Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

macinek
13. dub 2015

@ancas Určitě zkus druhou večeři, spoustě holek dobře vycházely třeba cornflaky s mlíkem, nebo zkus kousek pečiva s lučinou

aanicka
13. dub 2015

@barbarkaaa @erlif @macinek no holky, asi fakt nic takhle nezjistím. U mě je teda zatím problém, že pořád bojuji, že mám celkově malý příjem těch sacharidů a nedaří se mi to prostě zvýšit. A to mám k snídani třeba 90g žitného chleba se šunkou, na svačinu banán, oběd normální, svačina zase ovoce nebo chleba s něčím a večeře zase normální jídlo (ne smažený nebo tučný) a pořád mám problém vejít se do těch 200g sacharidů, ale hlad už nemám a unavená jsem tak normálně z těhu. Uvidím zítra, to mám to celodenní měření v nemocnici a konečně konzultaci s dietoložkou. Ale obávám se, že u nás nepůjčují glukometry standartně, asi jen když jsou horší výsledky, teda co mám info.

macinek
13. dub 2015

@aanicka Já teda nepočítám přesně, hlídám si jenom množství sacharidů v přílohách podle stránek tehotenskacukrovka.cz. Bohužel bez toho glukometru se to těžko odhaduje, každému vyhovuje něco jiného. Já jsem si glukometr koupila svůj - komplet sada za 500

erlif
13. dub 2015

@ancas tak to chce určitě mít druhou večeři.. pak budeš mít lačné hodnoty v normě.... 🙂

erlif
13. dub 2015

@aanicka tak uvidíš co ti řeknou na diabetologii, jestli se bojíš, že máš málo sacharidů... tak si kup ty proužky na moč, ať si změříš ketony v moči... ale jestli nehladovíš, byla bych v klidu, já si denní normu sacharidů nepočítám.. ale taky si nemyslím, že bych ten limit splňovala... 😀 a fakt mě to nechává v klidu 🙂

aanicka
13. dub 2015

@macinek díky, uvidím co mi řeknou a to si ho asi kdyžtak koupím. Mamka má stejně cukrovku 2. typu, tak ho pak užije. Ale manžel se zlobí, že prý moc plaším a řeším to. Asi jo, ale prostě mě to vyplašilo. Já si teda jídlo vážím teď ten týden a dávám na ty www.kaloricketabulky.cz a vychází mi ty sacharidy +- 180g na den. Ale je fakt, že dřív jsem měla sacharidy fakt asi hodně z těch jednoduchých cukrů, hlavně to sladký pití, takže když jsem zrušila tohle a i zvýšila přílohy, tak je to pořád míň, ale možná to tmu mýmu tělu stačí.
@erlif jo, za to nic nedám, koupím si ty proužky. Tak snad to bude v poho. Právě jsem se zase lekla, jestli ty ketony nemůžou nějak moc škodit mimi. Jsme myslela, že si budu jen hlídat, abych sacharidů neměla moc a ne ještě málo!

Taky jsem si ze začátku naivně myslela, že když si ušetřím sacharidy v jídle, že si pak můžu dát nějakou sladkost 😀 , ale už vím, že to tak není.

erlif
13. dub 2015

@aanicka mě ty proužky fakt uklidnily 🙂 Nedivím se, že tě to vyplašilo, taky jsem z toho byla hotová... Ale přesně jak píšeš, nejvíc jsem zjistila, že mám sacharidů díky pití, se kterým člověk okamžitě přestane ☹
No uvidiíš co ti dr. řekne.. je fakt, že já mezi obědem a večeří mám svačiny dvě... jím po dvou hodinách.... dneska jsem to nějak nestíhala a dala si jen jednu a měla jsem hlad, tak jsem do sebe dostala alespoň okurku a eidam, ale už jsem se těšila ne večeří 🙂 No kdybys chtěla občas zahřešit, ta nejen mě vychází dobře sušenka Mila a ta oříšková tyčinka z lídlu... a dlouhodobý cukr mám ukázkový... 🙂 dávala jsem si to s jogurtem jako druhou večeři na doporučení kamarádky, i když nedalo mi to a dala jsem si vždy jen půlku sušenky 🙂

aanicka
14. dub 2015

Holky, tak jsem teda na tom kontrolním měření v nemocnici a hádejte, co mi dali k snídani - bílou veku s Florou light a dia džem! Prý to mám od dietoložky. No, tak to jsem zvědavá, po obědě s ní mám konzultaci 😖 .
Zkusím z nich vymámit i průběžně výsledky. Přece mě nenechají v napětí až do večera, až budou hodnoty i po večeři.
@erlif jojo, do toho Lidlu se dneska chystám pro sušenky 😀 a proužky chci taky dneska koupit

macinek
14. dub 2015

@aanicka No tak to je mazec, to teda nechci vidět tu hodnotu po snídani 😠 , to jsou fakt kreténi, hlavně že dia věci by se jíst neměli. Hlavně nechápu ten jejich systém testování, kdyby ti radši půjčili glukometr třeba jenom na ten jeden den, ať si můžeš v klidu měřit doma, jako strávit kvůli tomu celý den v nemocnici to je děs 😖

aanicka
14. dub 2015

@macinek no, přesně. Právě jsem říkala tý sestře, že ten džem jíst nebudu a ona, no napsala vám to dietoložka, tak si s ní o tom promluvte - právě tahle sestra mi říkala, že dia věci v těhu nemám a light se taky nemají, ne. A taky nechápu ten jejich postup, ale kdybych měla vysoký hodnoty, tak mi ho půjčí domů. A ještě víc nechápu, proč na výsledky musím čekat hodinu, když z glukometru jsou hned. Vlastně večeři dostanu v 17 hod, v 18 píchání do prstu a v 19 výsledky a domů 😝 . Jo a teď mám na svačinu malý pomeranč. Jsem fakt zvědavá na ten oběd. Normálně čekám svíčkovou s houskovým knedlíkem nebo šišky s mákem 😅 .

macinek
14. dub 2015

@aanicka No jídelníček fakt hrůza, hlavně ta veka jednak obsahuje cukr a hlavně po ní budeš mít brzo hlad, pomeranč ke svačině je taky málo, ty diabetologie fakt stojí za hovno pardon 😠

erlif
14. dub 2015

@aanicka ty kraso... to je teda husty pristup... ☹ to, ze cely den budes kvuli tomu travit v nemocnici taky nechapu.. jeste bych brala kdyby te nepichali do prstu ale brali ti krev z zily, ze tam se na vysledky ceka.. ale glukometr je rekne snad do 5ti vterin od kontaktu s kapkou krve 🙂 Jinak si myslím, že light nevadí - to snad řeší tuky a tam není nic na škodu... a ne všechno dia striktně nesmíme.. já si včera koupila dva dia loupáky a jsou slazené fruktózou, žádná sladidla... je třeba fakt pečlivě studovat etikety, i když na tom džemu asi nic nebylo co? 😀 Tak hodnoty ty možná řeknou hned po přeměření glukometrem, když se zeptáš, ale oni z toho pak sestavují jakýsi profil, který člověku stejně nic neřekne, alespoň já z té zprávy od dia, co mám pro nemocnici moc moudrá nejsem 😀 dej pak vědět, co bylo k obědu 🙂 Já mám dneska ovocné knedlíky, když prošly minulý týden, projdou i dnes 🙂 Držím pěsti!

sdoop
14. dub 2015

@aanicka tak to je mazec, celý den v nemocnici - to bych asi umřela, ještě jako těhulka. Já mám taky jen testovací dny, ale odeberou mě na lačno, pak se najím, za hodinu mě naberou znovu a pak domů vyfasuji zkumavky a jehly a odeberu si 3x sama. Druhý den to pak donesu do laborky.

A to, že ti dají Dia výrobek, když je všude, jak se to nesmí, tak to je taky masakr. Ať žije naše zdravotnictví.

aanicka
14. dub 2015

Tak oběd je dietně asi v pohodě, jen by to chtělo nějakou chuť 😀 - polívku jsem fakt nedala nějaká s nudlema a zeleninou, ale absolutně bez chuti, jinak vař. brambory, vepřový a nezahuštěný špenát.
@erlif jo, na džemu nic nebylo, jen že je dia a od Hamé, ale asi se to takhle jednorázově trošku dá. A chutnají ti ty knedlíky bez cukru? S čím si je dáváš? Jen třeba s tvarohem?

aanicka
14. dub 2015

děvčata, tak hodnoty zatím dobré, lačná 4 a po té super snídani 5,9

erlif
14. dub 2015

@aanicka tak to jsou hezké hodnoty! 🙂 to já bych to po takové snídani fakt neměla 🙂 Jojo taky bych řekla že malá troška neuškodí... 🙂 No já si to ale sladím 🙂 Minulý týden jsem si nastrouhala tvaroh a knedlíky zalila oslazenou zakysankou, ale ten strouhaný tvaroh se v tom ztratil.. takže jsem dneska zkusila smíchat tvaroh a zakysanku a zase jsem to osladila a musím říct, že jsem si mlaskala ještě víc... jinak sladím stevií, stačí jí fakt ždibec, tuhle malou lahvičku budu mít tak na rok 😀
http://www.elixi.cz/desen-stevia-prasek-35-g-p2...

macinek
14. dub 2015

@aanicka Tak to je super hodnota po snídani, spíš bude problém, že po tom bude mít člověk brzo hlad, veka moc nezasytí 😒

Já sladím taky stévií, kupuju v dm prášek, používala jsem ho už před těhotenstvím
http://www.dm-drogeriemarkt.cz/cz_homepage/das_...

lenule4444
14. dub 2015

Ahojky holky,dávám info z poradny,ozvy jsou v pořádku,malá se tam pěkně mlela,a nástup na vyvolání porodu mám teď v pátek.Tak doufám,že se to rychle rozjede.Jinak jsem dnes 38+1tt a malá má cca 3400g,a 51 cm

erlif
14. dub 2015

@lenule4444 jestli se nepletu, měla jsi stejný termín porodu jako já 27.4. proč ti ho chtějí vyvolat takhle brzo? Nějaké komplikace? Mě poradna čeká zítra ráno...

aanicka
14. dub 2015

@erlif no, taky jsem na začátku, později už by možná taková snídaně neprošla, prý se to postupem těhu zhoršuje.

@macinek hlad byl spíš po tom malým pomeranči 😀

Já mám taky stevii a to v tabletách a přijde mi, že má takovou divnou pachuť.

erlif
14. dub 2015

@aanicka jojo, to říkají, že s postupem těhu se to zhoršuje... ale asi jak komu.. mně se naprosto úžasně zlepšila za poslední týden lačná hodnota a mám ji ukázkovou 🙂 je fakt, že občas mi to po obědě vylítne a já nechápu proč, ale tím, že stačí stres a další věci, tak si říkám, že to spíše bude tím... ale kamarádka mi říkala, že jsem dobrá, že to mám pořád v limitu a ukázkové dle hodnot, že ona měla před porodem radost, když hodnoty hodinu po jídle měla kolem 10 a že primář jí řekl, že je to v pořádku... 🙂 a to je holčina, která váží 50kg i s postelí 😀 asi jsem až moc vzorná pacientka 🙂
S tou pachutí souhlasím - zjistila jsem že ve štrůdlu a právě v tom tvarohu se zakysankou není skoro cítit.. když si ji dávám do kakaa tak to je znát a dost... 🙂 takže jsem ji an nezkoušela dát do čaje.. ty jo? A co pitný režim, lepšíš se? 🙂

lenule4444
14. dub 2015

@erlif Komplikace nemám,vše je v pořádku,nevím jestli to je tím inzulínem.A termín jsem měla na 27.4..

macinek
14. dub 2015

@aanicka
@erlif No pachuť lehce má, ale to mají všechny umělé sladidla, já si s ní sladím čaj, stačí trošičku a v pohodě, záleží jak moc je ten čaj aromatický, ale je to lepší než ho pít hořký 😀 , některé čaje teda zvládnu hořké, ale občas si ho prostě potřebuju osladit 😀 , třeba štůdl nesladím vůbec i před cukrovkou, většinou máme domácí jablka která jsou dost sladká, takže cukr není potřeba

@aanicka No taky jenom ovoce ke svačině je dost bída, chce to k tomu buď nějaký mléčný výrobek nebo pečivo.

jusinka
14. dub 2015

Holky, já sladím Xylitolem 😉 . Už jsem tady na něj jednou poukazovala..Pachuť žádná, prostě jako cukr, ale hladinu v krvi nezvedá.. Mám GH 30 a jsem 36 tt 🙂 .
http://nechci-cukrovku.cz/index.php/lecba-cukro...

erlif
14. dub 2015

@jusinka jéééé škoda, o tom jsem nikdy neslyšela... ale už mám 13dní do porodu, takže se pak asi vrátím k běžnému cukru 🙂

macinek
14. dub 2015

@jusinka Na ten jsem se dívala už před těhotenstvím že ho musím zkusit, budu se po něm muset podívat

jusinka
14. dub 2015

Jo a občas i dělám banánovou zmrzlinu 🙂 http://dewiibatwoman.blogspot.cz/2013/07/banano...

jusinka
14. dub 2015

@erlif jéé, to je škoda.. Psala jsem tu o něm někdy kolem Vánoc.. 🙂 . Rozdíl mezi cukrem a tímhle není žádný fakt super! Jen je teda drahý.. 250g asi 140Kč

@macinek kupuju ve zdravé výživě 🙂 250g asi 140Kč

erlif
14. dub 2015

@jusinka ta zmrzlina vypadá luxusně, to zkusím 🙂 od doby co mám těhu cukrovku jsem žádnou neměla, zkusila jsem si ji udělat z tvarohu a smetany a byl to pěkný hnus... Aha, tak to bude tím, mně zjistili těhu cukrovku až v půlce ledna 🙂 No to je i ta stevie, kterou mi manzel koupil, protoze mi chtel udelat radost 35g za 185Kc - takze tohle rozhodne vychazi levneji 🙂 a to to kupoval ve zdrave vyzive a jeste se te prodavacky ptal, at mu neco doporuci.. no skoda... asi to byla jen prodavacka... ☹

jusinka
14. dub 2015

@erlif já ji mám už po třetí, proto držím dietu už od začátku.. No už to máš za pár, tak to dááááš 😉 . Zmrzlinu zkus, je to taková lahoda! Jen to dělám z hodně přezrálýho banánu a přidávám trošku zak. smetany, je potom úžaně krémová.. Večer uložím děti a jdu zase melsat, už teď se těším 😀 .

Jo holky, já mám termín 15.5., ale už teď jsem se svojí gyn domluvená, že mě 30.4. (budu 37+6tt), prostě pořádně prohlídne..(Hamilton 🙂) . Bylo to tak i v minulém těhotenství a zabralo to 🙂. Než si nechat porod vyvolávat, brrr, to bych nerada. Co to zkusit @lenule4444 ještě takhle?

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru