Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

mokramarketka
7. pro 2015

@maru9 - je to důsledek hladovění. Je potřeba aby sis na noc dala nějaké jídlo s dlouhými cukry - tedy celorznné pečivo, mléčný výrobek.....některé holky to dělají i tak, že si dávájí kolem 3.hodiny ráno 100 ml mléka.
Musím se přiznat, že mě se druhou večeři taky ještě nepovedlo vyladit, myslím si, že před spaním jím dost - včera 21:00 150 g tvarohu s kakaem (holandským) a potom ve 22:00 200 ml kefíru - spát chodím ve 22.30 a stejně ráno v 8:00 jsem měla ketony na jedno políčko. Když si ale dám večer jakékoliv pečivo, nebo vločky, corflakes.....mám potom ráno glykemii přes 6,0. Chce to prostě zkoušet....v tomhle je to hrozně individuální.

maru9
7. pro 2015

@mokramarketka aha tak já můžu zkoušet tak leda podle těch ketonů, glukometr nemám. Je pravda, že to chystání všeho toho jídla a časté jezení mi trošku dělá problém a občas jídlo šidím, dřív jsem byla zvyklá jest třeba jen 3 porce jídla denně a to neustálé jezení a chystání jídla je pro mě strašná otrava 🙂 díky

werumka
7. pro 2015

@mokramarketka Ahoj! Super, mám velkou radost! To vypadá opravdu dobře. Tak zkus ještě ty 4 jednotky a třeba si to sedne. Pokud jsi našla vstřícného diabetologa se zkušeností s GDM, tak jen dobře. Uvidíš, co na to řekne.
Těch 5,2 je samo o sobě dobrá glykémie - reálně bys ze žilní mohla mít třeba i 4,8 (glukometr ty lačné často zkresluje směrem nahoru). Takže ještě poladit ketony a bude to ok 🙂

mokramarketka
7. pro 2015

@maru9
njn to tak bývá že maminky při těho.cukrovce méně jedí a pak se to projeví na ketonech.

Mě jedení často problémy nedělá vůbec - večer předem si nachystám jídlo na celý den a je to.
Dávám snídani, 2x svačinu, oběd, 2x svačinu, večeři a 2x druhou večeři.

Používám www.kaloricketabulky.cz kde si den předem všechno vypíšu, zkontroluju jestli je tam dost živin (používám 200 g sacharidů, 100g bílkovin a 80g tuku), pak si všechno připravím. A mám v mobilu aplikaci Medisafe, která je tedy na podávání léků ale já si tam nastavila jednotlivé časy kdy vstávám a potom upozornění vždy po 2 hodinách na jídlo. A už jenom chodím užírat co jsem nachystala.
Jen pro představu :
Snídaně - chleba krajíc, trochu másla, na to plátek sýra, 2x vařená vejce a zelenina
Dopo svačiny - 200 g jogurt, 150 g jablko, chia semínka (rozděleno na 2 porce)
Oběd plus večeře - brambory 200 g, maso (většinou na pánvi se zeleninou)
Odpo svačiny - 4x knackebrot s tvaroh. pomazánkou, zelenina (rozděleno na 2 porce)
2. večeře - tvaroh s kakaem + kefírové mléko (rozděleno na 2 porce)
mezi tím dávám zhruba hrst ořechů - když mě honí mlsná nebo dochází energie

Tohle připravit mi večer zabere max. 30 minut. A druhý den je vystaráno. Navíc ještě pracuju, takže si to v klidu nacpu do krabiček a je to 🙂
A otrava to je hlavně pro tělo když se musí otravovat s tím acetonem poránu ☹ ale jak říkám taky jsem to ještě nepoladila, budu muset k té druhé večeři ještě něco přidat.

maru9
7. pro 2015

aha, je fakt že mít to nachystané tak s tím tolik problém nemám. Jenže jsem doma na neschopence, raději polehávám, páč se mi tvoří hematomy a furt krvácím, a partner je otrávený, když ho každý druhý den honím do obchodu + do lékárny pro to a ono a kup mi vložky atd (on tomu nerozumí, že, 100x radši bych si pro to dojela sama i kvůli složení potravin, ale moc se na to necítím).. ale vyzkouším si sepsat taky jídelníček dopředu třeba na několik dní, a dle toho by šel zařídit i jednorázový větší nákup, díky za tip, to mě vůbec nenapadlo!

mokramarketka
7. pro 2015

@maru9 - otázka je jak dobře snášíš pořád stejná jídla.
Já jsem na to zvyklá a vůbec mi to nevadí - sepsala jsem si, že za týden spotřebuju 7x jogurt, 7x tvaroh, 2x chleba, 2x knackebrot, rajčata, papriky, okurku, 2 l kefíru a cca 15 vajec plus brambory a nějaké masíko (jablíčka mám domácí). Někdy nakupuju po týdnu, někdy to beru na celý měsíc. Navíc nevím zkade jsi ale existuje i dovoz, který ráda využívám bo můj muž taky extra nemiluje nakupování - na www.itesco.cz si najdeš potraviny online, nakoupíš a oni ti to dovezou - nestojí to moc (pro nás méně než kdybysme pro to jeli sami). A taky teda držím pěsti ať se zdraví vylepší ! 🙂

hakalinka
7. pro 2015

Ahoj holky, byla jsem byla dnes na kontrole na diabetologii půl roku po porodu. Na ogtt mě neposlali, že stačí glykovaný hemoglobin a nalačno. Jsem z toho taková rozpačitá. Glykovaný jsem měla v těhotenství i s těhu cukrovkou 2,9 a teď mi to vyšlo 3,5. Na lačno jsem měla 4,8. To si myslím, že i v těhu s cukrovkou jsem měla míň. Mně dělaly problém hodnoty po jídle. Takže nevím, co si o tom mám myslet, když to mám vyšší než v těhotenství, i když v normě. Co když po těch jídlech to mám vysoké? Doktor říkal, že dobré, že mám přijít zas ještě za půl roku. Třeba to může být i kojením - pořád plně kojím ?

mokramarketka
8. pro 2015

@werumka -
tak dnešní návštěva dia poradny ve Vrchlabí - paní doktorka byla milá, předchozí léčbu nechtěla moc komentovat, jen řekla, že na ty ranní glykemie co jsem měla by inzulin nedávala či jenom tak kolem 2 jednotek.
Ovšem dostala jsem sprďáka za ty ketony v moči - hned chtěla vidět jídelníček a na svojí váhu a týden těhotenství prý málo jím. Snažila jsem se kolem 200 g sachrů, ale reálně to bylo spíš tak 180 g. Takže primárně upravit jídlo tak abych opravdu splňovala dané dávky a lépe jíst tak kolem 230 g.
Poprvé za celou dobu co mám těh.cukrovku si se mnou někdo prošel jídelníček! Do té doby jsem si to všechno šmudlala sama a nikdo nic vědět ani vidět nechtěl.

Takže ranní glykemie jí nevadí, prý si můžu teď trošku pohrát s Lantusem, ale než budu snižovat nebo zvyšovat mám počkat tak 3-4 dny - prý má zkušenost že Lantus se dlouho usazuje hlavně u těhotných.
Co jí ale vadilo bylo 2x glykemie po snídani, kdy jsem z 6,1 skočila až na 8,4 a ve druhém případě 7,8.
Vysvětlila jsem že to byla dietní chyba (testování ovesné a jáhlové kaše) ale stejně mi dala pero s rychlým inzulinem (Humulin) s tím, že to ale vůbec nemusím použít, jenom kdyby se zase stalo, že budu mít glykemie kolem 8,0 protože to už je pro mimčo nebezpečné (ten rozptyl glykemií víc než o 2 čísla).
Kontrolu mám na 12.1. a do té doby 1x týdně hlásit velký profil.
Kolem a kolem mám z toho smíšené pocity. Dobrý z té doktorky a naštvání z předchozího postupu jak na pásu v automobilce.Kdyby se mi někdo víc věnoval od začátku tak jsem dneska nemusela mít rozpíchané stehno a o spoustu stresu méně.

Teď ještě řeším, jestli a kdy mám zavolat na předchozí diabetologii a říct jim že chodím jinam bo bych asi přišla o glukometr.....možná to nechám až po Vánocích.
Krásný den. 🙂

mokramarketka
8. pro 2015

Jo a ještě jedna věc co mě opravdu překvapila. Ráno mi brali krev z prstu na zjištění glykemie - připravila jsem si glukometr a ze stejného prstu z další kapky jsem si změřila 6,4 a z výsledku z laboratoře bylo 5,6. Vůbec jsem netušila, že ty údaje z glukometru jsou až takhle orientační.... 😒

werumka
8. pro 2015

@mokramarketka Ahoj, dobrá paní doktorka, líbí se mi 🙂 Zvlášť co se názoru na ketony týče a na to, že ví o tom základním problému - což nejsou vyšší glykémie jako takové, ale právě ty větší skoky mezi lačnou a jídlem. A tahle doktorka by Ti glukometr nedala? Můžeš si koupit i svůj, není tak moc drahá investice. Myslím, že k tomu Humulinu vůbec dojít nemusí. Uvidíš, co udělá úprava jídelníčku.

Rozptyl mezi laborkou a glukometrem může být dost velký. Tu lačnou hází glukometr naprosto normálně třeba o 0,5 mmol/l vyšší. Proto se nesmí testovat OGTT z krve z prstu a nebo ještě hůř určovat lačnou na glukometru.

pe_ma
8. pro 2015

@mokramarketka to zní dobře 🙂

já se taky koukám po někom jiném...dr na kontrole mi nic neřekl, jen si mám další 2 týdny měřit glukometrem a psát jídelníček...když sem se ho ptala, jestli jsou ty vysoké hodnoty nebezpečné pro miminko, tak to zamluvil...nemám k němu důvěru a mám dojem, že si s těhu cukrovkou moc neví rady...jeho první věta byla, že mám zhubnout...ano, to mám, ale ted v těhu je opravdu vhodné hubnout? nehledě na to, že mi víceméně řekl, že ten jídelníček určitě nedodržuju a mezi jídly něco ujídám a inzulin je vlastně konec světa...nic sem se tam nedozvěděla a zase budu jen 2 týdny čekat...to že sem si jídelníček psala ho nezajímalo, ptž tohle on neřeší a objednal mě k nějaké sestře...takže opravdu přemýšlím nad někým jiným...

werumka
8. pro 2015

@pe_ma To Tě asi objednal k edukační sestře, ta právě dobře poradí s jídelníčkem a jídly. Ale jinak jeho přístup je takový typický pro diabetology diabetiků 2. typu... asi opravdu moc zkušeností s GDM nemá. Odkud jsi?
Ty lačné hodnoty - pokud jsou opravdu kolem 8 až 10, tak vysoké jsou. Otázka vždycky je, za co může stres z nemoci jako takové, za co dietní chyba a za co prostě nedostatečnost metabolismu.

pe_ma
8. pro 2015

@werumka taky to tak na mě působilo...jsem z brněnska 🙂 a snad mi ta sestra pomůže! ono mě se hlavně těžko jí ráno chleba, jen se na něj podívám a jdu zvracet, zvládám jogurt, na tohle mi taky dr nedokázal poradit, vlastně mě ani nenechal se na to zeptat...ted sem si šla nachystat chleba a mléko na svačinu a skončilo to taky zvracením :( já sem pečivo moc nemusela ani před těhu :( takže si nevím moc rady...

soumiii
8. pro 2015

Ahoj holky, potřebovala bych od Vás poradit. Při OGTT testu mi naměřili na lačno 5,5 a po vypití glukosy 8,2 (hranice 7,7). Gynekoložka mi řekla, že nemám držet žádnou dietu až do kontroly na diabetologii, tak jsem tak udělala. Při první kontrole na diabetologii mi nalačno naměřili 5,1. Poslali mě domů s tím, že mám přijít za týden po obědě, to jsem ale onemocněla, tak jsem tam šla až za další týden. Naměřili mi hodinu po jídle 7,1. Dostala jsem dietu, že to mám po jídle zvýšené. Každý den mám 3x denně dělat test z moči a 1x za 7-10 dní měřit hodnoty glukoměrem. Dostala jsem tabulku, kde je napsané, do jakých hodnot se mám vejít, aby to bylo v pořádku. Ty hodnoty jsou optimální lačná 5,5 a za hodinu po jídle max 7,8. Nerozumím tomu, proč mi tedy řekli že mám hodnoty 5,1 na lačno a 7,1 po jídle zvýšené, když jsem v normě a proč mám tedy držet dietu, když při normálním stravování, kdy jsem jedla i sladké to mám v normě. Poradíte mi. Jsem z toho špatná a nevím, co si o tom mám myslet a jak vážně mám tu dietu držet. Poradíte prosím někdo? Moc děkuji

werumka
8. pro 2015

@pe_ma Ten první trimestr a přelom druhého je ještě takový celkově náročný právě kvůli zvracení, které vyvolává produkci cukru z jater a z toho jsou pak zase ketony, ze kterých Ti bude opět na zvracení. Ráno obecně není dobré jíst mléčné výrobky, protože ty zvedají glykémii po jídle. Během dne už je to ok. Nezkoušelas nějakou alternativu pečiva, jako je třeba knackebrot apod.? Jaké máš glykémie před jídlem a po jídle? Ketony ráno v moči asi máš, že?

soumiii
8. pro 2015

@soumiii nyní končím 31.tt

pe_ma
8. pro 2015

@werumka zkoušela, ale nic hutného nedám :( max mléčný výrobek, možná ovoce, jinak málokdy něco jiného :( ketony netuším, neměřím a nikdo mi o tom nic neřekl :( a glykemie jak kdy a jak po čem, ted držím lačnou na 7,6 a hodinu po jídle o 1-1,5 víc než před, jak u čeho a kdy, někdy i o 2...za tohle sem dostala skoro vynadáno, že se měřím po jídlech :(

mokramarketka
8. pro 2015

@pe_ma - chm a tobě tedy předpokládám stoupá ranní glymča po mléčných výrobcích, že nemůžeš jogurt ? Zkusila bych ráno třeba pohankovou palačinku (stejný recept jako normální jen z celozrnné pohankové mouky) - mě vychází moc hezky,má cca 15g sacharidů. Můžeš si jí obložit sýrem, zeleninou....nebo si taky dělám omeletky z vajec a sýra, nebo zkusit krém z tofu - chutná to jako pudink (recept normálně na netu).

@werumka - mám z toho dobrý pocit, tak snad to bude už ok. Nevím jestli by mi půjčila glukometr, jsem se jí blbka zapoměla zeptat. Zkusím tam zavolat.

werumka
8. pro 2015

@soumiii Je to trochu chaos - za prvé ten test nebyl s největší pravděpodobností správně provedený. Má probíhat takto:
https://www.modrykonik.cz/jak-se-spravne-provad...

Za prvé tam musí být tři odběry, ne dva. Pokud je lačná hodnota nad 5,1, pak se test neprovádí a znovu se odebere lačná hodnota po několika dnech. Pokud je v limitu, test se provede, pokud ne, test se neprovádí a jsi odeslaná do diabetologické poradny ke sledování. Hranice 7,7 po dvou hodinách je stará - obecně je fakt k vzteku, že za dva roky to ještě v nějaké laboratoři můžou mít špatně. Nová hranice je 8,5, do které by ses vešla. Pokud Ti ale nebyl proveden třístupňový test (s odběrem i po hodině) je diagnostika celkem nemožná. Jediné, podle čeho se jde řídit, jsou dvě lačné hodnoty, které jsi měla 5,5 a 5,1, což jsou obě nadlimitní hodnoty (byť ta druhá pouze hraničně). Pro těhotné pak platí jiné hodnoty před jídlem a po jídle.
Před jídlem je limit 5,3 a hodinu po jídle 7,8.

pe_ma
8. pro 2015

@mokramarketka je fakt, že po jogurtu sem se ráno ještě neměřila, to je fakt, to zkusím a uvidím...jinak děkuju za typ, ale tohle bych ráno nedala ani netěhotná...ráno mi přítel vyndá z lednice jogurt nebo tvaroh, když je mi špatně a já se na ostatní jídlo můžu podívat až tak za hodinu a pokud je to ještě mastné, nebo vajíčko...ani náhodou :(

pe_ma
8. pro 2015

a ještě se zeptám na jednu blbost, ale když rozdělím porci na 2x, tak se to jí za jak dlouho? a když dojím druhou půlku, tak za jak dlouho další porci? děkuju!

werumka
8. pro 2015

@pe_ma Jaký máš glukometr? Na to, v jakém jsi týdnu, jsou ty hodnoty celkem vysoké. Určitě si nech koupit proužky do moči DIAphan - ty měří cukr v moči a ketony. Měř si to každé ráno, je to důležitý ukazatel, který je provázaný s glykémií. Ta lačná je vysoká a chce se zaměřit na to proč.

pe_ma
8. pro 2015

@werumka děkuju...mám diamond prima...ted to mám takto 3 dny, před tím jsem měla i přes 9...

werumka
8. pro 2015

@pe_ma Ten neznám... kouknu, jestli na něj mám hodnocení. Vyzkoušej ty ketony, pokud bys je měla vysoké - což je pravděpodobné - pak tu lačnou jinak než jídlem moc neovlivníš a inzulínem by se to akorát zhoršilo. Uvidíš, až se chuť k jídlu nebude vracet.

werumka
8. pro 2015

@pe_ma Ale jestli jsi měla normálně lačnou i přes devět, tak to vypadá, jestli jsi náhodou neměla už skrytou porušenou glukozovou intoleranci už před těhotenstvím. Nedělali Ti někdy před těhotenstvím odběry na lačnou glykémii?

soumiii
8. pro 2015

@werumka Děkuji za reakci. V naší nemocnici dělají jen dvou stupňový test a pokud se provádí jen dvoustupňový platí pro něj hodnota po 120. min 7,7 je to i na www.tehotenskacukrovka.cz
Takže mám chápat, že mám těhotenskou cukrovku a musím tedy dodržovat dietní režim? 😖
Diabetoložka mi napsala do zprávy tyto údaje : Hodnoty jsou optimální lačná 5,5 a za hodinu po jídle max 7,8.

Jsem z toho všeho úplně zmatená, nevím co si o tom všem mám myslet.... 😖 ☹

lejla29
8. pro 2015

@soumiii Prosím tě, hodnoty máš hraniční. Mohl to způsobit i stres nebo infekce. Já měla 5,3 před testem a 8,3 dvě hodiny po vypití roztoku, byla jsem hned odeslána do diabetologické poradny, totálně vystresovaná...Naštěstí jsem trefila na normální lidskou doktorku. Dietu jsem celý týden nedržela, dostala jsem glukometr a píchala jsem týden každý den ráno, před každým jídlem a hodinu po jídle a zapisovala hodnoty. Před jídlem a ráno jsem měla mít do 5,1 a hodinu po jídle do 7,8...musím říct, že se mi párkrát stalo, že jsem měla před jídlem 5,3, ale jinak jsem se do těch hodnot vešla a to bez diety. Dneska jsem se vrátila od diabetoložky a dietu držet nemusím, jen si to mám občas hlídat, kontrola za 14 dni, píchat pro kontrolu každé ráno a 1x týdně teda pro jistotu chce vidět hodnoty před každým jídlem a hodinu po, jestli se to náhodou nezvyšuje. Vliv na plod prý mají hodnoty vysoké (hodinu po jídle víc jak 9) jinak se nemusíš bát. Zbytečně nestresuj. V Anglii ani Holandsku, se vůbec testy na cukr v těhu nedělají a děti se tam rodí normální. U nás v ČR je všechno přehnané a vše se moc prožívá. 😀

werumka
8. pro 2015

@soumiii Dvoustupňový se v těhotenství provádět nemá. Dělá se standardně mimo těhotenství, ale těhotné to mají trochu jinak. Protože nelze spolehlivě vyloučit cukrovka, pak se dává raději na pozorování do dia poradny. Proto je lepší udělat rovnou třístupňový, než chodit na dia zbytečně 🙂

Pokud budeš mít reálně na glukometru ráno lačnou hodnotu 5,5, tak to nic tak špatného není. Kapilární krev má od žilní určitou odchylku a glukometr taky.

soumiii
8. pro 2015

@lejla29 Moc děkuji za reakci, jsem z toho všeho docela zmatená. Takže jíst normálně a kontrolovat se, ok. Při testu OGTT jsem byla vystresovaná až až, zrovna jsme rekonstruovali a já běhala 2 měsíce jak blázen a pořád něco zařizovala a naháněla a do toho jsem se starala o 2,5 letého syna. Takže asi si to dokážeš představit...

werumka
8. pro 2015

@lejla29 To není pravda - ty testy se dělají po celém světe, akorát v různých zemích různě - mrkni na studii HAPO. Díky ní se snaží postupy sjednotit (viz. moje KZ u mého fotoblogu). Pokud Ti byl test dělaný dvoustupňově, je to chyba laborky a nemá se to dělat. Proto je pak lepší pozorovnání v diaporadně. Příště si skoč na třístupňovou křivku a bude po starostech 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru