Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

nicky27
25. únor 2015

@werumka včera jsem měla měřící den k snídani jsem měla dvě housky s máslem a kakao hodinu po jsem měla 6,2. K obědu jsem měla bramborovou kaši a rybí filé a to jsem měla 7,2 a k večeři to samé a měla jsem 7,4. Tak uvidíme .... 🙂

erlif
25. únor 2015

@saraha1 tak jsem si koupila jablíčka a listové těsto.. zítra zkusím k snídani změnu... třeba to bude vycházet líp než po chlebu 🙂 a koupila jsem si tvaroh a udělám si zmrzku do mrazáku 🙂
jinak pro zajímavost.. včera jsem měla k večeři krajíček chleba, kiri, okurku, vajíčka a po hodině 8,0 .... k večerní svačině jsem si dala 120g bílého jogurtu + 5g granka (jedna lžička) a celou 33g delissu - a opravdu mi to vychází krásně.. po 30min 7,4 (a po dalších 30min 7,1) 🙂 takže to vlastně není hřešení, když ty hodnoty vychází líp než po šumavě... 🙂))))) no asi budu muset bojovat i s večeřema... ach ju... včera se mě doktorka jen ptala, jestli dr. nevadí, že mám o dvě kila míň.. no před týdnem jsem ty 2kg měla... jenže jak jsem nemocná, tak to šlo prostě zase dolu.. ale mimi ve 30+1 má 1580g, což odpovídá 30+3 takže si myslím, že se má dobře, rozhodně nehladovým, ketony negativní... takže žádnej stres 🙂

erlif
25. únor 2015

@nicky27 to jsou fakt krásné hodnoty... já si dát k snídani bílé pečivo a kakao.. tak jsem tak na hodnotě 15 😀

makak21
25. únor 2015

@erlif Ahoj koukám, jak si občas hřešíš a jen tě chci upozornit, že já si taky takhle občas hřešila, hodnoty mi nikdy nepřesáhly hranici, tak jsem si říkala, proč ne, ale záhy jsem zjistila, že problém byl v dlouhodobém cukru. Z původních 34 jsem po měsíci na kontrole skočila na 39 a to mi fakt nikdy nevyletěly hodnoty nad povolené limity, i když jsme hřešila 😀 Tak pozor 😉

werumka
25. únor 2015

@erlif Ona ta glykémie po sladkém vyletí dřív než za hodinu - po té hodině už klesá dolů, takže se může zdát, že je to ok, ale ten vzestup je dřív, než běžně měříš.

@nicky27 To jsou úplně normální hodnoty. To je ok.

erlif
25. únor 2015

@makak21 Ahojky, děkuju za varování.... 🙂 na dlouhodbý cukr jdu za měsíc.. zatím mi ho ani jednou nedělali... tak jsem sama zvědavá... 🙂 už se to krátí, takže to člověk nějak vydrží - musí 🙂

nicky27
25. únor 2015

@werumka děkuji, jsem zvědavá zase na ten dlouhý cukr

saraha1
26. únor 2015

@makak21 to je zaludny, co? no, ja kdybych mela mereni treba pristi tyden, tak by koukali. Posledni mesic se nejak nemuzu tak dobre udrzet, ale opravdickou nezdravost plnou cukru jsem zatim mela jen parkrat. Zatim jsem mela z 32 na 35 za 6 tydnu.

@erlif aha, tobe ho vubec nedelali, tak to je docela blby, pak asi nemaji moc z ceho vychazet. U nas je to asi jedina moznost, jak me muze mudr sledovat, kdyz me zve na odber po obede, kdy uz to mam dobry, a glukometr od ni vlastne nemam.
No tak mi dneska prijde jitrocelovej sirup bez cukru, tak ho budu brat bez vycitek.
Celou noc jsem trpela, nastesti konecne teplota, takze jsem se trochu vypotila a ulevilo se mi, od pondelka totiz bolavej clovek, jak spraskanej pes, ale teplota nikde, jen bolest pri kaslani. No a samozrejme po ty dnesni bezesny noci a s nemoci mam rano 6,7, coz se mi uz dlouho nepodarilo.
S tema tvyma vecerema..to je mi zahada. kazdopadne u ty delissy mas asi stesti to, ze je mala a trosku to srazis a zpomalis tim tukem v jogurtu, to je jako muj nazor 🙂.

erlif
26. únor 2015

@saraha1 No ona když teď zjistila, že jsem 31 a přijdu až 35tt tak bylo vidět, že trošku znejistěla 😀 ale je fakt že pokud půjdu na odběr krve v 35tt tak tam asi už moc času na nějaké změny nebude... ale třeba mrňousek překvapí a fakt vydrží až do konce dubna... 🙂
Jééé, tak snad Ti brzo zabere!!! Já už pokašlávám jen občas, tak ten homeo drosetux neberu, malá po něm fakt řádila.... ale já netrpím na teploty, takže se potím i když mám 35,6 🙂 Já měla dneska ráno 5,7 ale zkusila jsem k snídani štrůdl bez cukru tak uvidíme za hodinku jaká bude hodnota.... to ráno je fakt moje prokletí.... říkala jsem si, že možná ve dvě ráno nebudu pít mléko ale zkusím do sebe dostat něco k jídlu 😀 kde je ta těhotenská žravost? 😀
Já mám pocit, že u mě je veškeré jídlo záhada až na obědy... rána jsou prokletý, ať si dám cokoliv a večeře... no škoda mluvit 🙂 samozřejmě nejsem na sušence každý den... to by mi ani nechutnala... 😅 a celou jsem jí snědla fakt jen kvůli tomu měření.... jinak si dám sotva půlku.... a jsem spokojená a i ranní glykemie byla hezká... jen tedy nevím, co to dělá s dlouhodobým cukrem 🙂

linvitra
26. únor 2015

@werumka Místo 150g brambor jsem si dala 200g nevím kolik je to přesně na gramy v čistých sacharidech. V noci mám u postele mléko pro případ nočního hladu. Dnes sem byla na kontrole a jídelníček prý v pořádku, jen mi řekli, že si mám dávat každý večer i ty třetí večeře. Dnes sem spala dobře a glikémie na lačno 4,5 a žádné ketolátky, nicméně to bylo po řadě špatných glykémií na lačno a s ketolátkami, tak mi dali inzulín. Mám si píchat večer před spaním. Jsem z toho celá špatná, jako by nestačilo, že mám heparin. A docela se bojím, jestli to nemůže udělat nějakej bordel v těle, pokud to mám opravdu ze stresu a nedostatku spánku.

jalenja
26. únor 2015

@erlif
@saraha1
ahoj 🙂 dufam ze nevadi tykanie, dnes som bola v dia poradni a pytala som sa na ten cas, tak ano niektore ovocne caje mozu zvysovat glykemiu, aspon tak mi to povedala moja lekárka.

saraha1
26. únor 2015

@linvitra je, to me mrzi, ale lepsi na inzulinu a mit klid. S tou treti veceri to ma byt asi kvuli tomu, aby jsi nemela hypoglykemii, ze? Jinak 200g varenych brambor je 32g sacharidu.

@jalenja no vidis, ty blaho. Ja uz se z toho zblaznim, to uz aby clovek pil jen vodu snad 😀.

@erlif tak co po tom strudlu, jak jsi dopadla? jinak ja bych snedla denne susenek klidne nekolik, hlavne, kdyz to nesmim, ze 😀.
To jidlo zkus behem noci. Ja snad ani behem ty nemoci nebudu merit, abych nemela jeste infarkt 😀.

werumka
26. únor 2015

@linvitra Ahoj, když si nejsi jistá množstvím jídla, koukni sem a dej si tam to množství, které jsi snědla - vypočítá Ti to sacharidy: http://www.lecbacukrovky.cz/nutricni-kalkulacka
Můžeš si tam dělat i jídelníčky a tisknout si je, kdybys potřebovala pro doktora.
Inzulínu se neboj, je to hormon, který do těla patří. Holky tady často píšou, že se ho bojí, nebo že je lékaři "straší" inzulínem. Ale to není nic, čím by se strašilo - to je něco, co Ti pomůže, když je to potřeba. A není Tvoje chyba, že ho prostě potřebuješ víc. Když málo spíš a jsi ve stresu, Tvoje tělo potřebuje víc inzulínu - protože se produkují hormony jako adrenalin a kortizol, které sice při stresu pomáhají, ale zároveň podporují produkci cukru z jater, což je při diabetu kontraproduktivní. Když si inzulín dáš, tak to pokryješ, bude Ti lépe (protože nebudeš mít ketoacidózu, při které je člověku blbě od žaludku) a glykémie budou taky lepší. Tak se neboj, po porodu to bude pryč 🙂

werumka
26. únor 2015

@saraha1 Moje zkušenost s ovocnými čaji je taková, že ovocné čaje sypané glykémii zvedají (tam, kde jsou celé plody nebo jejich kousky, které se louhují). Ten zbytek je opravdu o individuální citlivosti.

erlif
26. únor 2015

@saraha1 hodinu po strudlu 7,8 a byl to fakt kousek... takze budu hledat dal... vic syta jsem rozhodne byla z pulkrajicku chleba se sunkou a okurkou 🙂 mam ty kukuricne chleby tak si ho dam nekam po ceste z/na zachod, kdybych chroupala v posteli, manzel by me asi zabil 😀 snad me to moc neprobudi... mam pak problemy usnout 😀
@jalenja zjistila jsem, ze u me caj nastesti vliv nema, jupi 🙂

saraha1
26. únor 2015

@erlif jo, ono je to nejen cukr, ale i dost sacharidu. Ja kdyz jsem je spocitala, a to nebyl slazenej, tak jsem zjistila, ze muzu fakt jen jeden kousek k ty svacine.

erlif
27. únor 2015

@saraha1 no strudl uz si delat nebudu, az po porodu 😀 zkusila jsem nocni svacinku (jeden krajic toho kukuricneho chleba) - pulku o pulnoci a druhou pulku ve dve rano a ted jsem si opet namerila 5,6 ....

sdoop
27. únor 2015

Holky, jaké máte váhové odhady mimča? My jsme na horní hranici 32+5 2,5kg 😠 Přemýšlím, jestli to souvisí s tím, že se na tu cukrovku přišlo dlouho ☹

erlif
27. únor 2015

@sdoop měla jsem ultrazvuk 30+1 a malá měla 1580g odpovídala 30+4 na cukrovku mi přišli v 27tt a na další ultrazvuk jdu v 35+1 (24.3.)

saraha1
27. únor 2015

@erlif 5,6 jsi mela na lacno, jo? ja ti nevim, ale ja si myslim ze to je docela ok. Ja se za takvou hodnotu rano nezlobim a vim, ze holky u nas, ktery meli jeste jinou doktorku, ta uz to ted nedela, to meli ok, ta mudr tehda byla spokojena, kdyz to meli do 5,6. A jestli je lepsi mit 5,6 a po snidani do 7,8 a nebo mit treba 5 a po snidani 8..tak to se mi zda, ze prvni varianta lepsi. Jak rikawerumka, ty skoky jsu pro prcka horsi. Ja namerila 5,7 ted a jdu snidat. Porad jsem jak zbita, ale uz je mi lip, odkaslavam, od 3 v noci do tech pul 9 jsem spala asi jen s jednou navstevou WC, tak je to hned znat, nez kdyz clovek nespi skoro vubec.

@sdoop na posledni navsteve 32+1 byl odhad lehce opd dve kila, nevim, kolik presne, neco pres 1900. A mudr rikala, ze velikostne spise malicko vetsi, temer od zacatku tehotenstvi byl ale prcek o par dni vetsi, ted odpovida tak o tyden vetsi. Plodovy vody bylo taky akorat, ne moc, jak u cukrovky prej taky bejva. A s tim odhadem..ja nevim no, pred mesicem moji mudr zaskakovala jina a ta namerila po predchozi kontrole za dva tydny o pul kila vic, takze kazdej doktor meri trosicku jiak a ver, ze kdybys sla ke trem ruznym behem jednoho dne, tak dosatnes uplne odlisny hodnoty taky. Ale je fakt, ze 2,5kg je docela dost, to by me trochu vydesilo, ale jak rikam, je to odhad, bud v klidu, uvidis, jak to bude pokracovat dal. Kdyzatk bude velky miminko, no 🙂. Urcite bude v poradku, to se neboj 🙂.

erlif
27. únor 2015

@saraha1 jojo to bylo na lačno... za 15min si můžu dát druhou část snídaně (druhý půlkrajíček chleba) a pak se za hodinu změřím, tak mi to radila werumka a věřím, že se vejdu do limitu.. Tak to jsi mě uklidnila, budu to brát jako hezkou hodnotu 🙂 to jsem ráda, že už je ti líp!!! já si sem tam ještě zakašlu ale to spíš jen kvůli tomu, že mi vadí jak mi "Bublá" na průduškách 🙂

erlif
27. únor 2015

@saraha1 musím se pochlubit!!!! hodnota po snídani 6,1 !!!! ale podle kopanců mrňouska, jsem se bála že to bude vysoké, protože děsně kope a vypadá to, že změnilo polohu... kope mě pod žaludkem a né vedle pupíku v boku... 🙂

sdoop
27. únor 2015

@erlif @saraha1 holky díky, za 14 dní jdeme na přeměření, tak jsem zvědavá 😒 snad teď poroste pomaleji 🙂

a.n.d.y
27. únor 2015

Jéééé, i tady je jedna skupinka, to jsem moc ráda! Přidávám se mezi vás, doufám, že jen dočasně a po porodu ta potvora zmizí. Do dia. poradny se budu objednávat v pondělí, tak jsem zvědavá, co mě čeká. Už ale dnes jsem najela na trošku jiný jídelníček, tak uvidíme 🙂

saraha1
27. únor 2015

@erlif to je krasny po ty snidani! Tak ja budu dneska pect ten jogurtovej zavin tvaroh totiz doma nemam. Ono hlavne si myslim, ze ten jogurt / tvaroh to trosku nastavi to testo a neni to pak sama mouka, proto jsem topsala, to kupovany testo - to je jak nic, nenajis se z toho a je to sama mouka.
Dneska to teda vypada, ze budu konecne neceho schopna, jinak predchozi dny jen lezeni, coz na tu cukrovku vazne neni dobry, kdyz se ma clovek hejbat. Ale v pyzamu jsem jeste furt 😀.

@sdoop uvidis, ono to muze bejt skokovy si myslim, jeden mesic hodne, dalsi tolik ne. ja v pondei poreferuju, jak je velka ta nase.

@a.n.d.y vitam te!

werumka
27. únor 2015

@sdoop Ahoj, neboj, to je strašně relativní. Pokud je rychlejší růst způsobený diabetem, tak je to poznat z většího obvodu bříška. Třeba za větší hlavičku cukrovka opravdu nemůže 🙂

d3nisa
27. únor 2015

nejste sama me o zjistily už et v 7tydnu jak jsem byla u dr taky mne to dost rozhodilo ale co se da delat.jsem poprve tehotna a hned cukrovka aky jsem si rikala proc ja ak asi to tak musi být . ja srasne miluji sladke takze pro mne o je spís jak za trest .ale musime se divat na to ze se to zjisilo vcas a ze to neublizi plodu 🙂

saraha1
27. únor 2015

@d3nisa tak jako za trest to je myslim pro vsechny nebo vetsinu 😀. On si clovek sice zvykne, ale protoze vi, ze to je snad docasny, tim vic mozna ma ruzny choutky. Nebo alespon ja.

nicky27
27. únor 2015

@werumka se musím dnes přiznat jsem zhreila a ke svačině si dala jeden koblížek. K večeři jsem mela jogurt po malým jsem dojidala a 2ks langose se sýrem a hodinu po jsem mela 7,6.

saraha1
28. únor 2015

@erlif tak me dosly prouzky 😀.. rano jsem sla pro posledni krabicku s 25ks a zjistila jsem, ze ja chytra si ji dala mezi plny, no a ona byla posledni, takze musim pockat minimalne do utery nez mi dojdou dalsi, ale nevadi 🙂.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru