Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

pe_ma
19. dub 2016

@werumka no sem zvědavá, co to bude u nás...

werumka
19. dub 2016

@pe_ma Děláš co můžeš, zbytek neřeš 🙂 svým životním stylem, který sis ted vybudovala, dáš tomu dítěti nejlepší vzor. Zbytek bude na něm, jak se svýma dispozice má do budoucna naloží 🙂

eliska_z
19. dub 2016

Tak dnešní rozhovor s diabetoložkou byl vtipný. Když slyšela hodnoty, tak její první otázka byla: A to jste ještě nikde neodpadla? 😀 Pak se ptala jestli jsem měřila správně. Když slyšela, že jsem u těch nízkých hodnot raději měřila 2x, tak prý může být chyba v glukometru 😀 Nicméně mám měřit zase příští pondělí znovu, a pak hned ve středu dovalit na kontrolu i s glukometrem, aby ho zkontrolovali. Původně jsem měla přijít až za 3 týdny. Sacharidy mám držet na 300g za den, přidat bílkoviny na cca 200-250g (teď jsem na 180-200g) a zobat a zobat mezi jídly - i mezi oběma svačinami, abych nebyla dlouho o hladu. 🙂

werumka
19. dub 2016

@eliska_z A neměla by sis na to jídlo vzít dovolenou? 😀 když teď nebudeš delat nic jiného? 😀 kontrola glukometru určitě není od věci 🙂

eliska_z
19. dub 2016

@werumka Naštěstí vlastně na dovolené jsem 😀 Sice rodičovské, ale dá se to počítat. Zítra si schválně zkusím "nedietní" den s měřením a uvidíme.

sue3006
19. dub 2016

Ahojky 😉
Tak zatiaľ som si vždy len čítala vaše rady,ale dnes som sa rozhodla,že napíšem.Som už cca mesiac na diéte a doteraz boli všetky hodnoty super.V nedeľu sa to začalo akosi kaziť aj napriek tomu,že jem stále rovnako.Dúfam,že sa mi podarí nejako to ukočírovať.Lačné glykémie sú zatiaľ ok,mám hraničné hodnoty hodinu po jedle (7,4-7,8).Som z toho smutná a upadám na duchu 😀 Musím sa nejako vzchopiť 😉

martinka8338
19. dub 2016

@sue3006 ahoj,taky to tak mám a jediné co pomohlo je snížit si porce a castejc jíst....v mezicase

sue3006
19. dub 2016

@martinka8338 skúsim a uvidíme,čo to spraví 😉 A delíš to ako?

werumka
19. dub 2016

@sue3006 Ahoj, tyhle hodnoty po jídle zatím fakt nejsou ke znepokojení. Limit je prostě 7,8, víc neřeš. Ty hodnoty máš po všech hlavních jídlech, nebo třeba jen po snídani? Může to být krátkodobá záležitost, teprve pokud by to mělo setrvalou vzestupnou tendenci nad 8 mmol/l po jídle, tak pak je potřeba to víc řešit. Pokud by se jednalo o vzestupy po snídani, tak pak je dobré tu snídani rozdělit na dvě části. První sníst, za hodinu se změřit a pak sníst tu druhou. Za další hodinu pak dát svačinu. Tyhle týdny těhotenství jsou z hlediska glykémií nejnáročnější, ale Ty máš ty glykémie pořád v limitu, tak na duchu opravdu neklesej 🙂

werumka
19. dub 2016

@eliska_z A dneska ses už neměřila? Jsem zvědavá, co udělá nedietní den 🙂 Ale je fajn, že to na té diabetologii řeší, přece jen pokud bys ty hypa fakt měla, tak běžné to není a úprava jídla je na místě. Takže možná je nakonec fajn, že jsi díky tomu špatnému testování k nim spadla 😀

pe_ma
19. dub 2016

Ahoj holky! dám vědět i tu 🙂 máme za sebou poradnu...dnes 31+0...miminko má 1600g, je cca o týden menší, je naprosto v pořádku, placenta taky! dr koukl na glykemky a celkem ok, že to prostě vyletět může - pátek, ale byl vlastně spokojenej a sršel optimismem! na kontrolu už za 2 týdny, že už budou vše víc hlídat, takže ufff...to říkám pořád, že budu mít malé miminko :D hl at roste, ale ne moc :D od minulé kontroly před 3tt má plus 450g, takže myslím, že ok 🙂

martinka8338
19. dub 2016

@sue3006 tak že si odvazim oběd...sním 3/4 za hodinu zmerim a dojim zbytek....

sue3006
20. dub 2016

@werumka Hodnoty sú takto po všetkých jedlách.Napr. Včera po snídaní(7,4) a po obede(7,8) a večera bola v poriadku.Ale dnes som skúsila mliečne snídaně a po hodine 4,9.Takú hodnotu som nemala ešte nikdy 😉 Tak neviem,či je to náhoda alebo som výnimka,ktorá potvrdzuje pravidlo.Uvidíme
@martinka8338 Ďakujem 😉

eliska_z
20. dub 2016

@werumka Včera jsem neměřila, ale dnes máme první vtipné výsledky. Lačnou a snídani jsem teda neměřila, využila jsem toho, že dnes nemám malého doma a nevstávala a nechala si přinést snídani do postele. Ale svačinu jsem si dala vyloženě nedietní - ovocný jogurt, tatranka a višňová šťáva s vodou - dohromady cca 50g sacharidů. Před svačinou hodnota 2,9 a 40 minut po jídle (zkoušela jsem dřív kvůli rychlým cukrům) 1,7. Je fakt, že nemám žádný pohyb, stále jen ležím v posteli a pracuju na smlouvách, ale je to hodně divné. Tohle už musí být chyba glukometru nebo chyba moje, že to špatně měřím...

janakailana
20. dub 2016

Děvčata, prosím Vás, jaké hodnoty by se teda neměly překročit na lačno a hodinu po jídle...Já už jsem z toho jelen. Mě těhu cukrovku nezjistili, bohužel doktor mě poslal na diabetologii, doktorka se divila proč vlastně, ale říkala že nic neponechá náhodě a až nejím sladké a nafasovala jsem glukometr. Mám pocit, že říkala že na lačno hodnoty nesmí překročit 5,8 a hodinu po jídle 8...A jak tady čtu, tak už mám v tom guláš. Poradíte? Díky

zuhra
20. dub 2016

Tak jsem kvůli lacnym dostala stadamed. Teda nechapu, v pribalaku vsude, ze se brát nesmí a ma se volit inzulin:(

werumka
20. dub 2016

@eliska_z A když pracuješ na těch smlouvách, můžeš se normálně soustředit? Nečtou se Ti třeba špatně? - že bys třeba jeden řádek musela číst víckrát?

zuhra
20. dub 2016

@janakailana 5,1 - 5,3 a tusim 7,8

werumka
20. dub 2016

@sue3006 Ty hodnoty máš pořád v limitu. Možná Ti ta mléčná snídaně sedne 🙂 Někdy se může stát, že pár dní je glykémie vyšší a pak si zase sedne dolů.

werumka
20. dub 2016

@janakailana Ahoj! A z jakého důvodu Tě doktor poslal na diabetologii? Nějaký důvod přece musel uvést.
Limit pro domácí měření je 5,3 (ze žilní krve 5,1) a hodinu po jídle 7,8 - přesně, jak píše @zuhra

werumka
20. dub 2016

@zuhra Dřív se léky těhotným nedávaly, teď už se dávají, ale osobně si myslím, že v těhotenství to má smysl maximálně jako podpůrný prostředek třeba při diabetu 2. typu, a podává se souběžně s inzulínem.

janakailana
20. dub 2016

@werumka Jsou nějaké dvě tabulky, jedny staré druhé nové, podle zátěžového testu jsem podle starých tabulek byla na hraně, podle nových v pořádku. Ale chtěl se ubezpečit. Na diabetologii mi vzali krev a o týden později konzultace s paní doktorkou. Jak už jsem psala výše paní doktorka se taky divila, ale asi se chtěla nějak pojistit a říkala že nemám jíst sladké a pít džusy - nic víc a nafasovala jsem glukometr s tím že hodnoty nesmí překročit na lačno 5,8 a hodinu po jídle max. 8. Je pravda, že sladké jím, omezila jsem je sice, ale prostě sladké si neodpustím když údajně tu cukrovku nemám a to mám hodnoty na lačno cca 5,6 a hodinu po jídle těch 7,5-7,8. Tak já teda nevím jestli mám plašit, když mi tady uvádíte úplně jiné stropní hodnoty na lačno.

werumka
20. dub 2016

@janakailana A na hraně jsi tedy byla jen po té zátěži, ne na lačno? Neznas presne vysledky testu? Domácí měření taky závisí na glukometru, pokud není přesný a zkalibrovany, tak může měřit blbosti.

janakailana
20. dub 2016

@werumka Bohužel nemám, odevzdala jsem všechny papíry na gyndu...ok kouknu se na ten glukometr, ani mi neřekla, že ho mám zkalibrovat.. Díky za TIP

werumka
20. dub 2016

@janakailana Ty ho sama nezkalibruješ, to dělá firma. Když projde ten glukometr mnoha rukama, tak je větší pravděpodobnost, že se nějak pokazí. A to i ten nejlepší a nejpřesnější.

zuhra
20. dub 2016

@werumka taky mi přijde, ze do sebe budu cpát jen tak neco na nic..... Blba ta lacna, ale většinou do 6ti, glykovany hem i po jídle ok

werumka
20. dub 2016

@zuhra A lačnou z laborky máš? Kolikátý týden teď jsi?

eliska_z
20. dub 2016

@werumka Soustředit se můžu bez problémů. Ale je pravda, že když jsem vstávala z postele, cítila jsem se trochu malátně. Problém je, že mám extremně nízký tlak, takže pokud dlouho ležím a vstanu, je to normální...
Jinak hodnota před obědem 1.7 a hodinu po obědě 4.7. K obědu bramboračka 0.2l a kuřecí (100g) se zeleninou (300g) a hranolky (200g) k pití 0.4 kofoly. Ty hmotnosti jsou odhadem, byla jsem na meníčku. Chtěla jsem měřit i po půl hodině, ale byla jsem v mdh.

werumka
20. dub 2016

@eliska_z A nemáš možnost vyzkoušet nějaký jiný glukometr souběžně? Nemá někdo v rodině třeba? Moje zkušenost je, že i když mám taky snížený práh citlivosti na hypa, tak při glykémii pod 2,5 už se blbě soustředím, třeba se mi dost těžko čte a podle toho jsem to třeba poznala.

eliska_z
20. dub 2016

@werumka nikdo v široké rodině glukometr nemá a nikdy neměl, ani neznám nikoho, kdo by ho měl ze známých. Asi to nebudu řešit. Budu jíst tak, abych neměla hlad, vynechám jen vylozeně sladké a pokusím se držet na 300g sacharidů. Příští týden u dr. se uvidí.
Jinak výsledky odběrů na štítnou žlázu mam prý v pořádku. Dr. je dělala automaticky už při prvním odběru.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru