Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

werumka
8. bře 2015

@barbarkaaa Tady na těch kalkulačkách najdeš všechny možné a dostupné potraviny - včetně hotových jídel. Můžeš si tam ta jídla i vytisknout a někde nalepit, abys měla na očích kolik co má. Třeba na té nutriční kalkulačce si tam zadáš například 100g od různých druhů ovoce - a ono Ti to pak udělá takový seznam, který si můžeš vytisknout.

Jo, ještě firma Abott má dobré tabulky (taky pro diabetiky 1. typu)
http://www.abbottdiabetescare.cz/dokumenty/eduk...

vrk
8. bře 2015

@werumka no ja si delala jen s cibulkou, cesnekem s 1kg hoveziho a 300gveproveho, sul, pepr, majoranka, vejce, paprika a celozrny rohlik rozemlety...no des a to jsem snedla jen platek a pul porce brambor a cherry rajcata. Ale asi uz toho holt bylk moc i stou polivkou, je pravda, ze syta jsem jeste ted. na zitra mam lososa a udelam k tomu jen cukety grilovane a rajcatka, tak to snad bude lepsi.

werumka
8. bře 2015

@vrk To je ale dost málo sacharidů - té cukety bys musela sníst kilo, aby to mělo aspoň 20g sacharidů...losos nemá nic. Zarad do toho ještě nějakou lehčí přílohu, ať pak glykemie neskáče.

barbarkaaa
8. bře 2015

@werumka tak jsem dnes snad hodinu počítala (za provozu doma a sto dotazů dětí, takže pořád mimo soustředění) a nevím zda dobře. Co jsme tak pochopila, tak by tech saharidů. mělo být kolik píšou , aby to nepadalo do hypo....a nevím zda ne blbě, prože jsme fakt najedená a součtem 15,9 g sacharidů knäckebrot žitný 30g - 6,66 ...3 vejce 0,33g a 300ml kefíru z tibetky 8,1g (počítám dobře?) po dvou hodinách 7,1 což ani nevím co je dobře, špatně nebo akorát, bo mě pan dr neobeznámíl.
Já se to naučím,a le potřebuju kontrolu abych věděla, zda to někde nepletu. Kdyby se někomu chtělo, kuju
přidávám jednu fakt dnešní kytku focenou přes plot k dnešnímu svátku děvčata.

vrk
8. bře 2015

@werumka ahaa takze ono i malo sacharidu teda skodi? Tak dam brambory ve slupce a bude. Hodku po veci jsem mela 6,2 a 2hodky po 8,4 😒 jak to? Ach jo teda.... pak jsem se merila znovu za 10 min a uz bylo 7,4. No jsem uvedava co rano

werumka
8. bře 2015

@barbarkaaa Do hypa spadnout nemůžeš, pokud si nepícháš inzulín. Protože jakoukoli nerovnováhu v glykémii Ti dorovnají Tvoje játra. Pokud to musí dorovnávat výrazně a dost často, pak se vylučují ketony v moči (proto je holky třeba ráno měří, aby viděly, jestli přes noc nehladověly). Po jídle bys měla mít hodnotu do 7,8.
To jídlo bylo k večeři?
300ml kefíru má sacharidů víc - podle mých propočtů cca 15g sacharidů (100ml kefíru má 5g sacharidů)
30g knackebrotu má 20g sacharidů
Vejce nemají skoro nic.
Suma sumárum je to 35g sacharidů. Pokud to bylo k první večeři, klidně bych ještě nějakých 10g sacharidů přidala.

werumka
8. bře 2015

@vrk A cos měla k té večeři?
Málo sacharidů Ti k nízké glykémii nepomůže - játra vyrobí cukr vlastní a budeš mít ve finále možná ještě vyšší glykémii a k tomu ketony. Ty musíš sníst tolik sacharidů, aby to Tvému tělu stačilo (aby si nevytvářelo cukr vlastní), ale zároveň aby těch sacharidů nebylo tolik, aby Ti zvedly glykémii moc.

barbarkaaa
8. bře 2015

@werumka vím o hypo, já to brala čistě teoreticky jako zda je nutné dodržovat ty g. O hypo pouze s inzulínem jsem nevěděla, že je to pouze s inzulínem,sice mám maturitu z biologie, ale už je to z hlavy vyčouzený :D no snažím se mu vyhnout ..inzulínu... tak se snažím naučit to co mě dr nenaučil , alwe to za víkend asi nedám no...zatím jen střílím od boku dost no...
v tom knäckebrotu jsem se koukám fakt švihla, pořád čučím kdy se mi to tam v tabulce po změně hodnoty změní a možná z toho blbnu :D u toho kefíru fakt koukám, že mám méně,ale tam koukám, že se ty hodnoty hodně líší i podle vyrobce a tek z tibetské houby má fakt opravdu méně a ty jsi možná vzala klasický, tak jsem uspěla ta k z 50% asi :D ale fakt nemám dnes hlad, normálně mi to neva, ale jestli se to dorůstající mímo tak hlásí..páč ted když mám hlad , jsem nervní jak pes a zvláště v noci, kdy mě už nerozptylují děti a soustředím se jen na fotky , tak mě to nenechá v klidu 😀 asi zase bude po tatínkovi, ten jí za tři :D

barbarkaaa
8. bře 2015

@werumka tvůj předchozí příspěvek pro
@vrk je odpověd na mou první větu, já datlovala zrovna ... 😀 ale jak to dohnat? já bych snad už víc nesnědla ani ted po 4řech hodinách ještě nemám hlad

werumka
8. bře 2015

@barbarkaaa Doporučuju změřit ty ketony z moči (proužky DIAphan - v lékárně). Pokud budeš bez ketonů a budeš mít hodnoty do 7,8 po jídle, tak je to ok a nemusíš nic přidávat. Ale rozpis těch sacharidů je dobré dodržovat - aspoň rámcově. Abys třeba neměla na oběd méně sacharidů než ke svačině. Byť by ta velikost porce odpovídala.
Teď jsi momentálně v nejhorším týdnu z hlediska cukrovky. Za týden už se můžou glykémie zase normalizovat.

barbarkaaa
8. bře 2015

@werumka díky, díky, snad na to přijdu. Dnes jsme se fakt nacpala a už nevím čím bych doháněla těch 10g, bych sbad šáhla i po čokošce :DDDD

vrk
9. bře 2015

@werumka mela jsem kousek sekane a asi pulku brambory a trochu ryzove kase neslazene nicim se skorici mletou a maslem....ale rano ac jsem vecer sklenku mleka nevypila jsem mela 5,2. Asi 3 lzicky te kase jsem si dala i na druhou veceri.

vrk
9. bře 2015

@barbarkaaa to jo, taky uz nevim co bych do sebe dostala ty jo 🙂. Snidane svacina a obed snim jeste s chuti, ale zbyle 3 jidla uz jen z nutnosti vetsinou. To je tim, ze snad cukr zbytecne nekolisa a drzi se v rovine, no jsem zvedava co mi dr.rekne na ty moje hodnoty.
@werumka ty papirky si taky koupim, zni to dobre

vrk
9. bře 2015

@barbarkaaa a tobe cukrovku zjistili az ted? Na ogtt jsi i nemela?

erlif
9. bře 2015

@vrk mně se papírky dia phan nepodařilo sehnat, tak mám penta phan a ty měří krom ketonů i bíllkoviny a cukry (krev a ještě něco) 🙂 takže jsem v klidu i kvůli bílkovině, protože tam pak hrozí zase jiné věci, tak jsem klidnější, že si to takto sama podchytím, kdyby náhodou něco....

vrk
9. bře 2015

@erlif a meris z ranni moci i kdyz jdu predtim treba 3x za noc curat? 🙂

erlif
9. bře 2015

@vrk jojo opravdu beru až ranní když se probudím 🙂 takže někdy když jdu ve 4h ráno a pak vstávám v 5:50 tak je to boj, naštěstí člověk té moči nepotřebuje tolik 🙂

leana3
9. bře 2015

Ahoj vespolek, tak jsem dneska byla na odběrech, moč a ten glykovaný hemoglobin, tak jsem zvědavá na výsledky. A ráno lačná gl. 5,7 - to mě šokovalo, zkusila jsem ještě jednou z druhého prstu a 5,2 - to je docela rozdíl, že? No asi si s tím nebudu zatím dělat hlavu, uvidíme co mi řeknou v poradně. Po jídle jsem zatím nikdy neměla víc než 7,4.
A dnešní oběd - rýže se zeleninovou směsí (paprika, rajčata, cuketa, česnek) a kuřecí maso, mňam.

barbarkaaa
9. bře 2015

@vrk mě ji zjistili už na 12tt takže jsem na ogtt vůbec nebyla. Pět měsíců jsem měla na měsíčním měření cukr 4,9 , před třemi týdny to vyskočilo na 5,1 tak mě objednal dřív a teď to vylítlo. Jsem mu tam dneska nesla ty hodnoty za víkend , po nafasování glukometru a dostala jsem inzulín.

vrk
9. bře 2015

@leana3 prave zalezi z jakeho prstu, to jsem taky zkousela a taky pozor treba na nakremovane ruce😊

vrk
9. bře 2015

@barbarkaaa a inzulin jen vecer nebo jak casto? To uz doklepete, mas to za chvilku. A gynekolog te nejak vic kontroluje nebo ne?

barbarkaaa
9. bře 2015

@vrk před hlavními jídly = 3krát denně 3 jednotky, pokud mě poleze hodnota nad 7 tak 4. Všechno snad jde,ale ta snídaně v 7 ráno je pro mě masakr, já potřebuju aspon v 8-9. Jenže to pak do sebe nenacpu svačinu. Rano mi to tak nejede, že vrhám. Já teda rano vrhám i po čistění zůbů teď.

vrk
9. bře 2015

@barbarkaaa musis snidat v 7 rano? Ja snidam dle toho na kolikatou jdu a o vikendu, jak se vzbudim. Pak si jidla posouvam proste.

saraha1
9. bře 2015

holky, tak ja jsem vazne asi cune nenazrany, protoze vy tady pisete, jak nemuzete do sebe nejaky jidlo dostat, a ja se nemuzu dockat svacin a obedu a veceri a snidani a vseho 😀. No tak jsem taky jednou takova jak nektery tady. A i mamka mi vcera rekla, ze jim nejak vic, ale ja proste mam hlad.
Jinak teda jsem mela dneska po poradnym obede po 90 minutach 6,7. Mi prijde posledni dobou, ze mam ty hodnoty fakt nejaky lepsi. A uprimne..uz pomalu prestavam nejak vazit vsechno, co snim.

erlif
9. bře 2015

@saraha1 já třeba takové obědy nikdy vážit nezačala /přes týden v práci restaurace/ a doma prostě nějak od oka a vždy jsem byla v limitu.... takže doufám, že nebudu magořit ke konci těhu 🙂 ale to snad nehrozí.... jen mi je dneska nějak "divně", jako by se o mě zase pokoušela nějaká chřipka... já už se z toho fakt picnu... no snad to nic nebude.... včera k večeři jsem měla bramboráky, no a jako fakt jsem se napucla, boule za ušima a nechtěla jsem se měřit, ale manžel mě ukecal... no a po hodině krásných 7,5 🙂 no zítra budu mít měřící den, tak snad mě hned po ránu neklepne pepka 😀

saraha1
9. bře 2015

@erlif no hele, ja jsem uz dvakrat mela bramborak vecer a druhej den rano jsem mela vyrazne vyssi hodnoty nez mivam, takze me asi ta kombinace brambor a smazenyho vadi. Ja k obedu mela kruti, br.knedlik, zeli a jeste jsem neodolala a dala jsem si ctvrt hodiny na to naloz domaciho jablecnyho kompotu od moji mamky a jahodu a dobry. Ale je mozny, ze se mi to zacne pomalu zlepsovat ted. Jen teda dnesni odhad prcka (3100g) me trochu vydesil, ale jak jsem psala na dubnovkach, tak kazdej mudr meri jinak a jsou tam velky odchylky. A nic neodpovida, ze by bylo neco v neporadku.

erlif
9. bře 2015

@saraha1 tak to já jsem se smaženým fakt v klidu, díky bohu.. jinak bych asi začala být průhledná, což by se mně ani manželovi 🙂)) Já jdu na kontrolu až 24.3. tak jsem zvědavá co mi řekne, už se nemůžu dočkat...
no a ty odhady, to varují snad všude, že co doktor, to docela velké odchylky, asi jako naše glukometry 🙂)))

saraha1
9. bře 2015

@erlif jen je velka prca, ze se me furt vsude ptaji na ty kontroly v dia poradne a ja jim furt tikam, ze jeste nebyla 😀. No v patek snad konecne jdu, jestli zase nebude nejakej karambol. Ale co na ni budu delat stejne. Nic moc uz se mnou neudela, jedine me jeste jednou poslat na glykovanej, jestli se vyrazne nezhorsil, ale to je vse. Kdyz mi nedala nocni inzulin v lednu, tak ted uz asi neda.
Ja jsem cetla uz nekde, ze jedna pani rikala, ze bramborak vubed nemuze ani kousek. Ze ji to strasne stoupa. Je fakt, ze ani jednou jsem tim bramborek nepokryla celou davku sacharidu ani, tak jsem si myslela, jak to bude dobry.
Jo, to ti verim, ona ta dieta totiz ja dcoela zmena oprotui tomu,jak vetsina populace ji. Jak tu nekdo psal, asi mozna vrk, tuky zas tolik samy o sobe nevadi, jako v kombinaci s velkym mnozstvim sacharidu. Aje to fakt, ja jim tuku ted mnohem vic nez driv, driv zase vic sacharidu. No a nepribiram, i kdyz prcek roste. Kdybych jedla to stejny mnozstvi tuku a k tomu jeste vic peciva a sladkyho, jeste s tim minimem pohybu posledni tydny, tak bych normalne urcite nehubla.

erlif
9. bře 2015

@saraha1 no taky si myslím, že to v pátek budeš mít šup šup.. i kdyby ta hodnota byla zvýšená, už s tím nic moc do porodu neuděláš... myslím si, že posílat tě na další glykovanej, už taky nemá smysl... no já mám těhu cukrovku zjištěnou od konce ledna a ten glykovanej mi budou dělat teď 19.3. a 23.3. si poslechnu výsledky, to už budu 35+0 takže taky nečekám nic velkého... 😀
Moje řeč, s váhou nahoru taky nejdu, naopak -2kg a teď teda po měsící jako kilo nahoře... a přesně jak píšeš, taky jsem hlavně na tucích... kdybych k tomu jedla i sacharidy, jak jsem byla zvyklá, rozhodně bych zatím za celé těhu neměla nahoře jen "teď už" 5kg 😀

vrk
9. bře 2015

@saraha1 jee, to uz je krasna vaha, to uz by mohl i ven 😉. Ja uz bych brala byt aspon ten 36tt jako ty 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru