Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

babuna
17. srp 2016

@pe_ma mno valcime jak se da mala je silna ale prognoza je stale nejista bohuzel jeste nekolik dni-mesicu-let bude .. . meli jsme po porodu krvaceni do mozku do prave casti. Dostala krece a ted je na antiepileptikach a dlouho asi bude. Ja se bohuzel dnes definitivne vybulila ... Z nervama a hlavne z glykemkama pada mi to po kojeni takovym zpusobem, ze to fyzicky nezvladam. Tak nakonec jen odstrikavam mam mleka nastesti relativne hodne...a co nestaci tak davame umelou .... A mala konecne o vypada spokojeneji ... I me se ulevilo ...ikdyz zadna slava....

werumka
17. srp 2016

@babuna A ten hematom se nejak hýbe, nebo zůstává pořád stejný? Na antiepileptika reaguje jinak dobře?
Obě byste už potřebovaly domů, že... Kolísání glykémie je na psychiku nápor. Ještě dej cukru chvíli čas, sedne si to. A kdyby ne, neprecenuj své síly, lepší umělé mléko a použitelná máma 🙂

babuna
17. srp 2016

@pe_ma mno valcime jak se da mala je silna ale prognoza je stale nejista bohuzel jeste nekolik dni-mesicu-let bude .. . meli jsme po porodu krvaceni do mozku do prave casti. Dostala krece a ted je na antiepileptikach a dlouho asi bude. Ja se bohuzel dnes definitivne vybulila ... Z nervama a hlavne z glykemkama pada mi to po kojeni takovym zpusobem, ze to fyzicky nezvladam. Tak nakonec jen odstrikavam mam mleka nastesti relativne hodne...a co nestaci tak davame umelou .... A mala konecne o vypada spokojeneji ... I me se ulevilo ...ikdyz zadna slava....

babuna
17. srp 2016

Blbej mobil se mi to odeslalo dvakrat.
@werumka hematom se rozlil smerem k okraji prave mozkove komory a uz se nezvedsuje pomalu by se mel vstrebavat snad. Na ty leky reaguje no je spava ale ten prechod na krmeni z lahve ji neskutecne ulevil dostava me mleko i um. (40meho 20um) ... Hrozne ji to unavovalo ... Jak se snazila pit.

werumka
17. srp 2016

@babuna To věřím, ona i ta žloutenka ubere síly. Až začne ustupovat, tak se to zlepší. Teď ať si odpočine a nabere síly 🙂

pe_ma
18. srp 2016

@babuna jejda :( berunka malá :( držím moooc palce, vám oběma!!! drž se!

babuna
18. srp 2016

Posilam fotku ;) dnes zaseda porada neurologu a neurochirug a budou take resit nasi Barcu pred chvili ji videla primarka a moc se ji libila a mluvila moc hezky tak tfuj tfuj snad to dobre dopadne. Ja uz jsem se trochu vzpamatovala ale porad nic moc ...

bajarys
18. srp 2016

@babuna Je krásná 🙂 Přeju hodně štěstí a držím palce, ať je Barunka v pořádku.

terka_37
18. srp 2016

@babuna Moc Vam obema drzim palce!Barunka je jiste bojovnice po mamince a vyporada se s tim!A je nadherba🙂

pe_ma
18. srp 2016

@babuna ta je krásná! moc vám držím palce!!! a Barunce posíláme s Toníkem pusu :*

koncita
18. srp 2016

@babuna preju moc a moc zdravíčka!

hanulkavelunka
18. srp 2016

@werumka ahoj muzu se zeptat?
Dlouhodoby cukr hemoglobin se bere proc?
Je ta jeho hodnota dulezitejsi nez hodnoty merene sem tam glukometrem?

hanulkavelunka
18. srp 2016

@babuna ahoj mala je krasnj
Preju hodne sil,jednou ti dcerunka za vse podekuje.
Jak se to stalo ze mela krvaceni do mozku? Padem? Nebo tehotenskou cukrovkou?Nebo neco vrozeneho? Nezlob se ze se ptam. Je mi to lito
Jsi silna,mala te potrebuje a vy to holky zvladnete 🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🌸

werumka
18. srp 2016

@hanulkavelunka Glykovany hemoglobin je ukazatel kompenzace cukrovky. Odráží všechny glykémie za poslední dva měsíce. Tj. třeba i ty, které nezmeris. Říká se mu také hlídací pes diabetika. Když má třeba diabetik v záznamu domácího měření glykémie super a glykovany hemoglobin vysoký, tak Vetsinou diabetolog zpozorni 😀

hanulkavelunka
18. srp 2016

@werumka supr diky
A jeste jake teda maji byt ty ok hodnoty???
Jinak jsem zjistila ze sestrenka pracuje v 1 budove na interne kde je ta dia dr Adamikova a tak jsem mela par otazek
A vazne nemam narok na test prouzky do gluk.m.protoze jsem jen na diete
A ted 23.jdu na ten dlouhy cukr tak jsem zvedava na hodnotu zda klesl
Kamosce klesl a uz je ok a dala to dietou ma prit 1x za 2 mesice na ko ☺

werumka
18. srp 2016

@hanulkavelunka Opravdu nárok na proužky máš, napiš si mail do své pojišťovny, potvrdí Ti to 😉 ty tabulky o diabeticich na dietě jsou zase určené pro diabetiky mimo těhotenství.
Ideálně bys měla mít hodnotu gh do 40. To je známka toho, že glykémie se drží v limitu.
Platí odkaz, který už jsem Ti sem dávala - je přímo určený pro pacienty s gestačním diabetem na dietě:
http://www.diabetesatehotenstvi.cz/clanek/uhrad...

hanulkavelunka
18. srp 2016

@werumka ale jen tem co jsou na inzulinu

werumka
18. srp 2016

@hanulkavelunka Neee, prosimtě, fakt ne. Samozřejmě, že se to řešilo na zasedání České diabetologické společnosti v roce 2015, že třeba v Praze se proužky píšou úplně normálně a na Moravě doktor nenapíše s odůvodněním, které uvádíš. Přitom vyjádření pojišťovny máš v odkazu (400 proužků pro každou pacientku s GDM na DIETĚ). Proto tenhle odkaz existuje, protože s tím jsou pořád u některých lékařů problémy. Přitom kompenzace diabetu v těhotenství je závislá na domácím měření. Proto se ty proužky předepisujou 😉

hanulkavelunka
18. srp 2016

@werumka a to se s tema Dr mam hadat? Pujcili mi glukometr a na vic nez tech 50 prouzku co mi dali narok nemam.
Ja se snima hadat nebudu,nic mi nenapise. . .

werumka
18. srp 2016

@hanulkavelunka A jinak tady už později v roce 2016 máš ty nároky zavedená do normálních tabulek - časopis DIA info. Strana 2 - Na co má diabetik nárok. V tabulce: Těhotné diabetičky léčené dietou nebo perorálními antidiabetiky - 400 proužků na rok.
https://www.scribd.com/document/272938410/DIA-i...

werumka
18. srp 2016

@hanulkavelunka říkám, napiš si mail do pojišťovny, ať Ti to potvrdí. Ten mail si vytiskni a přines. Pokud jí to pojišťovna proplatí, proč by Ti to nenapsala 🙂

hanulkavelunka
18. srp 2016

@werumka jak na pojistovne zjisti ze mam dietu na tehu cukrovku?
Musim napred dojit s potvrzenim od Dia Dr
Pisnu tam nebo cinknu . . . to jsem fakt zvedava. . .
Dik

werumka
18. srp 2016

@hanulkavelunka Oni to zjišťovat nemusí. Jen napíšeš dotaz, zda jako těhotná s gestačním diabetem na dietě máš nárok na testovací proužky do glukometru a na kolik.
Oni Ti napíšou "vážená paní, ano pokud máte gestační diabetes léčený dietou, máte nárok na 400 proužků do glukometru od pojišťovny." To doneseš doktorce a ona (jelikož ví, že máš gestační diabetes na dietě a za to od pojišťovny dostává peníze 🙂 ), Ti ty proužky napíše 😉

hanulkavelunka
18. srp 2016

Zde odpoved:Diagnostické proužky na stanovení glukózy v krvi pojišťovna hradí v množství, které záleží na závažnosti zdravotního stavu. Na základě indikace diabetologem je hrazeno pacientům léčeným perorálními antidiabetiky množství do 100 kusů proužků za rok (do celkové výše 800 Kč), množství do 400 kusů za rok (do celkové výše 3 200 Kč) pacientům léčeným inzulínem, kteří si ho aplikují jednou či dvakrát denně.

Pacienti léčení intenzifikovaným inzulínovým režimem (tři a více aplikací inzulínu denně), pacienti léčení inzulínovou pumpou a těhotné diabetičky léčené 1-2 dávkami inzulínu denně mohou mít uhrazeno na základě indikace diabetologem a po schválení revizním lékařem od 400 kusů do 1 000 kusů proužků za rok. Největší množství inzulinových proužků mohou mít hrazeno (opět na základě indikace diabetologem a se schválením revizního lékaře) pacienti do 18 let a těhotné diabetičky léčené intenzifikovaným režimem nebo inzulínovou pumpou: od 1 000 kusů do 1 800 kusů za rok. Vždy záleží na zdravotním stavu diabetika a z něj vyplývající potřeby testování proužky – s ohledem na to také ošetřující lékař předepisuje jejich potřebné množství.

Pacient s diabetem 2. typu, který je ve stabilizovaném stavu a nemá žádné větší komplikace, je dnes běžně v péči svého registrujícího praktického lékaře. Takový pacient nepotřebuje průběžné sledování hladiny glukózy v krvi. Praktický lékař může sledovat kompenzaci cukrovky pomocí vyšetření glykovaného hemoglobinu přímo v ordinaci, bez nutnosti odesílat pacienta na vyšetření do laboratoře. Stejně tak může orientačně, pomocí glukometru, vyšetřit aktuální hladinu cukru v krvi, pokud si potřebuje ověřit, jestli není zhoršení zdravotního stavu z důvodu příliš nízké nebo naopak vysoké hladiny cukru. Péči o nekomplikované diabetiky 2. typu hradí praktickým lékařům pojišťovna nad rámec tzv. kapitační platby.

Mgr. Oldřich Tichý

werumka
18. srp 2016

@hanulkavelunka To Ti napsali teď?

hanulkavelunka
18. srp 2016

Ne
Maji to na str.VZP
A podle toho co pisi tak muj zdr.stav je asi ok nebo neni ten cukr tak spatny kdyz to dr nenapise. . .

werumka
18. srp 2016

@hanulkavelunka Nojo, ale podívej se, kdy ty informace byly aktualizovaný 🙂 Tohle, co jsem posílala já (třeba tu tabulku z toho časopisu DIA info) je nejčerstvější aktualizace z 1.7.2015 🙂 Opravdu jim napiš mail.

hanulkavelunka
18. srp 2016

@werumka myslis ze by meli stare informace? Myslim ze se ty vyhody meni a oni aktualizuji zmeny na web.str
Byla jsem si nechat proplatit 1.screening 1000kc a k tomu mi dali knizku vyhod 2016
V lednu 2017 budou opet nove vyhody,dokonce jsem i v tom klubu zdravi
Jak budu mit cas tak to proctu zda je tam neco o tech prouzcich.

hanulkavelunka
18. srp 2016

@werumka a taky nevim proc by mi sestra i dia dr rikala 2x ze JA na ty prouzky nemam narok.
Uvidime
Jak budu na pevnem pc pisnu ten mail
Stejne si myslim ze jsem ok a chodim do dia amb zbytecne.

werumka
18. srp 2016

@hanulkavelunka Těhotenskou cukrovku podle toho glykovaného hemoglobinu máš. Stejně tak podle lačné. To, jak se bude vyvíjet dál, je individuální a proto je důležité se měřit a být pod dohledem. Během pár týdnů může být z lačné glykémie 5 lačná 7. To je právě ta výjimečnost těhotenské cukrovky 😉
Oni si ten web moc neaktualizují. Myslíš, že by do časopisu, který se distribuuje do celé republiky diabetikům, napsali špatné informace? Ne, napsali je tam pro to, že se měnily limity, tak aby v tom nebyl binec 🙂 Však i v Praze mají pacientky s GDM na dietě proužky. Myslíš, že v Praze by je VZP zaplatila a u vás ne? Kdepak, je to jen v neškoleném zdravotnickém personálu. Zdravotní sestry v tomhle bohužel často dávají zmatečné informace.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru