevím, co dělám blbě. Všude mám nějaké žíly a žilky a pokaždé se musím trefit. Vypadám jak narkoman 😅

a.n.d.y
17. dub 2015

@linvitra No jak koukám, tak většina diabetologů je úplně na hlavu. Můj obvoďák i gynekoložka mi řekli (cca 14dnů zpět), že by mi insulin ještě nedávali. Řekla bych, že diabetologie je v tomhle státě na štíru. Každý má jiná měřítka, jiná kritéria, každý doktor má naprosto jiný názor.

petra2115
17. dub 2015

Ahoj holky, prosim Vás o malou pomoc, jedná se o vyplnění dotazníku pro těhotné. mám to na bakalářskou práci a zabere to pouhé dvě minutky. Je to ANONYMNÍ, určeno pro těhotné, ale i všechny holky, co mají dítě - akorát ty s dětmi to budou vyplňovat jakoby byly v době, kdy byly těhotné. Pokud můžete, přepošlete to prosím i na nějaké známé či příbuzné. Moc moc děkuju a přeji, ať se vám narodí zdravá miminka
https://www.vyplnto.cz/databaze-dotazniku/tehot...

macinek
17. dub 2015

@a.n.d.y To jsou úplně v pohodě hodnoty nalačno 😕 , jako ta doktorka i sestra by potřebovaly proplesknout 😠 , mě ty rozdíly v léčbě fakt točí

Hlavně že pořád snižují hodnoty, takže těhotenské cukrovky přibývá, dle mě teda zbytečně, není dost diabetologů a už vůbec né těch co by se těhotenskou cukrovkou zabývali 😝 , fakt super 😠

a.n.d.y
17. dub 2015

@macinek fakt je to katastrofa. Logicky bych si neměla píchat ani před obědem, protože mi oběd většinou vyšel, ale doktorka mi řekla "tak Vám dáme 2-3 jednotky, to je tak malinko, že vám to neuškodí". Tak když je to tak malinko, proč si to sakra musím píchat? Teď už mi je fakt jedno, jestli si budu píchat 2 jednotky nebo 8, protože se prostě píchnout musím.
Přesně, je nás čím dál víc úplně zbytečně! U sebe to ještě celkem pochopím, protože po snídani a večeři mám ty hodnoty docela blbé, navíc při insulinu se můžu pořádně najíst a netrpím hlady 😀 , ale co ostatní holky, co mají hodnoty krásné? Je to fakt ujetý...

erlif
17. dub 2015

@a.n.d.y teď ty hodnoty ale podle webovek tehu cukrovky zase zvýšily, protože já tam na konci ledna jako těhu cukrovkářka spadala, teď bych se tomu vyhla... 😀

Ale ten přístup doktorů je fakt hrozný.. u tebe se divím, že si to musíš píchat, když máš tak pěkné hodnoty... holky tu jsou z toho vypsychlé a akorát se nervují a když nemají možnost najít si jiného/normálnějšího diabetologa, tak jim stejně nic nezbyde, než ty s prominutím "hovada" poslouchat ☹ Těhulek s cukrovou stále přibývá a přístup doktorů je příšerný a je jich opravdu málo... ale tak zase jsou holky, co to "děsně žerou" a jsou za takovéhle doktory rády... brrr

macinek
17. dub 2015

@erlif Oni zpřísnili hodnotu nalačno a zvedli hodnoty po hodině a po dvou, kdyby platilo to co teď tak bych se u prvního těhotenství cukrovce vyhla, teď u druhého těhotenství mám hraniční hodnotu nalačno podle nových parametrů a podle starých bych měla zase hraniční po dvou hodinách 😀

ratatooy
17. dub 2015

@macinek no a tak si vyber ja jsem teda názoru že celá těhu cukrovka je blbost,protože tělo je furt stejné a ne podle tabulek co si zrovna zdravotnictví vymyslí

aanicka
17. dub 2015

@macinek díky, už mám objednané papírky a příští týden začnu testovat

@erlif @a.n.d.y holky a jak často si měříte vy a kam si to píšete?

aanicka
17. dub 2015

@leana3 tak to, já je taky měla, tak budu klidná, kdyby je ještě dcera přinesla ze školky.

a.n.d.y
17. dub 2015

@erlif
@macinek
já jsem měla tu třetí hodnotu (po 2h) vysokou, ale zase mi brali krev z prstu, takže to bylo naprosto nepřesné měření. Jak říkám, diabetologie je v naší republice naprosto katastrofální. Každý má jiná měřítka a metody, což by opravdu být nemělo. Nejlepší je, když nám těhulím řeknou, že to chce víc pohybu 😀 Manžel je mi svědkem - po dva dny jsem měla naprosto stejný oběd. Jeden den jsem se flákala, druhý uklízela. Hodnoty se skoro vůbec nezměnily. Když jsem v noci špatně spala (třeba 3h čučela do stropu), pak se vzbudila na snídani, tak jsem měla hodnoty naprosto příšerné. Po obědě jsem si dala šlofíka a za hodinu měření, které bylo naprosto ukázkové 😀 Je pravda, že i tak se snažím více hýbat, ale co mi tvrdne břicho a mám poslíčky, tak se raději hlídám a spíš odpočívám. Ještě potřebuji nějaký ten týden vydržet.

@aanicka já se měřím jednou za 2-3 dny nebo když zkouším něco nového. A zapisuji si to do diabetického deníčku, co jsem dostala na diabetologii. Ze začátku jsem si psala i jídelníček, ale nikdo ho po mě už nechtěl, tak na to skoro prdím 🙂

aanicka
17. dub 2015

@a.n.d.y díky, to je něco, jak na to působí i to vyspání/nevyspání. fakt to asi ovlivňuje kde co, včetně stresů.

a.n.d.y
17. dub 2015

@aanicka opravdu jo, já bych tomu nevěřila, ale sama jsem si to vyzkoušela 😀 Doktorka to potvrdila, že i to má vliv, ale pak zase začala povídat o pohybu 😀

marelu
17. dub 2015

Ahoj, dneska jsem byla na testu a nemusela jsem ani pít, protože mi vyšla nepatrně větší hladina cukrovky, konkrétně 5,8 a hranice je 5,1 tuším? Máte tu některá podobné hodnoty?

mimikoko
17. dub 2015

Tak holky já jsem 31 týden a já teprve na test jdu. Jak jsem tam byla na posledy měla jsem tolik otázek ze jsem se zapomněla zeptat proč mě neposlala na test do heliosu. Nakonec jsem tam dnes volala a řekla mi ze si mám přijít pro zadanku že jak to že jsem si vzpomněla až teď :D no protože se nechci rozčilovat řekla jsem ji jen : bohužel zapomněla. No jo mám zajímavou doktorku ještě mě obviní ze co jsem si dovolila " já " " zapomenout " :D jen co porodim tak měním doktorku. Je toho vice.

erlif
17. dub 2015

@aanicka já měla nařízeno si 1x týdně udělat celodenní profil (lačno, po snídani, před obědem, po obědě, před večeří, po večeři a před spaním), teď už si zapisuji hodnoty jak mě napadne, co si naměřím.... 🙂 ale vždy si udělám jeden celodenní profil, kdybyto chtěli vidět v porodnici, což asi budou, protože se mě na to doktorka v poradně ptala ale pak jsme to zakecaly :D
@a.n.d.y to se přesně stalo mně... po jednom obědě jsem měla frmol a nezastavila se a píchla se a hodnota hraniční... pak jsem po jednom obědě opravdu na 45min vytuhla a měření bylo naprosto ukázkové, nejlepší hodnota ze všech 😀 prostě tělo nějak funguje a myslím si, že i kdybychom se stavěly třeba na hlavu, stejně si bude dělat co chce 😀

aanicka
17. dub 2015

@mimikoko jo, to je taky dobrý, vždyť ty to vůbec nemusíš vědět, že bys nějaký takový vyšetření měla podstoupit, od toho chodíš k dr, aby ti to řekla, že.

leana3
17. dub 2015

@linvitra
@a.n.d.y teda holky to je fakt naprd - každý doktor úplně jinak... já taky ty lačné nemám tak hrozné, přesně moje gyndařka i praktik koukali jak tele na nový vrata, že by mi žádné léky nedali. No ale já nejsem zrovna odvážná, abych se bránila primářce místní diabetologie - ještě si na mně zasednou a 😲 pak mi to někde vrátí 😢
Tak zatím jedu svoji půlku metforminu, dneska jsem neměřila ráno, protože jsme měli další šílenou noc a já totálně nevyspalá, vystresovaná... to ty neštovice. Ukázalo se, že se synkovi rozjíždí druhotná infekce, dostal antibiotika a modlíme se, aby nemusel do nemocnice ☹ Takhle jsem si poslední měsíc těhotenství fakt nepředstavovala, aspoň že mladšímu už je dobře. A mimi je v bříšku chráněné, jen tam ještě musí aspoň ty 3 týdny vydržet...

mimikoko
17. dub 2015

@aanicka
Však právě ! Hlavně že při začátku těhotenství člověku vrazi papíry za co se všechno platí apod. A jako poslední uvedou cukrovku a ještě ji neudělají . . . No hele u mojí dr je to na opak :D to já ji mám říkat co se má nebo nemá 🙂) to nemluvím o dalších věcech 🙂 kdybych před rokem viděla hodnocení tak k ní Ni nevlezu dr Dvořáková Brno orlí samé špatně hodnocení na internetu a nedivím se

linvitra
18. dub 2015

@a.n.d.y Mě už to přijde jako farmaceutické lobby. I to snižovaání hodnot... hlavně z každé těhule vytřískat prachy. 😢

a.n.d.y
18. dub 2015

@mimikoko to je pěkná blbka ☹ Doktorku bych taky hned změnila. Copak ty jsi odborník? To je fakt bordel...
@leana3 taky se nebudu s nikým dohadovat a hádat. Prostě to musím ještě nějaký čas vydržet a pak se začnu modlit, aby mě cukrovka v den porodu navždy opustila 😀 Koukám, že si ale pěkně užíváš ☹ Snad bude prckovi brzy dobře!
@linvitra taky mi přijde ujetý, že ty cílové hodnoty takhle mění. Tak snad mají být pořád stejné, já to fakt nechápu. Tahle nemoc mě přišla už na dost peněz a to jsem od začátku těhu na neschopence 😒

mimikoko
18. dub 2015

@a.n.d.y
Musím vydržet bohužel mě nikde nepřijmou protože jsem delší dobu těhotná už v půlce těhotenství mě řekli že mě vzít nemůžou ze přebírají. Tak budu muset vydržet 🙂 a ano blbka to je a bordel ještě větší bohužel

aanicka
18. dub 2015

Holky, myslíte že je velký problém malý kuřecí řízek do 100g? Je tam sice trochu mouky, pak ta strouhanka, ale jestli spíš nevadí ten tuk, nebo si mám tu strouhanku oloupat a sníst jen maso radši?

a.n.d.y
18. dub 2015

@aanicka řízek č. 1 mi prošel, řízek č. 2 už ne 🙂 Když to nezkusíš, nebudeš vědět. Já si pak dělala přírodní řízek (jen v mouce) a to bylo vždy bez problému 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru