Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

terka_37
22. čer 2016

@shaktinka hmm,to je pekne blby...Pokud ti to vyjde jednou zvyseny,mel by se udelat odber kontrolni.Pokud je i ten zvyseny,jdes na diabetologii.Kdyz je v norme,maji te poslat na ogtt...Hodnoty mas krasny.Proste to nebylo poradne diagnostikovany.

shaktinka
22. čer 2016

@terka_37 no co uz nadelam 🙂 me nevadi pohlidat si jidlo, jist pravidelne...ale sere me pristup doktoru...i kdyz vidi ze cukrovku nemam a chovaj se ke me jak kdybych mela sileny hodnoty :( samy odbery, domaci pichani do prstu apod...ale dekuju za nazor 🙂

wwblackww
24. čer 2016

@vejik85 jeste mam dotaz k praskum 🙂 mne to neda spat, tyden ubehl a zatim nic neklesa... ☹ mela jsi to stejne? Za jak dlouho se ti to upravilo? Ja jsem strasny stresar s fobii z jehel a inzulinu se bojim, jako cert krize 🙂

vejik85
24. čer 2016

@wwblackww u mě to trvalo dost dlouho, mě dali rovnou i inzulín i prášky a já na ten inzulín vůbec nereagovala. Ale s těma práškama jsem fakt začínala na 500mg a teď poslední měsíc mám už 1500mg, takže se to hodně navyšovalo... Ale po jaké době to šlo dolů, to si fakt nepamatuji ☹

klotylda01
24. čer 2016

Ahojte, tak se pridavam do fora, dnes jsem zacala s merenin, dietu se snazim drzet tan nejak od te doby, co jsem byla na ogtt. Teprve dnes jsem se dostala na diabetologii. Kdy mate nejhorsi hodnoty? Merila jsem a ani jednou neprekrocilo. Bojim se rana, man vetsinou velky hlad rano. Taky me prekvapilo, ze mam jit na diabetologii na kontrolu az pak v srpnu. Pry kdyz budete Mir vysoke hodnoty, okamzite volejte.

koncita
24. čer 2016

@klotylda01 ahoj, já bojuju s lačnou hodnotou. Po jídle skoro vždy v pohodě, ta lačná se pomalu a jistě zhoršuje ☹
Ze začátku jsem měla ukrutný hlad, teď už si to maličko sedlo nebo spíš jsem rezignovala 😅 Polehoučku pořád hubnu, ale já mám hodně nadměrný základ, takže mi to vůbec nevadí...Normálně chodím na kontrolu 1x za 14 dní, ale pokud bych měla špatné hodnoty, mám volat...

klotylda01
24. čer 2016

@koncita taky se bojim jak budu mit rano, ale co jsem dnes namerila jsou hodnoty dost pod hranici. Tak jsem rada, prekvapilo me, ze porce jidla jsou docela velke.

koncita
24. čer 2016

@klotylda01 u mě začalo predpisove zhoršování po 30tt, což bývá celkem běžný jev...předtim jsem hodnoty měla též super, ale takhle mě léky nebo inzulín nemine ☹

babuna
24. čer 2016

Holky jak se chladíte v těhle vedrech ? Nemít cukrovku ležím ve zmzlině nebo studeným ovoci ... ale takhle.... piji hodně tekutin obvykle vodu nebo mátový čaj napůl s vodou, ale i tak je to děs :( máme byt na jižní stranu (zatím než se odstěhujeme) a je to děs... ani teď nejde vyvětrat neb spoluobčané tu mají hospodu a je tu hrozný kravál a smrad :( :( ... navíc bych musela mít otevřeno na chodbu aby se tu vzduch alespoň trochu pohnul.....nemuset jíst tak ani nejím a sprchovat se pořád taky nejde ....

klotylda01
24. čer 2016

@babuna dnes jsem se chladila doma, mame prijemne klima. Jinak I basemen na zahrade. A caj a voda studeny.

babuna
24. čer 2016

@klotylda01 když já do bazénu nemůžu :( :( ...mno zítra jedu fotit kamarádku k vodě tak alespoň nohy zchladím .... snad mě to vedro nepoloží ...

klotylda01
24. čer 2016

@babuna od nedele se zas neohrejeme, me vadi snad Jen vyvarovat v tomdle vedru

vejik85
24. čer 2016

@babuna Je to děs... Mám dva týdny do porodu a nic jiného si nepřeju než déšt... Jsem zavřená doma (koupat se nemůžu), žaluzie stažené, větrák jede na plné pecky, piju vodu s citronem a snažím se do sebe nacpat nějaké jídlo, ale dávám max meloun v omezeném množství...

alert
24. čer 2016

Mam takovy asi blby dotaz, uz cca 3 mesice picham inzulin na noc. Zacala jsem na 6j. nyni picham 28j. Problem je ten, ze lacnou mam v podstate porad stejnou at picham co picham a to je cca 5,5. Porad pridavam, ale zadne zlepseni se nekona. Nevim zda neustale pridavani jednotek Insulatardu je reseni. Dr vzdy jen doporuci pridat jednotky..

terka_37
24. čer 2016

@babuna je to fakt narocny...delam si studenou perlivou vodu s platkem limety,listem maty,platkem salatovy okurky,ledem.A meloun ke svacine.Ale plavani v rybnice a zmrzlina,to by byla jina pohoda...Ted uz se pul hodiny premlouvam vubec se zvednout a jit do te vlazne sprchy...

terka_37
24. čer 2016

@koncita to jsem na to tedy taky zvedava...Lacna se mi zvolna presouva z hodnot vzdy pod 5 na 5 -5,2. Po jidle zatim v pohide.Ale za par dni zacinam 30.tyden,tak uvidime...

vejik85
24. čer 2016

@alert Mě se lačná začala zlepšovat až po nějakých 30ti jednotkách nočního inzulínu a zároveň 1500mg Stadametu, což jsou prášky na lepší vstřebávání inzulínu... Teď už tak 2 týdny jsem v pohodě s hodnotamy mezi 4.2-5.0

klotylda01
25. čer 2016

Tak na lacno ranni 5.1 stejna jako pred merenim na ogtt... co takhle snidate pri diete?

koncita
25. čer 2016

@klotylda01 to je pěkná hodńota, většinou obyč. chleba Šumava, podle váhy cca 75g, máslo nebo Rama, šunka od kosti nebo plátkový eidam....a zelenina....

klotylda01
25. čer 2016

@koncita taky jedu podle ramcoveho jidelnicku, takze skoro stejna snidane. Ale po nejake dobe asi pekne ohrana. Zkousela jsi nejaka jidla pocitat dle vymenych jednotek?

koncita
25. čer 2016

@klotylda01 já jedu nejvíc podle výměnných jednotek, co mi dali přímo na diabetologii, potom podle tohoto:
http://www.lecbacukrovky.cz/nutricni-kalkulacka (ale tady je to kapku přísnější, než to, co mám z dia 😀)

Ta snídaně je pravda trochu jednotvárná, ale zrovna tohle mi nevadí, byla jsem zvyklá i normálně snídat pečivo s něčím apod., takže v pohodě...

annna79
25. čer 2016

Včera jsem se 4x sprchovala jaké je mi vedro.dnes už mám jednu za sebou.vůbec to nepomáhá.hadr za krkem ☹
Jak hodně vadí, že asi nedodržuji 200g sach.Ráno nemám hlad to nasoukám tak 50g k svačině jogurt s jahodama- to jsem taky nedojedla.Včera místo svačin 400g melounu.Spíše bych ten meloun pořád.

koncita
25. čer 2016

holky, kdo berete jenom léky (bez inzulínu), funguje to? Za jak dlouho byl vidět účinek? Myslím, že mi ve čtvrtek na kontrole už asi nasadí léčbu, tak váhám, jestli nejít rovnou do inzulínu....já vím, že jsme každá jiná, u jedné to fungovat může a u druhé ne, ale říkám si, jestli ten inzulín není "jistější", aby ten cukr byl fakt pod kontrolou.... @werumka co myslíš ty?

werumka
25. čer 2016

Ahoj holky, jsme zpět z dovolené, Itálie krásná - moře, prosciutto, čerstvé těstoviny s prstem, krupave bagetky, sýry... Prý jste tu taky měly teploucko 😀

@koncita V tomhle se musí řešit vše individuálně. Třeba u žen, které mají nejakou pravděpodobnost vzniku diabetu 2. typu, případně u zen s nadváhou, se často volí kombinace léků a inzulínu, protože tam je ta inzulinová rezistence větší, než u normální GDM. Léky se samotné dávají třeba tehdy, kdy je třeba lačná lehce nad normu a koncis ty nejkritičtější týdny. První volbou v těhotenství je ale jinak vždy inzulín.

koncita
26. čer 2016

@werumka aha, díky za reakci. Uvidíme ve čtvrtek....

klotylda01
26. čer 2016

@koncita nakonec jedu jídelníček v aplikaci kloricke tabulky. Tak snad tím nic nepokazim, hlásím dnes ráno 4,4 na lacno. Večer byla 2km prochazka. Tak to nejspíš zabralo. Zatím jsem nepřekročila hodnotu. Dietu opravdu dodrzuji. Ale musím říct, že kdybych neměla ve zvyku si diety občas dávat, tak jsem asi v koncích. Pro někoho, kdo je zvyklej pít sladké, sladit a najíst moc zeleniny to musí být obrovský šok 🙂) spíš jsem předtím jedla málo a hodně sacharidu, než vyvážený jídelníček.

koncita
26. čer 2016

@klotylda01 a dala sis druhou večeři? V kolik a co?

wwblackww
26. čer 2016

@koncita Ja mam zatim pouze prasky, ale moc to zatim neklesa, takze asi stejne budu mit i inzulin

pe_ma
26. čer 2016

Ahoj holky!
naprosto nestíhám! ale mám důvod!
Ten nejúžasnější důvod, jaký můžu mít! váží 3080g (aktuálně něco mín) a 50cm! po nelehkém, ale relativně krátkém boji se ve středu ve 14:40 se přesunul z bříška na bříško a od té doby tady vyvádí, spinká a dělá mi radost! Jen nemám moc mlíka, tak zatím dokrmujeme a stále doufám, že se to změní a UM nebude potřeba!
včera nás pustili, dneska měřím cukr, konečně, v porodce se to nedalo, jak tam nebyl žádný režim...no a nic moc :(

takže, tímto vám představuji našeho Toníčka!

pe_ma
26. čer 2016

a fotka se nenahrála :(

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru