Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

elnika
11. srp 2014

@terrorkax ale tu lačnou asi neovlivním nebo nevím jak právě ☹

terrorkax
11. srp 2014

@elnika meris hned po probuzeni ? ja merim tak 10 min po tom co jsem vstala, nejdriv zajdu na zachod, pripravim snidani a merim tesne pred snidani.. a chce to klid, nejsi nervozni pred tim merenim? Ja kdyz jsem nervozni - napr. mam mit ten den kontrolu, tak mi to trosku vyskoci..napriklad ted ve ctvrtek, sla jsem prvne do rizikovky do porodnice a rano 5,3..dalsi den 4,1..takze to dela opravdu hodne

elnika
11. srp 2014

@terrorkax no měřím taky až po 10minutách,skočím na záchod,vyčistím zuby,nachystám zeleninku ke snídani,nekdy to řeším že se stresuju co bude,ale většinou to neřeším prostě píchnu a je to.

terrorkax
11. srp 2014

@elnika tak uvidis co ti reknou na kontrole 🙂 Ja si du ted pichnout inzulin a premyslim jeste o caru s mlikem 🙂

nonnni
12. srp 2014

@terrorkax
@elnika
@elnika

tak hlasim, ze jsem se rano zapomela zmerit, takze merim az zitra 😀

Na kontrole (klasicke, ne diabetologii) byla moje doktorka cela besna z pristupu nemocnice, kam me poslala a vubec pristupu celkove a pokud se mi nekdo nezacne venovat poradne, tak me pristi tyden odesle k Apolinari. Takze uvidime. Mam ji volat pristi stredu s tim, jak se to vyviji.

Posvacila jsem ted dva kousky toastoveho chleba se zerve platkem sunky a rajcetem a jedu s dcerami nakupovat....ta petileta desne nutne potrebuje rudou rtenku...mi vysvetlila... 😀

werumka
12. srp 2014

@nonnni Jéje, a co se jí nelíbí?

nonnni
12. srp 2014

@werumka nelibi se ji, ze vysledky z krve jasne prokazaly cukrovku a ona me odeslala do rizikove poradny, kde mi doktorka rekla, ze cukrovku nemam! a nevi, co se mnou a poslala me do dia, aby se me zbavila...v dia mi rekli, ze jsou prazdniny a doba dovolenych a nemohou me prijmout, horko tezko sehnala sestricka doktora tady u nas, proskolit me musela ona a jeho jsem jeste nevidela, jen s nim 2 x mluvila po tlf a to jsem uz skoro mesic po testu na cukrovku. Nelibi se ji ten naprosty nezajem a laxni pristup.

werumka
12. srp 2014

@nonnni To je super argument, že jsou dovolený a proto Tě nemůžou léčit. Kdyby to nebylo vážný, tak bych se snad musela smát. A kam chodíš, jestli se můžu zeptat?

nonnni
12. srp 2014

@werumka no vlastne nikam..Kolin me nezaregistroval a v Podebradech mam doktora, ktery se mnou 2 x mluvil po tlf...jsem k nemu objednana na pristi pondeli, chce mi dat zadanku na krev, jinak by asi moc netouzil me videt..proskolila me jedna zlata sestra v Koline.

werumka
12. srp 2014

@nonnni Možná už je to jinak, ale když jsem chodila do rizikovky, tak holky s obyč těhotenskou cukrovkou, bez komplikací a inzulínu, chodily normálně ke svému gynekologovi, ne do rizikovky. Tam většinou berou holky, které jsou na inzulínu, předpokládá se, že třeba bude nutná u porodu infúze a podobně. On asi i ten Tvůj doktor k tomu přistupuje podobně. Výsledky máš úplně v pohodě, na krev Tě pošle a víc asi nepotřebuje... I když by bylo fajn, kdyby se s Tebou do porodu aspoň jednou viděl 🙂 Já bych asi v Tvém případě hned k Apolináři neběhala. Diabetologie je tam fajn, ale je tam prostě nával - většinou více rizikových - těhotných, takže čekání dlouhé... Jaké jsi měla výsledky ogtt, že Ti řekli, že cukrovku nemáš?

nonnni
12. srp 2014

@werumka ja to vim, nechci dojizdet, ale ji proste namichlo, ze se me nikdo neujal ani pred tim, nez zjistili, ze si hodnoty relativne zvladnu udrzovat dietou.

mela jsem 5,2 - 9,9 - 7,9 (ted si tou posledni nejsem jista, ale bylo to neco 7+)

Ona take rikala, ze nejvetsi prusvih je, ze gynekologicka komora se porad hada s nejakou diabetologickou komorou (nebo jak se tomu rika), ze jedna nechce uznat hodnoty te druhe a i proto je v tom takovy zmatek. Ze s ema ofiko jet porad podle starych tabulek, ale nekde to proste kombinuji...no proste bordel...ale podle novych i starych mam minimalne jednu hodnotu mimo...podle starych snad tu prostredni a podle novych snad tu prvni...si ted nejsem jista...

nonnni
12. srp 2014

jo a merila mi mrnavku a odpovida o dva dny mladsi, takze roste porad ukazkove...a merila ji plosku nohy a uz ma 5,2cm...ta bude celej tatinek 🙂

werumka
12. srp 2014

@nonnni Podle nových máš špatnou tu prostřední hodnotu. Dřív se totiž dělal odběr jen na lačno a pak dvě hodiny po vypití roztoku. Teď se dělá i po hodině a často se tak cukrovka zachytí. Jenže někteří stále neuznávají, že když je nad limit ta hodnota po hodině, už to znamená cukrovku. Ta hodnota po dvou hodinách by měla být do 7,7.
Bohužel je to vidět dost často - že i co se týče průběžných výsledků a diety - jsou různé názory u různých doktorů. Není to jednotné a to pak dost mate, když nevíš, na jakého doktora zrovna narazíš a co on bude považovat za správné. Nedivím se, že jí to namíchlo.
Myslím, že Tvůj diabetolog to zvládne. Stejně tak Ti musí vypsat papír, kde doporučí například vyvolání na termín apod. A až se půjdeš registrovat do poradny v nějakém 36., 37. týdnu, tak už budou vědět co a jak. Ale ten začátek, kdy nevíš, co máš dělat a na koho se obrátit je fakt tristní. Taky jsem to měla na začátku těhotenství, protože můj gynekolog se o mě jako o diabetičku nemohl starat a ve všech porodnicích mi říkali, že berou až od nějakého 14. týdne 😀 Byl to hroznej stres a pak už jsem si říkala, že snad zůstanu doma a chodit nikam nebudu 😀

werumka
12. srp 2014

@nonnni Tyjo, 5,2 už? Tak to je dobrá nožka 😀

nonnni
12. srp 2014

@werumka ty jo, take dobry zatah, nechat diabeticku typu I. bezprizorni do 14.tt...

werumka
12. srp 2014

@nonnni To jo, já jsem fakt nevěděla, co mám dělat. Z diabetologie v IKEMu, kam chodím normálně mě chtěli poslat na diabetologii do Podolí, kde se věnují těhotným, ale rizikovka v Podolí mi řekla, že dřív jak ve 14. týdnu mě nevezmou. Chtěla jsem k nám do Kladna, ale pořád mi všude říkali, že na mě nejsou tady vybavení. Tak jsem přes známost skončila v Motole - v rizikovce i na diabetologii. Nakonec jsem tam dochodila jen tu diabetologii.

terrorkax
12. srp 2014

Holky zkouseli jste merit vickrat zasebou ? Me to dneska nedalo, ukazala se mi po obede na me vysoka hodnota, tak jsem zkousela hned novy papirek a vysledek nizsi..tak jsem zkusila jeste jeden a jsem opravdu zmatena..hodnoty jsem tedy mela 6,6 - 5,5 -4,9 .. tak cemu potom verit? to jestli je to takhle nepresne porad, tak je cele mereni uplne k nicemu..

ajny123
12. srp 2014

@terrorkax Nám doktorka říkala, že nemáme měřit hned po sobě, protože ten glukometr potřebuje 15 minut čas na vynulování, jinak háže chybné hodnoty.

nonnni
12. srp 2014

@terrorkax tak jse povecerela 10 piskot a sklenicku acidofilniho mleka a 2 redkvicky....me tehotenske chute tedy jedou 😀

ZItra se nesmim zapomenout merit...jako dneska... 😕

nonnni
13. srp 2014

@elnika tak lacna 4,8 a po snidani 6,8...

elnika
13. srp 2014

Takze holky ted jsem mela ketony z ranni moci za posledni dva dny jsem dietu flakala a jinak na lacno 5,3 a ma byt do 5,5.Uz musim sekat dobrotu 🙂

elnika
13. srp 2014

@nonnni krasny🙂

nonnni
13. srp 2014

@elnika ja si zapomela ketony zmerit 😕 Ale snad ne, druhu veceri jsem mela, nehladovim...

Manzel je na ceste na letiste, odleta na sluzebku do Italie ☹ Uz ho chci zpatky!

nonnni
13. srp 2014

@elnika a po snidani? jeste jsi nemerila?

Ja snidala strudl, tak jsem celkem rada, ze to vyslo takhle slusne. Co budu jist dal nevim...nejak mi dochazi inspirace...

elnika
13. srp 2014

@nonnni jééé a kdy se ti vrátí?To by se mi taky stýskalo.No mě už taky dochází inspirace právě.☹

nonnni
13. srp 2014

@elnika v patek🙂

nonnni
13. srp 2014

@elnika tak hlasim 4,7 a 7,1 - obed.

werumka
13. srp 2014

@nonnni Luxus 🙂

elnika
13. srp 2014

Holky já dnes nestíhala oběd,tak jsem si dala chlebík a čtvrt se sýrovou pomazánkou,kterou jsem koupila a salám na to šunkový a na to sýr a k tomu rajčátko 🙂,tak snad bude vše ok 🙂

elnika
13. srp 2014

tak holky volala jsem na pojištovnu a máme prý nárok jen na 50proužku a ti co mají nějaké léky a né inzulin tak na 100ks proužku a ti co se léčí inzulínem tak ti mají nárok na 400ks proužku,prý je to dané vyhláškou ☹,takže si je musím fakt koupit :-/

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru