Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

marie_anna
24. zář 2014

Holky, já sice těhot. cukrovku nemám, ale když jsem si myslela, že možná ano, vrhla jsem se na studium problematiky a teď se o to stále zajímám. 🙂) Napadla mě jedna věc: na webu tehotenskacukrovka.cz píší maminkám v šestinedělí, že by si měly udělat poporodní kontrolní OGTT až po ukončení kojení, nejlépe s měsíčním odstupem. Zohledňuje někdo při OGTT těhotných, že řada z nich ještě kojí? Například své roční a starší děti. Nebo takové méně frekventované kojení vliv nemá. Na druhou stranu, je řada matek, které kojí i batolata velice často, přijde mi chyba, že se na to nikdo těhotných druhorodiček neptá. Co myslíš, @werumka ?

denisaotaznik
24. zář 2014

@ilonne To Vám nemusí být líto, mám život skoro jako každá jiná ženská v mém věku, akorát k sobě musím být opatrnější. Od mala jsem vedena ke zdravému životnímu stylu a to už před mým onemocněním. V oblasti zdravého životního stylu i pracuji, takže já bych čokolády ani dortíčky v těhotenství nejedla. Moje názory jsou radikální, ale zdraví dítěte je pro mě na prvním místě. Co se týče píchání - chápu, že to člověka může rozrušit. Svým příspěvkem jsem reagovala hlavně na paní, která se v úvodním příspěvku strachuje, že nebudeme smět jíst sladké, které tolik miluje. Tohle mi přišlo, a přijde mi pořád, hloupé a sobecké. Nikomu nepřeju tuto nemoc a ani žádnou jinou ať už je to na dobu přechodnou, nebo navždy. Výpověď z práce? Neumím si představit práci, kde by tato nemoc mohla představovat problém?

werumka
24. zář 2014

@denisaotaznik Já ale pořád nechápu v čem je problém. Já pro své děti taky dělám první poslední, ale radostí u toho mnohdy juchat nemusím. A že by mě štvalo, že nemůžu sladké přece s láskou k dítěti nemá nic společného. Ta věc mě může štvát, ale pro dítě to udělám, to je přece normální 😉

werumka
24. zář 2014

@marie_anna Já osobně si myslím, že ten problém u kojení by byl ve chvíli, kdy bys kojila v průběhu toho testu (protože kojení urychluje spalování cukrů). A to už se kojení batolat většinou netýká. Ale myslím, že když je potřeba, dá se to udělat i s kojením.

denisaotaznik
24. zář 2014

@werumka Problém přece není nikde, jen vysvětluji, proč tu situaci vidím tak radikálně. Nikde jsem nezpochybnila Vaší lásku k dítěti.

werumka
24. zář 2014

@denisaotaznik Klidně mi tu tykej, kdybys mi třeba někdy chtěla nadávat do dobytka, tak se to takhle dělá mnohem snáz 😀
Mně nevadí být radikální, sama jsem se určité radikálnosti taky naučila. Ale sama jsi psala: "Udivuje mě, jak někdo může myslet v tu chvíli na sebe a svoje chutě, když čeká dítě a v první řadě tady jde přece o něj." - načež já Ti odpověděla, že chuť na sladké a láska k dítěti se vzájemně nevylučuje.
Je to podobná situace, jako bys šla po ulici, měla zlomenou nohu, pajdala se, a pod tou sádrou Tě to neuvěřitelně svědilo. To svědění by Tě přivádělo k šílenství a nejradši sis tu sádru sundala. Ale neuděláš to, protože víš, že je to pro Tvoje dobro. A najednou by se tam zjevil invalida bez nohou - byla bys v tu chvíli radši, aby Tě mentoroval, jak máš být ráda, že máš obě nohy, protože on už je bez nohou tolik let a taky kvůli tomu nekňučí a jak si vůbec můžeš stěžovat na takovou prkotinu jako svědění pod sádrou.
Mnohem radši v takový situaci budeš, když si podá pletací jehlici, aby ses mohla podrbat a usměje se 🙂

ilonne
24. zář 2014

@denisaotaznik U policie - už mi to bylo i připomenuto, že mi hlavně nesmí zůstat inzulín.

evulina77
24. zář 2014

@denisaotaznik
@werumka napsala jsi to trefně 🙂

werumka
24. zář 2014

@ilonne To jo, taková práce jde s inzulínem obtížně. Stejně jako u hasičů například. Já mám zakázaný směnný provoz nebo jakoukoli práci s proměnlivou pracovní dobou. Což naštěstí nemusím jako OSVČ řešit.

ilonne
24. zář 2014

@werumka Ještě ke všemu dělám na kriminálce a např. i výslechy ve vězení jsou pro mě pasé. Kolikrát tam strávíš celý den a s inzulínem tě tam prostě nepustí. Už takhle tam za mě musel jezdit kolega.

werumka
24. zář 2014

@ilonne Jedině pak přejít na nějakou úředničinu, ale to už je poměrně nůda a asi by se mi to dělat nechtělo... Ale nepředbíhejme 🙂 Ono to dopadne dobře!

denisaotaznik
24. zář 2014

@werumka Nikomu nadávat nechci, to jste me asi špatně pochopila, nicméně tato diskuze uz me nebaví. Zřejmě každy, kdo rekne jiný názor a neni takový, aby chlacholil, je spatny.

ilonne
25. zář 2014

@werumka Kdyby to bylo tak jednoduché, jenže není. Prostě se se mnou rozloučí s tím, že jsem pozbyla zdravotní způsobilost. A hledat si po 15ti letech práci v civilu si nějak nedokážu představit, sice mám vystudovanou VŠ, ale praxi pouze u této "firmy". Ale jinak děkuju, taky pevně doufám, že tohle nebudu muset řešit. Přece jen, píchám si 2x denně a docela se mi daří držet si glykémii v povolených hodnotách a glykovaný jsem měla nejvyšší 37 - ještě za ten měsíc, kdy jsme nedržela dietu.

xxlucka90
29. zář 2014

Ahoj holky, jdu si pro radu... 😒
Když jsem měla jít na pití glukózy tak po odebrání krve jsem měla prý vysokou hodnotu takže žádný pití se nekonalo, s výsledky jsem musela hned na gyndu a tam mě dala dr žádanku na diabetologii. Tam jsem byla, dostala jsem glukoměr, tabulku a musela si měřit cukr. Výsledky jsem většinou měla těsně v normě (před jídlem do 5,1 po jídle do 7,8) někdy o trošičku víc, ale nic hroznýho. po 14 dnech sem s tím šla zpět a dr mě dala další tabulku na další měření. Přitom mě vůbec nic neřekla. jen že 3 trimestr se taky musí hlídat, ale jestli tu cukrovku mám nebo to ne to mě ještě nikdo neřekl. poslední co jsme z někoho dostala bylo podezření na cukrovku. Nevím jak vám, ale mě prostě od té doby co jsem těhotná dělá problém jíst něco co bych kvůli cukrovce měla nebo musela, ale pořád jen slyším držte dietu, to nesmíte, to nemůžete no hrůza.
Jak to máte vy s cukrovou nebo podezřením na cukrovku? Jak dlouho jste si ten cukr měřily?
Díky za odpovědi 🙂

werumka
29. zář 2014

@xxlucka90 Ahoj, těhotenská cukrovka se diagnostikuje pomocí OGTT, který je ale možné dělat pouze tehdy, když hodnota glykémie na lačno nepřesáhne hranici 5,1 (musí to být ale glykémie z krve ze žíly, vyhodnocená v laboratoři). Pokud je už lačná hodnota vyšší, v testu se nepokračuje a lačná hodnota se zkontroluje za několik dní znovu. Pokud i tehdy je nad limit, je to diagnostikováno jako těhotenská cukrovka.
Jakou lačnou hodnotu jsi měla při testu?
Při cukrovce (kterou Ti takto zřejmě diagnostikovali) je potřeba sledovat glykémie a držet dietu až do konce těhotenství (zjednodušeně řečeno, dokud máš v děloze placentu, pak bude přítomná i těhotenská cukrovka). Cukrovka má tendence se do 35. týdne zhoršovat, pak se většinou stabilizuje. Dietu tedy drž rozhodně dál a glykémii měř také

xxlucka90
29. zář 2014

@werumka Myslím že na lačno z té krve to bylo 5,5
Děkuju za vysvětlení, teď už aspoň vím, na čem doopravdy jsem. Takhle my to totiž žádnej doktor nevysvětlil. Vždycky jsem se chtěla zeptat, ale začnou na tebe chrlit tolik informací a upozornění že na půlku se zapomenu zeptat a druhou ani nestihnu protože už se se mnou loučí. Takže děkuji 🙂

werumka
29. zář 2014

@xxlucka90 Tak jestli bylo na lačno ze žilní krve 5,5, tak to na cukrovku vypadá - dodržela jsi jinak dobu lačnění?
Ta dieta sama o sobě Ti nemůže ublížit, spíš naopak, takže to není nic proti ničemu. Většinou největší vzestup glykémií je mezi 30. a 35. týdnem - to chce hlídat víc. Oni už ti lékaři jsou "zblblí" prostředím, točí se jim tam hodně pacientů a mnohdy jim hned nedojde, že lidé potřebují znát i úplné základy.

mikrosacek007
29. zář 2014

@xxlucka90 Ahoj, mám stejný problém, co se týče té cukrovky. Mám doma Glukometr a měřím se před a po jídle, hodnoty mám skoro vždy nad tu povolenou normu, co mi doktorka napsala :( Dietu se snažím dodržovat,ale zase si říkám, že jíst jen zeleninu a rýži dokola nemůžu. Jsem ve 27. týdnu.Dej vědět, jak jsi dopadla. Držím palce a zatím ahoj

xxlucka90
29. zář 2014

@werumka jojo všechno jsem dodržela jak mě řekly. Jako ta dieta připomínà tu, co jsem držela než jsem otěhotnela takže to nevadí, spíš mám úplně jiný chutě, ale holt si budu muset zvyknout 🙂 já jdu na kontrolu nějaký ten 33 tt tak uvidíme jak dopadnu. Ještě jednou děkuju!! 🙂
@mikrosacek007 tak to jsme na tom opravdu podobně 🙂 taky se musím do jídla občas nutit a zase občas si dám protože to nevydržím :-/ já jsem 29 týden a kontrolu mám cca 33 tak určitě napíšu co mě dr řekla. Ty jdeš taky na kontrolu nebo jak to máš?

mikrosacek007
29. zář 2014

@xxlucka90 já jdu 8. 10 na kontrolu do diabetické poradny, tak se pak ozvu, co mi bylo řečeno 🙂

werumka
29. zář 2014

@mikrosacek007 Ahoj, hodnoty na glukometru jsou pouze orientační, změřené hodnoty je potřeba brát plus mínus (záleží i na typu a přesnosti glukometru), ale obecně desetiny u nich není možné brát jako určující.

simasla
30. zář 2014

Ahoj - já dnes první den měřím a mám se prý dle diabetoložky držet na lačno 5,6 a hodinu po jídle 7,8
Ráno jsem měla 6,9 a hodinu po jídle 7,9.
Dál jsem měla měřit až hodinu po obědě, ale zkusila jsem před obědem a to jsem měla 4,6, tak uvidím kolik teď naměřím.
Jinak tedy Dr. mi řekla, že si můžu dát klidně občas i sladké jídlo, ale musím prý potom vyvinout pohyb - třeba 30 minutovou procházku a cukr bude prý určitě v normě. Tak to také někdy zkusím.

simasla
30. zář 2014

No a doplním, že hodinku po obědě jsem měla 6,7, takže problém budu mít asi jen s tím ranním cukrem.... a to jak řešit nevím... Snad jen vzbudit se, dát si procházku a pak se změřit a najíst a vyrazit do práce, abych se také prošla....

werumka
30. zář 2014

@simasla Kdy jsi jedla večer naposled a co? V kolik jsi vstávala a po jaké době ses změřila?
Procházku na lačno určitě ne, budeš tu glykémii pak mít ještě vyšší!

simasla
30. zář 2014

@werumka No večer jsem jedla naposledy druhou večeři ale asi tak v 21:00 - a byla to celozrná houska se šunkou a máslem a k tomu okurka. Vstávala jsem ráno v 7:00 a měřila jsem se zhruba v 7:45 - potom, co jsem si dala sprchu a oblékla jsem se. Mezitím jsem se jednou napila tak zhruba 2 dc čisté vody.

simasla
30. zář 2014

Jo a spát jsem šla tak v 22:30

werumka
30. zář 2014

@simasla Obecně je lepší se měřit hned po probuzení, protože jakmile začneš po probuzen vyvíjet nějakou činnost, tak začne stoupat glykémie v důsledku produkce jaterních cukrů. Kdyby sis dala procházku, bylo by to ještě horší. Je lepší se pro objektivnost změřit hned - pak se můžeš umýt, obléknout... Ale těch 45 minut už může být v takovém případě určujících. Pokud by dál přetrvávaly lačné vysoké, dá se dát inzulín na noc.

simasla
30. zář 2014

@werumka aha - tak díky za info, zkusím to zítra ráno hned po probuzení a uvidím 🙂 - jsem si říkala, že zase to nebyla taková nějaká zátěž těch pár pohybů po ránu - ještě v želvím tempu :D

simasla
1. říj 2014

Tak dnes cukr na lačno, hned po probuzení teď v 7:10 a včera jsem měla k druhé večeři zeleninový salát se šunkou a sýrem cca v 22:30 a cukr je stejně 6,3 :(

simasla
2. říj 2014

Dnešní ranní hodnota 6,7 - po hodině 7,2, ale dala jsem si pidi snídani a pak větší svačinu. A to jsem do sebe k druhé večeři dostala jeden chlebík celozrnný slunečnicový s máslem a rajčetem :(. A cukr po ránu pořád vysoký.. zavolám příští týden do dia poradny.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru