Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

bajarys
29. čer 2016

@klotylda01 tak to taky nevím 😒

koncita
29. čer 2016

@bajarys z vlákniny bych strach neměla, to podle mě vůbec nevadí, že tolik překračuješ....jde zejména o sacharidy, prostě by jich nemělo být méně než 190g/den.

koncita
29. čer 2016

@klotylda01 o kj si taky myslím zase až tak moc nejde, jasně, že bychom měly jíst vyváženě a ne se přecpávat kaloriemi, nebo naopak jíst kaloricky chudě, ale hlavně hlídat ty sacharidy. Já tedy celkové množství kj nikdy nehlídala, je jasné, že když jsem si dopřávala víc sýra nebo masa (teď teda mám po ptákách 😖 ), tak to vyskočilo....ale to podle mě nevadí u naší diety 😀 Vadí to u redukce 😉

bajarys
29. čer 2016

@koncita z té vlákniny mám víceméně srandu, že už mi zelenina leze i ušima 😀 . Sacharidy mám doporučené 250 g, ale tolik fakt nemám, takže 190 g dám v pohodě.

bajarys
29. čer 2016

@koncita jj, přesně. Až budu po porodu hubnout, budu navíc hlídat i tuky 😵

koncita
29. čer 2016

@bajarys mělo by to být těch 190g (to je minimum!) - 250g denně, takže v pohodě

vejik85
29. čer 2016

Děvčata, tak já dneska byla naposled v diaporadně jako těhotná 😊 hodnoty mám už ukázkové, dlouhodobý cukr jako nic moc, ale klesl ze 46 na 43 😉 důležité je, že malá je ukázková, teď máme odhad 2860g, no a příští týden, 7/7 naplánován císař, tak se odhalíme světu 😍 takže 6/7 večer naposled píchnu inzulín a uvidíme, jak to bude dál 😉

bajarys
29. čer 2016

@vejik85 Tak držím palce!!! 🙂

babuna
29. čer 2016

@werumka Ahoj, mno mě se to taky moc nezamlouvá - celkově už jen to, že ji říkám že vyšetření ze spod nee a ona i tak trvala na svém, ale tato paní dr. je taková zvláštní ... snad se to povede ukočírovat - příští týden mi na dia dají rozpis (glukoza/inzulín k porodu) a řeknu jim to i tam ...

- jinak v tom 12. týdnu mi termín vyšel 15.8. dle UZ a 9.8. dle poslední MS .... prý to bude cca o týden dříve (dle mojí paní dr. a shodli jsme se na tom, že ideál, pokud bude vše tak jak má být je právě toho 27.7.) to bych měla být 37/38týden akorát zlom ...

- koukám jak tu holky válčíte s tabulkami nooo nezávidím 😀 mě to u mojí cukrovky trvalo snad půl roku, než jsem se to naučila a vy máte sotva pár týdnů ... nehledě na změny, které byly jakš, takš vidět až v momentě kdy jsem se přestala ,,nervovat,, nad tím jestli mi ten cukr sleze nebo ne nebo kolik sem si vlastně měla píchnout ... mnohdy to trvalo i týden dva než se glykemky upravily, pak stačilo mít chvíli jiný režim a znova .... navíc když jsem si poprvé naložila na talíř množství jídla dle tab. co mi dali a to jsem měla jen 170g sach. denně tak to byla porce, že by ji můj nesnědl 😅 ...taky jsem to nedodržovala a měla jsem spíš méně a to o dost ...

bajarys
29. čer 2016

@babuna No když koukám na svoje zápasy, tak mám sacharidů taky pmerne

bajarys
29. čer 2016

@babuna poměrně málo, ale už taky nevím, co jíst a měřit se denně taky nemůžu. Snad ti to do listopad vychytám.

annna79
29. čer 2016

@bajarys 190 je už redukční dieta, 200-250g by se mělo.abys pak nehubla hodně

klotylda01
29. čer 2016

Od té doby, co držím tu dietu říkám, jim hmotu :o) vše se váží, prostě jen hmota do žaludku. Ale co bych pro malé neudělala 🙂

babuna
29. čer 2016

@klotylda01 přesně ! to jsem si taky říkala - prostě jíst jen aby člověk neměl hlad ale dostal do sebe to co zhruba potřebuje

@annna79 jooo redukční :D no nevím když jsem nastupovala s cukrovkou na léčbu měla jsem 48kg/167cm .... a BMI snad 18,5 ... ale dali mi málo sacharidů (skrz jiné hodnoty) ale jak mě začali léčit já vám najednou měla tak strašný hlad to bylo až neskutečné jak to tělo bylo zhuntované ... vychutnávala jsem si i obyč chleba .... 😀 držela jsem se na dietě no hrůza a pokud jsem ji fakt držela dle tabulek - šlo to snad 1kg týdně nahoru .... ubírala jsem ale pomohla mi až inzulínová pumpa ... pak se to krásně srovnalo do těhotenství jsem nastoupila s cca 64kg ...

bajarys
29. čer 2016

@klotylda01 Když jsem začala jídlo odvažovat, byla jsem v šoku, jaká kvanta jsem byla schopná sníst... Teď se mi i to zvážené zdá hodně :D

klotylda01
29. čer 2016

@bajarys mě překvapilo, jak málo jim bílkovin a hodně sacharidů. A vlastně jak málo jim a dojidam to kravinkama. Teď jim víc než předtím, za to normální stravu tedy HMOTU, zítra mám měřící den, tak jsem zvědavá, co na mě vyleze z glukometru... :/

bajarys
30. čer 2016

@klotylda01 tak držím palce při měření 🙂

terka_37
30. čer 2016

@vejik85 Tak držím palce, ať vše probíhá co nejlépe a těším se na informaci o dalším miminku🙂

Dnes jsem udělala zajímavé zjištění. Na kontrole mi doktorka napsala 1x denně Magnosolv. V příbaláku je psáno, že neobsahuje cukr a je vhodný i pro diabetiky. Tak jsem si ho udělala asi do 2dcl vody a čekala jsem nesladkou citronovou chuť. A málem mě porazilo, jak to bylo hrozně sladký:D Neváhala jsem znova v tom letáku najít, že ho diabetici můžou. Takže první, pro mě zajímavá věc - těhulím dávají i několik sáčků denně, sladidlo, nesladidlo a nikdo to neřeší. A druhá věc, jak se po pár měsících bez cukru změní chutě. Musela jsem si tam přidat vodu, abych to vůbec vypila:D

Jinak na kontrole vše v pořádku. Malej má asi 1300g, je hlavičkou dolu a hrozně řádí🙂 Já mám glykémie zatím stále v normě, k horním hranicím daleko i lačná se umoudřila a drží se pod 5. A dlouhodobý cukr klesl z 35 na 30...Nicméně dnes začínám 30.týden, tak uvidíme, co to s tím udělá...🙂

babuna
30. čer 2016

@terka_37 magnosolf je hnusně sladký 😀 😀 to je fakt ... mě vždy prožene .... mám normálně tabletkové MG a i ta tabletka je jako by sladká, přesto, že je na něm napsáno, že je bez cukru a sladidel .... 😀

terka_37
30. čer 2016

@babuna :D:D máme zdeformované chutě prostě:D

cilka4488
30. čer 2016

Ahoj holky. Dnes jsem byla u dr .jsem 27+3 a v 24+3 mě dělali testy na těhot.cukrovku. Dnes mi dr zdělil , že to mám zvýšené tj - nalačno - 4,7 , po 1 h - 10,3 , po 2 h - 8,6 , takže se zítra objednávám k dr . Byl tam dnes fofr , tak jsem se úplně zapomněla zeptat , zda už to ta cukrovka je , nebo jak a jestli mi nejdřív nasadí tu dietu , nebo hned inzulín. Jsem z toho docela vytlemená , jelikož tak před rokem jsem najela na úplně jinou stravu než 2 krát denně hodně a pak nic. Tj jim 4 krát denně po malých porcích , zeleninu , ovoce , piju jen vodu a cvičení atd. Zhubla jsem za ten rok zdravé výživy 9 kg a úplná balada. Takže teď koukám jako puk , jelikož stále jsem si zachovala jídlo 4 krát denně , voda , zelenina , salámy tak dušená šunka žádnej uherák atd a naměřili mi tohle ☹ Mám známého co má cukrovku a vždy jsme si ze srandy měřily cukr a já ho vždy měla ukázkový . Tak mám jí , nebo až po těch dalších kontrolách u dr se to dozvím . Děkuji

werumka
30. čer 2016

@cilka4488 Ahoj! Mám pocit - tady ze zkušenosti z Koníka - že ta těhotenská cukrovka se často objevuje po nějaké radikálnější změně jídelního režimu. Ale v první řadě - těhotenská cukrovka je záležitost hormonální. Není to záležitost toho, jestli piješ sladké nápoje, nebo jíš větrníky. Proto se dělají testy a proto se nedá nikdy dopředu říct, jak velké riziko diabetu u konkrétní ženy bude. Jsou akorát rizikové faktory.
Tyhle hodnoty jinak těhotenskou cukrovku znamenají. V téhle fázi, kdy se dělá test, ta cukrovka teprve vzniká, takže často ještě po normálním jídle není zachytitelná. Její zhoršování nastává často až mezi 30. a 35. týdnem. Začneš na dietě, dostaneš glukometr a podle toho se udělá obrázek, jaký bude další postup - složení a načasování jídla - je to individuální.

koncita
1. črc 2016

@werumka ahoj 🙂 jenom chci podat raport, jak jsem včera dopadla u všech doktorů 😅 Takže na sonu vše ok, žádné kameny, játra i ostatní v pořádku, stejně tak krev, trochu jaterky zvýšené, ale žádný zánět, nic extra....takže se jedná pravděpodobně (ty moje bolesti a záchvaty) buďto o dráždění žaludku nebo o postcholecystektomický syndrom, medikace žádná, jen prostě maličké porce a častěji a zatím se raději držet té žlučníkové diety....ale po těhotenství se to musí znovu zkontrolovat, bude všechno líp na sonu vidět, aby se ty příp. šutry fakt nezanedbaly, to byla pěkná polízanice.
Na dia doktorka říkala, že z její strany jakože v pohodě, prostě mám jíst tak, aby to pro mě bylo nějak schůdné a podrž se, lačné hodnoty jdou pořád dolů, poslední dva dny 4,9, dneska 4,7 😀 😀 to se doktorce líbilo moc a její verze je taková, že možná patřím k těm těhulím, které prostě potřebují večer méně a tím pádem zatím bez léčby. Protože předtím tam bylo trochu zhoršení, ale teď skoro týden teda ok (večer jsem radikálně ubrala, někdy i bez 2. večeře), tak prý je léčba zbytečná....jasně, kdyby se to zase zkazilo, tak mám volat. Kdyby to u mě bylo na léčbu, tak rovnou inzulín, protože prý léky často způsobují zažívací potíže, což teda u mě nebudeme riskovat ještě větší bolesti.
Dále mě ujistila, že v žádném případě miminko nestrádá tím, že tolik hubnu, fakt mě uklidnila, měla naopak radost, že hubnu (já mám fakt hodně nadváhu), tak jsme smály, že za jakou cenu 😅 😀
No a ještě mě teda gyndařka honem hnala do porodnice na průtoky, které mi ještě nikdo nedělal, i když je miminko hodně malé. Takže vše ok 😵 je teda prcínek malinký, 1550g ve 32+0, ale je v pořádku, rovnou už jsem se zaregistrovala do rizikovky a už budu chodit tam, ulevilo se mi, že budu hlídaná.

Uff, promiň za romám 😀

werumka
1. črc 2016

@koncita Díky vojíne, pohov! 😀 tak to jsou dobré zprávy! Je fajn vědět, že existují i případy, kdy je lepší druhou večeři vynechat.

hanka987
5. črc 2016

Ahoj holky, prosím o radu, před 4 týdny mi oznámili, že mám těhotenskou cukrovku, prý žádná tragédie, ihned dia poradna, tam mi pouze nasadili dietu a za 3 týdny kontrola. Před týdnem jsem měla na kontrole lačnou 5,5 dle krve z prstu. Cca 1,5 hodiny po jídle jsem měla hodnoty odpovídající 2-3 hodiny po jídle, takže problém s lačnou. Dostala jsem glukometr a pokračovat v dietě. Kontrola naplánovaná na konec července (jsem teď v 33tt). Měřit jsem se měla 3 dny každý den lačné - ranní, před obědem, před večeří, před spaním. Teď se mám měřit 2x týdně. Všechny hodnoty jsou dobré, až na ranní lačnou, za ta 4 měření, co mám za sebou, mám 5,3 - 5,1 - 5,1 a dnes 5,4. Jak nebezpečné jsou tyto hodnoty? Je to už na píchání nočního inzulinu? Doktorka je skvělá, ale má teď dva týdny dovolenou.

klotylda01
5. črc 2016

@hanka987 já se merim později než brzo ráno, to mám vždy lepší hodnoty. A mám to pořád stejně.

hanka987
5. črc 2016

@klotylda01 Já se měřím před snídaní, snídat jsem zvyklá do půl hodiny po probuzení ☹.

klotylda01
5. črc 2016

@hanka987 to já také, ale jakmile jsem po probuzení mám spíš víc než míň. Teda okolo 5,1 apod. Po hodině už 4,7.

pethaa
5. črc 2016

Tak ono se ma měřit hned po probuzení, pak už je výsledek zkreslený a podvadis sama sebe no...

babuna
5. črc 2016

@hanka987 jsem sice klasický diabetik - ale základem je dobře se vyspat - nevstávat na budík, ne příliš brzo to je u mě peklo a cukr prostě vysoko - budím li se v noci nebo nad ránem mám vyšší cukr, také když je delší prodleva mezi vstanutím a měřením se (obvykle člověk nachystá snídani, že, obleče se, namaluje obličej na ksicht a pak si sedne k jídlu a měří se - a to už je cukr - teda u mě vyšší) pak mi pomáhalo dát si večer třeba v 9 nějakou svačinku - kousek sýra, někdy i banán, nebo jablko, nebo půl krajíčku chleba a tak ... měla jsem pak nižší raní hodnoty ... a hlavně se nestresovat ! ono už je to že se člověk drtí kvůli hodnotám na glukometru může ovlivnit výsledek a pak pozor na neumyté ruce to dělá taky dost ...

jednou se mi stalo, že jsem uklízela v kuchyni a vzala jsem do ruky sklenici s medem a položila ji na polici ...nějak jsem na to zapomněla a jelikož jsem si už chystala jídlo jen sem sedla a že se změřím a cukr 22 - no málem jsem omdlela, sotva zpět ze špitálu a tohle - tak jsem se umyla a znovu a cukr byl 4,5 .. .takže pozor 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru