Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

pe_ma
24. zář 2016

tak popravdě je mi ted Verči dost líto...no jinak předpokládám, že ta druhá kolegyně sem já, takže bude asi jedno, co napíšu, ale...
já sem třeba ve všem poslouchala svého dr a ve všem do písmenka se shodl s tím, co sem se tu dozvěděla od Verči a když sem mu například řekla, že se zatnutýma zubama sním za den max 170g sacharidů, tak byl oheň na střeše a prostě sem se aspon na těch 200 musela dostat a ano, cpala sem o jídlo do sebe jak do husy...a popravdě, pokud mi stejné věci řekla Verča, můj diadr a i dr na rizikovce v porodnici, tak ano, věřila sem tomu...ano, hodně věcí mi poradila Verča ale všechno to pro mě bylo logické a tak sem to vyzkoušela a zabíralo to a i dr byl spokojený...
ono skoro všechno, co tady píšeš, tak sme ti podle mě celou dobu říkaly...že nesmíš jít pod 200g sacharidů za den, což podle toho, co jsi psala prostě nebylo, že hodnoty na lačno jsou 5,1, ale ze žíly a na domácím glukometru to má větší toleranci, bere se 5,3 a někdo i těch 5,6...
dost mě překvapuje ta snídaně a to měření jednou za týden, i to že nevynecháváš cukr (ale tj asi moje osobní zbabělost) ale budiž, hl, že seš jakš takš pod kontrolou a hl, že ty i miminko ste v pořádku!
už to tu několikrát zaznělo a já to zopakuju, to, co při cukrovce zabírá na jednoho, nemusí na druhého, jt strašně individuální a musí se to vyzkoušet, ale i tak jsou prostě meze, které se překračovat nemají, ale i tak je zodpovědnost na každé z nás, jak se k tomu postavíme 🙂
a určitě budeme rády, když se nám občas ozveš, jak to u vás probíhá 🙂 přece jen sme tu trochu taková "rodina" 🙂

werumka
24. zář 2016

@hanulkavelunka Tak to je ale správný, 200g sacharidů stačí 🙂 Problém byl, když jsi jedla málo a k tomu jsi ještě vynechávala druhou večeři. Pokud sníš přes den dost sacharidů a sedí Ti na lačnou, že si druhou večeři nedáš, je to ok. S tou snídaní - říká se tomu dělená snídaně. Když má někdo vyšší glykémii po snídani, která nejde srazit, tak se doporučuje, aby sis dala nejdřív jen polovinu snídaně (tj. tenký krajíc chleba, půl rohlíku), po hodině se změříš a až pak dojíš ten zbytek. Neosekáš sacharidy, což by pak zase vedlo ke zvýšení glykémie, ale zároveň to jídlo rozložíš tak, aby to nezvedalo glykémii po jídle. U těhotných se to používá běžně, protože to u snídaně dost pomáhá 🙂 Špatně samozřejmě je, pokud má ta těhotná hlad, tam by se ten jídelníček měl tomu přizpůsobit.

hanulkavelunka
24. zář 2016

@werumka jsem v pohode
Dr si me tak zve ta jsem rada.
Ptala jsem se ji proc i ona nejede podle tech novych tabulek a rekla mi ze k tomu pristoupilo minimum DiaDr ale je vetsina tech kteri se ridi podle starych tabulek a leta praxe.

Ja taky nevidim duvod chodit tam castej kdyz mi klesa glyk.hem.
Kdyby se mi neco nezdalo nebylo mi dobre mam se zmerit a klidne dojet driv.
Kdybych si nechala udelat test ogtt dopadl by na mou hodnotu gl.hem.dobre.

Tak se opatrujte at se vam dari pa pa 😉☺

batorijka
25. zář 2016

@hanulkavelunka a prosím tě, to že jíš vše normálně i sladké, to doktorka ví? a schvaluje?

hanulkavelunka
26. zář 2016

@batorijka ja jim hlavne podle sebe
A jasne ze se necpu sladkym ale klidne si dam k svacine sladke acidko,nebo kompot,hodne ovoce,obcas si dam susenku,proste kdyz mam chut na sladke tak si neco malo mam.
Ano Dr to vi,jak mi ted opet ten glyk.hem.klesl sama mi rekla ze obcasne zvyseni glyk.mi ani miminku neuskodi.
Neprehanim to se sladkym ale nic nevazim a jim vse 😉 5x za den.
Jsem rada ze je to ok a jasne ze vim ze se to muze kdykoli zmenit.

werumka
26. zář 2016

@hanulkavelunka Ono u toho sladkého je to trochu ošemetné - Tvoje slinivka musí produkovat nadměrné množství inzulínu. A právě to množství inzulínu, produkované slinivkou, se ukazuje jako škodlivé. Inzulín totiž působí jako anabolikum a ten nadměrný růst dítěte pak působí právě tohle. Takže nejen vysoké glykémie. Proto je důležité držet glykémie na uzdě a za druhé nešponovat slinivku 😉

pethaa
26. zář 2016

@werumka jsem moc vděčná za tvé rady, i kdyz míč nekomentuji, tak jsem se tu hodně dozvěděla, což mi moc pomohlo. Bohužel pro někoho je skoda plýtvat energii. Za sebe dekuji 🙂

wwblackww
26. zář 2016

@werumka Já se díky tvým radám jak mně, tak ostatním, zorientovala v celé problematice a díky této skupině jsem se s tím hezky sžila 🙂 Takže ti tímto děkuji 😉 A tvá trpělivost je nekonečná 🙂

koncita
26. zář 2016

@werumka já se pochopitelně přidávám k holkám! Tato diskuze mi opravdu moc pomohla, tvoje rady byly k nezaplacení, nehledě na psychickou podporu 🙂 O to víc, když jsem se v podstatě se stejnými informacemi setkávala na diabetologii, kam jsem chodila. Máš svatou trpělivost a klobouk dolů před tvými znalostmi a ochotou pomoci a poradit.
Škoda, že ne všechny těhulky mají oči otevřené nebo chtějí vidět a jsou schopné si připustit, že cukrovku mají...to potom platí ono známé "škoda házet perly sviním", ale každý strůjcem svého štěstí!

@hanulkavelunka podle mě není ok jíst při cukrovce sušenky, kompoty apod. a ohánět se dokola glykovaným hemoglobinem, je to tvoje jakási mantra...každopádně ti přeji zdravé miminko a těhotenství bez komplikací. Nezapomeň po porodu tak do roka podstoupit kontrolní OGTT, ukáže ti, jestli to tvoje slinivka přežila ve zdraví. Hodně štěstí.

terka_37
26. zář 2016

@werumka I já děkuji za vždy dobré, nekonečně trpělivé rady a velkou psychickou podporu. Jsem moc ráda, že jsem tuhle diskuzi objevila, bez ní by to s cukrovkou bylo mnohem těžší😉

koncita
26. zář 2016

@terka_37 co bylo první po porodu ze "zakázaných" dobrot, co sis dala? 🙂

hanulkavelunka
26. zář 2016

@koncita ja se tim samozrejme necpu!! Hlidam si co jim ale jen to nemusim tolik resit jako nektere. . .
Hodnoty jsem merila a merim sice uz ne tak casto ale hodnoty mam na jednicku
Hold jsem se to naucila i bez brozurek atd
Verim ze vam Veronika dobre poradila,stejne tak i mi a ja ji poslechla a presla k jine Dr

Neohanim se glyk.hem.ikdyz ten je nejdulezitejsi.
Obe tyto Dr maji stejne nebo aspon podobne nazory. U te 1.jsem se mela merit 3x tydne pred a po hl jidlech,tady u te staci 1x tydne
Kazda ma sve plus a minus
Ale k teto chodi vice tehulek tak jsem aspon v klidu.

Co Dr to jina lecba a nazor. Kazdopadne verim Dr. A zatim to krasne drzi.

Opatrujte se at se vam dari. A vice netreba komentovat😉☺
@koncita diky za peci

terka_37
26. zář 2016

@koncita houska s medem k snídani:D To bylo radosti! Co ty? A jinak je to teda super, nemuset vážit každé sousto. Jsem z toho kojení pořád hrozně hladová🙂

angelinie
29. zář 2016

Ahoj, zkusim se zeptat jeste tady: jsem v 36. týdnu a mám asi týden zjištěnou těhotenskou cukrovku. Na dietologii mi dali jen jakýsi rámcový jídelníček, co bych měla jíst, ale je pravda, ze mi to množství jídla prostě nestačí a mám dost hlad. Jsem zvyklá jíst víc, hlavně v první půlce dne. Naopak nejsem moc zvyklá na druhé večeře, nicméně, i když si dám večer ještě těch 100g ovoce, jak je psáno v tom jídelníčku, tak mi to nepomůže, abych celé dopoledne neměla hlad. Mohli byste mi sem někdo napsat nějaké vzorové jídelníčky pro celý den? Děkuji moc!!!

hance09
30. zář 2016

Ahoj holky, jdu si zase pro radu 🙂 Jsem půl roku po porodu,kojím, začínáme s příkrmy. Měla jsem se objednat na kontrolní OGTT až nebudu plně kojit. Volala jsem teda teď na diabetologii a tam mi řekli,že mám přijít až nebudu kojit vůbec, klidně až budou prckovi dva... Jsem z toho nějak v rozpacích....jak je to teda správně? Jaké jsou vaše zkušenosti?

aemmi
1. říj 2016

@hance09 Ahoj, chtěla jsem tu vznést stejný dotaz. jsem též půl roku po porodu, ted jsem se objednávala na dia a mám přijít na "dlouhý cukr" - prý měření nějakým přístrojem 😕
OGTT prý ani není třeba...

Tak si sdovolením spolupočkám na odpovědi.

werumka
1. říj 2016

@hance09
@aemmi Takhle, obecně vadí pouze plné kojení (kvůli hormonům, které mohou zkreslit výsledek). Pokud nechce dia udělat test, bylo by fajn zkombinovat aspoň odběr lačné a glykovaného hemoglobinu.

kamste
4. říj 2016

Zdravíčko, mám GDM na dietě a měřím si glykemie.
První týden jsem kontrolovala svůj běžný jídelníček (bez vážení...), která jídla jsou OK a která zvedají cukr. Většina mi prošla, ale mám problém se snídaní.

Co snídáte, aby Vás to "nakoplo" a přitom nerozhodilo cukr?

Dík za odpověď (možná to už někde v diskusi je, ale nečetla jsem jí celou...)

pe_ma
5. říj 2016

@kamste já snídám klasiku...chleba s máslem a šunku, výjimečně třeba s paštikou...obecně je ráno problém s mléčnými výrobky 🙂 a lačnou máš ok?

kamste
5. říj 2016

@pe_ma právě že jo (většinou do 5, ale když se malej v noci moc budí - rostou stoličky - tak nevydržím celou noc nejíst a něco sním - pak je vyšší, ale do 6)
ale včera mě už rozhodilo i obyčejný pečivo s máslem a sýrem, tak hledám inspiraci

koncita
5. říj 2016

@kamste u mě procházel k snídani POUZE chleba Šumava (pšenično žitný), jakýkoliv jiný o hodně zvedal glymču po snídani, takže zkus pohlídat 🙂 vycházelo to myslím na cca 80g chleba, mívala jsem k tomu máslo a třeba šunku od kosti, plátkový sýr atd. a zeleninu...a pak jak píše @pe_ma někomu zvedají posnídaňovou glymču mléčné výrobky, když se jí ráno k snídani (ale třeba to u mě vůbec neplatilo). Potom můžeš taky udělat to, že si snídani rozpůlíš, sníš půlku a za hodinu tu druhou...

pethaa
5. říj 2016

Zkus večerní pečivo - buď bagety z Kauflandu nebo balených chleba od penamu

kamste
5. říj 2016

dík za tipy
asi budu muset přejít na celozrnné pečivo
ale většinou nemám hned po ránu chuť na flák masa - tohle těhotenství jsem většinou snídala jogurt+... nebo kaši... - jenže to mi vůbec neprošlo ☹
dneska jsem zkusila: strouhanou mrkev + bulgur + slunečnicová semínka + trochu spařených rozinek (smíchaný jako salát) - pochutnala jsem si a hodinu po jídle 7,1

koncita
6. říj 2016

@kamste na to celozrnné pozor, ať to není barveno karamelem 😉

kamste
6. říj 2016

jj - to vím, že "tmavé pečivo" může být barvené, "vícezrnné pečivo" může být převážně z bílé pšeničné mouky, ale "celozrnné pečivo" musí být víc jak z půlky z žitný

ještě jeden dotaz: má u vás vysoká/nízká glykémie vliv na náladu a únavu?

koncita
6. říj 2016

@kamste spíš opačne - po probdělé noci jsem pravidelně mívala vyšší lacnou...ale nikdy jsem sama na sobě nepoznala podle ničeho zda mám vysokou nebo nizkou

kamste
6. říj 2016

hned, co jsem vyfasovala glukometr, tak jsem to vyzkoušela:
na lačno lehce přes 4
po sladké snídani následoval do půl hoďky nával horka (a glykémie přes 9) a pak únava a do 2h hlad (a glykémie pod 5)
takže od té doby hledám jinou variantu snídaně než jsem měla doposud
aby mi to chutnalo, probudilo, zasytilo a nerozhodilo cukr
protože mi to moje tělo evidentně dá znát

a zajímal mě i ten vliv na nálady - jestli je (jsou dny, kdy bych svoje děti nejradši poslala na Měsíc)
jestli vůbec je šance, že úpravou jídelníčku budu mít víc energie a víc psychické pohody (dřív jsem tak náladová nebyla a máloco mě rozhodilo - teď skoro každá prkotina)

dík za odpověd

anonymka331
6. říj 2016

Mate nekdo zkusenost s prasky Glucophage misto inzulinu? Mam brat jednu tabletu vecer s jidlem..

pe_ma
6. říj 2016

@kamste a třeba nominal kaše z vody a něco k tomu? ty vychází dobře, mě hl na druhou večeři 🙂
já teda na sobě nepoznala, jestli mám 13, nebo 4, až jednou sem měla 3,3 a to se mi klepaly ruce, jinak nic nepoznám...

wwblackww
6. říj 2016

@anonymka331 Brala jsem je a stejne jsem pak skoncila na inzulinu, nepomohly mi. Tak snad budes mit vetsi stesti 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru