Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

begli
2. zář 2014

@alikorcakova Tak co, jak se žije s inzulinem? Už jsou hodnoty přijatelnější? Já tomu zatím bohužel pořád nepřišla na kloub ☹ Např. včera jsem si dala k večeři 90 g chleba se sýrem a zeleninou (+4 jednotky inzulinu) a cukr byl hodinu po jídle 8,2. Ke snídani jsem si dala totéž, jen chleba bylo o 5 g míň a inzulinu o 1 jednotku víc a hodnota po hodině byla 12,7. A pak se v tom má člověk vyznat...

amymol
2. zář 2014

@begli Zkus změnit snídani, asi musíš ubrat na pečivu (myslím, že se dává 70g. pečiva) - já si dávám obyč. plátek chleba (šumava obvykle) a k tomu šunku nebo vajíčko a zel. papriku. Sýr a třeba rajče mi k snídani neprocházelo.. Těch 12,7 už je teda hoodně☹ Nebo budeš muset přidat inzulín..

werumka
2. zář 2014

@begli Jaký si pícháš inzulín?
Ty inzulíny mají vrchol účinku mezi 30-60 minutama. Může se proto stát, že když si inzulín aplikuješ těsně před jídlem a změříš se po hodině, tak ještě nestačí úplně zaúčinkovat.

begli
2. zář 2014

Inzulin přidávám, ale tím, že to i po úplně stejných potravinách skáče úplně jinak, tak nějak nedokážu odhadnout, kolik si toho píchnout. To, že by měl být nějaký extra rozdíl mezi ránem a večerem mi doktorka neřekla (navrhla 3x3 jednotky inzulinu denně). Jen mléčné výrobky si radši dávám až odpoledne. Ještě minulý týden to bylo v pohodě, ale teď (32. tt) se to začalo nějak rapidně zhoršovat...

begli
2. zář 2014

@werumka A nebylo by v tom případě rozumné píchat si ten inzulin dřív než 5 minut před jídlem? 😖 Krom toho to asi znamená, že dopíchávat si po té hodině dalších x jednotek, když hodnota skočí moc nahoru, asi není úplně rozumné, že?

werumka
2. zář 2014

@begli To je právě chyba - přidávat si inzulín ve chvíli, kdy ještě "nedojel" ten předchozí. Jak se ten Tvůj inzulín jmenuje?

begli
2. zář 2014

@werumka To dopíchávání nebyl můj nápad, ale rada diabetoložky ☹ Na peru, které používám, je napsáno NovoRapid FlexPen (Insulinum aspartum).

amymol
2. zář 2014

@begli
@werumka Mně dr. řekla že si mám píchat 20min. před jídlem. Mám Humulin.

werumka
2. zář 2014

@begli Novorapid je hodně rychlý inzulín - rychlejší, než humulin. Ale i tak by bylo dobré ho dávat třeba 10 minut před jídlem. Zvlášť v těhotenství se mi to osvědčilo. Ač mimo těhotenství dávám inzulín fakt těsně před jídlem, tak v těhotenství jsem mu musela dát trochu víc času 🙂

begli
2. zář 2014

@werumka Díky za radu, budu si ho tedy píchat dřív. A co s tím dopícháváním? Myslíš, že je to teda obecně špatný nápad, nebo u tohoto inzulinu by mělo být už po hodině jasno?

werumka
2. zář 2014

@begli U tohohle inzulínu už po hodině jasno je. Pokud by hodinu po jídle byla glykémie vyšší, připíchla bych.

alikorcakova
2. zář 2014

@begli No nic moc. Mám Levemir. Píchám si ho jen na noc, ale ze 6,2 mi to kleslo na 5,6. A to už mi to zvedli ze 4 na 7 jednotek.

alikorcakova
3. zář 2014

@werumka
@begli Tak jsem se dneska změřila na lačno ve 4, protože mě vzbudila dcera a měla jsem 5,6 a pak jsme ještě usnuli a změřila jsem se znovu v 7:30 a to jsem měla 5,2. Asi mám nějakou divnou cukrovku, mělo by to spíš stoupnout ne? Já už chci porodit, ať to zmizne a nemusím to řešit 😒

ilonne
3. zář 2014

@begli Já mám ke snídani 10j inzulínu a i tak si můžu dát max. do 30g chleba, prostě víc mi už zvedá glykémku, řeším to rozdělenou snídaní. První část ráno a druhá část za dvě hoďky . sachr. 20+20g. A ještě naprosto nemůžu k první snídani mléčné výrobky nebo mléko.

ilonne
3. zář 2014

@begli A jak píše @werumka taky si si píchán Novorapid cca 5-10 minut před jídlem.

begli
3. zář 2014

@ilonne Teda to jsou radosti. A jak jsi na tom při takovém jídelníčku s váhou? Já sice mírně, ale pořád hubnu, a to už mám pár dní pocit, že vážně nemám co ☹ btw. změny inzulinu a jídelníčku si ordinuješ sama, nebo to konzultuješ s diabetologem?

ilonne
3. zář 2014

@begli konzultuju na diabetologii. Treba jen telefonicky. Ale oni to tak chteji.

terrorkax
4. zář 2014

Ahoj holky, po nejake dobe zdravim 🙂 Koukam, ze se to tu ted hemzi inzulinem, ja se ho zazracne zbavila - pichala jsem na noc kvuli lacne.. nicmene ted mam problem s extra nizkou glykemii - dnes nalacno 3 :-/ Desim se dalsich dni, ten nizky cukr mi taky nedela moc dobre..

anazuzzuzana
15. zář 2014

Ahoj holky, na základě OTGG (na lačno 4,3 a po dvou hodinách 8,1) mi byla doporučena diabetologie, kde mi doktorka dala glukometr a nastínila co a jak. Mám se držet 250g sacharidů denně, ideálně rozděleno max. 40g, 20g, 60g, 30g, 60g, 30g sacharidů - jednotlivá jídla. A na lačno bych měla mít max. 5,6 a hodinu po velkém jídle 7,6. Abych pravdu řekla, to rozdělení sacharidů dodržuji dost laxně, dávám si menší přílohy, ale sladký jim, jen ho nějak zapracuji do toho jídleníčku. Měřila jsem se čtyři dny a ani jednou to nebylo u limitu...na lačno mi vyšlo max. 4,7 a po jídle max. 6,8...takže jsem ráda a řekla jsem si, že zpřísňovat to zatím nebudu, dokud to bude ok. Jen se budu měřit, abych včas odchytila, kdyby se to zhoršovalo. Proužků mám dost (dali mi jich 300 a byla jsem v 27tt, takže by mi měli bohatě vydržet - teď chci tak dva týdny měřit denně a pak budu jen 3x týdně)...ALE...můžete mi někdo prosím vysvětlit, jak je možné, že:
- jednou jsem měla hodnotu na lačno vyšší než hodinu po snídani (která měla 39g sacharidů - takže podle doporučení)
- a jak je možné, že celkově jsem měla nejhorší výsledky ve dne, kdy jsem snědla pouze 181g sacharidů? Je fakt, že ten den jsem snídala strašně pozdě a vlastně měla jen hlavní jídla bez svačin...může to být tim?
- a nakonec, je možné, že to OTGG prostě vyšlo falešně? Nemám totiž zas až tak pocit, že bych něco moc změnila a výsledky jsou ok
Díky za názory a všem přeji pohodový zbytek těhotenství 🙂

werumka
16. zář 2014

@anazuzzuzana Ahoj! K Tvým dotazům:
1. Hodnota po jídle může být nižší, než na lačno, pokud například po jídle vykazuješ nějakou námahu, nebo to může ovlivnit jídlo samotné (určitě potraviny jdou do krve rychleji a rychleji i do buněk, takže při měření, už ta glykémie klesá)
2. Výsledky jsou horší ve chvíli, kdy jíš málo. Pokud snídáš pozdě, játra už mezitím produkují vlastní cukr, kterým doplňují energii. A pokračují v tom i ve chvíli, kdy jíš málo. Proto jsou pak glykémie vyšší. Dá se to zkontrolovat pomocí papírků do moči - DIAphan - kontrolují ketony, které jsou odpadním produktem při této "akci".
3. Že by vyšlo OGTT falešně pozitivní není pravděpodobné (pokud bylo provedeno správně). Ale může se stát, že cukrovka se nezhorší. Obvykle to bývá ta, že mezi 30. a 35. týdnem hodnoty rostou.

anazuzzuzana
16. zář 2014

@werumka díky moc za vysvětlení...

evulina77
16. zář 2014

holky já si mám glukometrem měřit hladinu cukru 2 hodiny po jídle, ale nějak nevím, kolik by to mělo být, aby to bylo v pohodě. Taky nechápu, proč má moje diabetoložka jiný přístup, ale to asi nezměním. Mám omezený počet papírků na měření, jdou normálně koupit v lékárně?

xxlucka90
17. zář 2014

Ahoj holky 🙂 Tak jsem byla na té diabetologii kde mě změřily cukr a vyfasovala jsem na 14 dní glukoměr :-/ měřím malý nebo velký profil, mám držet dietu a příští týden už jdu na kontrolu s tabulkou kam si zapisuju výsledky. Tak sem zvědavá co bude dál, doufám že nic, ale tak trochu mám pořád obavy co si na mě vymyslí :-/

werumka
17. zář 2014

@evulina77 V lékárně je koupíš (záleží na typu glukometru, někdy se musejí objednávat). Dvě hodiny po jídle je u těhotné s gestačním diabetem k ničemu. Měř po hodině, glykémie by měla být do 7,8.

marie_anna
20. zář 2014

Ahoj holky, jdu si k vám pro povzbuzení. Včera jsem byla na OGTT testu na Karláku, kde jedou podle nových norem a testy provádějí v souladu s informacemi z tehotenskacukrovka.cz. Můj problém je následující. Test mi provedli celý, ale pak jsem zjistila výsledky - lačná hodnota byla 5,4, ty ostatní zaručeně v normě (nemám teď k dispozici ta čísla, ale vím bezpečně, že jsou dost daleko od té horní hranice). Překvapuje mě, že v testu pokračovali, když ta lačná hodnota má být do 5,1. Po poradě se známým diabetologem půjdu příští týden do dia poradny (té kvalifikované pro těhotenskou cukrovku) a zatím mám držet dietu. Nejdřív jsem tu informaci přijala v pohodě, ale pak mi začlo nějak hrabat a začala jsem šíleně hysterčit, co všechno mi hrozí. Navíc jsem teď půl noci vzhůru a už asi zůstanu, protože se mi rozjelo nachlazení. To mě zas nahlodalo v tom, že možná už ráno ve mně byly nějaké virózní procesy, které test zkreslily. Vím, že tohle není lékařská poradna, jen bych prosila někoho zkušeného, zda by neřekl názor, jestli se mám čeho obávat, nebo mám být v klidu. Jistě nezvládnu během těch pár dní tu složitou dietu vymakat do dokonalosti, navíc mám doma 13 měsční děcko a už dvě noci nespím. Opakuji, že do poradny půjdu a věc se bude řešit. Jde mi jen o dočasné psychické uklidnění. Díky.

marie_anna
20. zář 2014

@werumka asi bude vědět, co tak můžu očekávat... Díky.

evulina77
20. zář 2014

@marie_anna já si myslím, že to nemusíš tak prožívat. Já to mám podobné, mám doma glukmetr a měřím se občas po hlavních jídlech. Dieta není tak hrozná, po radě diabetoložky, pokud budou hodnoty v normě, nemusí se dieta držet tak striktně a nemusí být detailně odvažovaná a počítaná. Omezit ovoce, vynechat sladké (pro mě čím dál tím horší, hrozně mě honí chutě), bílé pečivo nahradit chlebem, nepřejídat se a případně vytipovat potraviny, který zvedají cukr právě tobě (za pomocí glukometru). Já třeba nemůžu žádné těstoviny, ani v polévce nudle. Zavést svačinky, jíst častěji třeba i co 2-3 hodiny a hlavně zavést večerní sváču třeba kolem 22:00, aby si nešla hladová spát. Já když mám ráno hlad, mám ketony v moči a taky cukr třeba 5,4. Když si dám něco málo na jídlo před spaním mám pod 5. Jiink normálně mívám po jídle 6,2 (ale když byly těstoviny tak to bylo i 7,4 nebo 7,8)...
Ale máš pravdu , že největší odborník tady je @werumka. Podle její rady měřím raději po hodině po jídle a pro záznam pro svoji diabetoložku měřím 2 hodiny po jídle. A většinou jsou to stejné hodnoty, ale já jsem klidnější. I když budu muset dokoupit papírky, ale to je už o něčem jiném...

werumka
20. zář 2014

@marie_anna Ahoj, a ta lačná hodnota byla měřená taky v laborce? Pokud máš rozjetou nějakou virózu, může to být zkreslené - správně by se test dělat neměl a místo toho se třeba po dvou dnech ta lačná měla zkontrolovat znovu. Pokud by byla dále nad limit, tak pak se to bere jako potvrzení těhotenské cukrovky. Ta pravidla se zpřísňují na jednu stranu dobře - zachytí se tím i cukrovky, které mohly proklouznout. Z druhé strany - ne všem těhotným, které měly lačnou hodnotu jako Ty, se ta cukrovka rozjede.
Pokud jinak OGTT dopadl dobře, tak evidentně se zpracováním cukrů problém nemáš. Proto se nemusíš bát ničeho akutního, je možné, že pokud by to byla cukrovka, tak se v horizontu měsíce ty glykémie zvýší. Ale v tuhle chvíli je důležité se uklidnit, zkusit nastavit režim častějších jídel, druhých večeří. V tuhle chvíli není jasné, jestli to cukrovka opravdu je nebo za to může nemoc. A i když to nebude, tak případné měření glukometrem Tě spíš uklidní, že se opravdu nic neděje.

marie_anna
20. zář 2014

@werumka ahoj, jasně, byla taky měřená tam. Díky za uklidnění, půjdu tedy, až to odezní, znova na odběr a uvidím. 🙂 Zatím jsem vyhodila cukry a snažím se jíst podle jídelníčku na tehotenskacukrovka.cz. Ono to prospěje každému, trochu ubrat. 🙂

werumka
20. zář 2014

@marie_anna Jasně, to není nic proti ničemu, nijak si tím neublížíš. Najížděj na něj postupně, pomalu - ze dne na den se tyhle věci dost dobře zvládnout nedají a je to pak větší stres. Určitě by to chtělo zkontrolovat tu lačnou po nemoci, až budeš fit. A napiš, až budeš znát výsledky celého testu.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru