Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

babuna
22. srp 2016

@werumka pripojuji se 🙂 ja jsem onemocnela v roce 2014 byla jsem na tom zdr. dost zle cukrovku jsem mels skoro rok nelecenou .... Takze si dovedete predstavit jak jsem vypadala ... a poravde vic jsem se vybulila z toho ze jsem s hodne rozjetou nemoci projela jako ridic! celou Francii se 4 lidma v aute (a nejen to delala jsem ridice prakticky porad)...mohla jsem je kdykoli zabit ... Kdyz jsem se o nemoci dozvedela byla to i jakasi uleva ze se konecne prislo na to co mi je ... Doktori se az divili ze nemusi volat psychologa ... Rekli mi ze nebudu moci mit deti ze pravdepodobne doslo k velkemu poskozeni (mela jsem podvahu) ja se zahryzla ze to teda ne a do pul roku jsem mela hodnoty jako zdravy clovek a po te co mi v kvetnu 2015 dali inz. pumpu jsme na podzim dostali ,,povolenku,, a ted mam vedle sebe nasi krasnou dcerku ... Ano mam ted vazne problemy ale ne neresitelne .... Jen se clovek musi postavit nohama na zem ...

koncita
23. srp 2016

@babuna palec nahoru!!! Jsi moc šikovná 😵 přeju vám oběma holkám hodně zdravíčka a štěstí do života 🙂

werumka
23. srp 2016

@babuna Tyjo, to věřím, že když Ti došlo, co všechno se mohlo stát, musela to být fakt rána.. Tu úlevu jsem taky zažila, když mi konečně po třech letech potíží přišli na tu rozjetou štítnou žlázu (protilátky, které jsou normálně do 68 jsem měla v desetitisicich). A byla jsem ráda, že už to prostě skončí.
Jsem ráda, zes to celý chytila za spravnej konec, ta odměna je pak vysloveně sladká 🙂
Už máte nějaký výhled, kdy by vás mohli pustit domů, nebo o tom ještě nemluvili?

babuna
23. srp 2016

@werumka vyhled mame dobry ! Bud zitra nebo po zitri ! A diky snazime se 🙂

pexi
23. srp 2016

ahoj, už nějakou dobu tady diskuzi jen pozoruji. Mám rovněž diagnostikovanou těhotenskou cukrovku, zatím ji zvládáme s dietou. Mám podobné obtíže jako některé z vás, a to, že jsem nedostala pro jistotu vůbec žádné proužky, všechny si mám kupovat, prý proto, že nemám jinou léčbu, jen dietu.
Jinak pro ty, kdo bojujete s přepočty a propočty sacharidů, mě pomohly tyto stránky: http://www.kaloricketabulky.cz/
Lze si tam dohledávat potraviny a zadávat si odvážené množství a vyjde vám, kolik to čeho obsahuje - ulehčuje to práci s počítáním. Po přihlášení si tam můžete i sestavovat svůj jídelníček a kontrolovat si příjem sacharidů apod.

werumka
23. srp 2016

@babuna Tak to je fantastický! To mám fakt velkou radost! A co říkal neurolog naposled?

hanka987
23. srp 2016

@babuna
@werumka Holky, obě máte můj obdiv, jak jste se s vaší diagnózou vypořádaly, dokážete žít plnohodnotný život a ještě předávat zkušenosti dál. Já věřím, že u mě to za týden skončí. Ale beru to jako ponaučení do budoucna s tím, že všechno zlé je pro něco dobré. Cukrovka mě hodně vyděsila, na druhou stranu mě naučila pravidelně jíst, zjistila jsem, že i bez sladkého dokážu fungovat, že si můžu dát, na co mám chuť, ale vykompenzovat to jinde, že to není tak velké omezení, jak jsem si vždycky myslela, spíš je to o disciplíně a zodpovědnosti nejen ke svému tělu, ale teď i k tomu prtěti, kterému bych nechtěla dát špatný základ do života. A už se budu hlídat do budoucna, sladké si dám, ale s mírou a místo svačiny. Nechci skončit jako většina diabetiků (II. typu) v mém okolí, kteří na dietu kašlou, mají hromadu zdravotních problémů a jen nadávají na dr. a nepřipustí si, že kdyby měli trochu disciplíny a zodpovědnosti k sobě samým, byli by na tom zdravotně podstatně lépe, a to nejen zdravotně, ale i psychicky. Jenže tito lidé si tu nemoc stále nepřipustili.

hanulkavelunka
23. srp 2016

@werumka ridim se intuici a zadnou nemoc si nepripoustim.☺😉
Takze dnesni kontrola glykovaneho hemoglobinu HODNOTA 36 😄
Velka pochvala o Dr tentokrat tam byla ta mlada a i jak jsem se merila doma a zapisovala tak hodnoty mam super
Dlouhy cukr je super,zadne vykyvy tam nejsou a miminko nic neohrozuje☺
Mam nadale pokracovat tak jak jim
V celem Zline jsou jen 2 DiaPor pro tehotne a to tato kde chodim a Dr Adamikova.'Ptala jsem se kolik tehotnych maji ze jsem se potkala zatim jen se dvema a pry dost ze se nemusim bat 👍
K tem prouzkum tady davaji jen inzulinovym a vzhledem k tomu ze maji tolik diabetiku na inzulinu a ti maji narok od pojistovny a jelikoz'maji narok na tolik ze to ani za ten rok nespotrebuji tak ten prebytek davaji prave tem tehotnym i bez'pojistovny. . .
Kdyz jsem jim rekla proc me upozornovaly at setrim'prouzkama tak se dost casto setkaly ze si merila hodnoty pujcenym glukome rem cela rodina ale napichli muj glukometr na pc a ukazalo se ze to mam jen pro sebe,hodnoty'si nevymyslim a kdykoli budu potrebovat dalsi prouzky staci rict. Nehoni tehotne po pojistovnach. . .

Ták se mi ulevilo a jsem rada ze jsem nepresla k te Adamikove.

Ko za 3 tydny,merit mam jak budu chtit ale nemusim kazdy den staci 1x za tyden po hl.jidlech.

Opatrujte se a diky za rady. ☺

hanka987
23. srp 2016

Jinak dnešní kontrola - po Hamiltonu, už je to prý dost nachystané, po uvolnění svalů pánevního dna dle Mojžíšové rozšířená pánev a hlavička úplně dole. Váhový odhad 3800 g +- 400g, ale s tím mínusem prý počítat moc nemám. Váha prý není v důsledku cukrovky 🙂. Pokud neporodím do pondělí, tak v 7 nástup, v 5 si mám dát nějakou kaši, abych měla dlouhé sacharidy a zvládla porod, prý nemám jezdit úplně na lačno, aby mi zbytečně nelítala glykémie.

werumka
23. srp 2016

@pexi Ahoj, máš pravdu - kalorické tabulky mají podle mě asi největší databázi jídel a potravin. Zatím se mi nestalo, že bych tam něco nenašla. S těma proužkama je to teda na nic. A kdybys na ně zamávala tím zákonem, tak by Ti to nenapsali?

werumka
23. srp 2016

@hanka987 Do pondělka času dost, to je ještě můžeš porodit klidně třikrát 😀 Ta váha je ok - však když je to důsledek cukrovky, tak se to dá dobře na ultrazvuku rozeznat podle některých typických znaků.
Jestli Ti cukrovka přinesla do života tohle, cos napsala, tak je to to nejlepší, co jsi z toho mohla vyčerpat. A myslím, že do budoucna budeš mít mnohem lepší výchozí pozici 🙂
Myslím, že nejhorší jsou nemoci, u kterých si člověk musí říct, že si za ně může sám. I kdybys třeba ve stáří cukrovku dostala, tak budeš vědět, žes udělala všechno pro to, aby to bylo všechno v pořádku. A to je pro psychiku moc důležitý.

werumka
23. srp 2016

@hanulkavelunka Tak to je hezký 🙂 Tak pokud Ti budou normálně dávat proužky podle potřeby, je to v pořádku. Ale na začátku říkali něco jiného. Stejně tak, jako že se specializují na těhotné, ale dají Ti domů jídelníček, který je u GDM naprosto nevhodný. Což moc důvěry na začátku nevzbudilo 🙂 Takže Ti dali teď zase nějaké proužky domů? Teď to měření jednou týdně stačí. Uvidíte, jaký bude další vývoj.

hanulkavelunka
23. srp 2016

@werumka sestrenka mi donesla od te Adamikove brozuru co davaji tehotnym a je to ta sama☺
Ano vzdyt jsem se jich ptala proc mi rikali at s'prouzkama setrim.
Dnes jsem na ne byla pripravena 😉
A sama se me pak ptala kolik jich jeste mam a dala mi dalsich 50 na 3 tydny.
Zminily se o Adamikove a maji stejne postupy a nemusim mit strach.
Vykladala mi o tech co maji inzulin a neposlechnou a otehotni a do 3.mesice potrati.
Mam byt v klidu jist tak jak jsem si to nastavila a kdyby cokoli treba ta hodnota litala mimo normu mam merit castej a nebo hned doje .
Jsem fakt rada.
Nejedu podle te brozury a jim si podle sebe a jsem rada ze je to ok. A snad to tak vydrzi. Jsem a budu pod kontrolou az do porodu.

Psala jsi ze ten dlouhy cukr je do 40 ok? Ze?
Takze kdyz je ta hodnota 36 je to cukrovka nebo ne? jsem 18+1 tt

Kazdy mesic kontroluji glyk.hem.

werumka
23. srp 2016

@hanulkavelunka Cukrovka to je, ale dobře kompenzovaná 😉 Do 40 je to v pořádku a nejsou tam větší výkyvy glykémií. Pokud už jsi teď na dietě, tak by těch 40 určitě přesáhnout neměl. Jsem ráda, že se to s těma proužkama nakonec vyřešilo!

hanulkavelunka
23. srp 2016

@werumka a ja jsem rada zeTo kleslo a ze ta MOJE dieta jeOk
Diky
Opatrujte se🍀

hanulkavelunka
23. srp 2016

@werumka jeste jedno by me zajimalo.
Kdy se nejedna o tehotenskou cukrovku.
Pokud se nejedna o tehotenskou cukrovku jake hodnoty by mely byt?
Dekuji

hanulkavelunka
23. srp 2016

@werumka
Kdyz mi zjistili zvyseny cukr 6,1 dalsi ko neudelali je to jen z jedne hodnoty z 1 odberu a pak to ogtt jen z prstu kde to zkresluje o 23%
A to jsem tehda hubla a pila colu ta jedina me drzela a pak zacal ten kolotoc
Je mozne ze za to muze ty litry coly a ted je to ok
Utrogestanem to byt nemuze na to jsem se dr ptala a ten ja uz neberu od diety.

werumka
23. srp 2016

@hanulkavelunka Z prstu se o 25% zkresluje po zátěži. Jaká glykémie Ti vyšla z prstu? Navíc glykovany hemoglobin Ti vyšel nad normu (pro diabetika sice výborná kompenzace, ale nediabetik by takovou hodnotu mít vůbec neměl). Pokud sis nedala sladkou Colu těsně před odběrem lačné, tak to vliv mít nemohlo. Proto se bere lačná, aby už na to jídlo předchozího dne nemělo vliv.

hanulkavelunka
23. srp 2016

@werumka 5,4-9,9-9,1 z prstu a tu colu jsem pila pred tim odberem rano v poledne i vecer kazdy den pul litru protoze mi bylo zle do 12tt pak mi sdelili ten zvyseny cukr
A vim ze i med nadmerne mnozstvi zvysil zname cukr na 16 a hned ji hnal do nemocnice ze musi mit inzulin ona odmitla ted je ok a tehda to bylo z medu

Na tehu cukrovce se jedna ptala te DiaDr zda se jedna nyni s jejima hodnotama glykemky po hl.jidlech stejnych jako mam ted ja a hemoglob.34
A ta Dr ji napsala

S temito hodnotami se o tehotenskou cukrovku nejedna. Je zbytecne dojizdet tak daleko na lacne premerovanhj.

Tak proto se ptam vis??
Sice tam mam jezdit jen 1x za 3 tydny na lacne premereni ale mam pocit ze by mi to mohl zkontrolovat muj prakticky Dr a nemusim tam hod a pul rano ceka . . . a kor kdyz mam hodnoty uz ok.
Je to zajimave,zacatek byl tezky 2x na nejakych kapackach v nemocnici s hematomem a silnym krvacenim v 9tt a ve 12tt a pak 2 dny po propusteni z nemocnice zatezovy test na cukr. Treba to udelaly i ty kapacky,a leky na to krvaceni. . . kdo vi

Ze by po mesici jen tak klesl glyk.hemog.z 43 na 36 jen proto ze jsem prestala pit colu,jist pecivo??? Ovoce si dopravam bez toho nemuzu byt jablka,broskve,nektarinky a banan s bilym jogurtem
Rano jim az se vzbudim ted o prazdninach vztavame v 9 i pozdeji,vecere v 19.hod

Ted kdyz je hemogl.36 tak by zatezovy test dopadl urcite ok.

hanulkavelunka
23. srp 2016

@werumka tu colu jsem pila naposled den pred ogtt

werumka
23. srp 2016

@hanulkavelunka Víš co, ten problém je v tom, že jak si nepřipouštíš, že bys cukrovku mohla mít, tak si ani nepřipouštíš, že po 20. týdnu ty glykémie v případě cukrovky polezou strmě nahoru. A to praktik neuhlídá. Zvlášť ne u těhotné.
Jednoduše to řeknu tak - je dobře, že máš výsledky ok a glykémie Tě poslouchá. Před přelomem 20 a 21. týdne to tak bývá. Ale nevíš, co bude za 5 nebo 10 týdnů.
Pokud jednou cukrovku máš, tak ta nezmizí. Zmizí ve chvíli, kdy porodíš placentu. Do slova a do písmene. Do té doby ji prostě budeš mít a musíš jí hlídat. Těhotenská cukrovka se zhoršuje týden od týdne. To je prostě fakt.
Pokud bys cukrovku neměla, tak coca cola Ti glykémii lačnou nad 6 nezvedne. Prostě ne. Protože slinivka si to vykryje. Pokud jsi měla dvakrát za sebou hodnotu nadlimitní, tak v tu chvíli patříš do rizikové skupiny. Pokud bys měla glykovaný hemoglobin prvně v normě, mohlo by se skutečně třeba jednat o zkreslení lačné, protože Ti jí podruhé brali z prstu. Ale Ty jsi měla glykovaný hemoglobin nadlimitní, tj. cukrovka byla mimo jiné i tímto potvrzená.
To, že teď máš glykovaný hemoglobin 36 je moc dobře. Znamená to, že dieta funguje. Ale neznamená to bohužel, že cukrovku nemáš. Já jsem taky měla v těhotenství GH 38. Ale cukrovku prostě mám. Jen jí mám kompenzovanou. Což je pro Tebe plus a dobrá výchozí pozice.
Nevím, jak přesně zněl ten dotaz na fóru těhotenskacukrovka.cz - ale pokud je to ten z první stránky, tak tam byl blbě provedený test a lačná byla nabraná jen jednou a nikoli opakovaně. U Tebe byla nabraná opakovaně a navíc byl glykovaný hemoglobin zvýšený. Připusť si, že cukrovku máš a dělej to, co děláš doteď. A pokud se začnou vlivem hormonů z placenty glykémie zhoršovat, budeš připravená 😉 Pokud nějaká známá měla glykémii z krve po medu 16, jedná se zřejmě o nějaký skrytý metabolický problém a rozhodně by to chtělo zvýšenou pozornost 🙂 Jestli měla ale hodnotu cukru 16 v moči, tak to je trochu něco jiného 😉

werumka
23. srp 2016

@hanulkavelunka Jinak sladká coca cola dokáže v případě diabetu zvednout glykémii dost výrazně. Tj. pokud jsi přestala pít colu, tak muselo zákonitě i výrazně ubýt glykemických výkyvů. Půl litru coca coly je stejná zátěž, jako ten glukózový test. Tj. dávala sis glukózový test třikrát denně. A pokud jsi už tehdy měla problém s glukozovou tolerancí, muselo to glykémií výrazně pohnout 😉 Ale pokud tomu stále nevěříš, můžeš si nechat udělat glukozový test jako samoplátce 😉 Ale s celkem velkou jistotou Ti říkám, že je to zbytečné 😉

hanulkavelunka
24. srp 2016

@werumka diky ☺
Jejda pul.l.coly za cely den ne 3x denne takovy blazen nejsem 😊
Bylo mi od 6tt zle od zaludku a bylo to jedine co mi pomohlo 2dcl rano v poledne a vecer a k tomu suchy rohlik to me drzelo
Jinak bych asi lezela na kapackach. A taky proto jsem zhubla 8kg
Pak to ve 13tt preslo a ja zacala s tou dietou a vaha porad drzi.
V diete pokracuju ikdyz bych to ani dietou nenazvala a snad to takto udrzim a bude to ok.
Tak jeste jednou diky a opatruj se ☺🍀

werumka
24. srp 2016

@hanulkavelunka To bývá při nevolnostech časté, že pomáhá akorát cola a suché pečivo 😉 Ale ty nevolnosti samy o sobě Ti cukrovku nevyvolají. Mohou jí pouze zhoršit, dekompenzovat. Tvůj organismus zřejmě blbě nese tu hormonální nálož, což se může stát. Pak se to musí dorovnat dietou 😉 Moc Ti přeju a budu ráda, když i nadále budeš mít ty glykémie ok a bez problémů!

hanulkavelunka
24. srp 2016

@werumka dekuju 🍀

bajarys
24. srp 2016

Tak já dneska docela v šoku. Byla jsem na kontrole - dlouhodobý cukr ukázkový, lačná 4,6, přitom doma často 5,5 a výše, zhubla jsem na váhu před otěhotněním a přitom jsem tento měsíc na dovolené trochu popustila otěže. Ale v podstatě hlídám vše. Doktorka mě pochválila, režim samozřejmě dodržovat musím a budu. A doufám, že se to nebude zhoršovat.

pexi
25. srp 2016

@werumka bohužel nenapsali, dneska jsem se ptala, píšou jen těm, kdo mají inzulin nebo léky. To zatím nemám (byla bych ráda, kdyby to tak zůstalo). Říkali, že ví, že se to jinde píše, ale tady ne, že můžu jedině změnit diabetologii, a to se mi tolik nechce...

werumka
25. srp 2016

@pexi To asi nemá smysl kvůli tomu měnit diabetologii. Těžko říct, jak jsou peskovaný pojišťovnama. Ale ten důvod, proč se těm těhotným na dietě proužky předepisujou, je právě ten, že se díky tomu často podaří vyhnout se nasazení inzulínu zbytečně nebo moc brzy. Což ve finále té pojišťovně zase peníze ušetří. Je to škoda. Ty proužky jsou na běžné kupování docela drahá sranda.

werumka
25. srp 2016

@bajarys No vidíš, je potřeba se pravidelně nechat chválit, je to dobrý na cukr 😀 Nezkoušela jsi měřit glykémii na glukometru ve stejnou dobu, jako Ti brali krev do laborky? To srovnání s glukometrem někdy vyjde docela zajímavě 🙂

hanulkavelunka
26. srp 2016

@pexi taky mi rekli ze na prouzky nemam narok a ze mam setrit s tema co mi dali 50ks ale mela jsem merit na zacatku 3 dny po sobe a hodnoty ok a pak jen pro kontrolu 1x tydne. Pak jsem zjistovala na VZP jak je to s prouzkama a tam mi napsali ze zalezi na zdr.stavu a urcuje to lekar. Ted mi rekli ze ti co maji narok na cely rok tak je nestaci pouzit a po dohode je dobrovolne davaji zpet Dr a ta je davd prave nam co narok nemame. To je super.
Jake mivas hodnoty a jaky glyk.hemoglobin. ja mela 43 a po mesici 36 a to jsem vysadila pecivo a sladkosti.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru