Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

erlif
1. dub 2015

@vrk ted uz do nemocnice budu chodit po tydnu, uplne stejne jako ostatni maminky 🙂 za ultrazvuky jsem rozhodne rada, jen teda to prohlizeni spodem je pro me faaakt bolestivy a jsem rada, ze muj gynekolog ho nikdy nedelal 😀 jeej copak jsi mela k obedu? i kdyz ja mela taky hodnotu osm ale to jsem byla nemocna a dr to neresila... ja hodku po dnesni veceri 7,1 a to ji travim jeste ted... 😀 a jsem z tech doktoru uplne ko... takze jdu spat bez druhe vecere, zvladnu se asi napit jen mleka....

leana3
1. dub 2015

@erlif holka teď jsi jak pevnost a zítra může být všechno jinak, já měla u kluků až do poslední kontroly CS 0 a za pár dní hurá rodit🙂
Já se musím pochválit, dnešní měřící den byl v pohodě - měřím nalačno a pak vždy hodinu po jídle - takže ráno 5,3, po snídani 7,3 , po obědě 6,2 a po večeři 6,4. U mě holt jsou problém ty lačné, zítra šupajdím do poradny, tak uvidíme co mi na to řekne doktorka.

leana3
1. dub 2015

@meiem já jdu až po měsíci, mezitím jsem jim jednou volala svá měření. Asi je to fakt jak kde, uvidíš, co ti řeknou.

vrk
1. dub 2015

@erlif a to se chodi od 37tt uz potom do nemocnice na monitory jo? Tak to ma jeste casu...ja teda to vysetreni spodem taky spatne nesu, moje dr mi ho dela celkem casto a des, holt je to ted vse jine. Kazdopadne mne rikala na minule poradne, ze je cipek mekci a napsala CS2, ale zadna doporuceni na to se setrit, tak to tak i beru, zatim mi moc nejde se setrit aco teprv ted, kdy ze 13.4.stehujem. dnes uz jsem nahore zapocala baleni moji skrine, pulku veci chci vyhodit nebo darovat, beztak je mam na prd a dnes jsem tridila kalhoty, kratasy, dziny apod, ty ted stejne neoblecu, plus s muzem jsme ted vyklidily vestavene skrine nahore, vanocni ozdoby a knihovny a tak, tak mam hned lepsi pocit a slo to rychle. Myslim nemusim spechat a muzu to nechat na ty 2vikendy co jeste zbyvaji. No balit jde snadno, ale vybalovat bude horsi potom, uz at se do toho pustim. Jo a balit kuchyn bude taky lahoda, aby se to nerozbilo, to by me nastvalo.

vrk
1. dub 2015

@erlif jinak k tomu obedu jsem mela to co vcera vlastne, cesnecku s bramborama, syrem a sunkou a 2krajice chleba..tak ti nevim, ale nejak to je dnes cely divny. Ted teprv vecerim a dala jsem jen krajic chleba s mlekem, pac jsem mela pred jidlem 7,0...od vecera me jakoby poskrabava v krku a vnoci jsem semusela jit prevlict z kosile do pyzama, jak jsem byla spocena...tak snad ne nemoc

barbarkaaa
1. dub 2015

Ahooooj heeeec ja se muzu nacpaaaaat 😀
To byl vlci hlad 😀
Katerinka dnes v 18.48 3100g a 48cm, ted jsem datlovala na dubnovkach prubeh , ale z konika mi nejde kopirovat. A podruhy uz nemam silu to po pismenku na tabletu vypisovat. Proste rano mam namerit na lacno pred snidani tak si dam prouzek 85% horky a pokud po me zitra uz nebudou chtit dalsi mereni tak ji dojim a saaaaamaaaaa

vrk
1. dub 2015

@barbarkaaa cooo? Malauz je na svete? Moc moc gratuluji a prejumobema moc zdravi, dej nejakou fotecku! A co mala? Vse ok, zadna glukoza apod?

saraha1
1. dub 2015

Ahoj holky, ja nejak nestiham. Tak jsem vas docetla.
U me zadny novinky, dneska jsem nejak nestihala jist, ale na sladky jsem si cas nasla 😀..jednoho nanuka a jednu malou 20g susenku. Ale zase dost pohybu, jsem stehovala sedacku po celym obyvaku, abych pod ni vysala, takze by z toho treba mohl bejt porod, ale to si asi moc maluju 😀.
No, jinak vam okopcim, co psala Barus u nas na dubnovkaxch, kdyz ji to nejde okopirovat, to byl sok teda musm rict 🙂

"Nase Katerinka se narodila v 18.48 vazi 3100 ....hehe a jedu vzdycky na rovny stovky. Starsi 4000 a prostredni 3 800 emoticon na rannich pasech ji vic busilo srdicko, zatezak ktery byl puvodne planovany kvuli rozjezdu to jeste zhorsil. Ale pri lezeni na boku si to sedlo, tak me vratili na pokoj. Jen prisli tocit driv a zas kapek litalo srdicko rychleji, kdyz jsem byla na zadech. Tak jsme se dohodli, ze si s tim uz nebudem zahravat a ze potrebuju stejne co nejdriv domu, tak me rupli vodu. Az na podruhy, doktora z toho bolela ruka a neslo to ani hackem....to byla teda lahuuudka :-P pak me poslali nahrivat na hodinu do sprchy. Kde se mi rozjely prvni tri slusny kontrakce. Myslim ze to teda dr. Rano malinko podporila po tom ztezaku bez efektu hamiltonem. Pak me dali kapat oxitocin a ten to rozjel. Nekdy po 18,15h hlasila, ze je otvirani v pulce a pak to vzalo tak rychly spad ze v 18.48 byla venku. Ted budu mit celozivotne predelne rceni lepsi nez dratem do oka na lepsi nez dratem do vaginy "

barbarkaaa
1. dub 2015

@vrk nerikali nic pohlidaj ji nahrejou. Ja jsem sice ready bych mohla tancit ale necham ji a noc u sester. Naposled se vyspim a ona jak je mala tak ji stejne nahrejvaj, vozej jen na kojeni. Zitra mi ji uz daji.
@saraha1 diky z mesengeru nebo z fb to jde ale tady ne

vrk
1. dub 2015

@barbarkaaa tak super!! Ty se mas!! a takovy rychly porod, stihl to muz?

barbarkaaa
2. dub 2015

@vrk jo jo dokonce mi to naplanoval tak, aby stih udelat tatu na noc a vyvencit cubu 😀 ale pro me je dulezity ze tam vubec sel, on ma desnej strach z jehel. Rozhod se az tesne pred. A jako desne babovce a typickemu rymeckari mu to nekutecne prospelo.
Jinak rano jsem merila na ctyrikrat od 4,3 do 6 no jeste v pul druhy jsem jedla treti ajic od vecere a ten prouzenk cokosky. Ted uz nikoho nejohrozuju a ono se to doladi, ale ten rozdil ze dvou prstu i jednoho byl teda oooobr. Ja nahlasila tu nejmensi abych si dnes uzila tu 85℅ za odmenu 😀 pak budu merit a sledovat ale uz to bude asi v norme

barbarkaaa
2. dub 2015

Holky jste nekdo na fb? Potrebovala bych ten prubeh zkopirovat do zpav? To je dotazuuuuu. Hledam se snadno,jsem v repulice s timto jmenem jedina. Liduš Orvošová. Ze bych uz jen mohla kopirovat.

suzik161
2. dub 2015

@barbarkaaa gratuluji!! Ať vám dělá malá samou radost.

Nevím, jestli si mě pamatujete, psala jsem vám před několika týdny 🙂
Jen jsem se s vámi chtěla podělit o včerejší zážitek. Byla jsem na kontrole na cukrovku, nejdříve jsem si došla na krev, jakmile mi tu krev vzali. Tak jsem si to změřila glukometrem, hodnota byla 6,5. Pak jsem šla k dr a ta mi říkala,že mám 5,3. Tak jsem ji řekla, že jsem měla vyšší hodnotu na glukometru, tak mi řekla, že tam nějaké odchylky jsou. Ale tolik??? Mám glukometr od nich, Wellion. Tak nevím, jaké hodnoty vůbec mám 😒

erlif
2. dub 2015

@vrk no tady u nas se chodi od 36tt do nemocnice do poraden a monitory nataci az od 38tt takze jsem se smala a byla "nastvana", jestli se tech monitoru jako dockam... 🙂
To stěhování ti vážně nezávidím a opravdu můžu potvrdit, že balit ještě jde... ale to vybalování to je teprve za trest.. 😕 Tak snad to zvládneš, já teď připravovala jen blbou postýlku a byla jsem úplně vyřízená... ale je fakt, že ve tvém týdnu jsem se ještě cítila dobře 🙂
Mozna, ze byl opravdu jen blby den nebo Ti jen chleba neprochází k obědu, protože je to málo... já jsem se klepala jakou budu mít dneska lačnou, fakt jsem šla spát a nic si nedala... no a ráno luxusních 4,9 !!!! Tak mám zase takovou radost...

@barbarkaaa moc gratuluji k miminku!!!! Taky čekáme Kateřinu, kéž bych měla taky tak rychlý průběh 🙂 Poslala jsem ti ten průběh přes FB do zpráv, skočí ti to do dalších...

@saraha1 já budu od pátečního rána do nedělního rána rodičům hlídat zvěřinec... takže mi mamka hned hlásila, že tátovi peče margotkovou buchtu a že mi tam pár kousků nechá.... no tak to je jasný, že to nevyhodím ale sním... :D sakra 😀

ludul
2. dub 2015

Holky, tak dnes jsem byla na OGTT a nalačno jsem měla 5,7 ( dál mě netestovali a poslali domů) a o dalším mě prý bude informovat můj gynekolog...je to už těhotenská cukrovka? Co bude dále následovat?

anjelita
2. dub 2015

Ahoj zensky, kdo ma cukrovku a chce se ji prirozene zbavit a ne si pritezovat lekama, zkuste prejit na zasaditou (neboli alkalickou) dietu. Vysledky uvidite samy a i ta nejtezsi cukrovka se tim da vylecit.

erlif
2. dub 2015

@ludul Ahojky, jojo, to už je těhu cukrovka... gynekolog Ti vypíše žádanku na diabetologii a pak už záleží jakého si najdeš diabetologa... hodně maminky směřují do podolí a motola... já si našla svého u nás na středisku... dal mi glukometr, začala jsem dodržovat dietu, měřit se hodinu po jídle a zapisovat hodnoty... pokud by sis chtěla už něco dopředu počíst, tak doporučuji stránky www.tehotenskacukrovka.cz 🙂

vrk
2. dub 2015

@erlif no ale sranda je, ze jsem mela i vcera uplne stejny obed a pohodicka 6,8...ach jo. Ja jestli si preci jen ten inzulin nevyslouzim...uvidim co dnes. Jinak stim vybalovanim ti verim, bude to des. Musim nazvat vsechny at pomuzou a zmaknem to co nejdriv. Budu teprv 32/33 tt, tak to snad jeste dam. Tyy jo 4,9. Ja vcera i po veceri mleko a chleba des a jindy prochazi i dva rohliky...

vrk
2. dub 2015

@anjelita ahojky a vcem spociva? Mam takovy pocit, ze to ale nebude vhodne v tehu 😉

saraha1
2. dub 2015

Ahojky,
abych nezapomnela, tak zacnu prvni s @suzik161 s tim glukometrem tam odchylky jsou a pocitej, ze u hodnot nad 6 muzou bejt vetsi. Muj glukometr je nakej smejd, koupila jsem narychle za levno a ten ukazoval 6,8 a v laborce jsem mela 4,6, takze fakt velikasnkej rozdil. Nezapomen ale, ze taky jsi neprovedla mereni z totozny krve, takze nikdy nemuze vysledek bejt stejnej. Jakousi spravnost glukometru si zjistis prej tim, ze pri brani kapilarni krve vezmes ze stejny kapicky krve i na glukometr. Vsechno ostatni je jasny, ze bude rozdilny. A nebo koupit ten roztok nakej na testovani glukometru.

@erlif no ja mam dneska narozeniny, jdu s kamoskou na kafco, takze neco taky si dasm. A budu pect dneska biskupskejc chlebicek poprve v zivote, manzelovi asi zitra beranka oriskovyho, no a o vikendu budem delat mazanec 😀. No nevim, jak se udrzim, abych to vsechno nesezrala hned 😀.

@vrk ja teda nesnasim baleni a vybalovani a uspooradavani do novyho mam rada, ale jde mi to desne pomalu, takze kdyby to slo, tak jeste za pul roku budu vybalovat. Ale ty to zvladnes, jeste jsi fit 🙂.

@ludul ja jsem mela 5,71, a nikdo se neobtezovakl mi delat test znovu nekdy jindy, coz by spravne melo bejt, ale cukorvku mam, to je jasny, protoze na lacno jsem to mela nekdy doma fakt vysoky, kdyz jsme jedla, co jsem chtela, tak mi glukometr apkrat vyhodil rano na lacno i 7 a to myslim, ze i kdyby byl hoden vadnej a saptne ukazoval, tak proste by to bylo 6 urcite pres zilu. A ta tva hodnota je docela vysoka, ale je mozny, ze se v tobe tluce nejaka nemoc, proto by se to melo opakovat..treba v utery. Ale na monha mistech se neobtzeujou a hend te poslou na diabetologii. Zavisdi na lekarich, nekde jsou hodne benevoletni, ze ti reknou, ze se mas jen hlidat ve sladkym, neke ti nasadi dietu, mereni, nekde budou strasit inuzlinem, pokud to nesnizis treba za dva tydny. Ale neboj, hlavne klid, uvidis, co ti reknou.

barbarkaaa
2. dub 2015

@erlif diky. Jsem bojovala nez jsem se ta dostala. Jsem musela pres prohlizec, ne aplikaci.

@ludul jo jo, to uz je. To zvladnes. Dal jak pise

Mam po cokosce budou se ladit davky inzulinu nez si to sedne. Ale nocni odmenovy prouzek jsem stihlaaa

anjelita
2. dub 2015

@vrk rekla bych ze prave naopak. Spociva to v tom jist zasadite potraviny jak nejvic to jde, jsou na netu tabulky co rikaji co je zasadity a co kysely. Nemoci jako rakovina, cukrovka ale i vysokej cholesterol se daji eliminovat kdyz se clovek zacne spravne stravovat. Strucne receno jist co nejvic zeleniny, pit cistou vodu nad pH 7.0, vyhnout se "kyselinam" jako kafe, caj, ocet, polotovary, srajdy v podobne chipsu atd. Pro tehu je to super. Nedoporucovala bych nic co jsem nezkousela na sobe a mam i pozitivni odezvu z nejblizsiho okoli - moje tehotenska cukrovka byla v normalu behem 14 dnu, tete zmizel zhoubny nador, dedecek se vylecil z cukrovky, tchyni se rozpustily cysty v rozmnozovacim ustroji atd.

vrk
2. dub 2015

@barbarkaaa takze dieta porad pokracuje i po porodu?:( tak ted je jeste brzy, vsak ono se to ustali. Super, ze byl i manzel a ze si mala vlastne pospisila tak, ze to beztak stihnete na velikonoce jeste domu ze?

vrk
2. dub 2015

@anjelita no ono v podstate jina dieta pri cukrovce tedy ani drzet nejde, kdyz tak na to koukam. A drzim to uz mesic a porad ji mam ;). Vim, ze se vseobecne vsude pise o odkyselovani organismu, ale ver, ze to neni jen tak i kdyz vim, ze to pomaha v dnesni dobe i zelenina bezne dostupna je plna pesticidu a hnusu, takze na to nelze spolehat, ale pokud pestujes na zahradce, tak super!!;) jinak ja mam i nejaky joginky odkyselujici roztok co z obyc vody udela tu "zasaditou" je to smes co vypada jako vapno 🙂) ale ted bych to urcite neriskovala.

erlif
2. dub 2015

@saraha1 všechno nejlepší k narozeninám!!!!!! Hezky to oslav a dej si nějakou dobrůtku i za mě!! 😀 😀 já musím říct tchýni aby ten mazanec nám nepekla... ona ho má luxusní, sním ho vždycky jen já 😀 manžel rád sladké, ale moc tomu nedává.... no pak nemám vypadat jak vypadám a on je hubený jak... 😀 😀

@vrk asi fakt blbý den.. určitě inzulín nedostaneš! Mně to taky občas vylítlo... pokud budeš mít hezký dlouhodobý cukr, věřím, že není důvod tě trápit inzulínem... 🙂

anjelita
2. dub 2015

@vrk no co znam cukrovkarsky jidelnicky tak ty jsou cely spatne. Neni divu ze se cukrovka drzi. Kafe, mliko a caj by se totiz nemely pit vubec. Sunka...to si snad ze me delaji srandu..Maso je taky hodne kysely, existuji mnohem lepsi zdroje bilkovin. Psenice je kysela a stejne tak vsechno z ni, naprosto vyskrtnou a nahradit pohankou nebo spaldou. Jednoduse 90% jidelnicku co mi tehdy predepsali bylo spatne, mozna proto ti cukrovka nejde setrast.

vrk
2. dub 2015

@anjelita to mas pravdu. Ac kavu ani caj ted nepiju, tak chleba jim i sunku a maso a mlecne vyrobky. Bohuzel, ale neziju sama a ani neverim, ze se takova dieta da v dnesnim svete dodrzovat navzdy. :( ale verim, ze pri vazne nemoci to za zkousku stoji. Cetla jsi knihu sam sobe lekarem?;) prijde mi, ze takova radikalni zmena ac by to byla zmena k lepsimu v tehotenstvi moc vhodna neni, preci jen pro telo by to byl sok, ale nerikam, ze jsem to nikdy nezkousela nebo do budoucna nevyzkousim pokud by se me cukrovka nepustila.

vrk
2. dub 2015

@erlif no dneska lacna 5,6...holt nic moc.

suzik161
2. dub 2015

@saraha1 byla to ta samá kapka, bohužel, mám kamarádku na odběru, tak jsme to zkusily z té samé kapky. 🙂 děkuji za vysvětlení 🙂

erlif
2. dub 2015

@vrk z téhle hodnoty si hlavu nedělám.. mě teď vyděsilo dvakrát po sobě, kdy jsem si naměřila lačnou 6,1 a to jsem měla druhou večeři... a včera jsem si ji nedala a ráno ukázková hodnota... jsem z toho jelen 🙂 ale u 5,6 počítám s nějakou odchylkou, takže si říkám, že do 5,1 opravdu mám 🙂 a je mi jasné, že když si dneska nedám druhou večeři, tak mi to zítra vylítne.. 😀 no odpočítávám dny končící cukrovky a ne porodu 😀

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru