Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

vrk
8. bře 2015

@leana3 mnam, na podobnou svacinku uz se taky chystam a vse si vazis? Hele zkus treba fakt jen tu sklenicku mleka malou vnoci misto chleba. Mne pomohla...ale uvidime dalsi dny. Ja po snidani mela 7,7 a to jsem mela klasiku, chleb maslo sunka a syr plus zelenina a caj s mlekem. Ale v pohode...pokud jsme do limitu, tak se to da 🙂 ted 2hodiny po 5,6.

nicky27
8. bře 2015

@vrk no ale vyslo mi v moci. Ze mi to reagovalo, tak proto

vrk
8. bře 2015

@nicky27 jako v poradne jsi mela cukr v moci? Ajo, o tom nic nevim

vrk
8. bře 2015

Pekny den zen holky

nicky27
8. bře 2015

@vrk na prohlidce mam 0, ale jak jsem byla na tom ogtt, tak tam mi to reagovalo. Jinak kdyz jdu na prohlidky tak nic

leana3
8. bře 2015

@nicky27 hele to je divný, být tebou ještě bych se poptala - mrkni třeba na www.tehotenskacukrovka.cz, tam je popsaná diagnostika. Té moči moc nerozumím, ale připadá mi, že těhot.cukrovku nemáš, podle těch kritérií, kterými ji zjišťovali nám. Já třeba žádnou moč při oGTT neodevzdávala...

@vrk jééé, děkujeme🙂 Já dostala jahody, když nic sladkého nesmím🙂

nicky27
8. bře 2015

@leana3 mne brali krev a pak po dvou hodinach jsem davala moc ... tak nevim navic se nemam koho zeptat

nicky27
8. bře 2015

@leana3 a na tu stranku jsem koukala, ale sama tomu nerozumim

nicky27
8. bře 2015

@leana3 a navíc ještě když jsem na tom byla, tak jsem měla rýmu jak ....

leana3
8. bře 2015

@nicky27 no vidíš, správně by ti ten test neměli udělat, onemocnění může výsledky zkreslit. Ale výsledky z krve neukazují těhotenskou cukrovku, nevím co ti vyšetřovali v moči, o tom jsem nikde nic nečetla. Být tebou asi bych zavolala do některé diabetologické poradny u velké nemocnice nebo přímo do Prahy na interní ambulanci porodnice „U Apolináře“ Všeobecné fakultní nemocnice a 1. LF UK v Praze
Diabetologická a interní poradna pro těhotné v porodnici "U Apolináře"

Gynekologicko-porodnická klinika VFN a 1. LF UK, Apolinářská 18, Praha 2

Lékařky: MUDr. Milena Moravcová, MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., MUDr. Hana Krejčí, Ph.D.

Sestry: Marcela Špergrová, Petra Rýdlová

Telefon: 224967413
Tam by ti to měli srozumitelně vysvětlit. podle mě těhotenskou cukrovku nemáš a je nesmysl trápit se s dietou, ale já nejsem doktor.

nicky27
8. bře 2015

@leana3 tak já ježdík na dia do nemocnice Havlíčkově Brodě .... Dietu takovou nemám, jen vynechat cukry, med, buchty a tak co je sladké. Jenže kdo neodolá. Dlouhý cukr jsem ted mela 28. Zítra tam jedu po 3 týdnech, tak mi asi zase bude brát na ten dlouhý cukr. Každý třetí den si to Měřín a fázím si co jsem snesla. Cukr v moci se mi objevil ted ve středu, večer, ale vypila jsem vodu se sladidlem. Ale ráno zase OK. K tomu zase trochu mám rýmu. Jinak dnešní měření, ráno po snídani 6,9 a ted po obědě hodinu 6,4 nebo tak

werumka
8. bře 2015

@leana3
@vrk Podle cukru v moči se cukrovka diagnostikovat nedá. Je dobré udělat zátěžový test, pokud se cukr v moči objeví, ale pokud je test negativní, jedná se o jev, který se vyskytuje v těhotenství a s cukrovkou nesouvisí - ledviny prostě propouští cukr. Už jsem to tu psala a jsem si celkem jistá, že o cukrovku se v případě @nicky27 nejedná. Při cukrovce se cukr v moči objevuje až od hodnot 10 a výš. Ale podle testů těchto hodnot nedosáhla, tudíž je to opravdu jen věc ledvin a nikoli metabolismu.

@barbarkaaa To jídlo bys měla mít sacharidově zastoupené rámcově následovně:
Snídaně 40g sacharidů
Svačina: 30g sacharidů
Oběd 50g sacharidů
Svačina 2: 30g sacharidů
Večeře 50g sacharidů
2. večeře: 30g sacharidů

Tudíž když si dáš třeba k obědu maso s bamborem, tak maso má 0g sacharidů, tudíž si můžeš dát až 50g sacharidů v příloze. K tomu můžeš zeleninu, která sacharidy nemá (okurka, paprika, rajče, salát). Pokud by sis dala polévku, je dobré to rámcově počítat jako 10g sacharidů.
Pokud by sis tedy chtěla dát 40g sacharidů v příloze, tak to je například 150g vařených těstovin nebo 150g uvařené rýže.

sandi777
8. bře 2015

@vrk tobě taky 😀😀

vrk
8. bře 2015

@nicky27 tak tak, souhlasim s
@werumka zadnou cukrovku nemas a brat na ogtt i moc, to jsem jeste neslysela. Zkus zajit jinam do dia poradny a poradit se, dietunepotrebujes

vrk
8. bře 2015

@werumka j to mam psano jinak...obed i vecere 60g sacharidu a brambory maj min sacharidu nez ryze...tak ja uz nevim, kazdy letak uvadi neco jineho. Ja napr ke svycine jedla jahody, maj pry 8,8g sacharidu na 100g, tim padem bych jich mohla skoro 340g...to je moc ty jo

vrk
8. bře 2015

@sandi777 dekuji 😉

barbarkaaa
8. bře 2015

@vrk nene u předchozích dvou jsem ji neměla , teď mi ji zjistili už z těch testů ve 12tt

@nicky27 jo jo, právě v tom 12tt

nicky27
8. bře 2015

@vrk já už ty papíry nemám, veškeré info má ta, co k ní chodím ....
@werunka takže můžu být v klidu? Každý mě straší, když mě vidí si dát koláč, že bych to neměla, že malá až se narodí, tak bude mít ten hypoglikemický šok ... Je fakt, hodně jsem teď sladké omezila a dávám si tak 2x do týdne sladké .... nesladím vůbec .... chtěla jsem dělat kynuté ovocné knedlíky a úplně se bojím

nicky27
8. bře 2015

@vrk a ona mi ta sama dr říkala, proč mě tam dr posílá, ale že prý to raději podchytíme či co, aby náhodou ... tak nevím

vrk
8. bře 2015

@nicky27 knedliky si klidne dej a dej si i za me😉

vrk
8. bře 2015

@nicky27 tak pokud jsi vsem rekla, ze mas cukrovku, kterou nemas, tak se nediv, ze te desi. Mala bude jiste v pooradku neboj, jsi zdrava

nicky27
8. bře 2015

@vrk protože mi to tak bylo řečeno. Ale jinak když si to zmerim po sladkým, tak mám bud 6,5 a nebo mi to někdy vylitne na 8,5.

werumka
8. bře 2015

@vrk Ja jsem uvadela jen ramcovy jidelnicek - kdyz je prijem mezi 200 a 250g sacharidy na den, tak to muze byt takhle. Ale da se dat klidne na obed tech 60g, zalezi na konkretni diete. Brambory maji urcite nejmin sacharidu na 100g, tudiz jich muzes nejvic. Zapomnela jsem je tam uvest. Ta ryze a testoviny maji zhruba podobne mnozstvi.

@nicky27 Straší Tě, protože myslí, že máš cukrovku. Tu ale nemáš. Glukometry měří orientačně, může Ti hodit 8,5 a ve skutečnosti máš 7,5.

nicky27
8. bře 2015

@werumka moc děkuji si me uklidnila a zítra k ni mužů jít v klidu

vrk
8. bře 2015

@nicky27 bud v klidu, jak pise
@werumka a psala jsem i ja, strasi, protoze mysli, ze mas cukrovku. Poptej se na to toho gynekologa, ale myslim, ze te tam poslal uplne zbytecne fakt. Ty hodnoty co pises jsou v pohode, horsi by bylo mit treba nad 10. Optej se ted v dia poradne jestli vubec musis jeste chodit 🙂

vrk
8. bře 2015

@werumka musim si to poradne zazit at vim co klik ma. 🙂! Jinak ja ted hodku po obede 8,4 :( mela jsem hovezi vyvar se zeleninou a masem a sekanou s bramborama varenyma ve slipce a rajcata. Des bes, po obede jsem zdrimla a cukr tak vysoky...jejda jejda

werumka
8. bře 2015

@vrk Mně třeba sekaná - která je zahuštěná moukou nebo pečivem - vždycky zvedá glykémii víc... v tomhle mám radši maso, které už u sebe nic dalšího nemá.

barbarkaaa
8. bře 2015

@werumka díky, jsou někde tabulky , kde je rozepsáno kolik má co sacharidů? Já něco našla, ale všude je vždy pár potravin těch zakladních a v reálu s hořícím dítětem na klině s druhým smilionem dotazů se mi za 3/4 hodiny nepovedlo spočítat, cože si to k té svačině můžu vlastně dát. Tak jsem to vzala těžce od oka dva cnackenbroty , 15 deka rajčat, dva proužky cihly a s návštěvou jsem si dala secku mlíka do kara a jako moučník zobla 5 kuliček hrozna. Ale v tom ruchu přes den si to prostě nespočítám 😒

werumka
8. bře 2015

@barbarkaaa Jsou kalkulačky. Buď holky používají www.kaloricketabulky.cz nebo pak nutriční kalkulačka www.lecbacukrovky.cz/nutricni-kalkulacka
Navolíš si tam množství a vyplivne Ti to sacharidy. Docela dobrá tabulka, kterou fasujou diabetici prvního typu má v albu alpa1 - https://www.modrykonik.cz/blog/alpa1/album/cukr...
Je to tam počítané na výměnné jednotky, přičemž jedna výměnná jednotka je cca 10g sacharidů.

barbarkaaa
8. bře 2015

@werumka díky, já goodlila, jenže to je milion odkazů a nikdy jsem nenašla nic řádně souhnného, tak se ptám zkušených, kteří už mají zaručené stránky.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru