Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

erlif
9. dub 2015

@aanicka taky jsem zkoušela vodu s kiwi nebo pomerančem.. a je to hnus! 😀 ještě se dá koupit toma svěží s kapkou pomeranče/citronu - nemá sladidla a je opravdu bez sacharidů 🙂 ale je jemně perlivá a já perlivou vodu nedávám, to už raději kohoutkovou....
Ve vaření jsem vůbec žádné změny nedělala... a zdravě jsem nikdy nějak extra nejedla... samozřejmě se vyhýbám knedlíkům - takže omáčku jsem od té doby co mám cukrovku neměla, možná bych mohla, ale už to ani zkoušet nebudu.. jsem hlavně na bramborách, hranolkách, zelenině a k obědu zvládnu i špagety/fleky, což jsem zjistila bohužel dost pozdě... 🙂 Jen jak píše macinek té přílohy si nedám moc.. ale obědy mi vycházejí ukázkově.. já mám problémy snídaně/večeře... 🙂 ale každý to má nějak.. někomu neprojdou ani hranolky, mně naštěstí jo 🙂

a.n.d.y
9. dub 2015

Já mám taky spíš problém jako @erlif - snídaně a večeře. Ale nejhorší výsledky mám stejně když se špatně vyspím a jsem celý den unavená. To jsou pak hodnoty jako blázen. Jinak hodně piju vodu s citronem nebo čistou vodu. Občas si dám rozpustný kafe na chuť, ale jen 2-3x týdně. Ovocný čaje mi neprocházejí a černý miluji jedině s cukrem 😀
Jinak dnes jsem si koupila mák. Má 6,4g sacharidu, tak si ho občas do něčeho přimíchám a vyzkouším 😀 Nebo zkusím bramborové špalíky s mákem a troškou másla. Sice to bude bez cukru nic moc, ale zkusit se to musí 😀

barbarkaaa
9. dub 2015

@a.n.d.y hele já dávala mak na něco i bez cukru, on je sladkej sán o sobě, takže jsem si pošmákla i tak, to ty nemocniční s umělým sladidlem byly horší

barbarkaaa
9. dub 2015

@macinek mě někdo říkal, že někde vyčet, že chia seminek se může jen lžička denně, tak vůbec nevím

jinak díky, všechny deti jsou krásný a mě to tak baví 😀

macinek
9. dub 2015

@barbarkaaa Já jsem tohle teda nikde nečetla a v tom článku je tohle : Obecně doporučuji dávkování minimálně kolem 20 g chia semínek dvakrát denně. Toto množství odpovídá asi jedné a půl polévkové lžíci. Chia semínka však můžete konzumovat bez obav i ve větším množství,“ prozrazuje výživová poradkyně Veronika Novotná z VyvazeneZdravi.cz

macinek
9. dub 2015

a další info
Chia semínka jsou vhodná pro kohokoli včetně dětí a kojících žen. Je skvělým doplňkem stravy pro vegetariány a vegany, sportovce, diabetiky, lidi alergické na lepek, při redukčních dietách a při zvýšeném psychickém a fyzickém vypětí.

a hlavně
Chia dokáže zpomalit rozklad sacharidů a regulovat tak hladinu krevního cukru. Podle posledních studií by chia mohla být potenciálním přírodním lékem při cukrovce 2. typu.

Budete-li semínek chia jíst více, než ony 2 lžičky, určitě tím nic nezkazíte. Právě naopak. Při vyšší fyzické námaze se doporučuje konzumovat více semínek chia a dodat tělu více energie

aanicka
9. dub 2015

Holky díky za info. Teprve se v tom začínám orientovat. Tři dny poctivě vážím a počítám sacharidy a vychází mi to tak na 150g denně. Vím, že máme mít max 250g, ale nemám nějak málo? Přijde mi, že jsem pořád taková unavená ☹ . Další testy a konzultaci mám v úterý, zatím jsem dostala jen brožurku jak se stravovat.
@erlif @a.n.d.y holky, a jak jste zjistily, co vám dělá dobře a co ne? Podle těch výsledků? Máte doma glukometer? Mě zatím bylo řečeno, že budu mít kontrolu jednou za měsíc, celý den v nemocnici a hodinu po každém jídle odběry.

leana3
9. dub 2015

Ahoj všem, tak zase po delší době zdravím. Metformin mi zatím moc nezabírá, mám tu nejnižší dávku a bojím se, že mi ji budou chtít zvýšit - přes den mám glykémie ukázkové, to jsem ale měla i bez metforminu, teď mi ještě klesly, takže hodinu po jídle mám tak 5,4 - 5,9. Ale lačné se mi drží kolem 5,2 - 5,3 metformin nebo ne. Dietu dodržuju, maximálně si dám kousínek čokolády slazené stévií nebo jednu dvě sušenky slazené rýžovým sirupem. Tak nevím, mé obvodní gynekoložce ani praktickému dr. se to nelíbí, že mi na diabetologii dali ty prášky, ale já fakt nevím, co s tím. Bojím se léčbu odmítnout, co když pak bude nějaký průšvih a budu si to vyčítat. Moc se mi ale ani nechce něco do sebe cpát - ať už prášky nebo inzulin, když mám jen ty lačné takto hraniční. A navíc když tu některé píšete, že vaši doktoři lačné do 5,5 vůbec neřeší... Uf uf, co s tím?

macinek
9. dub 2015

@aanicka 150g sacharidů na den je hrozně málo 😕 , já jím tak kolem těch 250g. Mě glukometr doktorka nedala, protože je to hlavně internistka ale koupila jsem si svůj a dělám si měřící den jednou za týden, popřípadě častěji když chci vyzkoušet jak mi jaké jídlo sedí, tak se nejlíp zjistí co člověku vyhovuje a co ne.

macinek
9. dub 2015

@aanicka Tohle jsou super stránky a tady je zhruba popis jak by měl jídelníček vypadat
http://www.tehotenskacukrovka.cz/ukazky-z-jidel...

aanicka
9. dub 2015

@macinek jojo, díky. Už jsme na těch stránkách našla, že je to málo. Ale já fakt vysadila jen ty jednoduchý cukry a jinak jím celkem stejně. Třeba to počítám blbě. Nevím.

barbarkaaa
9. dub 2015

@macinek tak super, no já ještě neměla sílu a čas goodlit víc, a držela se té jedné lžičky. Musím pro zásobu, jen ta cena je škoda že není nižžší.

barbarkaaa
9. dub 2015

@aanicka muj nevětší pomocník byl tady http://www.kaloricketabulky.cz/

erlif
10. dub 2015

@aanicka jinak já jsem na začátku těhu (poradila mi to kamarádka, která si tím taky prošla), dělala to, že jsem si dala ke svačině místo jídla 2dcl 100% jablečného džusu do 0,5l sklenice a dolila ho vodou... víc naředit jsem ho nesnesla... jí to prý přímo řekla diabetoložka, že je na ní, jestli sacharidy vypije nebo sní... 🙂 a já protože jsem nebyla schopná pít a věděla jsem, že je to špatně... tak jsem jedla víc okurky a eidamu, abych neměla k té svačině hlad a dala si tohle pití, no ke konci těhotenství, už to nešlo, víc jsem potřebovala jíst a na čaje si s odporem zvykla, jako na nutnézlo 😀 jinak celodenní sacharidy jsem nepočítala... ale myslím, že je splňuji, už proto, že nedodržuji interval tří hodin mezi jídlem ale 2h interval, takže mezi obědem a večeří mám ty svačiny dvě a pokaždé nějakou jinou... nejvíc si mlaskám u teplého kakaa (holandské kakao, mléko a trošku stévie na oslazení) a je to pro mě rauš 🙂
A jinak zjištuji, co mi dělá dobře a co ne pomocí glukometru, který mi půjčili na diabetologii a zásobují mě i proužkama 🙂 blbka jsem si jedny aktivně koupila sama a teď se mi je nedaří prodat 😀 a dokonce i pár mlsacích věcí prochází dobře... 🙂 Ale opravdu nesmíš cítit hlad ani být unavená, to je pak špatně... tvé tělo by pak začalo vylučovat ketony a ty ubližují miminku (já si koupila pásky na moč v lékárně jako mají v nemocnici pentha phan a průběžně se kontroluji - měří to i bílkovinu, cukry, krev, ketony a ph - takže vím, že když jdu do poradny tak si moč sama otestuji a nebude mě čekat žádné překvápko :D)

a.n.d.y
10. dub 2015

@aanicka mně ihned dali glukometr. Nejdřív jsem se ho bála 😀 , ale je to dobrá věc, která ti ukáže, jak tvé tělo reaguje na různé potraviny. Jinak na mě neskutečně moc působí špatné vyspání. Jak jsem unavená, tak mám hodnoty šílené. Určitě bych se na něj poptala, myslím si, že na něj máš nárok 🙂

a.n.d.y
10. dub 2015

@leana3 moje doktorka je přísná a ta řeší každou odchylku, takže jsme na tom stejně. Párkrát jsem měla hodnotu lehce nad 8 a už mi dala inzulin. Říkala, že my těhotné prášky nesmíme, že se musím píchat. Jinak máš přes den hodnoty naprosto úžasný. Toho já nedocílím snad ani po porodu 😀

Včera k večeři jsem si dala dobrotu. Halušky se zelím a vepř. maso. Vůbec jsem neodvažovala, hezky se najedla a vešla jsem se do hodnot 😀 7,1 uffff, pošmákla jsem si 🙂

aanicka
10. dub 2015

@erlif @a.n.d.y holky, díky moc za cenné rady. Zkusím se na ten glukometr poptat, ať vím, jak na co reaguji.
Teda džus jsem myslela, že nemůžeme vůbec, že jsou to ty jednoduchý cukry. Kakao zkusím 😉 . Mě teda nepřijde, že bych nějak zmenšila porce jídla, fakt jsem jen vynechala ty jednoduchý cukry, ale musím to teda zkusit nějak navýšit, podle těch jídelníčků na tehotenskecukrovce
@barbarkaaa díky, super pomocník na počítání

Holky, věřím, že takhle budu plašit jen ten první týden, než přijdu na to, co a jak 😉 . Díky moc.

erlif
10. dub 2015

@aanicka no tak jablečný má na 100ml 11g sacharidů z toho cukry 11g - když si vezmeš takové mléko to má 5,5 sacharidů z toho cukry 5,5 😀 a já ten džus upíjela celý den nebo odpoledne... ale je to jen na tobě.. samozřejmě nějaká cukrovkářka by ti řekla, že to není správné, diabetoložka jedna řekne, že to občas udělat jde, jiná ani náhodou...
je to fakt názor od názoru... já si do bílého jogurtu občas dám lžičku granka... dobře vychází i sušenka Mila a z lidlu oříšková tyčinka (to mi doporučily jiné těhulky) takže jsem jedla jako druhou večeři jogurt s půlkou sušenky (celou jsem fakt ani dávat nechtěla), pak mě vyděsily, že ty rychlé cukry nechytí glukometr ale ukáže se to na dlouhodobém cukru - no měla jsem ho ukázkový 34 - takže jsem si oddychla a fakt se tolik netrápím.. miminko odpovídá, větší bříško nemá 🙂
Nemáš vůbec zač, já když jsem to zjistila ve 27tt jsem myslela, že mě klepne.. ale tady v téhle diskuzi se sešla super parta holek 🙂

macinek
10. dub 2015

@aanicka Nejhorší je ten první týden, než se s tím člověk srovná a zjistí co to obnáší, já jsem měla cukrovku i v prvním těhotenství, takže teď u druhého už je to pohoda, už vím co a jak 😀 , není to žádná hrůza. Já taky občas hřeším, ale jenom lehce, ono člověk se sice snaží vyhýbat cukrům, ale v dnešní době bohužel cpou cukr do kde čeho 😠 , hlavně s pečivem je problém, to je samý cukr a karamel 😠

aanicka
10. dub 2015

@erlif no, já ve 26. tt 😅 . Jo, asi jsem to vzala hned moc striktně, ale zase mě vyděsily ty ketony. Takže se polepším a nebudu tak plašit 🙂. Nevíš, jak se ta sušenka z Lidlu jmenuje? Zrovna tam půjdu, mají akci na mimi věcičky 😉 .
@macinek já jí právě v prvním neměla, tak jsem zaskočená

erlif
10. dub 2015

@aanicka zrovna je maji v akci ma zeleny obal first nice oriskova pistaciova tycinka ale jsou tam hlavne mandle a arasidy 🙂

aanicka
10. dub 2015

@erlif díky za tip!

erlif
10. dub 2015

@macinek já se musím pochlubit!!!! koupila jsem si tady v samosce kynute knedliky merunkove... fakt jsem na ne mela neodolatelnou chut... 😀 snedla jsem tedy jen dva /kupodivu tam byly i merunky 😀/ posypala to strouhanym tvarohem a zalila ,malinko oslazenou, zakysanou smetanou, totalne se napucla a hodinku po jidle 7,5 !!! a blizi se druha hodina od jidla a ja stalenemam hlad.. jupí 🙂

macinek
10. dub 2015

@erlif Super, já asi vyzkouším domácí tvarohové knedlíky - tvaroh, vajíčko a trochu krupice a k tomu asi borůvky nebo jahody, to by taky mohlo projít 🙂 , kynuté bych si dala, ale mě to kynuté těsto nedělá dobře

erlif
10. dub 2015

@macinek ja jsem taky premyslela, ze si udelam tvarohove jahodove knedliky... jenze po tech se muzu utlouct a snedla bych jich faaakt hodne.. 😀 takhle mi stacily dva a jsem spokojena, pokud zitra vystipu manzela, jeste mam pulku vseho k dalsimu obedu 🙂 no ale jen co budu moct normalne papkat, rozhodne se do nich chystam, jen me stve, ze je budu muset zamrazit, bude jich fakt hodne... a po tom rozmrazeni nejsou zrovna nejlepsi :(

aanicka
10. dub 2015

@erlif takže když nemám glukometr, tak je dobrý indikátor, když po jídle ještě dvě hodiny nemám hlad? To bych si taky dala 😀 .

erlif
10. dub 2015

@aanicka bohuzel ne 😀 spis jsem to myslela tak ze reba po spagetach mam stejnou hodnotu ale za hodku uz mam hlad 😀 bohuzel to jestli mam cukr vysoky nebo na sobe nijak nepoznam ☹

a.n.d.y
10. dub 2015

@erlif
@macinek
nedělejte chutě nebo se na ty tvarohové taky jeden den vrhnu 😀 Ještě, že budu mít v červnu po porodu, to si je (spíš maminka 😀 ) udělám z čerstvých jahod ze zahrádky 🙂

aanicka
10. dub 2015

děvčata, tak dneska se mi podařilo konečně 230g sacharidů 😀 , ale musela jsem dopolední i odpolední svačinu dát ovoce. Jako přijde mi, že porce mám teď mnohem větší než dřív 😀 .

mimar
11. dub 2015

ahojky děvčata, mohla bych poprosit o nějaké nápady na snídani. mám ji mít do 40g sacharidů a stále mám tak 8 - 8,4 hodinu po jídle a to je asi velký problém. jinak ostatní jídla mi projdou, ale snídaně mi dělají stále problém.
Děkuji předem za nějaké rady

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru