Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

marie_anna
20. zář 2014

@werumka určitě napíšu! Díky za uklidnění. Nechápu, proč mě to tak rozhodilo, včera jsem z toho měla fakt psycho a představovala si jen to nejhorší. Asi proto, že jsem to absolutně nečekala. Byla jsem poprvé těhotná před 13 měsíci, dělali mi ten nesprávný druh testu (jen lačný odběr a pak po 2 hodinách). To si živě pamatuju, jak sestra říkala, že se nemám čeho bát, že lačná hodnota byla kolem 4. A po tom 2. odběru taky hodnoty OK. Tak jsem si řekla, že tentokrát to vemu poctivě, i když předtím cukrovka nebyla, a půjdu na ty tři a hle - překvápko. 🙂

werumka
20. zář 2014

@marie_anna Šílela jsi proto, že jsi těhotná. Já šílela v těhotenství i z takových blbostí, že se tomu teď musím smát, když už zase umím uvažovat racionálně 😀
Ony když jsou těhotenství brzy po sobě, tak je to samozřejmě větší záhul na slinivku, protože musí v krátkém časovém intervalu produkovat velké množství inzulínu. To samozřejmě vůbec neznamená, že musím mít cukrovku, ale ta lačná glykémie pak nemusí být 4, ale o něco vyšší.
Když jsem třeba nemocná, tak nejvyšší glykémie mám tři dny před tím, než ta nemoc propukne. Ve chvíli, kdy se projeví, glykémie klesnou.

ilonne
20. zář 2014

Holky, pomoc, já prostě chci čokoládu. Už jsem neměla od dubna ani kousek a už mám pocit, že si prostě musím dát nebo budu vraždit. Takže potřebuju podržet, díky.

marie_anna
20. zář 2014

@werumka díky díky díky!!! Tohle jsem přesně potřebovala. Nějaký racionální objektivní komentář. Nervy jsou svině, reálné problémy jsou kolikrát menší zlo než vlastní psychika. 🙂

werumka
20. zář 2014

@ilonne Pokud dám na váhu vraždu a dvě kostičky čokolády ke druhé večeři, tak je to celkem jednoduchý rozhodování 😀

@marie_anna Tak tak, vlastní hlava bývá největším nepřítelem 🙂

ilonne
20. zář 2014

@werumka Díky a nevylítne mi ráno glykémka? Mám 22j inzulínu na noc a přece jen je to rychlý cukr.

werumka
20. zář 2014

@ilonne To do rána zpracuješ 🙂 Je to hlavně tuk, nejde do krve tak rychle, jak si lidé myslí. Třeba na hypoglykémii si nikdy čokoládu nedávám, protože reaguje hrozně pomalu oproti jiným jídlům. Dej si jí třeba k jogurtu a bude to ok.

ilonne
20. zář 2014

@werumka Aha, díky to jsem fakt nevěděla. Zkusím.

pavka39
22. zář 2014

Dobre rano, prosim o info. Pri minulém těhu tedy před cca 7 lety jsem mela těhu cukrovku - hraniční hodnoty a jen dietu. Je nejaka pravděpodobnost, ze ji ted budu mit zase ?? Pri odběrech krve mam po jídle hodnotu 4,68 - ale je zatím brzo, do 18tt pri každém odběru krve, ktery jsem absolvovala. Da se nějak předejít než mi budou dělat cukr. Test vysokým hodnotám ??

kaca08
22. zář 2014

@pavka39 ahoj, minulé těhotenství jsem měla také jen hraniční hodnoty a byla na dietě a tentokrát jsem již měla po testu hodnoty 10, což už je dost, ale vydržela jsem na dietě 🙂 Moje kamarádka v prvním těhu měla a v druhém ne, takže je to opravdu individuální.

begli
22. zář 2014

Pěkný den, to, jestli se dá nějak předejít vysokým hodnotám při OGTT testu netuším (i když si myslím, že ne). Z vlastní zkušenosti ale můžu říct, že to, jestli jsou hodnoty hraniční nebo ne neznamená vůbec nic - překročila jsem normu po 2 h o jedinou desetinu a stejně už si několikátý týden píchám inzulin. Ze začátku jsem z toho měla dost strach, ale teď jsem svým způsobem asi možná i ráda - můžu občas aspoň trošku zahřešit, a když správně odhadnu dávku inzulinu, což už jsem se jakž-takž naučila, tak na prcka by to nemělo mít sebemenší vliv 🙂

pavka39
22. zář 2014

Begli a kam se inzulin picha ?? Ja jsem posera. Injekci se bojím. Natož si to píchnout sama sobe ☹

marie_anna
22. zář 2014

Holky, tak po druhém odběru a odeznění akutní rýmy lačná hodnota 5,0 🙂

begli
22. zář 2014

@pavka39 Dostala jsem inzulinové pero, které se píchá do boční části břicha (nahmatáš kožní řasu ("špek") a píchneš). Ze začátku jsem z toho taky měla velký strach, ale je to teňoučká a krátká jehlička a člověk si na to strašně rychle zvykne (druhý den už mi to vůbec nepřišlo (nepříjemné je jen to, že není dost dobře možné píchat si něco do břicha před lidmi a ne vždycky má člověk možnost před jídlem zmizet někam do ústraní). Jen jsem byla vždycky poměrně štíhlá a teď ve 35. tt vážím pořád stejně jako před otěhotněním, takže nahmatávat kožní řasu je čím dál tím větší problém. Podle toho, kam se malá v břiše přesune, to ale vždycky aspoň na jedné straně nakonec jde 🙂 Tak kdyby to náhodou u Tebe dopadlo stejně, fakt se neboj 😉

marie_anna
22. zář 2014

Holky, tak jsem celou situaci konzultovala ještě na http://www.tehotenskacukrovka.cz/o-nas , včetně hypotézy s virózou a dalšími okolnostmi a můžu být klidná, cukrovku nemám a prý mi klidně i napíšou zprávu. Tak díky moc za vaši solidaritu, už vás tu nebudu prudit. Hodně štěstí a trpělivosti, krásný zbytek těhotenství přeju.

begli
22. zář 2014

@marie_anna Gratuluju! Je super, že to byl jen planý poplach. Tak ať těhotenství probíhá úplně bez problémů a na konci je překrásné mimčo 🙂

denisaotaznik
22. zář 2014

Snad jde o přechodnou dobu. Omezit se v jídle je to nejmenší - chci přece, aby moje miminko bylo zdravé. Dnes už existuje veliké množství potravin "bez přidaného cukru". Já mám cukrovku od mala, proto mi přijdou hloupé řeči matek o tom, jak je to hrozné, že se bojí píchat si inzulín a že mají přece tolik rády sladké...

begli
22. zář 2014

@denisaotaznik Je přece přirozené, že má člověk strach, když vůbec neví, co ho čeká - většina z nás narazila na doktory, kteří toho moc nevysvětlili a jen ženskou postraší tím, co všechno se může stát. V 80 % případů pak navíc následuje několik týdnů mezi tím, kdy tě postraší a kdy tě objednají na první kontrolu. Vynechat věci s přidaným cukrem mnohdy ani v nejmenším nestačí a inzulin je pro nás, co jsme se s tím nikdy nesetkali, strašák, protože to od začátku vzbuzuje představu něčeho, co si "proti přírodě" pícháš do těla. Navíc se to všechno děje na přelomu 2. a 3. trimestru, kdy je asi většina z nás dost přecitlivělá. Nazývat řeči těch, které se s tím musí ze dne na den vyrovnat a přitom vůbec neví jak, hloupýma, mi proto přijde trošku nefér... Teď zpětně taky vidím, že jsem spoustu věcí viděla zbytečně černě a moc to řešila, ale byl k tomu potřeba čas a nějaké zkušenosti. Sečteno a podtrženo z diety jsem měla strach, protože jsem se bála, že malé bude něco chybět (to se umocnilo tím, že vůbec nepřibírám) a z inzulinu proto, že pocit, že si píchám do břicha, ve kterém kope prcek, nějakou látku, je prostě nepříjemný - bolest a chutě byly od začátku na posledním místě.

werumka
22. zář 2014

@begli Zkus si ten inzulín píchat do ruky. Z břicha se sice nejrychleji vstřebává, ale z ruky jen o malinko pomaleji. Když mu dáš trochu víc času před jídlem (5-10min pokud máš Novorapid), tak to bude na stejno a pro Tebe pohodlnější. Do ruky jsem si píchala injekce klidně i na veřejnosti - je to rychlé, málokdo si toho všimne.

werumka
22. zář 2014

@denisaotaznik Kdyby sis mohla vybrat - dostala bys cukrovku raději jako dospělá, nebo jsi radši, žes jí dostala jako malá? Já jsem opravdu moc ráda, že jsem onemocněla jako malinká. sice to byl o to větší záhul pro mamku, protože před revolucí za socíku jí natvrdo řekli, že je dost pravděpodobné, že budu ve dvaceti slepá, glukometry nebyly, děti věčně na pozorování v nemocnici. Ale pro mě to bylo mnohonásobně milosrdnější, protože jsem to vzala jako svou součást. Dostat cukrovku v těhotenství je stres. Je to stres ještě o něco větší, než jí dostat v dospělosti bez těhotenství. Byť ta doba, kterou s ní ta žena stráví, je krátká, a pro celoživotní diabetiky poměrně úsměvná. Ale nejde poměřovat míra stresu podle délky onemocnění.

mikrosacek007
23. zář 2014

Zdravím, zjistili mi též těhu cukrovku, chtěla jsem se Vás zeptat na kontakty poraden zabývající se touto tématikou. Byl mi doporučen Motol, ale tam mne odmítli. Díky za tipy

simasla
23. zář 2014

Ahoj holky - tak dneska jsem se objednala do diabetické poradny do Podolí k paní doktorce Andělové a po telefonu mi přišla velmi sympatická 🙂.
Moje hodnoty glukozového tolerančního testu byly celkem vysoké:
Na lačno: 6,71
Po hodině: 11,81
Po dvou hodinách: 8,75
Doufám, že snad zabere dieta, kterou jsem začala již preventivně držet. U mě je strašný problém v tom, že jím nepravidelně a to výrazně. Včera jsem si dala druhou večeři a dnes začínám s jídlem po 3 hodinách a zkusím podle vyčteného max. 250 g sacharidů denně. Asi začnu zadávat na kalorických tabulkách jídlo, abych měla přehled, i když teda čas to vážit, zatím není - chodím do práce, ale i k tomu se snad donutím, když to nezabere.

denisaotaznik
23. zář 2014

@begli Konkrétně mi přišla hloupá věta : "Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju". Udivuje mě, jak někdo může myslet v tu chvíli na sebe a svoje chutě, když čeká dítě a v první řadě tady jde přece o něj. Mně to prostě přijde hloupé a sobecké stejně tak, jako to můžou mé názory připadat Vám. Znám totiž následky, které mohou přijít.

@werumka Já kdybych si mohla vybrat, tak přece budu zdravá 🙂 Je jedno, jestli v dospělosti nebo v dětství, pořád je to životní omezení. Na druhou stranu na světě existují mnohem horší věci. Uvědomuji si hodnotu zdraví, a proto nesnáším rouhání.

werumka
23. zář 2014

@denisaotaznik Ano, ale já se ptala pouze na variantu dětství-dospělost. Je mi jasné, že každý diabetik by bral zdraví 🙂

simasla
23. zář 2014

TAk si píšu co sním na kalorické tabulky. cz a zatím mi to vychází na 132 g sacharidů - je to od rána do teď odpolední svačiny - to by bylo celkem dobré ne? Ještě počítám večeře tak 60g a druhá večeře tak 30 g - a byla bych na 222 g za den - tak nějak myslíte, že by měla být ta dieta dodržována. Vím, že mi to řeknou určitě ještě v poradně, a musí se hlavně vychytat potraviny - které cukr zvyšují (to předpokládám až budu mít glukometr), ale do poradny jdu až v pondělí, tak už chci dietu držet a tak se pídím po tom, jak na to.

begli
24. zář 2014

@simasla Podle toho, co bylo řečeno mně, bychom měly dodržovat dietu cca do 250 g sacharidů denně, takže 222 je v normě 🙂 Za sebe ale teda zatím můžu říct, že podstatnější než množství sacharidů je to, v jakých časových rozestupech člověk jí a co jí. Bez glukoměru je to ovšem dost tipsport. Já prozatím musela ze svého jídelníčku zcela vyřadit jinou než celozrnnou rýži a jiné než celozrnné pečivo. U těstovin je to kupodivu úplně jedno. Taky jsem přišla na to, že z nějakého záhadného důvodu mé tělo asi potřebuje čokoládu - pokud si dám za den k jídlu aspoň 2 čtverečky kofily, vychází mi glykemie mnohem líp než jindy (je fakt, že si píchám inzulin, takže je to možná trošku jiné, ale vzhledem k tomu, že si ho píchám před každým velkým jídlem, tak si nemyslím, že by ten rozdíl byl nějak podstatný).
Na ranní glykemii se mi výrazně osvědčila druhá večeře těsně před spaním - 40 g celozrnného chleba se sýrem a kusem nějakého salátu/zelí či pod.
Držím palce, ať dieta nedělá problémy a cukr ať se drží v normě 🙂

begli
24. zář 2014

@werumka Děkuju za tip s pícháním inzulinu do ruky (a ještě víc za doporučení z cca předminulého týdne, ať si inzulin píchám o něco dřív, protože u některých může působit pomaleji, protože od doby, co to dodržuju, se hodnoty výrazně zlepšily) - zatím jsem to nevyzkoušela - na chycení kožní řasy mi chybí třetí ruka a píchnout si to přímo jsem se zatím neodhodlala 🙂, ale až zase budu v situaci, že v dosahu nebude kryté místo, kam bych se šla píchnout do břicha, určitě to využiju.

ilonne
24. zář 2014

@denisaotaznik Je mi líto, že máš cukrovku od dětství, ale představ si, že ti někdo najednou řekne, že si máš do břicha píchat inzulín. Ono se ti lehko soudí, když nejsi v té samé situaci. Mě o jídlo taky až tak nejde, chuť na čokoládu přišla až cca po 5 měsících, ale když mi řekli, že si budu píchat inzulín, taky jsem z toho nejásala nadšením a bála se. Prostě mi chvíli trvalo než jsem si na to zvykla. Navíc mám taky třeba obavu, že mi cukrovka zůstane, což by v mém případě znamenalo výpověď z práce. Takže ono to není jen černobílé, jak si myslíš.

ilonne
24. zář 2014

@werumka Díky za tip, vážně jsem to glykemicky ustála 🙂

werumka
24. zář 2014

@begli Není zač, klidně s tou aplikací inzulínu před jídlem šoupej - když se Ti to nebude zdát, tak zase klidně o pár minut dřív. Po 35. týdnu už by to ale jinak mělo být ok. Nevím, jak velké máš jehličky, ale na ruce jsem kožní řasu nechytala - pokud tedy nemáš kost potaženou kůží 🙂 - tak úplně stačí zavést bez toho.

@ilonne Tak to jsem moc ráda, doufám, že to byla dobrá čokoláda 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru