Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

werumka
20. dub 2016

@eliska_z Škoda, že bydlis daleko 🙂 můžou to dělat ještě proužky, kterým prošla expirace. Koukni na krabičku. Neprošla jsi s glukometrem poslední dobou třeba bezpečnostním rámem?

zuhra
20. dub 2016

@werumka z laborky ne, ten dlouhodobý mam 35, predtim 30. Jsem 34. No nasrana s prominutím, fakt na těch lécích je, ze se nesmí a ma se upřednostnit inzulin:(

eliska_z
20. dub 2016

@werumka Glukometr je úplně nový, proužky také. Rozbalovat to sestřička přímo přede mnou v ordinaci. Mám ho jen doma a převezla jsem ho v autě k našim a zase zpět. Jinak ležel na komodě v ložnici, kde nejsou žádné přístroje.

werumka
20. dub 2016

@eliska_z tak to je ok. Ty proužky byly přiložené ke glukometru? Mně už se párkrát stalo, že mu daliv lékárně proužky, které brzy procházely. A pravda je, že když jsem to pak porovnávala, tak měřily divně 🙂 Co máš vlastně za glukometr?

eliska_z
20. dub 2016

@werumka Glukometr je wellion a proužky byly přímo k němu od dr. s expirací podle nálepky asi 11/2016.

werumka
20. dub 2016

@eliska_z Tak wellion je glukometrická příšera 😀 ale spíš dělá hodnoty směrem nahoru. Tohle je zvláštní i na něj 🙂 Jsem fakt zvědavá na rozuzlení 🙂

werumka
20. dub 2016

@zuhra Ono ještě v příbaláku všech těhle antidiabetik je napsaný, že v těhotenství ne. Ale schválený jsou už delší dobu. A jaký rozptyl lačných jsi měla?

maru9
20. dub 2016

holky tak jsem bez cukrovky a uz klidna - dnes jsem dala maly zatezovy test v podobe velke snidane (snidane byla muj nepritel) 2 bile rohliky a hrnek mleka a bomba ;) na zitra jsem si do porodky objednala od manzela tocenou zmrzku (krom vanocky v tehu muj druhy sen) tak tim to oslavim 🙂 ale uz se tesim domu na ty moje klasicke diabeticke zvyklosti 🙂

zuhra
20. dub 2016

@werumka mam prave hrozny strach si ti vzít, nevygooglila jsem nikoho, kdo by to bral.... Lacne většina 5,9, max 6,7

werumka
20. dub 2016

@zuhra Bát se nemusíš, ty léky mají různá jména, ale účinná látka je metformin. @pe_ma ho myslím bere taky (další jména jsou třeba Glocophage, Metformin...). Já bych vyzkoušela a uvidíš.

martinka8338
20. dub 2016

Ahojte,máte zkušenosti s rýžovými nudlemi? Zvyšuje to hodně glymcu?

pe_ma
20. dub 2016

@zuhra @werumka holky, já mám "jen" inzulin - novorapid a levimir

werumka
20. dub 2016

@pe_ma A nemělas ho ani na začátku? Nevím, proč mám zafixované, že jsi ho měla 😕

pe_ma
20. dub 2016

@werumka nn, od začátku jen toto...ale někdo tu psal, že dostal prášky, to máš pravdu! ale už teda netuším kdo...vím, že sem se tomu divila

pe_ma
20. dub 2016

jinak mám radooost! snad to není výkyv! ale včera lačná 4,7 a dneska dokonce 4,4!!! bomba! poslední měsíc sem neměla pod 5,2! hooodně to přikládám kaši na druhou večeři! dělám tak 15g kaše - rýžová, lahodná, 50ml mlíka a 3 malé jahody na oslazení a ráno toto! těch jahod sem se bála, ale vzhledem k tomu, že na 10g sacharidů jich je 140g, tak sem si říkala, že ty 3 malé budou ok, ale tu kaši osladí...a osladí, dokonce by mi stačily asi i 2 :D takže asi budu kašovat!

terka_37
20. dub 2016

@martinka8338 Zrovna dneska jsem je měla k obědu. Dělám jich 45g, to je jedna porce, co je tam oddělená. Ta má 37g sacharidů. A glymča se neliší od těch po jiném jídle. Ale asi to může být u každého jiné.

zuhra
20. dub 2016

@werumka veru ja nevim, fakt jsem z toho vystihovana dneska. A naštvaná, jak mi muze bez vysvětlení dat neco, co ma v pribalaku jasne napsáno v tehotenstvi nahradit inzulinem

werumka
20. dub 2016

@zuhra Tak tam zítra zavolej a domluv se, jestli by to šlo nahradit dlouhým inzulínem... že to prostě brát nechceš. Nepodepisovala jsi náhodou souhlas s touhle léčbou? Nedávno se to předepisovalo jen po podpisu pacienta.

werumka
20. dub 2016

@pe_ma Já jsem z toho taky zmatená jak lesní včela 😀 Já už lahodnou taky sehnala! Dala jsem si jí do mandlového mléka a nemusela do toho přidávat vůbec nic, bylo to krásně slaďoučké 🙂

zuhra
20. dub 2016
zuhra
20. dub 2016

@werumka no prave, nic mi k tomu nerekla a nic jsem nepodepisovala, otevru pribalak a sok:(

zuhra
20. dub 2016

@werumka vis, ze b to někde bežně predepisovali? Moc diky.... Prvni dite po třech potratech a bude mi 40, po ivf, nerada bych byla pokusný králík:(

werumka
20. dub 2016

@zuhra To je trochu zvláštní, myslím, že by se měl podepisovat informovaný souhlas. Asi bych zkusila fakt dojednat tu výměnu. Však už to máš jen na chvilku a za dva týdny už může být lačná zase v pohodě, protože budeš mít po těch nejkritičtějších týdnech.

pe_ma
20. dub 2016

@werumka tak mě ta lahodná neoslovila, víc mi chutná ta rýžová...ale s tou jahodou sním všechno! :D ještě se musím změřit přímo po té kaši, ale sem nadšená!

werumka
20. dub 2016

@zuhra Setkala jsem se s tím tady na fóru už víckrát, že byl předepsaný právě metformin - v různých koutech republiky. Po tom, co se asi před dvěma rokama povolil v ČR předepisovat těhotným. Ale vždycky chtěli informovaný souhlas. Nesetkala jsem se s tím, že by se něco kvůli metforminu pokazilo. A u Apolináře s tím zkušeností mají určitě ještě víc. Spíš je vždycky otázkou ta účinnost, protože je to prostě 50 na 50, jak bude fungovat.

werumka
20. dub 2016

@pe_ma Jo, rýžová je taky moc dobrá 🙂 A teď už si do ní zase můžeš začít dávat čerstvé jahody, když už nejsou tak drahé. Mně se vždycky hrozně líbí ty obrázky na krabičce, jak je to servírované 😀

zuhra
20. dub 2016

@werumka to je super teda:( no zkusim tam zitra zavolat, ze jsem z toho mírne řečeno rozpacita

werumka
20. dub 2016

@zuhra Určitě se s nimi domluv, je zbytečné, abys z toho měla nervy.

zuhra
20. dub 2016

@werumka vis veru, nerozumim tomu... Ale zarazí me hodne, ze me doktorka neupozornila na to, co najdu v pribalaku, neobjasnila, jake s nim mají zkusenosti apod. Ted proste nevim, co si mam sama myslet doma o tom, ze beru neco, co se nesmí, mozna smí nebo certvi co

pe_ma
20. dub 2016

@werumka já mám mražené z lidlu a jsou super a jak povolí, tak se tam hezky rozpustí a mnaaam! jj, inspirace na podávání je vždycky lákavá! a sem ráda, že mi to chutná i vyhovuje! a ani nemám v noci hlad 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru