Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

ilonne
14. srp 2014

@werumka To mi povídej 😠 😠 😠

elnika
15. srp 2014

@werumka tak rano pred krvi na lacno 5,3 🙂

werumka
15. srp 2014

@elnika A kdy budou výsledky z krve?

elnika
15. srp 2014

@werumka budu je vedet az 1.9 ☹.Ale ranni lacna byla v pohode ne?To bude urciute z krve jeste mene nez na glukometru.

nonnni
16. srp 2014

@elnika
@werumka
@ilonne

tak hlasim lacnou 4,4 a po snidani (hodina) 5,2.

ilonne
16. srp 2014

@nonnni Jdi do háje, já měla 6,0 před snídaní 😀 , ale držím se toho glykovaného, který byl 30.
@elnika Jestli máš pořád takhle vyšší, měla by jsi jít na krev dřív.

ilonne
16. srp 2014

@elnika Aha, ty už jsi byla. Jak to, že budeš mít výsledky až za 14 dní? Vždyť bývají do druhého dne.

werumka
16. srp 2014

@ilonne Štítka trvá déle. Glykovaný mívám hotový do tří hodin, ale na štítku musím čekat týden...

nonnni
16. srp 2014

@werumka
@ilonne oni delaji rovnou i stitku? Tu jsem mela kontrolovanou 2x za posledni pul rok...

elnika
16. srp 2014

@ilonne já jdu na kontrolu za 14dní , vysledky budou dríve ale řekne mi je až na kontrole,ale podle ní ty hodnoty co mám jsou v pořádku,na lačno do 5,5 a po jídle do 7,8 a tam se vlezu už ted díky werumka v pohodě 🙂

werumka
16. srp 2014

@nonnni Když se se štítkou léčíš, měla by se v těhotenství kontrolovat častěji. Ale každý to má trochu jinak. Mně jí v těhotenství brali asi dvakrát nebo třikrát. Už si nepamatuju, vždycky v rámci diabetologie.

ilonne
16. srp 2014

@werumka Tu mívám taky do druhého dne. Bru Letrox

werumka
16. srp 2014

@ilonne Aha, no mě berou i protilátky, tak možná proto.

nonnni
16. srp 2014

@werumka ja se se stirkou nelecim, me ji kontrolovali, protoze jsem opakovane potratila. Napred obvodacka po poslednim potratu a pak moje gynekolozka pri dalsim otehotneni.

werumka
16. srp 2014

@nonnni Tak to je fajn, že jí překontrolovali. Standardně se kontroluje v těhotenství v rámci těch prvních velkých odběrů - i když se s ní těhotná neléčí. Někdy je potřeba třeba jen na těhotenství nasadit malou dávku hormonů.

nonnni
18. srp 2014

@werumka
@ilonne
@elnika

Hezky den, preji🙂

Takze jsem zpatky z kontroly na diabetologii. Vysledky mu prijdou luxusni, mam zadanku na 8.9. na krev a 9.9. dalsi kontrola.

Napsal mi poukaz na prouzky do glukometru a rikal, ze pokud nevystacim, tak bez problemu mi napise dalsi. Se v tom ted vyznej.

Mam se merit jednou tydne, 4 hodnoty, ale uznava, ze je dobre se merit vicekrat, treba prave po pozreni nejake nove kobinace, nebo pokud je cloveku blbe.

Jo a mam vyssi tlak...tak jdu v patek na premereni ke sve prakticke a je moznost, ze budu muset jit na leky 😒

Jo a dnesni hodnoty....4,4 lacna a 5,8 po snidani (strudl).

bielamacka
18. srp 2014

ahoj holky,

tak mi dnes volala doktorka. Říkala, že mi ta sestra vůbec neměla dělat předtím měření tím glukometrem a děsit mě, že to nejspíš neměla zkalibrované a že ten přístroj stejně zkresluje - že jediné relevantní měření je z té krve - a že ten můj lačný výsledek je 4,1 a po vypití roztoku 5,2, tu prostřední mi neřekla, ale prý taky OK.... takže mě ta bába sestra akorát zbytečně vystíhovala.....

werumka
18. srp 2014

@bielamacka Nojo, to je klasika... já chápu, že to dělají proto, že kdyby to bylo fakt vysoký, tak Ti ten roztok nedají vypít a za pár dní změří znova. Ale i tak to číslo člověka vystresuje. Je fajn, že je to ok 🙂

werumka
18. srp 2014

@nonnni Já si taky myslim, že máš luxusní výsledky 🙂 Měříš si tlak doma? To víš, syndrom bílého pláště, zvlášť na diabetologiích... 🙂
S těma proužkama už tomu fakt nerozumim 😀 Ale je dobře, že je máš. Kolik Ti jich napsal?

nonnni
18. srp 2014

@werumka zatim baleni po pade a pry prihodime, dle potreby🙂

nonnni
18. srp 2014

@bielamacka super vysledky!

bielamacka
18. srp 2014

@werumka no kdyby mi ta baba rovnou řekla, že to může mít odchylku až 1,5 - a pravděpodobně asi ani netušila, že se to má prý pravidelně resetovat a kalibrovat - ona pracuje v odběrové místnosti přímo na té poliklinice, kam chodím a moje doktorka říkala, že s touhle sestrou už xkrát měla konflikt kvůli jiným zásekům..... takže můžu být ráda, že mi taky nedala vypít Chlumského roztok místo glukózy 😀 😀 😀

@nonnni no, na to jak žeru a na to, jak jsem se bála, je to luxus 😀

werumka
18. srp 2014

@bielamacka Ona už většina glukometrů se nekalibruje. Ale v laborkách se často používají levné glukometry, které mají často tu odchylku v základu vyšší. Já osobně chápu, že se v ordinacích glukometry půjčují, ale nikdy nevíš, kdo s tím glukometrem co dělal a kde s ním byl. Mně k rozhašení glukometru stačilo projít třikrát obyčejným kontrolním rámem. A už musel na reklamaci, protože byl za chvíli úplně mimo. Nemusí se to stát, ale může.

bielamacka
18. srp 2014

@werumka no, takže k čemu to zařízení člověku vůbec je? 🙂

werumka
18. srp 2014

@bielamacka No je podstatné se řídit testováním glukometrů a předpisy, které určují, který je vyhovující a který ne. Hodně glukometrů už v roce 2012 neprošlo, protože jejich odchylka byla větší než 15%. Takže pořizovat kvalitní glukometry, dávat si pozor, kam s nima chodím. V posledních letech přišlo na trh velké množství glukometrů, které jsou na první pohled levné. Většinou pocházejí z Číny, ale jejich funkčnost kolísá.
U cukrovky - jak už jsem psala - je důležité sledovat trendy. Mě třeba nezajímají desetiny, mě zajímá celkový obraz glykémie během dne. Zároveň ho potřebuju na zachycení hypoglykémií, hyperglykémií... pro těhotenskou cukrovku, kde lékaři často řeší hlavně desetiny, je to opravdu nepřesné.

bielamacka
18. srp 2014

@werumka aha a ty jsi cukrovkář i normálně, nemáš jen těhotenskou?

werumka
18. srp 2014

@bielamacka Jj, já měla už před těhotenstvím. Ve zkratce mě zajímá, jestli mám 8 nebo 12. Neřeším, jestli mám 7,0 nebo 7,5. A k tomu je ten glukometr dobrý.

elnika
19. srp 2014

Holky vím že to sem nepatrři,ale třeba některá z Vás v tom umí chodit.Předem děkuji

Ahoj holky,prosím o radu jak se vypočítává mateřská,když jsem pracovala 7měsíců a ted jsem na neschopence,ale už jen měsíc a pak přecházím na mateřskou.JAk si spočítám kolik budu brát peněz když jsem nepracovala celý rok a navíc jsem měla pokaždé jinou hrubou mzdu a mezitím ještě dvakrát marodila?Děkuji

nonnni
21. srp 2014

@elnika procitam si diskusi na tehotenske cukrovce a opakovane tam pisi, ze revizaci jsou ochotni schvalovat vice prouzku pro tehotne s diabetem a v pripade, ze by fakt byl problem, tak si dojit s poukazem (nejen s paragonem) primo na pojistovnu, ze tehotnym to neodmitaji proplacet🙂

nonnni
21. srp 2014

@werumka
@elnika

jinak ja trosku hapruji s tlakem, ale vetsi problem je, ze mrnavka za tyden skoro nevyrostla a mam moc plodovky...pry mozna komplikace gestacniho diabetu...takze si uzivam kontrol 🙄

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru