Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

werumka
6. bře 2016

@pe_ma A zkusila sis přidat ten dlouhý inzulín? Děláš všechno, co můžeš. A zbytek prostě není v Tvých silách, tak se s tím nestresuj. Přidávej inzulín, když můžeš. Nečekej, že se to nějak zázračně upraví samo. V těhotenství ne. Taky jsem měla tyhle tendence "počkat" - ale nemá to smysl. Jakmile začly hodnoty zase stoupat, přidala jsem bez milosti. Ušetří Ti to stres.

pe_ma
6. bře 2016

@werumka no to já zase nedám, víš jak, dr mi nic takového neřekl a je mi jasní, že mě sjede, že to navyšuju svévolně a já se s nikým hádat nechci...zkusím mu zítra zavolat...

studentka123
6. bře 2016

Moc moc prosím o vyplnění dotazníku…POUZE PRO AKTUÁLNĚ TĚHOTNÉ ŽENY..každý vyplněný dotazník mě posune kupředu k vysněnému titulu, tak pokud máte 10 minutek času pomozte mi…velké dík!!! http://www.survio.com/…9U5D1Y0X6F0Q

werumka
6. bře 2016

@pe_ma Každý diabetolog by měl svoje diabetiky vychovávat k tomu, aby si svévolně hýbali s inzulínem. To je základ úspěchu. Přijdou různé věci, jako jsou nachlazení dětí, stresy v práci, málo spánku... přece kvůli všemu nebudeš volat diabetologovi a nadneseně řečeno nebudeš kvůli každé rýmě chodit ležet do nemocnice, protože se bojíš si pohnout s inzulínem 🙂

pe_ma
6. bře 2016

@werumka já chápu, jak to myslíš a rozumím tomu, taky bych byla ráda, kdyby mi to vysvětlil a řekl, že to a to jde a to a to ne, ale neudělal to a řekl, že mám volat, tak budu volat...

dayella
6. bře 2016

Holkty, tak ze včerejší druhé večeře opět nic nebylo. Zcela nečekaně jsme šli na návštěvu a poněkud se zdrželi a babička ač diabetička v ledničce žádné bílé jogurty nepřechovává (jen ty ovocné), takže jsem kolem 23 vypila alespoň hrnek mléka. Spát jsem šla až v 1 ráno. V 6 ráno jako obvykle (bych si podle svého močového měchýře mohla seřídit hodinky) jsem musela na záchod a měla jsem takovej hlad, že jsem měla strach jít znovu spát, tak jsem si změřila v 6 na lačno 5,7 (což je nejmíň za poslední 2 týdny) a šla si udělat snídani. Půlku jsem snědla, pak šla znova spát a druhou půlku jsem snědla v 9 ráno. V 11 jsem si pak naměřila 6,0. Ale jsem tááááák unavená, že začínám mít obavy, jak to vstávání a nevyspání s kojencem zvládnu.

werumka
6. bře 2016

@pe_ma Ten diabetolog si neuvědomuje, že pro toho diabetika je tohle mnohem větší stres, protože prostě nemůže nic dělat. Zkus se s ním domluvit na tom, kdy si můžeš ten inzulín navyšovat a za jakých podmínek. Je pravděpodobné, že ho teď budeš navyšovat častěji a bylo by fajn, abys to měla ve svých rukách.

pe_ma
6. bře 2016

@werumka jj, zkusím se ho zeptat...

dayella
6. bře 2016

@vrk Takže čekáš druhé, ono se říká, že kdo měl v prvním těhu cukrovku s nejvyšší pravděpodobností ji dostane i ve druhém a jestli jsi měla inzulin v prvním, asi ho budeš mít i v druhém. Mě ten glukometr dali až když mi nasadila mudra inzulin, ale mám pocit, že mě to spíš více stresuje, než pomáhá. Dokud jsem byla na dietě bez glukometru, alespoň jsem do kontroly žila ve sladké a spokojené nevědomosti a navíc mi ty testy v laborce vycházely celkem pěkné.

vrk
6. bře 2016

@pe_ma ja jdu prave na maliny s jogurtem ;)

vrk
6. bře 2016

@pe_ma ja bych teda nenavysovala aniz ti mudr nerekne..preci jen nejsme lekari...

vrk
6. bře 2016

@werumka vis co ty to znas cely zivot...my diabeticky nejsme. Mame "jen" tehu cukrovku a pevne verim, ze jina uz me potka max nad hrobem. Jelikoz mam dobre strav.navyky a jsem dost altivni člověk. Takze my bychom preci jrn mely ty lekare poslouchat a ne si neco doma odhadovat

vrk
6. bře 2016

@dayella ja mela cukrovku i v predchozim, ale jen s dietou. Na inzulin nedoslo diky bohu. Prislo mi to jako nesmysl. Ale lacne jsem mela lepsi teda. Ted ho taky nechci...je to hnus. Nesnasim leky a ruzne preparaty ani tomu neverim a myslim si ze zrovna o trochu vyssi lacna nic mimcu nedela. Ale uvidime

vrk
6. bře 2016

Celkove si myslim, ze tehu cukrovka se precenuje...ze mozna takove ty extremy co maji i tu normalnu a nevedely to, tak ty mozna maji riziko nejakeho dopadu na plod. Jinak je dle meho ten dusledek cukrovky v tom stadiu co mam ja nebo vrtsi nas uplne vylouceny. Je to jen strasak. Test je dobrovolny...

werumka
6. bře 2016

@vrk Nemyslím, ze by se melo neco na slepí odhadovat. Ale diabetolog by mel v prvni rade diabetiky učit samostatnosti. Ale to je možný jen ve chvili, když tomu diabetikovi vysvětlí, jak to cely funguje. A na to nemají cas. Je to i v jejich zájmu, pokud tam ty tehotny nechtějí mit za par let s diabetem 2. typu. Doba se změnila hlavně v tom, že ženy maji první děti casto az kolem třicítky. A kdyz srovnán reakci metabolismu na těhotenství ve 23 letech s tim, co mi i mimo tehotenstvi dela problem o sest let později, tak prostě vidim, že to telo stárne, at si myslíme cokoli a posunujeme lékařské hranice kamkoli.

werumka
6. bře 2016

@vrk Tyjo, nestras, ze he inzulin hnus 😀 ja ještě nechci umřít 😀

dayella
6. bře 2016

@vrk No já bych tu cukrovku zas až tolik nepodceňovala. A pokud ti ta slinivka nepracuje úplně v nejlíp, tak podpořit jí v její funkci pár jednotkama inzulinu i nepřijde jako nic hrozného. Mě jen vadí způsob, jakým se musí do těla vpravovat, i když inzulinové pero je mnohem lepší varianta, než bývala klasická jehla, kde sis musela ten inzulin nasát a píchnout, brr, viděla jsem to tak před 20ti lety u strýce (ten si to tak musel píchat už od svých 10ti let, pěkná pruda).
Vlastně jsem doteď nepřišla na to, proč jsou limity pro obyčejného jedince na lačnou do 5,5 a pro těhule do 5,1. Ale říkám si, že podle výsledků z laboratoře jsem se vešla do limitu i pro obyč. jedince, tak na tom snad nejsem tak špatně. Výsledky z laborky pro mě mají mnohem větší váhu než výsledky, které měřím na glukometru.

werumka
6. bře 2016

@dayella Limity se měnily v roce 2014 na základě mezinárodní studie HAPO, ktera jako prvni zkoumala nejen vliv glykémii na pozdější rozvoj diabetu, ale i vliv glykémii na dítě. Proto se stáhla lačná z 5,6 na 5,1. Mam na blogu odkaz, kde MUDr. Krejčí píše o těch nových limitech a té studii.

zuhra
6. bře 2016

Holky, tak ja lacnou stále blbe, 5,4. Po jídle měřím nárazové, vzdy ok

soleilll
6. bře 2016

Tak hlásím, že po 3 večerech s inzulínem mám ranní lačnou glykemii na krásných 5,0 Přes den jsem v pohodě a ani se moc nehlídám. Včera jsme měli oslavu, tak jsem si dala asi 2 lžičky dortu, dneska pudink. Nojo, jsem prase, ale pokud mi přes den vychází dobrý hodnoty, nějak se nejsem schopná donutit tu dietu tak přísně dodržovat. 😝 Stále ale vážím snídaně a večeře (pečivo, šunka/sýr a zelenina) a hodinu po ukázkové snídani mám kupodivu nejvyšší glykemii = 7,0-7,2 ale pořád jsem v klidu v tabulce. 🙂
@pe_ma Mně teda řekli, že si mám sama na noc po jedné jednotce přidávat, jakmile bude lačná zase špatná.
@vrk Vůbec nechápu tenhle tvůj postoj - nevěříš preparátům, cukrovka se přeceňuje... No ale každýho věc. Podle mě jde hlavně o to, že to neděláš kvůli sobě, ale aby bylo mrně v pohodě a vyhla ses komplikacím. Cukrovka se pořád zkoumá a neustále se objevují nové informace - co se před 20-ti nebo i 10-ti lety neřešilo, se teď už léčí, protože možné dlouhodobé následky jsou vážné.

somalicats
6. bře 2016

@soleilll Taky jsem musela jednotku večer přidat, abych se dostala na lačné glykémie kolem těch 5,0. Ale zatím se mi drží a už to snad doklepu bez přidávání. A taky mě edukovali ve smyslu, že polezou-li lačné glykémie nahoru, tak jednotku přidat.
@vrk Jsi o dost mladší, než já. Při mém prvním těhotenství se ještě OGTT plošně neprováděly, ale to mi bylo sladkých 24 let. U druhého těhotenství v 34 letech jsem už diabetes měla, ale taky bez inzulínu, jen na dietě. Teď je mi 37 a už si píchám. Je to prostě rok od roku horší, a upřímně - radši to hlídat a v těhotenství se omezit, než riskovat nástup diabetu 2. typu někde ve 40 letech. Mám riziko od obou rodičů, takže fakt nebudu spoléhat na to, že se u mě diabetes objeví až těsně nad hrobem (ostatně to by moje máti musela být v 68 letech taky těsně nad hrobem a to doufám ještě hodně dlouho nebude, ač se s diabetem 2. typu léčí už pěkných pár let a celý život až na kouření žila zdravě a pohybu měla na vsi vždycky víc než dost).

vrk
6. bře 2016

@soleilll tak urcite. Postoj mam sice takovy, ale vim ze nejde o me. A co tedy nechapes? Na test jsem sla, dietu drzim. Merim se na kontroly chodim. Proc myslis ze to delam? A pokud to bude nutne i ten inzulin pichat ted budu. Jen pisu ze celkove medicine uplne neverim no...coz nejsem zdaleka jedina. Proste radeji zvolim dietu celkove vse nastuduju a budu pouzivat treba bylinky kdyby doslo nekdy na nejhorsi a mela jsem mit cukrovku. Holt to ze moc neverim te tehu to je vec druha...proste farma firmy a zdravotnictvi celkove musi na necem a nekom vydelavat. A tehotne jsou idealni spotrebitel tak jako stari a deti. Ale toto je o nazoru a je to kazdeho vec. I k otehotneni mi misto ivf pomohlo nakonec zcela neco jineho a to uz mi nabizeli i nahradni matku. No proste vydelavat se musi ze 🙂

vrk
6. bře 2016

@somalicats u nas meli cukrovku prarodice, ale babicka tu 1.typu. jj z te nemoci mam urcite respekt taky. Ale nemyslim si, ze těhotenství jako takove s obrovskou celkovou zatezi na telo je objektivni obdobi pro to dedukovat jestli ji pozdeji budu mit nebo ne. Taky sekam latinu to vis. Hlavne kvuli detem teda. Na druhou stranu v te diete vidim i vyhodu. Clovek se aspon v těhotenství stravuje vyvazene a zdrave a neprasi. Coz jsem tu a tam do ted neresila. Ac jim teda cely zivot i s mym obcasnym prasenim myslim zdraveji nez 3/4populace. No je to boj. Jen si prave rikam a co ty zeny co o ni nevi? Porodi zdrave ditko a jsou dal v pohode?

soleilll
6. bře 2016

@somalicats Pokud ti pomohla jedna jediná jednotka navíc, pak je to super - vzhledem k tomu, v kolikátým týdnu těhotenství jsi. Za chvilku je malé venku a věřím, že bude po problému. To já mám před sebou ještě dost dlouhou dobu a uvidím, kam až to poleze. Taky mám rodinné dispozice - máti si píchá inzulín asi od 60 let, otec zhruba taky tak ,nedělám si iluze, že se tomu vyhnu, jen když se to podaří co nejvíc oddálit.
@vrk Asi jsem to špatně pochopila. Vyznělo mi to, jakože léčbu odmítáš. Jestli se snažíš s tím něco dělat, tak je to ok. Já na alternativní postupy téměř nevěřím, připisuju to spíš "víra tvá tě uzdravila", než že by to skutečně fungovalo, ale důležitý je určitě výsledek.

babanci
6. bře 2016

@vrk Rozhodně nejsi jediná. Mám naprosto stejný názor,už jsem ho tu prezentovala a se zlou se potázala.😊Zamýšlela jsem se,jestli zátěžový test není také velká zátěž pro mimino, proč je najednou tolik dětí s cukrovkou,sledovala jsem statistiky a hledala odpovědi.A taky mě udivuje,že dřív se o žádné těhu cukrovce nemluvilo,já rodila 3 x a nic. Že se test provádí všude jinak,že diabetolog mojí kolegyni řekl,že cukrovku má a gynekolog,že je to blbost,že jí nemá.

werumka
6. bře 2016

@vrk Já taky nemám se zdravotnictvím a některými lékaři dobré zkušenosti. Prostě člověk musí používat selskej rozum. Ale pravda je taková, že výskyt diabetu 2. typu pořád narůstá. Dřív měly těhotné cukrovku v 5% případů, dneska už je to skoro 20%. A diabetici 2. typu jsou obrovskou zátěží pro zdravotní systém, protože jsou to často pacienti, kteří jsou nedisciplinovaní - což začíná pozdním záchytem cukrovky, posléze jeho blbou kompenzací a konče transplantací orgánů. Potkávám je v IKEMu na každé kontrole a je mi z toho smutno. A jestli se tomu dá předejít tím, že se ženy v těhotenství budou víc hlídat, aby se riziko diabetu 2. typu u nich i jejich dětí eliminovalo, tak jen dobře. Protože tahle nemoc je fakt problém.

werumka
6. bře 2016

@babanci Děti mají cukrovku 1. typu, která je záležitostí imunity, nikoli stravování 😉 To, že gynekolog řekne, že žena cukrovku nemá je asi tak stejně vypovídající, jako když kardiolog řekne, že to koleno máš určitě v pořádku. Je to asi tak stejná anabáze.

somalicats
6. bře 2016

@vrk Já na té dietě prakticky zůstala už po minulém těhotenství, cítila jsem se dobře, jen jsem se nemusela tolik hlídat, jako teď, třeba rohlíky momentálně nedávám na rozdíl od minulého těhotenství.
Když jsem se bavila s mamkou, která měla mě v 31 letech a ségru v 35 letech, tak u ségry už měla pozitivní nález glukózy v moči, takže už před těmi víc jak 30 lety měla zjištěn gestační diabetes, jenže celkem pozdě (v moči se glukóza objeví, když je v krvi její hladina nad 10 mmol/l, což je nalačno už sakra hodně). Ségra si následky nese - metabolické potíže má taky, a u máti se diabetes 2. typu rozvinul, sice "až" těsně po šedesátce, ale rozvinul. Jenže tenkrát se většinově takhle pozdě nerodilo, většina žen porodila před třicítkou, takže těch sice pozdních, ale záchytů nebylo tolik. Dneska se kolem těch 24 let (což by byl i ideální věk) moc nerodí, spíš později, takže tomu i odpovídá to větší množství záchytu. Je pravda, že tou životosprávou se dá ovlivnit hodně, taky nechci skončit na lécích dřív, než to bude nezbytně nutné, ale rozhodně se nehodlám "utěšovat" tím, že mě tenhle problém potká až těsně nad hrobem.

babanci
6. bře 2016

toho usuzuji,že v tom není jasno, někde se bere krev z prstu,někde ze žìly,někde se nesmí ani hnout,někde jdou na nákupy....Ata hodnota... připomíná mi to cholesterol. Za normální se považovala hodnota x,tu měla většina lidí,tak snížili na hodnotu y a už bylo komu cpát léky na cholesterol. Mám v rodině gastromudra a ten mluví o inzilinu v těhotenství až sprostě.

somalicats
6. bře 2016

@soleilll Jo, naštěstí jen jedna jednotka stačila, takže další kontrolu mám až po šestinedělí, pokud se ještě něco nezvrtne. Ale už snad ne.
Můj táta na komplikace způsobené diabetem zemřel v 64 letech. U něj se diabetes 2. typu rozjel už po čtyřicítce, nebyl, pravda, příliš disciplinovaný, a když už se o discplínu snažil, tak byl už v takovém stádiu, že se prakticky nepodařila kompenzace ani na metabolické jednotce, kde ležel.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru