Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

leana3
21. dub 2015

@aanicka
@erlif je to holky přesně tak, nestresovat se a měřit hned po probuzení a pokud možno každý den přibližně ve stejnou dobu -já teď udělala zkušenost, že jak se v noci málo vyspím a dospávám to ráno, je to špatně, hned mi lačná vyskočí na 5,2 - 5,3. Poslední týden byl hrozný, jak už jsem psala, synek měl komplikace u neštovic, nespal - tudíž ani já nespala🙂 + stres jak blázen. A ráno vše špatně. Teď přes víkend se to zklidnilo, chodila jsem brzy spát a vstávala kol. 7 - ráno lačná 4,8 - 5,0 paráda.
A dnes v noci poslíčky, 2 hodiny jsem nespala, fakt to nešlo - nejdřív jsem to zkusila zajíst, pak jsem skončila ve vaně - to pomohlo. A ráno jsem vstávala až před půl 9 a lačná 5,3 ☹ A to mám dneska měřící den... No aspoň že po snídani 5,5. K obědu si synek vyžádal kuřecí řízky, tak jsem zvědavá, mám nějaké zamražené jako polotovar, jsou v kukuřičné strouhance - uvidím, pak napíšu výsledek🙂
Už se začínám těšit na porod🙂

lcn162
21. dub 2015

@a.n.d.y Ahoj, psala jsi tady, že nemůžeš rajčata. Můžu se zeptat proč? (jestli jsi to tady již psala, tak se omlouvám, ale nečtu poctivě 🙂) Případně, jaké hodnoty ti zjistili, když jsi dostala dietu? Já totiž rajčata moc nemusím a všude slyším, jak jsou dobré nejen pro těhotné, ale i na cukrovku. Dostala jsem dietu, kde mám jako ukázkové jídlo na snídani chleba s něčím a 100 g rajčat.

lcn162
21. dub 2015

@sannnya já při první návštěvě dostala 50 papírků a měla jsem se dva dny měřit 3x denně vždy před jídlem a hodinu po jídle. S glukometrem jsme se neskamarádili, nesnáším jehly, vždy jsem před měřením ztuhla, takže nebylo výjimkou, že jsem na jedno měření vypotřebovala 3 proužky a stejně nic (prostě netekla krev). Když jesm to řekla doktorce, pochopila, že mě to měření přivádí do stresu a od té doby měřím 1x za dva dny před jídlem a hodinu po jídle. No u mě za týden 50 papírků bylo fuč, ale v dia poradně jsem bez problémů dostala další. Ale prý mám šetřit :D

erlif
21. dub 2015

@lcn162 jestli se nepletu, tak andy vycházely špatné hodnoty po rajčatech.... já je třeba od 31tt nemohla kvůli žáze... co jsem vysadila rajčata, nevím, co je pálení žáhy 🙂 macinek zase neprochází žlutá paprika a mě prochází jako jediná... jako do vaření můžu dát jakoukoliv... ale syrová jedině žlutá 🙂

lcn162
21. dub 2015

@erlif Aha, díky za objasnění 🙂 Já to ještě tak vyzkoumané nemám, jediné co vím je, že červená žádný problém. Ale protože rajčata nemusím, předpokládám, že mě ty potvůrky vadit nebudou :D

werumka
21. dub 2015

@macinek
@erlif Holky, zkuste kdyžtak tu zeleninu zakápnout olivovým olejem. Ten tuk zpomalí rozklad sacharidů 🙂

@zirafamonca88 Tohle si vůbec nevyčítej, není to Tvoje chyba! Moc nerozumím tomu, že se ty limity nezmění automaticky - když je vydá česká biochemická společnost... Ale jediným bičem na tyhle laborky je, když si na ně bude stěžovat doktor a nebude tam posílat svoje pacienty.
Zatím vynechej sladké a jez častěji - co tři hodiny maximálně. Pak po kontrole už budeš jen ladit porce.

macinek
21. dub 2015

@werumka No něco na tom bude, protože zeleninové saláty třeba s těstovinama a kuřecím masem nebo tuňákem mi vycházeli v pohodě a vždycky tam trochu oliváče bylo

werumka
21. dub 2015

@macinek Jojo, ony proto třeba líp projdou takový jídla jako smažák 🙂 Ale k té zelenině je ten olej fakt dobrej.

zirafamonca88
21. dub 2015

@werumka Děkuji za radu ohledně stravy. Od svého Dr jsem byla poslána jinam, ale tam už neměli místo, aby mi test udělali v daném termínu 24-28tt a tak mě odkázali na tuto laborku. Ted už jsem poučena,že sem opravdu nikdy víc.

aanicka
21. dub 2015

@linvitra tak to je fakt mazec.

Holky díky. No snad to bude dobrý no. Po obědě - těstoviny s nezahuštěnou omáčkou a chvilce zdřímnutí 7,5. Pořád žádná sláva, ale už je to lepší.
@leana3 no, tak to bude jasný, to jsem to měla stejný, probdělá noc, první vstávačka v 7 tak na půl hodiny a pak jsem ještě na hodinku usnula a pak se měřila až asi tu hodinu po probuzení v cca 9 - tím už mi pak nevyšla ani svačina a měla jsem až oběd ve 12. Je to možný, že je to najednou jinak. Normálně, když malá chodí do školky, snídám v 7 v 10 svač. ve 12 oběd. No, závidím, že už to máš za pár. Mě přijde, že do teď to utíkalo děsně rychle a co mám cukrovku, tak se to vleče 😝.

Holky, a vy si teda měříte i před jídlem? A jaká má být hodnota před jídlem? Asi ne jako ráno lačná, že? Já měřím tu lačnou a pak vždy hodinu po jídle.

macinek
21. dub 2015

@aanicka 7,5 po obědu je pohoda, hlavně že je to v limitu 😉 , já jsem ze začátku měřila i před jídlem, ale vycházelo mi to v pohodě pod 5, takže jsem měřit přestala, před jídlem by mělo být do těch 5,1 jako nalačno

erlif
21. dub 2015

@aanicka 7,5 je pod limit, takže je to krásná hodnota, nemuč se zbytečně nízkýma hodnotama... prostě splňuješ do 7,8 a to je důležité 😉 já se před jídlem měřit musela, chtěla to dr, ostatní holky se tu neměřily... no je důležité nemít před jídlem 7,8 pak se opravdu najíst nemůžeš... musíš počítat s tím, že ti to poroste... ale nikde není udaný limit před jídlem.... jen vím, že čím nižší jsem to před jídlem měla (třeba 4,7 nebo 5,0) tak mi to pak naopak po hlavním jídle, tkeré mi vždy prošlo v pohodě vylítlo.... 😕

aanicka
21. dub 2015

@macinek @erlif tak jo, přestanu na to myslet a řešit 😉 . Ale fakt mi přijde, že poslední dobou nedělám nic jinýho, než řeším co můžu a nemůžu jíst a v kolik to můžu jíst apod. Asi se tím fakt nechávám moc ovlivnit. Zkusím to brát víc v pohodě.
@erlif no, to je zajímavý teda! Já tomu stejně pořád moc nerozumím, že když je hlad, je ta hodnota vyšší (to bych čekala menší, že tělo ten cukr stráví) a vysoké hodnoty po zelenině apod. Asi ze začátku vyplácám hodně papírků, než si na to přijdu, co a jak 😅 .

erlif
21. dub 2015

@aanicka já jsem byla ze začátku taky vyplašená a vše jsem moc řešila.. sama pak uvidíš, že to bude v pohodě a přestaneš to tolik řešit a vnímat 🙂 a i ty hodnoty se zlepší 🙂

a.n.d.y
21. dub 2015

@aanicka
přesně takhle jsem se stresovala i já 🙂 Měřila jsem dokonce každý den. Pak jsem řekla dost, měřím maximálně obden kvůli inzulinu, abych věděla, jak na mě působí, ale už se nestresuju, nebrečím a jen čekám, až to všechno uteče a já porodím 😀 Na mě hodně působí nevyspání. To mi pak hodnoty lítají vysoko, opravdu má veliký vliv. Sice mám teď noci pitomý, ale snažím se to dohnat alespoň přes den, ale je mi jasný, že u tebe to není moc možný. Hlavně klid a žádný stres 😉

@lcn162 Přesně, jak psala @erlif 🙂 Prostě mi rajčata vychází špatně. Zkoušela jsem je 2x nebo 3x a bohužel. A pokud je nemáš ráda, tak je nejez 😀 Nahradíš je něčím jiným 😉

Jinak jsem si dneska volala na diabetologii a zase mi o jednu jednotku zvýšili inzulin, tak píchám 4-4-3-3, ale už to teď nějak vydržím. Za týden v úterý jdu na gyndu, do diabetologické poradny (budou mi brát dlouhodobý, už se teď bojím) a zajedu do práce, kde dám papíry na mateřskou. A pak juchů, od středy už nebudu omezená vycházkami 😀

andilekpanenka
21. dub 2015

Ahoj holky, mužů se k vám přidat? Dnes jsem se dozvěděla ze mám tehu cukrovku. Mela jsem ji i u prvního syna. Ogtt křivka vyšla 5,1; 10,5; 7,3. Takže jsem překročila jen to druhe měření po vypití glukózy. Tu noc předtím jsem od pul 1 v noci nespala, syn mel 40horecky...u prvního tehu jsem mela jen dietku a 1x týdne jsem se musela měřit. Ted jsem změnila porodnici a prý se budu muset měřit každý den. Tak nevím...

lcn162
21. dub 2015

@aanicka mě dr v dia řekla, že před jídlem bych měla mít kolem 5,1, ale můžu mít i něco přes (ovlivněno svačinou..). Já se do této hodnoty prakticky nikdy nevešla, měla jsem i hodnoty přes 6 a i tak mi na kontrole říkala ok. Je to spíš pro kontrolu, že když máš vysoký cukr před jídlem, víš, že jsi to přepískla se svačinkou a taky si podle toho upravit následující jídlo.

aanicka
21. dub 2015

@a.n.d.y @erlif holky, moc děkuji. Jsem, fakt moc ráda, za tuhle diskuzi
@andilekpanenka vítej, ty už jsi teda skoro odbornice, když už to máš po druhé 😉 , je tady fajn parta

a.n.d.y
21. dub 2015

@andilekpanenka ahoj, vítej mezi námi 😉 Tak ať dieta zase pomáhá, už jsi odbornice 🙂

@aanicka to já taky 🙂 Spousta lidí si ty nervy a stresy nedokáže představit, tak jsem taky ráda, že se tady můžu svěřit a pokecat 🙂

erlif
21. dub 2015

@aanicka @a.n.d.y holky moje řeč, už jsem to tu i xkrát psala.... s váma sem tou cukrovkou fakt projela luxusně... 🙂 jinak bych se určitě děsně nervovala a kdo ví , jak bych dopadla 🙂 i když je to blbý napsat, ale je fajn, že v tom nejsem sama 😅

macinek
21. dub 2015

Jinak už mám doma to přírodní sladidlo a je fakt super, žádná dochuť, takže na oslazení čaje fakt super
http://www.biosfera.cz/xylitol-250g-g1563.html

a.n.d.y
21. dub 2015

@erlif heh, taky si říkám "ještě, že v tom nejsem sama" 😅 Ono je to kolikrát fakt naprd a děsně stresující, ale doufám, že všechny si to odbydeme teď a porodem to skončí. To je jediné moje přání - po porodu se jí zbavit a začít normálně jíst 😀

macinek
21. dub 2015

Sdílená starost poloviční starost ženy 😵

Teď jsem si udělala luxusní svačinu - zakysaná smetana, trošku ovesných vloček a chia semínek a do toho mražené borůvky a jahody, lepší jak kupovaná zmrzlina 😀

a.n.d.y
21. dub 2015

@macinek jééé, s těmi borůvkami a jahodami to dělám taky často 😀 Jen přidám tvaroh, ale zakysanka bude lepší! Dobrou chuť!
Já si před chvilkou připravila k večeři salát - brokolice, čínské zelí, ředkvičky, paprika, kuřecí maso, vejce, malilinko salátové okurky, zálivka....no už se těším na večeři 😀

erlif
21. dub 2015

@macinek škoda, že jsem se o tom dozvěděla, až pozdě... pro mě už nemá smysl to kupovat....

@a.n.d.y taky doufám, že porodem to skončí a budu já i prcek v pořádku 🙂

Jen teda šest dní do porodu a já jsem jak nenažraná, pořád bych něco jedla... je to je hrozný!!!!! no zítra pokud v poradně dopadne vše dobře, stavím se za holkama v práci, tam přijdu na jiné myšlenky... jako dneska jsem dietu neporušila.. ale zobu něco už po hodině a pořád je to málo 😀 no už odklepávám 18h a hurá něco k večeři 😀 😀 😀 ještě, že nejpozději v pondělí začnou vyvolávat porod, i když si říkám, že bych raději ještě pár dnů počkala... až se malé bude chtít samo...

macinek
21. dub 2015

@a.n.d.y Tak to si nech taky chutnat 😉

@erlif Tak já ten xyliton hodlám používat i po porodu, synovi tak sladím čaj anebo stevií, on teda moc čaj nepije, ale když už si ho dá, tak ho chce osladit, jinak pije jenom obyč vodu.

hakalinka
21. dub 2015

Holky, mě ta hodnota, že máme mít kolem 5,1 před jídlem přijde nemožná. Já třeba fakt musím jíst po dvou hodinách. Po třech bych to nevydržela. Jsem takový ten hubený typ s rychlým metabolismem. Takže před jídlem jsem vlastně 2 hodiny po jídle a tam je i myslím limit do 6.6, ne? Ale hodnoty se mi zatím drží. Pokud nějak vyloženě neujedu. Jako asi před 5-ti dny jsem prostě spráskala čtvrt plechu buchty - hned po večeři. Normálně tedy nehřeším, ale byla jsem z něčeho na nervy a prostě jsem totálně ujela.... No, přála bych si vám vidět tu hodnotu. Nebo radši tedy nepřála 😀

hakalinka
21. dub 2015

Erlif a holky, co už to máte za pár - chtějí vám vyvolávat nebo vás nechají chvilku přenášet, jak to máte?

erlif
21. dub 2015

@hakalinka já jím taky po dvou hodinách, po třech bych to nedala... navíc i moje dr. řekla že mám jíst často a rozhodně nehladovět... jj limit 2h po jídle je nějakých 6,6 ale ten u gestačního diabetu není vůbec důležitý... je tam hlavně důležité kolik naměříš hodinu po jídle.. je jasné, že když máš před jídlem 7,5 tak si dáš něco lehčího než kdyby sis naměřila 5,0 nikde není hodnota před jídlem psaná.... a já ji ani nikdy neřešila, ani moje dr. To jsi mě rozesmála 🙂 úplně tě u toho plechu vidím - nebo spíš sebe, kdybych byla ve tvé kůži 😀 no tak já hřeším sušenkou Mila - vychází na sacharidy suprově a mám to místo svačinky... a dlouhodobý cukr ukázkový, tak mě ani moc nežere svědomí 🙂
Mě ho chtějí vyvolávat přesně na termín... a jelikož ten termín mám v pondělí a ještě před týdnem jsem měla čípek 2cm a zabetovaná... nemyslím si, že jsem nějak pokročila, cítím se fakt skvěle.... miminko odpovídá, daří se mu dobře a prostě mi řekli, že nenechávají přenášet.. což si myslím, že je škoda...
jedna holčina tu psala, že ji nechají přenášet skoro týden, protože prcek má menší porodní váhu....
takže je toopravdu hodně individuální a záleží na nemocnici a dr. který tě bude mít na starost...
upřímně by mi nevadilo mít v bříšku prcka třeba ještě měsíc 😵 😵

a.n.d.y
21. dub 2015

@hakalinka taky mám někdy tak strašně velké chutě a je tak strašně těžký odolat. A čím déle tu dietu držím, tím je to těžší a těžší, proto jsem se rozhodla, že do porodu nebudu nic péct. Manželovi dobroty kupuji (dnes měli ještě teplé meruňkové kapsy 😵 ), občas mu něco donese moje ségra, ale nemůžeme tu mít žádné zásoby, protože by mě to akorát lákalo 😀 Takže chápu, že jsi tu buchtu musela sníst 😀 Jinak já mám poradnu přesně za týden, tak se sama zeptám, jak to se mnou vidí. Píchám si inzulin, tak uvidíme, jestli mě budou vyvolávat v 38tt nebo počkají do toho 40tt 🙂 Asi bude záležet na velikosti miminka...

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru