Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

erlif
8. črc 2015

@vrk doktorka mi rikala, ze prvni ocko byva bez reakce... U dr. byla mala uzasna a brecela jen chvilku... Pak bych rekla, ze byla vic uknouranejsi ale to clovek fakt nemuze s jistotou rict, jestli to bylo z ockovani a nebo jen mela blby dny 🙂))) mne vari a hodne pomaha manzel, bez nej bych to fakt nezvladla 🙂 i kdyz ted uz jsem samostatnejsi a zvladam vse pokud ma Kacka dobry den 🙂

palmolivka
8. črc 2015

AHOJKY holky, tak jsem byla 4 dny v nemocnici kvůli té cukrovce, 7x denně mi braly krev z prstu a pak dělali krevní obraz... naštěstí zatím mám přísnou dietu a jsem vedená na diabetelogii... Ale musím říct že je to masakr.. jinak se hodně držím i když je to strašný...

vrk
8. črc 2015

@erlif muz mi taky hodne pomaha a podstrojuje, az si nekdyy rikam, ze bych mohla byt samostatnejsi. Ted jede na 4dny pryyc, tak aspon se vyspi a ja konecne naplno postaram 🙂

erlif
8. črc 2015

@vrk presne to same si rikam i ja 🙂))) Ja pojedu pristi nedeli na tyden na chatu, manzel zustane doma a na chate budu s tatkou a to tyden... Mam z toho bobky, abychom to zvladly s Kackou... Ale zase jsem rada, ze taky vypadnu a manzel bude mit tydenni relax 🙂 navic pri tehle horkach je tam lip nez v Praze na sidlisti 🙂

maminkapoprve
10. črc 2015

Ahoj holky, potrebovala bych poradit. Byla mi zjistena taky tehotenska cukrovka. Sice jen mirne zvysena,ale uz musim chodit na diabetologii. Tam mi dali glukometr a take prouzky na moc. Bylo na me tech informaci asi nejak moc,tak jsem z toho uplne zmatena. Nevim, jestli se musim glukometrem merit kazdy den, nebo staci jen podle poctu profilu. dalsi tyden mam jit na kontrolu, tak nevim,jestli se musim merit kazdy den a zapisovat hodnoty, nebo si mam do kontroly udelat jen ty 2 narizene profily. POKUD NEKDO MUZETE PORADIT, BUDU RADA A PREDEM DEKUJU!

klesnilova
10. črc 2015

@maminkapoprve Ahojky...no já osobně jsem to měla tak, že jsem se po první návštěvě diabetologie musela 14 dní vkuse 3x denně měřit. Po 14 dnech jsem šla na kontrolu a od té doby se měřím pouze 3x týdně! Každý diabetolog to má asi jinak ale myslím si, že ze začátku bude chtít měřit denně ať má přehled 🙂

maminkapoprve
10. črc 2015

@klesnilova DIKY MOC ZA ODPOVED 🙂

destiny28
12. črc 2015

@maminkapoprve ja se merim 2-3x tydne 1x denne a 1x tydne si delam glykemicky profil (tzn merim se 3x denne snidane / obed / vecere)
Mam ji taky jen lehce zvysenou, hodnoty se mi porad drzi naprosto v poradku a moje internistka (mam zvyseny tlak, tak chodim i na internu) tvdi, ze cukrovku proste nemam.
Ale neni to hrozne, niceho se neboj.

barasabatova
12. črc 2015

Ahojky, mám prosbu, nevíte některá jak je to s inzulínem? Co vše si budu muset koupit/zaplatit? Ptám se, abych pak nebyla příliš v šoku u doktorky a nezkolabovala jí tam 😀

werumka
12. črc 2015

@destiny28 Ahoj, ve 29. týdnu většinou hodnoty ještě neskáčou - začnou se nárazově zvyšovat po 30. týdnu a vrcholí to kolem 35. týdne. Tím, že se měříš už teď můžeš pak snadno vysledovat případný vzestup a zkorigovat ho 😉

@barasabatova Nebudeš platit nic. Inzulín hradí pojišťovna, stejně jako aplikační pero. Navíc máš nárok na větší množství proužků do glukometru 🙂

barasabatova
12. črc 2015

@werumka Děkuji moc 🙂 Ve středu jdu doktorce ukázat výsledky měření a jelikož je to dost špatný, tak se připravuju na "nejhorší".

werumka
12. črc 2015

@barasabatova Jaký máš hodnoty a na jakém glukometru měříš?
Neboj, naopak Ti bude líp a víc se najíš 😉

barasabatova
12. črc 2015

@werumka Glukometr je ACCU-CHEK. Hodnoty mám správné jen občas po obědě, na lačno se nikdy nedostanu pod 6 a po snídani je to ještě horší, tam mám kolem 8 i dvě hodino po. A hlavně ačkoliv držím dietu už měsíc, tak se mi ty hodnoty zvyšují (tedy tento týden oproti minulému).

werumka
12. črc 2015

@barasabatova To není Tvoje chyba, je to normální vývoj cukrovky - do 35. týdne hodnoty stoupají. U někoho méně, u někoho víc. Lačná glykémie je určující pro další vývoj dne - když už je tahle výchozí hodnota vyšší, má to pak dopad i na hodnotu před obědem a po obědě. Ketony v moči ráno nemáš?

barasabatova
13. črc 2015

@werumka To nevím, protože o měření ketonů v moči mi doktorka nic neřekla, takže neměřím. Ještě mi tak spíš sdělila, že podle ní jsem měla cukrovku už před otěhotněním, tak ať počítám s tím, že dieta mi zůstane.

evcann
13. črc 2015

@barasabatova ahoj, me take ani pres dietu nesla stahnout, takze já mam inzulin a neplati se vubec nic, mam jiny na noc a jiny na den, picham 3x denne, ketony se bezne nesleduji doma, ty mi sleduje jen doktorka v tehotenske poradne, jen rekla, ze hladovim, ze mam ketony v moci a nic vic. Mam inzulinove pera a vsechno k tomu ki zapujceni glukometru + prislusenstvi mam zdarma. U me se tedy ani neprojevilo, ze by ranni inzulin ovlivnil den, nekdy byl krasny a pres den nic moc a nekdy vysoky a pres den dobry ani doktorka nerikala, ze by to nejak souviselo.

werumka
13. črc 2015

@barasabatova A kdy Ti na cukrovku přišli a s jakými výsledky ? Ketony je u těhotných nutné sledovat z důvodu, že ve chvíli, kdy jim je diagnostikovaná cukrovka, často začnou málo jíst. Což vede k tomu, že játra začnou produkovat cukr a zvedá to poměrně výrazně glykémii. Proto je potřeba dost jíst a tohle mít pod kontrolou. Pokud nepomáhá ani tohle, je potřeba nasadit inzulín. Ketony (což je odpadní látka při tom procesu výroby cukru v játrech) se objevují nejčastěji ráno, ale pokud víc hladovíš, vyplavují se jen velmi pomalu. Můžeš si je zkontrolovat pomocí proužků do moči DiaPhan - mají je v lékárně.

maminkapoprve
13. črc 2015

@destiny28 dekuji za napsani🙂 holky, jste tady fakt zlate, byla jsem z toho zmatena,jak lesni vcela. Doufam,ze si hodnoty taky udrzim v norme. Ale je to narocne, nemoct si dat nic sladkeho a pritom silet po kousku cokoladymnebo male zmrzce :-[

barasabatova
13. črc 2015

@werumka Přišli mi na to až klasicky na OGTT s výsledky 7,6 a na druhý pokus 6,6. O ketonech už jsem si tady četla, ale nějak mě to ani samotnou nenapadlo, když doktorka mlčela. Každopádně ve středu za ní jdu, tak jsem zvědavá, co mi řekne. Ale moc děkuji za odpovědi, pomáhá to 🙂

werumka
13. črc 2015

@barasabatova Tak to už je vyšší lačná. Ale kdybys to měla rozjetý delší dobu, tak by to bez inzulínu nešlo už od začátku. Měřili Ti glykovaný hemoglobin? Ten by ukázal, jak dlouho už jsou ty hodnoty případně vyšší.
Diabetologové mají na starosti hlavně diabetiky 2. typu a pak méně 1. typu - tam jsou ty ketony o něčem jiném. Ale u těhotných je potřeba je hodně hlídat, protože často podvědomě hladovějí.
Na klasický diabetes 2. typu jsi ještě mladá. V úvahu by přicházel latentní diabetes 1. typu, ale to už by zase teď ty hodnoty byly úplně jinde. Nemyslím, že by nutně musela cukrovka zůstat, těhotenství je je prostě na metabolismus zátěž. Jakmile odejde placenta, tak teprve potom se ukáže co a jak.

annie321
14. črc 2015

Ahoj kocky,mam taky tehu cukrovku,mela jsem ji i v prvnim tehu,ted mi ji zjistili uz v 15. tydnu ze dvou vyssich hodnot na lacno.Kontroluju se glukomerem,vychytavam potraviny,ktere mi delaji zle a mam dotaz.Vcera a dnes jsem mela na veceri a obed ryzi se sojovym masem.Ryze mi nic nedela,kdyz si ji dam s masem,tak mam cukr dobry,ale vcera po veceri jsem mela 8,5 a dnes,i kdyz jsem si dala mensi porci a i tak hodnota 8,2.Myslite,ze to muze byt tim sojovym masem?Hledala jsem obsah sacharidu a celkovej obsah na 100 g je 20 g a z toho cukru 13 g.Vychazi to na 75% jednoduchych cukru.To je asi dost,ze?

dindonka
15. črc 2015

Ahoj, ma nekdo z vas radu jak snizit hkdnoty na lacno? Po prvni veceri mam do 7jednotek. Po 22 hodine mam druhou veceri a rano v sedm mam na lacno 5,7. Nevite jak na to?

barasabatova
16. črc 2015

@werumka Tak nevim, co mi merila, ale rekla mi, ze podle krve to mam vyssi a ze je to brano za posledni dva mesice... Jinak mi dala tedy inzulin, 4j rano a 4j vecer, ale nejak jsem nepochopila, kdy to ma zabrat nebo jak fungovat 😀 Dneska jsem aplikovala prvni den, ale hodnoty neklesly, tak ja nevim 😀

werumka
16. črc 2015

@barasabatova Jo, tak to je ten glykovaný hemoglobin. A hodnotu Ti neřekla?
Inzulín je hormon, který normálně tvoří Tvoje slinivka. V těhotenství vlivem ostatních hormonů, které produkuje placenta, je účinnost inzulínu snížená a obecně ta slinivka v době těhotenství musí zvýšit produkci inzulínu až o 100%. Někdy to prostě nestačí a pak se objeví těhotenská cukrovka. Mnohdy se udrží v normálu dietou, mnohdy ne a proto se musí ten inzulín přidat zvenku. Zřejmě jsi dostala dva druhy inzulínu? Nebo jen jeden?
Inzulínu, který se vyrábí synteticky, existuje několik druhů. Rychle působící, který se píchá před jídlem, aby pokryl právě sacharidy z jídla a pak tzv. dlouhý, který má mnohdy krytí až 24 hodin a píchá se večer, případně i ráno. V lehčích případech diabetu dokáže pokrýt i to jídlo, ale spíš je potřeba na jídlo přidávat ještě ten rychlý.
Rychlý inzulín by měl působit během 30 minut. Nejdřív se dávají nižší dávky a postupně se zvyšují podle potřeby. Málokdy ty počáteční dávky udělají něco výrazného. Kdy máš volat na konzultaci, případně zvyšovat?

barasabatova
16. črc 2015

@werumka Hodnotu rikala 6,3 a vic se k tomu nejak nevyjadrovala. Je to ten stejny - Actrapid a na kontrolu mam jit za 14 dni. Me prave prekvapilo, ze me varovala pred hypoglykemii a pri tom to zatim se mnou "ani nehlo" 😀 A hlavne uz jsem si zpusobila modrinu 😀

werumka
16. črc 2015

@barasabatova No tak podle té hodnoty už asi opravdu na cukrovce nějaký čas ujíždíš 🙂 V tom případě ale nerozumím tomu, proč Ti dala jen rychlý inzulín a nepokryla to i tím dlouhým, když evidentně ta slinivka potřebuje podpořit po celý den a ne jen na jídlo. Ano, pokud máš vyšší dávky rychlého inzulínu a třeba se málo najíš, nebo pak máš hned po jídle nějaký pohyb, tak můžeš jít do hypa. Ale s těmahle dávkama k tomu jen těžko může dojít.

pajakuco
17. črc 2015

Tak jsem po mesici sachar.diety byla v dia a hodnotu na lacno mam 4, 3 a dlouhodobou hodnotu cehosi 30, 0. Tak jsem rada, ze nemusim nic vazit a merit nebo si neco pichat. Obcas je to krusny bez toho cukru, ale citim, ze mi to trochu prospelo. Vsem drzim palce, at vas tehu cukrovka moc nezlobi. 🙂

veroushek
17. črc 2015

Včera jsem byla na OGTT a v test proběhl v pohodě, výsledky zatím nemám, ale jak jsem dorazila domů, tak mi začalo být hrozně špatně :( Bolest hlavy, unava až vyčerpanost, pálí mě dlaně, mykóza začala uplně řádit, takže si tam dolů cpu probiotika a mastičky. A je mi strašný horko, takže jsem zabalená v mokrým ručníku, což představuje jedinou ulevu. Co to jako je? Už jsem psala maila gynekoložce, jestli to nějak nesouvisí s tou náloží cukru nebo jestli je toto v těhotenství normální. Máte někdo podobnou zkušenost? Jak se projevuje cukrovka? Říkám si, že kdybych ji měla, tak by se přece projevila už dřív ne? Začíná mě ten můj nepoužitelnej stav děsit. :(

werumka
17. črc 2015

@veroushek Ahoj, myslím, že to později souvisí spíš s teplým počasím. Pár hodin po testu můžeš pocitovat slabost, únavu, bolest hlavy - je to způsobené rychlým odbouráním většího množství cukru.

veroushek
18. črc 2015

@werumka prave ze jsem to mela cely den po tom..a dnes jsem se blbec nacpala sladkým a zase to stejný...a kdyz se po bouřce ochladilo, tak me bylo furt stejne...probrala jsem se až ted...kazdopadne sladký do pondělka už radši nevím, chci si zachovat svůj bdely stav :D 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru