Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

erlif
25. bře 2015

@barbarkaaa je to logické měřit se po jídle.. protože mně to před jídlem vždycky spadne na nějaké hodnoty kolem 4,2-5,0... ach ju ☹ Až mě úplně děsí, příští týden jdu poprvé do poradny do nemocnice, už si mě přebírají... abych nenatrefila na někoho, kdo si řekne aha cukrovkářka, tak si ji tu necháme.. grrr ☹ věřím, že to bych pak asi vzteky do pár dnů porodila 😀 No vypadá to, že Ti ho fakt dali jen proto asi abys něco brala... ☹ Takže máš jisté, že tě do porodu nepustí?

vrk
25. bře 2015

Ahoj holky, tak jsem konecne doma. V dia poradne teda nic moc, ac mam hodnoty rekla bych ukazkove a ty ranni celkem do normy, tak mi kvuli utz v min tydnu, kdy byl malej 14dni + chce dat pry trosicku inzulinu. Jakoby se me ptala 😠 😲 😔 jsem z toho nejaka smutna, clovek se snazi, hodnoty super a ona takto. Protom na gynde rikala, ze je to ok....nevim co resi jako, co pak z inzulinem a touto dietou, to se dostanu do hypoglykemie nebo se budu muset cpat jako?! Ach jo, zacla jsem ji to rozmlouvat, ze to nechci, ze jsem byla taky vetsi dite a ze ma jen dlouhe nozky aT ho necha 😔 chudacek. Tak mi vzala z zily (konecne!) dlouhy cukr a normalni a vezla jsem to do laborky, rikala, ze jestli dlouhej bude do 40, tak neda inzulin. No a co myslite? Mam 36!!! Pockala jsem si v laborce na vysledky a glykemka byla hodinu po jidle 5,1 z zilni krve. Minule mi ten dlouhodobej brala je z prstu a je to 14dni, to koukam na ten rozdil, jak je to nepresny. Dietu drzim 4tyden a z prstu bylo 41. Zitra si mam volat co dal az mrkne na dnesni vysledky (ji prijdou az zitra rano), objednala me zas za tyden. Jsem nastvana a te inzulin odmitnu, kdyz mi ho bude nutit!

vrk
25. bře 2015

@leana3 muj muz taky drzi partu a jahody a boruvky ci maliny buh vi kde a jak vypestovane taky pravidelne kupuje 🙂. Jinak teda ten ambulantni porod ne im, myslim, ze ne. Jinak mne k veceri zas prochazi grep 🙂

erlif
25. bře 2015

@vrk to je krasna hodnota tech 36!!! jeste ze se nedas a umis se ozvat... tak snad slib dodrží a fakt ti ho nedá, hodnoty máš hezké, proč tě trápit injekcema inzulínu... tak držím palce! a jestli je jaroušek (snad si to pamatuji dobře) větší, tak si tě v porodnici ohlídají a kdyžtak půjdeš císařem nebo vyvolávačkou... navíc velikost dítěte s cukrovkou snad nemá co dělat, prý se tam měří/hlídá bříško (snad teď nekecám).. včera berušce na gyndě bříško taky měřil a říkal, že odpovídá, že je krásné 🙂

barbarkaaa
25. bře 2015

@erlif no strasej me tim. Neni nad to narazit na blba. No ted donesli veceri. Tri krajice obyc chleba, jabko, banan , rajce rybi pomazanka. Ja hlady nevidim a muj inzuin maji sestry tak tu na to cucim 😖
@vrk to ti verim ja se taky tak snazila a kde ted jsem.....

linda273
25. bře 2015

@vrk ty blaho no vidis,jak je to nepresny ,tak to sem zvedava co mi rekne na ty gynde zejtra ,vsichni mi rikaj ,ze to pres ten prst jen skresluje

werumka
25. bře 2015

@linda273
@vrk Glykovaný hemoglobin se z prstu normálně bere - ten není jako glykémie, že z kapilární krve by byl nepřesnej. Je dost možný, že jsi měla těch 4,1 a teď to kleslo, stává se to. Dobře, žes inzulín omítla. Inzulín se dává na špatnou glykémii, ne na velký dítě 🙂

werumka
25. bře 2015

@barbarkaaa Já tu nad těma Tvýma doktorama fakt kroutím hlavou... zkusila bych udělat jednu věc - přesně dodržovala jídlo, které mi dávají + inzulín. A zapisovala si hodnoty. Přičemž jim pak ukázala dny, kdys tam ležela a dny, kdy jsi byla doma - bude tam jasný rozdíl, že ty glykémie se Ti v nemocnici zhoršily. Normálně bych pak tomu lékaři řekla, že si myslím, že jejich režim Tvojí kompenzaci nesvědčí, že je to jasně patrné z výsledků a že přece ta kompenzace je nejdůležitější. A na to konto třeba podepsala reverz. Na tohle nemají co říct.

saraha1
25. bře 2015

@vrk
@barbarkaaa
@erlif holky, prisaham, ze se z tech doktoru poseru uz! to neni mozny. At se sakra domluvi vsichni! jeden by davl inzulin s krasnyma hodnotama a druhej na to zase dlabe i kdyz ty hodnoty uz nejsoui ideal.
Nocni inzulin treba si myslim, ze muze bejt docela nebezpecnej, v noci spis, nevis, jestli ti nahodou uz neni spatne a pak spadnes do hypoglykemie, nedej boze bezvedomi, nebo co tam, je za rizika.
Jinak velikost plus minus 14 dni u mimina se prej vubec neresi mi rikala mudr. A dokonce, jak jsem rikala, moje mimco ma brisko o dva tydny vetsui nez hlavicku a nozicku a kdyz jsem se zeptala doktora, tak rikal, ze to je v poradku.

leana3
25. bře 2015

@vrk teda dávat inzulin proto, že je dítě větší?! to je snad zlý sen, přeci na těch hodnotách glykémie a dlouhodobého cukru poznají, jestli máš cukrovku kompenzovanou, a to ty máš podle výsledků dobře! O měření a váhovém odhadu dítěte ultrazvukem je známo, že je to nepřesné, takže řídit se podle toho v podávání inzulinu mi teda připadá dost mimo. Navíc pokud na gyndě řekli, že je malej v normě... Držím palce, ať to vybojuješ ke své spokojenosti!

@barbarkaaa ježiš, to bych se zbláznila, chuderko - já musím mít aspoň dvě odpolední svačiny, jinak do večeře hlady nevidím, to by mě kleplo... Tak se drž, už to máš fakticky za rohem, tak snad tě už moc trápit nebudou. Jinak já si teda myslím, že české zdravotnictví není na těhotenskou cukrovku moc dobře připravené, podle toho co tu tak od vás všech čtu za zkušenosti... Hlavně že tedy zpřísňují kritéria, ať jim do toho spadne víc těhulí 😨

barbarkaaa
25. bře 2015

@werumka presne tohle jim tady tvrdim dnes uz podruhy. Ze doma budu mit hodnoty v norme. Ze ty jejich hodnoty co chtej pred jidlem jsou mi prd platny. Kdyz uz tady padam hlady a dve hodiny po jidle kdy je hodnota nejdulezitejsi mam 8,5, 9,8 grr
Pred tou veceri dnesni 4,4 a prisernej hlad
Snedla jsem tri krajice normalniho chleba s rybickovou v ktery byl cukr a trinact ecek 😠

vrk
25. bře 2015

@werumka glykovany hemoglobin je ten dlouhy cukr? A myslis ze by to takto kleslo za 14dni? Ja mela 41 ne 4,1...pak teda nechapu proc mi ho dnes zase nevzala v ordinaci, ale polala me do laboratore...ja myslela, ze kvuli te presnosti. Holky tady zatim psaly, ze jim to berou ze zily ne z prstu, tak jsem myslela, ze to je ten duvod.

vrk
25. bře 2015

Holky, tak jakoby ta moje doktorka vedela, jak me to vykolejilo, volala mi ted jeste v 5, ze nad tim sedi a ze ji prisly uz moje vysledky a oznamila mi je (nevi, ze uz je znam, ze jsem si na ne pockala) a ze je to zcela v poradku, ze to na inzulin urcite neni, tak je hodna, rekla jsem ji, ze jsem si oddechla a pristi tyden chodit nemusim, mam prijit az za 2-3tydny, zitra udu volat sestre se preobjednat, ta uz tam dnes nebyla takto pozde. Tak je hodna, ze se ozvala, asi videla, jak me to vykolejilo, uuuuf

werumka
25. bře 2015

@barbarkaaa Ukaz jim ty vysledky cerny na bilym - ukaz jim hodnoty z minulyho tydne - kdyz jsi byla doma. Z toho hladu navic budes mit ketony. Zazadej si uricte o konzultaci s diabetologii - na to mas taky narok. Ten diabetolog bude mit vetsi slovo. Sam jim urcite rekne, ze nejaky odumirani placenty v Tvem pripade nehrozi.

@vrk Jojjo, glykovany hemoglobin je dlouhodoby cukr. Behem 14 dni muze takto klesnout. Me jednou, kdyz jsem byla mala, behem 14 dni klesl z 9 na 7 😀 Ja porad pouzivam ty stary jednotky - x let to bylo 4,1, ted je to 41... na me jsou ty zmeny strasne rychly 😀 😀 Do laborky Te poslala proto, ze chtela mit vysledky jeste dneska. Kdyby Ti to brala z prstu ona, tak je dneska mit nebude. Mne brali z prstu i ze zily a vysledky byly stejny. Kdyz jsem byla jeste dite, tak mi to brali hlavne z prstu, aby me netyrali, ted se to bere plosneji ze zily, protoze mi k tomu vzdycky berou jeste dalsi hodnoty.

barbarkaaa
25. bře 2015

@werumka jasny uvidim co rano vizita. Me tvrdila ze maj na svacinu mlecnou slozku. No to dvoudecovy mliko vo melo ani ne 10g sacharidu. Jinak po trech obyc chlebech a rybickovy s cukrem 6,6 druhou veceri sam tak v 9 at nemam takovy rozsah a v 10 mi prijdou brat posledni hodnotu

saraha1
25. bře 2015

@vrk ja chodim na glykovanej hem. taky jen z prstu.
No kazdopadne by me zajimalo, jakej bych mela ted, protoze jsem si jista, ze urcite by se uz blizil ke 40 😀.
Nedavno v obchdoe prodavacka vyslechla muj rozhovor s mamkou u kasy a rikala, ze jeji mimco se narodilo asi nejak op terminu a kompletne se sloupalo z kuze. rekli ji, ze to je tim, ze placenta nefungovala dobre a ze to nikdo nepoznal, ze se to z utz nepozna, tak mam trochu obavy, snad to bude ok. Ale to je asi taky jeden z duvodu, proc nenechavaji prenaset.

vrk
25. bře 2015

@werumka aha taak, driv byla jinde ta desetinna carka 🙂. No ale ona mi to prave brala minule jen z prstu a vyhodnotil to maly strojek hned v ordinaci, takze by naopak vysledky mela jeste rychleji. Ona necekala, ze vysledky budou z laborky jeste dnes, chtela at prijdu zitra na odber az protoze pan co to do laborky svazi uz odjel a ja ji nabidla, ze si to tam zavezu sama at nemusim chodit, takze tim to nebude...
tobe ty hodnoty z prstu zjistuji pak jak? Kde zjisti vysledek? Mne ho minule rekla behem 5ti min hned v ordinaci. Tak ja nevim, jsem z toho jelemn, proto jsem myslela, ze to je nepresne, ze me ted nechala odebrat ze zily a vysledky rikala at si zavolam zitra kni, ale ja pani v laborce premluvila at mi je rekne na pockqni do 45min

vrk
25. bře 2015

@saraha1 na to ani nemysli prosim te ;). A kdy ti rekne vysledek, kdyz ti to bere z prstu? Hned?

werumka
25. bře 2015

@vrk Ty pristroje by mely byt presny - diabetologove je mivaji - ale i kdyz mi brali z prstu, tak to posilali do laborky. Mozna chtela mit fakt jistotu.

vrk
25. bře 2015

@werumka asi jo, no jsem stastna, ze to dobre dopadlo a i z toho, ze mi to tak kleslo, je videt, ze dieta se vyplaci diky bohu. A ty mas cukrovku uz od mala?

werumka
25. bře 2015

@vrk To určitě, a za dva měsíce to už máš za sebou 🙂
Já jí mám od roku 89 😀 To ještě nějakej glykovanej hemoglobin vůbec nebyl 🙂

a.n.d.y
26. bře 2015

Ahoj holky, po delší době se hlásím 🙂 Hodnoty mi lítaly jako blázen. Dva dny jsem měla stejnou snídani a hodnoty byly velmi rozdílné (klidně o 3-4 celé). No, takže jsem dostala inzulin. Měla jsem smrt v očích, nevěděla jsem, jestli se smát nebo brečet. Včera jsem to nedokázala, tak mi to píchla sestřička u obvoďáka (měla se mnou slitování, prošla si tím taky). A dneska už to muselo být na mě. Sice bude na břiše asi modřinka a docela to bolelo (na rozdíl od sestřičky), ale zmákla jsem to. Opravdu jsem na sebe pyšná 😀 Taky jsem vyfasovala jod. Radost mi udělal ale dlouhodobý cukr. Ten mám prý dobrý, tak alespoň něco pozitivního na té neskutečně hnusné a protivné cukrovce. Jinak jsem vypozorovala, že když jsem hodně unavená, tak mi ten cukr pak hodně lítá klidně celý den, takže musím jak odpočívat, tak se hodně hýbat. No, paráda 🙂

vrk
26. bře 2015

@a.n.d.y jojo, stou unavou to mam stejne. A kolikrat denne pichas? Znas hodnotu toho dlouhodobeho cukru?

a.n.d.y
26. bře 2015

@vrk Zatím píchám jen ráno a jen 2 jednotky, ale samozřejmě počítám s tím, že se dávky budou zvyšovat. Já jsem byla hotová z toho inzulinu, tak jsem se na hodnotu ani neptala, stačilo mi, že je v pořádku. A to mi vlastně brali krev na ten dlouhodobý, když jsem tam šla poprvé, takže teď po té dietě musí být ještě nižší.

vrk
26. bře 2015

@a.n.d.y a sledujes, ze to pomohlo ten inzulin? Uz to tak nelita?

a.n.d.y
26. bře 2015

Začala jsem píchat včera, ale zapomněla se změřit. Dnes ráno hodinu po celé snídani (jupí, nemusím půlit), byla hodnota 6,2. Tak doufám, že když už se musím bodat, že to pomůže 🙂 Jinak včerejší hodnoty jak po obědě, tak po večeři byly super.

leana3
26. bře 2015

@a.n.d.y no to je mi líto, že máš inzulin, tak se drž, mysli na to, že je to pro miminko. No já jsem zvědavá taky, co mi řeknou, přes den zatím dobrý, zítra mám "měřící den" tak doufám, že to bude ok. Jen ty rána, ta lačná gl. mi prostě lítá v rozmezí 5,1 - 5,4 ať dělám co dělám.
Holky já mám od včera tak hroznou chuť na guláš, že jsem vytáhla maso z mrazáku a jdu ho dělat🙂 Akorát si k němu dám těstoviny, knedlíky já ani moc nemusím. A co myslíte křen, je v pohodě?

saraha1
26. bře 2015

@leana3 co by kren nebyl ok? 🙂 no ja miluju testoviny, takze ke gulasi..to bych snedla trojitou porci..no dneska delam spoagety, to zase bude konska porce, nasetsti to vypada, ze mi to prochazi 🙂.

ja holky mam posledni dobou fakt vlci hlady v noci,kdyz jdu curat. Dbeska sem musela snist rohlik a asi decku mlika. Mimochodem, koupila jsem si Selsky mliko..ma to asi 4% tuku..jezis to je lahudka 😀.

@a.n.d.y tak se drz a hdone sil pri pichani, urcite si zvyknes a bude lip se drzet ten cukr.

Ohledne toho glykovanyho hemoglobinu, ja si myslim, ze bezne kazdymu stoupa od prvniho mereni na zacatku cukrovky. Ale je to logicky.

leana3
26. bře 2015

@saraha1 jj selský mlíko jedině! navíc my těhule přeci žádné odtučněné blafy nemůžeme, tím se vždy ujišťuju😀 Mléka mám teď děsnou spotřebu...
No těstovinky už jsou hotové, guláš se dováří, aj aj, to se zase nacpu! Ale měla bych se krotit, běžím pak hned pro syna do družiny, tak abych tam vůbec dofuněla🙂

vrk
26. bře 2015

@saraha1 jj, taky kupuju jen selske mleko a i se smetanou ho u nas padne mooc, ja bych dneschtela delat testoviny s tvarohem a rozinkama jakoby na sladko, ale nesladit proste, co myslitr? Testoviny, tvaroh, vejce, rozinky ...? Sice nic extra, ale potrebuji zmenu, kdyztak dam spetku stevie. Jeste jsem pokoupila tvaruzky, tak uz se na ne tesim 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru