Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

hanulkavelunka
9. srp 2016

Ahoj tak jsem odevdala do dia ambul.ten papir s hodnotama za 3 dny a jsem v norme.
Ptala jsem se ji,byla tam jina Dr proc mam merit az za 90 min po jidle a ne hodinu po a tak mi i tato Dr rekla ze se bezne meri hod a pul po jidle a pry kde jsem co cetla. . . neresim to
Hodnoty jsou jakš takš j mam merit cely den jen 1x za tyden a za 14 dni na ko hemoglobin
Dnes v poradne u gynDr vse ok aldm mam malinko aceton v moci oznacene 1 a sestra nad tim mavla rukou
Dala jsem si cinu a zmrzlinu 😎

hanka987
9. srp 2016

@batorijka S tím sladkým - dá se udělat variace na sladké jídlo, které projde, např. jsem dělala tvarohové knedlíky se švestkami, bez cukru, ostatní si posypali grankem a cukrem, já ne a přišlo mi to jen díky švestkám sladké. Nebo palačinky ze špaldové mouky bez cukru se zakysanou smetanou apod. Něco takového si udělám 1x za 2 týdny, jinak se snažím držet. Nebo mamka udělala kynuté buchty s meruňkami, kdy do těsta nedala cukr a ovoce mi taky nedosladila (ostatním dala dovnitř kostku cukru). Na svačinu to taky prošlo. Stévii mám koupenou, ale zatím jsem ji nepoužila. Popravdě na sladké už moc nemám chuť a jsem zvědavá, jak mi bude po porodu sladké chutnat. Když mě hodně honí mlsná, dám si třeba 5 jader vlašských ořechů nebo 1 kostičku čokolády (mám bio Alnatura 85 % kakaa) - to mi doporučila i dr.
Jinak k těm ostatním - nejvíc mi vadí, když někde jsme na rodinné oslavě, já si dám k jídlu to, co vyhovuje dietě, pokud není, mám většinou něco svého (aspoň raw tyčinku v záloze) - a ozvou se ti, co mají diabetes 2. typu, dietu nedrží a začnou mi vykládat, že to nemám tak přehánět, že oni mají horší hodnoty než já a sladké si dají, že z toho dělám zbytečně kovbojku atd. Když si oni dobrovolně ničí zdraví, je to jejich věc, ale proč do toho kecají mně...

koncita
9. srp 2016

jj, s tou čokoládou souhlasím, taky mi byla dovolena a koupila jsem si opravdu kvalitní 90% a občas si kousek dám, paráda 🙂 Dřív bych tak hořkou čokoládu nepozřela a teď si ji vychutnávám, je to blaho 😉

terka_37
9. srp 2016

@hanka987 To mě taky rozčiluje snad ze všeho nejvíc, když mi někdo říká, že to moc řeším a nepochopí, že prostě nechci porušit nikdy. Teď jsem byla s manželem a kamarády na táboře a k svačině byl nanuk, takovej ten kornout. Jedna z kuchařek je diabetička na inzulinu a prostě nemohla pochopit, že si ho nedám, že ona ho jí normálně. Druhý den to samé u palačinek - "to si nedáš ani jednu?". Ne nedám. Čekala bych, že alespoň ti, co cukrovku mají, budou mít pochopení, ale ne pokaždé to platí.

batorijka
9. srp 2016

@hanka987 no přesně, mám ji snad od 11tt takže už by si mohly zvyknout a pořád slyším, tahle buchta není sladká, to si dej, nebo aspoň borůvky se šlehačkou, ten dort sněz není to sladký a ano, znají xxx lidí, co mají, měli cukrovku a neřešili to, tyhle a tahle byly těhotný a takhle to neřešily... plus klasika, jíš za dva, jen si přidej a co zákusek, nechceš, není to tak sladký... 😠
jako bez sladkýho to (zatím )zvládám jen jak jsou kolem samý oslavy, tak neříkám, že bych si nedala 😉
@koncita
@terka_37
už se pomalu blížíte do finále, co? Jste dobré, jak jste to zvládly

terka_37
9. srp 2016

@batorijka Joooo, už se to blíží🙂 Taky mám od 13.týdne, člověk si zvykne. Ale někteří v mém okolí to nebyli schopni vstřebat ani za toho skoro půl roku:D Sladká chuť mi taky nijak nechybí, naučila jsem se dělat "sladkosti" bez cukru a úplně mi to stačí. Ale těším se na to, že nebudu muset tak urputně dodržovat pravidelnost a pořád mít jídla rozmyšlená a naplánovaná na konkrétní čas🙂

koncita
9. srp 2016

@batorijka přiznám se, že kdyby to nebylo ve prospěch prcka, tak bych to takhle hezky nedala, mám chorobne slabou vůli a teprve strach o zdraví miminka mě donutil poprvé v životě takto radikálně (pro mě radikálně 😉 ) dietovat.
Kéž by mi aspoň kousek ty disciplíny zůstal i po porodu, není špatný dat dolů 6kg v těhotenství 😀

batorijka
9. srp 2016

@terka_37
@koncita však já to taky držím kvůli mimču a nechápu, jak někdo může říct, to je jedno, neřeš to, vždyť se nic nemusí stát...předpokládám, že půl roku po narození se taky budu "omezovat "(kvůli kojení) tak aspoň si teď navyknu 😉

werumka
9. srp 2016

@hanulkavelunka Hehe, to je vtipný, já bych jí řekla, že jsem to četla v pokynech na stránkách Český diabetologicky společnosti 😀 😀

werumka
9. srp 2016

@hanka987
@terka_37 Holky vydrzte ty blby komentáře. Vám se to vrátí. Jim bohužel taky ☹

pe_ma
9. srp 2016

holky, já mám od začátku listopadu zjištěnou cukrovku a první cukr sem měla v neděli a dlouho zase mít nebudu :D
v těhu sem se držela, že musím kvůli malému v bříšku a ted zase kvůli tomu, že mě bude potřebovat, tak se přece nebudu ničit, ale víc ted občas ulétnu v množství a tak...

a ty blbé kecy? jooo, tak mě pořád tchýně s cukrovkou říkala, že to až moc řeším a vl všichni...chce to vydržet!

hanka987
9. srp 2016

@terka_37 Mně v sobotu dcera jedné cukrovkářky (která si mimochodem píchá inzulín, cpe se sladkým kudy chodí, týden před návštěvou dr. se omezuje a od ní jde do cukrárny) řekla, že to moc hrotím, že na něco přeci umřít musím. A to mi řekla na konci 37.tt.

hanulkavelunka
9. srp 2016

@werumka ja na ne kaslu sestra u meho gyndr mi rekla at tam zustanu ze bych si s tou nemocnici moc nepomohla
Byla tam dnes jina dr mlada a kdyz jsem se ji ptala nebo kdyz jsem ji rekla ze jsem se docetla ze se bezne meri po hodine od jidla tak se na me usmala a dodala ze ne a ze bezne po hod a pul.
Taky ji to nezeru
Ale
Dala mi krabicku s 2x 25 test.prouzky a ja se ji ptala jestli musim porad merit kazdy den a dr mi rekla ze ne at mi pry ty prouzky vydrzi co nejdyl protoze na dalsi nemam narok tak at merim jen 1x za tyden cely den pred a po jidle a to po 90 min
Ja na ne kaslu za 14 dni jdu na lacno na hemoglobin nevim co to je ale tak kdyz to tak chce.
Dokonce kdyz se divala na vysledek ogtt tak rekla ze je to hranicni a ja ji dodala ano ale krev odebirana jen z prstu a nic k tomu nerekla
Ja bych je mohla. . .

werumka
9. srp 2016

@hanulkavelunka Mně fakt nad některýma věcma zůstává rozum stát. Co znamená běžně měřit po hodině a půl? Trochu si přeju, aby Ti to říkala a sama tomu věřila, protože jestli navíc vědomě lže, tak už je to fakt k pláči.
Opravdu jdi jinam. Tohle ještě může být průšvih, až přijdou týdny, kdy ta glykémie třeba začne skákat, nebo kdybys třeba byla nemocná. Tam už potřebuješ radu někoho, kdo s tím má zkušenosti. A to sestřička na gynekologii může těžko posoudit.
Na proužky nárok máš. To, že Ti dávají proužky, který dostávají od firem sponzorsky, je hezký, ale prd platný. Přijdou týdny, kdy budeš potřebovat měřit častěji.
Glykovaný hemoglobin je tzv. dlouhý cukr. V tuhle chvíli ho budeš mít určitě v normě. Odráží glykémie za poslední dva měsíce. Většina těhotných ho má v normě celou dobu, u GDM, kterýá se podchytila v začátku, ten smysl moc nevidím.
Pokud u nich zůstaneš vytiskni si toto:
http://www.diabetesatehotenstvi.cz/doporuceny-p...
"Selfmonitoring glykémií
Po dobu těhotenství se doporučuje pacientku vybavit glukometrem. Kontrola glykémie se provádí formou glykemických profilů - v prvních dvou týdnech 4x denně: nalačno a 1 (nebo 2) hodiny po hlavních jídlech.
Cílové glykémie při léčbě GDM jsou:
nalačno do 5,1 mmol/l,
za 1 hodinu po jídle do 7,8 mmol/l (ev. za 2 hodiny do 6,7 mmol/l).
Při výborných hodnotách glykémie během celého dne lze individuálně intenzitu selfmonitoringu snižovat (glyk. profil 4-3x týdně)."

Pak zde:
http://www.fnmotol.cz/kliniky-a-oddeleni/cast-p...
To samé v bledě modrém, diabetologie v Motole, která se specializuje na těhotné diabetičky.

A nakonec toto:
Nárok na diabetické proužky určuje oddíl C přílohy 3 zákona 48/1997 ve znění pozdějších předpisů, který definuje nárok na 400 proužků ročně do maximální ceny 3200 Kč po předepsání diabetologem, žádnou další podmínku zákon nedefinuje. V odůvodněných případech lze na základě indikace diabetologa a po schválením revizním lékařem tento limit navýšit na maximálně 1800 proužků ročně do maximální ceny 14 400 Kč a to u dětí do 18ti let a u těhotné diabetičky. Je třeba současně upozornit, že zákon neumožňuje těmto ženám schválit glukometr, který je indikován pouze diabetikům léčeným intenzifikovaným inzulinovým režimem nebo labilním diabetikům s 2 dávkami inzulinu denně.

S pozdravem, MUDr. Adrian Barnáš, vedoucí Oddělení kontroly a revize ZP Plzeň

Zdroj zde: http://www.diabetesatehotenstvi.cz/clanek/uhrad...

hanulkavelunka
9. srp 2016

@werumka dekuju
Ale tam je rok 2014 neni neco noveho?
Ty dve Dr jsou tam dlouho,jsou na poliklinice a chodi tam hruza lidi
Ach jo
Ja doufam ze to udrzim na diete a nebude hur
I tak diky

pe_ma
9. srp 2016

@hanulkavelunka tak proužky jsou blbost! já dostala 400, pak 400 přes revizního u pojištovny a včera mi dr vypisoval další, že to na pojištovně zkusíme, že v těhu se mu nestalo, že by neschválili a ted že mám hidně inzulinu, tak by mohli taky...
šla bych co nejdřív jinam!

werumka
9. srp 2016

@hanulkavelunka To jsou právě nejnovější pokyny 🙂 V posledních letech se diabetologové začali zaměřovat na vztah těhotenství a diabetu. Já jsem sice tyhle pokyny měla už v roce 2009, ale v tom roce 2014 se konečně daly dohromady i nějaké přehledné manuály, které si můžeš dohledat třeba i sama.
Třeba úhrada těch testovacích proužků - tam se o tom furt jednalo a konečně v posledních dvou letech je to už jasně definované.
Uvidíš, jak to s tou glykémií bude dál - po dvacátém týdnu vlivem hormonů roste inzulínová rezistence a tam je potřeba větší dohled, protože glykémie můžou citelně vyletět během 14 dnů. Bohužel ta pravděpodobnost, že se to nebude zhoršovat, je malá. Pokud už máš GDM před dvacátým týdnem, tak ta pravděpodobnost růstu glykémií je velká.
Opravdu Tě prosím, nezůstávej tam, budeš z toho akorát v nervech. Doktorovi musíš věřit.

hanulkavelunka
10. srp 2016

@werumka uvidim,kdyby se to zhorsovalo pujdu do te nemocnice.
Ale ten test s tou vodou mi delali z prstu a to proto ze v 10tt mi dr nabral krev na screening a ja brala ten utrogestan a namerili v moci 6,1
Od te doby co neuzivam nic tak mam na lacno 5,1 nekdy 5,4 a tato dr rikala ze kdyz to mam do tech 7,1 po 90 min je to sice hranicni ale zaema hruza
Poprve kdyz mi brali ten dlouhy cukr tak udelala nejako prumer a to mi vyslo 43 a pry je to dobre max je 46 a to uz je na inzulin.
Hlidam se,vim ze nesmim rano pecivo
Ale i tak vam dekuju

hanulkavelunka
10. srp 2016

@werumka ty pracujes na diabetologii?

hanulkavelunka
10. srp 2016

@werumka oprava namerili v krvi 6,1 na lacno

pe_ma
10. srp 2016

@hanulkavelunka 43 mi přijde hodně, tj zvláštní, ale žádná katastrofa...
a opravdu bych šla jinam, tento přístup nevypadá, že vědí, co dělat s těhotnou, tak at zbytečně něco nezanedbají...ale nechci strašit!
btw co ráno snídáš, když ti neprochází pečivo?

werumka
10. srp 2016

@hanulkavelunka Norma u glykovaného hemoglobinu je do 40. U těhotných se toleruje do 42. Takže zřejmě už tam ty vyšší glykémie byly dřív (mohl to způsobovat ten utrogestan, ale pokud byly vyšší glykémie už při Utrogestanu, tak po dvacátém týdnu ten progesteron bude ještě vyšší).
Bohudiky nepracuju, jen tam celej život co tři měsíce chodim 😀

hanulkavelunka
10. srp 2016

@pe_ma cotage s tunakem a rajce
Ani knakebroty 3ks se syrem mi nevadi
Je to diabetologie na poliklinice a je tam snad 40 let
Je fakt ze jsem tam potkala jen 1 tehotnou jinak tam chodi spousta duchodcu
Jak casto si vas zvou na kontroly?
Ja jdu za 14 dni na ten hemoglobin a staci kdyz se zkontroluji 1x tydne pred a po hl.jidlech
Kdyz prejdu jinam,to mi budou opet davat pit tu vodu kdyz mi to tady nedelali zilne ale z prstu? Cetla jsem ze z prstu zkresluje o 32% a ja mela 5,8-9,9-9,4 a po poslednim odberu za 20 min byly vysledky
43 jsem v norme.

hanulkavelunka
10. srp 2016

@werumka tak i podle toho co psala na tehucukr.cz tak jsem ted ok

hanulkavelunka
10. srp 2016

@werumka na tehucukr.cz v tech otazkach dokonce odpovedela ze sice tabulky na 1,5 hod po jidle nejsou ale ze by to melo byt 7,2

pe_ma
10. srp 2016

@hanulkavelunka no ale to nemáš ráno žádné sacharidy! tj jasný, že pak máš cukr ok, ale jeto špatně! na to pozor!

ten test těžko říct...a já byla i v nemocnici na dia a tam taky říkali kraviny, naštěstí sem našlajiného a to velkého odborníka 🙂

chodila sem po 2t a jak se mi to ustálilo a převzala si mě riziková gyn v porodnici, tak sem chodila po 4t

terka_37
10. srp 2016

@hanulkavelunka Bože, tohle mě tak rozčiluje, vždyť oni tam udělali všechno špatně! Počínaje diagnostikou, celou léčbu, a to, že ani nijak nereagujou na glykovaný hemoglobin 43 už v 17.týdnu je taky dobrý. Vím, že z toho máš asi nervy, tak ti moc nepřidává, že ti tu všechny říkáme, jak je ta diabetologie špatná, ale ona je...Jinak na kontroly chodím jednou za měsíc, vždy s novýma náběrama (KO, jaterní testy, glyk.hemoglobin, nějaký základní parametry funkce ledvin). Změří tlak, kouknou na hodnoty, které během měsíce naměřím, na náběry, zeptají se, jestli je nějaký problém a zase frčim...

werumka
10. srp 2016

@hanulkavelunka Nové ogtt Ti určitě dělat nebudou, budou si Tě zvát na kontroly, budeš doma měřit glykemicke profily. V 16. týdnu by měl být hemoglobin nižší, nad 40 bývá teprve tehdy, kdy jsou hodnoty delší dobu mírně nad limitní. Stačí k tomu třeba ta nadlimitni lačná.

werumka
10. srp 2016

@hanulkavelunka 43 už je nad normou, bohužel...

babuna
10. srp 2016

Tak poslusne hladim ze jsme se dnes v 6:35 vykulili. S vahou 3600g a
49cm ... Barunka ma trochu hyposku a zatim nechce odemne pit ale verim ze se to zpravi. Porod trval bezmala 16 a presto ze jsem jedla vcera v dved dopoledne cukr se po celou dobu drzel a zatim drzi na 13.5 a musim rict ze ten senzor na mereni glykemky je genialni vec....

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru