Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

nicky27
11. bře 2015

@saraha1 a já jí to ani neříkala ...

saraha1
11. bře 2015

@nicky27 ten prvni dlouhej cukr je blbost, to se urcite nekdo spletl.

nicky27
11. bře 2015

@saraha1 🙂 ale zaráží mě teď ten cukr v moči .... náhodou @werunka by nevěděla?

nicky27
11. bře 2015

@saraha1 já o tom něco četla na netu

saraha1
11. bře 2015

@nicky27 werumka ti psala pred nekolika dny, jak dochazi k tomu, ze je cukr v moci..neco o propustnosti jater nebo nejakyho organu. Je to divny.

saraha1
11. bře 2015

@nicky27 to jsem nasla v jedny diskuzi

Taky jsem to tak měla – od 16tt. pokaždé cukr v moči, úplně hnědej proužek. Sestra byla vždycly v šoku, doktor to nijak moc neřešil. Je to vzácnější, ale objevuje se to – ledviny zkrátka nestíhají cukr zpracovat. V 28tt. jsem absolvovala OGTT, ten samozřejmě vyšel negativní. Pak jsem začala chodit od 37tt. do porodnice, tam byli opět v šoku podruhé a nabírali mi odběry znovu na cukr. Samozřejmě vyšly negativní. Hlídalo se jen přibírání mimina a rodila jsem v termínu kvůli velikosti.

takze to neres a bud v klidu 🙂.

erlif
11. bře 2015

@vrk tak to ti nezavidim.... ☹ ja jsem nastesti vsechno miminkovsky pradlo dala mamce a vse mi vyprala a vyzehlila ona a jsem za to rada, minuly vikend jsem zehlila jen neco malo, co jsem nakoupila nebo se ke me dostalo jako darkem pri ruznych vanocich - stale ty oblecky nachazim vsude mozne postrkane :D moc toho nebylo ale to zehleni me fakt vyridilo.... je na prd, že při té těhu cukrovce na každého působí a pomáhá mu něco jiného, ať už se to týká jídla nebo pohybu či naopak lenošení 🙂
@sdoop já si dělám zeleninové saláty, vč. majolky a hodnoty mám dobré, samozřejmě k tomu dám chleba, abych splnila sacharidy... ale někdo říkal že ji nedává a v jiné skupině jsem zase četla, že existuje nějaká majonéza bez sacharidů a ta je úplně v cajku 🙂 ja miluji i tatarku a ta mi k obědu prochází.. k večeři bych si ji ale asi nedala 🙂 ozkoušej a uvidíš...

erlif
11. bře 2015

@nicky27 moje mamka měla cukr v moči u každého těhotenství a porodila 4 krásné zdravé děti a NIKDY dietu nedržela... takže fakt přestan plašit, stres a nervy miminku opravdu neprospívají...

nicky27
11. bře 2015

@erlif manžel mi to taky říká ... ať jsem v klidu a neplaším ... jenže já se bojím, abych něco nezanedbala, ale zase když mám ten dlouhý cukr ok a při měření krev taky ok ....

erlif
11. bře 2015

@nicky27 tvůj manžel má pravdu... vidíš sama to píšeš, nemáš důvod se stresovat.. pokud ale tyhle stavy máš, tak si o tom hledej víc na internetu, je tam toho spousty a nebo naopak si internet úplně zakaž! 😅 už máš kousek do porodou, takže bych byla v klidu, protože teď už se miminko jen dovyvíjí... svým stresováním hrozí, že z něj budeš mít pěkného hyperaktivistu a to je teprve zápřah... pokud potřebuješ uklidnit a tvá doktorka nefunguje jak má, můžeš si najít někoho jiného jen na konzultaci... kamrádka to takhle dělá.... na internet nechodí ale oběhává si víc doktorů aby měla srovnání.... 😅

barbarkaaa
11. bře 2015

@erlif asi tak.... 😀
@saraha1 ..no já už bláhově nedoufám, já už vím..porto máme to třetí , u nás je situace taková zvláštní, z nechopnosti tatínka si pořídit třetí, ale kdo ví situaci, ten ví....a já to s nima sama dám a mám aspon splněný životní sen, v který jsem nedoufala nikdy a ani se neodvážila ani pomyslet.

vrk
11. bře 2015

@saraha1 aha vidis, diky za typ. Zkusim ten pas poridit at mi pupek pekne drzi. Nedovedu si predstavit byt uz ted vyrazena s cinnosti 🙂. A beres magnezko nebo to neresis?

vrk
11. bře 2015

@barbarkaaa jee 3 deti bych take chtela, to je muj sen. Jak je mas vekove od sebe?

vrk
11. bře 2015

@erlif no to mas zlatou mamku!! Ja se zrovna na ten pokojucek a chystani veci pro malyho i tesim, ale bude to zaprah, zas ale budu mit cas. Rozdelim si to do vic dni a zas tolik veci taky jeste nemam, tak snad to bude sup sup 🙂.

barbarkaaa
11. bře 2015

@vrk 8 a 3 ty dvě jsou od sebe bez dvou měsíců 5 let..měnili jsme tatínka a tahle bude o 3 a půl .
Mě mamča žehlí všechno. Máme doma dědu ležáka, tady nemám ty kvanta zvláště v zimě kde sušit, tak ho dovezu mokrý a vrací mi vyžehlený, ač nemusí. Zase ji pomáhám co nemůže ona a co dělat táta než umřel. Má hodně nemocný ruce, takže vešení prádla, vynešení koše. To musím já, prostě je nedá nahoru. Tak si to takhle kombinujem.

vrk
11. bře 2015

@nicky27 po jak dlouhe dobe ti brali vzdycky ten dlouhy cukr? Tech 42 asi blbost nebude, ja byla dnes v dia poradne a mam ho 41!! 😒 pry je to norma do 42...ale uz je to hranice, ale rikala, ze v pohode a ze dodrzovanim te diety se to zlepsi. krev na ten dlouhej cukr ti brala z prstu nebo ze zily?
Jinak ja ketony v moci pry nemam a moje zapisovani cukru behem dne se zda byt ok. Nic extra, ale rikala, ze v pohode. Jdu zase za 14dni a kdyby to litalo tak volat. Ted zatim postaci dieta diky bohu. Cely profil mam merit 1xtydne a nejaky hodnoty si hlidat casteji dle uvazeni. Mam si vysledovat ty potraviny co mi nevadi. No tak snad to pujde

erlif
11. bře 2015

@vrk tak to je super!!! jsem rada, ze mas taky normalni doktorku 🙂

andreaska2
11. bře 2015

Dnes na oběd zapečená povařená brokolice se šunkou a sýrem,zalitá vejcem s mlékem s rozdrceným česnekem,k tomu kuřecí horní stehýnko a 2 lžíce rýže...mňam,málo sacharidů,velká porce a hodinu po jídle 6,2 🙂

nicky27
11. bře 2015

@vrk já byla na tom ogtt nějak 5.1., 22.1. jsem byla na gyndě a tam mi říkal, že mi to vyskočilo v moči, 26.1. jsem byla v dia poradně a rovnou mi brala ze žíly ten dlouhý cukr, vitamin D a štítnou žlázu ....
za dva dny mi přišel dopis, že mám nízky vitamin d a vysoký ten cukr 42 - má být 40. Pak jsem tam byla objednaná 12.2. a pak mě objednala stejně jako na gyndu 17.2. a to mi zase brala ten dlouhý cukr a měla jsem ho 28. A teď na posledy jsem tam byla 9.3., vzala zase na dlouhý cukr a měla jsem 31 a už tam nemusím.

nicky27
11. bře 2015

Se z toho asi brzy zblázním

vrk
11. bře 2015

@nicky27 aha vidis, tak cca po 3 tydnech? Mne to teda brala jen z prstu a mela na to nejaky strojek co ji behem 5min vyjel vysledky.
@erlif vam bere dlouhy cukr ze zily nebo jak?
@andreaska2
@barbarkaaa
@saraha1

nicky27
11. bře 2015

@erlif přinejhorším mě napadlo dojít ještě k obvodnímu

nicky27
11. bře 2015

@vrk jj, asi nějak po 3 týdnech ... a říkala, pokud tento vyjde ok, tak už k ní nemusím, jen každý 3 den měřit a dieta, což nevím jaká, jelikož mi jen dala doporučení vynechat cukry, šťavy, med ....

barbarkaaa
11. bře 2015

@vrk no já dřív chodila jen jednou za měsíc do odběrovýa pak na dia, můj doktor mě bral jen tu krev v 30tt ted a podle tech vysledků jsme ted na železe .
Mě se včera fakt asi rozjely ty průdušky, já nemohla sníst oběd , nakonec ani suchou rejži, každé zrnko soli dráždí. Mužu to spočítat zítra na oběd na nějakou rejžovou kaši s ovocem a dosladit treba pul lzičkou medu, když s vevejdu do sacharidů? Nebo třeba připíchnout jednotku inzulínu, když už ho musím mít. Páč já se fakt po každým soustě dávim :(

erlif
11. bře 2015

@vrk mně ještě dlouhodobý cukr nebrala.. ale jsem na příští pátek objednaná do laborky a tak nějak počítám s tím, že to budou brát ze žíly... a v pondělí se u své dia dozvím výsledky... ale jinak fakt netuším... vím, že někdo tu říkal, že dlouhodobý cukr je až 3měsíce zpátky, že je to "měření" takže pokud jsi jen tak tak v limitu, tak je to tím, že většina období byla za dobu, kdy jsi dietu ještě nedržela, proto moje dia dr. ten dlouhodobý cukr odložila až na 35tt 🙂 takže si říkám, že snad vyjde dobře a když ne, co zmůžu za tu chvilku do porodu 🙂

saraha1
11. bře 2015

@vrk vidis, ze nicky ma rozdil mezi dvema od sebe cca tri tydny vzdalenyma merenima 14 (42- 28). To podle me neni mozny! Jako ani fyzicky,biologicky. Muj manzel, kterej zacinal lecbu s glykemii na lacno 11 a koncil s dobrou glykemii mel pokles za 3 mesice ze 63 na 49! Takze ja si nemuzu pomoct, je to kravina!!!
Jinak me berou vzdycky kapilarni krev, nasava to do takovyho pidi brcka nebo jak to nazvat. Jeden vzorek na glykemii a jeden na ten glykovanej hemoglobin.
teda to jsi mela jen tak tak, nekdo totiz rika, ze jim mudr rekl, ze limit pro tehotny je 40. Kazdopadne pro bezny smrtelniky je 20-42 norma. Ja mela 32 na zacatku ledna a pred trema tydny 35.
No a jinak dnesni obed - brambory, veprovej rizek z kyty obalenej jen ve vajicku (manzel ma nakazano ze si nechci zvysovat sacharidy strouhankou - on vari totiz) 🙂.
A odpoledni svacina ted byla doma delanej pudink s dia piskotama, jahodama, trosicku oslazenej cukrem, slehacka. trochu hreseni, ale co no, ja uz se z toho nepo***. Snazim se ohlidat si sacharidy alespon behem celyho dne.

a.n.d.y
11. bře 2015

Ahoj holky! Tak jsem včera byla konečně na pořádně diabetologii - ne jako posledně 🙂 Vzali mi krev, dostala jsem glukometr a 2 přednášky. Po večeři hodnota 7,1 (celkem dobrý, na to že jsem snědla tunu brokolicovo-sýrových placek 🙂 Ráno na lačno 4,3, ale po snídani velmi nemilé 8,6. Vůbec nevím, co jsem udělala špatně. Měla jsem krajíc chleba (Šumava), 30g kladenské pečeně (salám), 3 cherry rajčátka a ovocný čaj. Docela se toho děsím, tak jsem přemýšlela, že si zítra dám takové ty suchary (chlebíčky), 2 plátky eidamu a vodu. Jestli budu mít glykémku i po tomhle vysokou, tak to bude blbý.
No a měla bych pár dotazů pro zkušenější 🙂 1) Jak se počítají sacharidy u polévky a omáček? 2) čím zahušťujete? 3) Můžu jako druhou večeři Kyšku nebo kefír?

erlif
11. bře 2015

@a.n.d.y ahojky, tééééda taková ukázková lačná hodnota, sakra jak to děláš??!!! 🙂 Mně to po snídani takto taky vylítlo, nahradila jsem šumavu těma sucharama a vyšlo mi to ještě vyšší 😀 takže uvidíš, pokud bys to měla i tak vysoké, tak udělej, to co po mohlo mně, hodnoty po snídani mám ukázkové... musím si ten jeden krajíc rozdělit na půl, půlku sníst a za další hodinku si dát tu druhou, samozřejmě k tomu mám tunu salátové okurky, abych tu hodinu vydržela, protože z půl krajíčku se vážně nenajím... ale ty hodnoty za to stojí 🙂
odpovědi 3) ano kefír můžeš 250ml a měla bys k tomu mít ještě chlebík nebo suchar 🙂 1) někde jsem četla, že se má u polévek brát 10g sacharidů... ale jak je to s omáčkami a zahušťováním nevím.. co mám těhu cukrovku tak se omáčkám vyhýbám... možná bych nemusela, ale miluju rajskou a tu dělám hodně na sladko, tak je lepší počkat až po porodu 🙂

saraha1
11. bře 2015

@a.n.d.y vyskocilo ti to, protoze jsi zacinala na krasny nizky hodnote, to se stava. Treba ja se o vikendu probudila se 7,1!! a opo snidani jsem mela neco pres 6. Takze si rozdel snidani na dve casti a mohlo by to bejt ok. No a treba taky zkus vymenit caj za caj tehotenskej. Syr bych radeji vynechala, no zkus a uvidis, ale postupne. Vzdycky zmen jen jednu vec, at vis, jak to zareagovalo.
Kyska, kefir, podmalsi, to by mohlo bejt ok, taky si davam.
No a sachardiy u polivky.. pokud je vyvar, tak to musim rict, ze nevim, tak pocitam odhadem cca 10g sacharidu. No a kdyz zahustuju moukou, treba gulas, zvazim, kolik mouky jsem dala na celej hrnec..spocitam, kolik je to sacharidu a vetsinou mi vyjde, ze na jednu porci je to tak zanedbatelny, ze nejakych 5g proste do toho nepocitam. Smetanovy veci zahustuju (takovy ty omacky na testoviny) skrobem a to uz vubec neni treba pociat, toho se dava malicko.

andreaska2
11. bře 2015

@vrk zatím mi brali dlouhý cukr-glykovaný hemoglobin-jen jednou-ze žíly...

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru