Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

elnika
1. srp 2014

Me mudr rekla ze muzu i ovocny jogurt a pocita se za 20 g sacharidu a k tomu jednu broskev a mam to svacinku pred obedem a pa se po hodine zmerim,muzu i nanuky,zmrzlinu,babovku,tak taky nevim jak to teda ti doktori delaji. 😒

elnika
2. srp 2014

@werumka Holky prosim nevite jak je mozne nebo cim to je,ze mam na lacno dneska 5,7.Je to vecerni veceri nebo pozdnim merenim?

werumka
2. srp 2014

@elnika Pozdni mereni za to teoreticky muze: pokud je organismus moc dlouho bez jidla, zacne vytvaret nahradni cukry a tim zacne stoupat glykemie, ktera uz v tu chvili vlastne neni "lačná".

elnika
2. srp 2014

A po jake dobe by se melo merit na lacno,mam jist druhou veceri kolem 11 hodiny a to jim bily jogurt a do toho 10g sacharidu nekjtarinka nebo broskev , tak v kolik bych se tedy mela zhruba rano merit aby to na lacno bylo?

elnika
3. srp 2014

@werumka ahoj,dneska rano po 8mi hodinovem lacneni 6,1☹ tak sakris cim to je ☹

elnika
3. srp 2014

Pres den hodku po jidle 7,2 coz je super a hodku a pul po jidle tak 6.2

elnika
3. srp 2014

A vecerim v 11 vecer maly bily jogurt a v tom nektarinka,nemuze to byt tim?Asi ne,ze?nebo se mam merit treba jeste o dve hodiny drtive?

nonnni
3. srp 2014

@elnika ja se v tom teprve snazim zorientovat, glukometr a dietu mam teprve od minuleho tydne, ale me sestra rekla, ze na druhou veceri spis sacharidy ve forme pulky rohliku, ci kousku chleba + treba nejakou zeleninu. Ovoce jen dopoledne a mam si merit kazde rano ketony v moci, abych prave vyloucila, ze telo hladovi. Jo a mlecne vyrobky take mohou zvysovat glykemii...pry...tak zkus neco jineho na tu druhou veceri a uvidis.

Ja jsem merila 2 dny a pak mi doktor rekl, ze mam merit jen 2 x tydne. Lacne hodnoty mivam kolem 4,4 a po snidani kolem 5,6 +-, po obede a veceri kolem 6,2.

Me se skvele osvedcil lamankovy chleba. Jednak ho dobre snasim a pak je tak pekne rozporocovany, ze ani nevazim.

Jsem na to sama zvedava, jak to bude pokracovat.

elnika
3. srp 2014

A poi jake dobe po nocnim lacneni se meris?

nonnni
3. srp 2014

@elnika minimalne tech 8 hodin a vice. Vcera jsem mela desne narocny den a mezi snidani a obedem jsem mela 10 hodin (jako uplne na nic i bez cukrovky) a stejne jsem tu lacnou mela v norme.

Fakt zkus veceret neco jineho, treba ti prave tohle nesedne.

Moc kontrolujes kazde rano na ketony (acid)? To by ti melo napovedet, zda telo hladovi.

elnika
3. srp 2014

Ketony prave nemam,tak uz nevim,tak si zkuzsim dat treba kousek chleba,ale s cim?

nonnni
3. srp 2014

@elnika zkusila bych jen lehce maznout maslem a k tomu treba redkvicky.

elnika
3. srp 2014

A co treba papriku nebo rajce?Toho mame ve foliaku dost.

rexicek9
3. srp 2014

Ahoj, chci se zeptat - v 27. týdnu mi byla diagnostikovaná těhotenská cukrovka, na základě lačné glykémie. Na diabetologii mi pouze řekli, že nemám jíst sladké a mám jíst svačiny mezi jídly. Jinak prý sacharidy v zelenině nejsou, takže nic vážit nemusím. Já si samozřejmě našla info na netu a jídelníček upravila dle stránek tehotenskacukrovka.cz, protože jsem měla stále hlad, přidala si tu a tam trochu zeleniny a navýšila i maso, hodnoty byly dobré i na lačno, ale teď se začaly postupně zhoršovat, mám je tak od 5,2 do 5,5, jednou jsem si naměřila dokonce 6. Doktorka mi řekla, že je to v pořádku, prý nemám pít slazené nápoje (což rozhodně nedělám), na inzulín to prý není. Objednala mě za měsíc. Ještě mi vynadala, že se často měřím a spotřebovávám mnoho měřících papírků a zbytečně si je musím dokupovat. Chci se zeptat, od jaké hodnoty ranní glykémie vám dali inzulín? Když jsem se zeptala na stárnutí placenty vlivem vyššího cukru, tak mi řekla, že nic takového není a jde pouze o to, aby dítě nebylo velké.

elnika
3. srp 2014

@rexicek9 je to tezke kazde z nas rika mudr neco jineho.Ja se taky casto merim a radeji si je dokoupim a vychytam si to glkukomerem nez si pak poichat inzulin.Ja dneska rano na lkacno namerila 6,1 taky jsem z toho bylka zoufala.Pak jsem mela svacinku sladky mandlovy jogurt a tri kousky babovky coz mam normalnbe dovoleno a hodinu po jidle 6,8.Takze opravdu odpoledni hodnoty mam super,ale ty ranni jsou horsi.Nekdy mam i hodku a poul po jidle 7,2 coz je porad v poradku.Opravdu si radeji papirky koupim nez se stresovat a nevedet a poak si pichat inzulin.

rexicek9
3. srp 2014

@elnika já už si papírky samozřejmě koupila 🙂 Takže ta hodnota po ránu není úplně tragická? Jinak po jídle se to drží ( zatím) v normě. Sladké pro jistotu opravdu nejím vůbec, těch pár týdnů mě nezabije. Příští týden jdu skoro po 2 měsících na ultrazvuk, jsem zvědavá, jak je na tom malý i ta placenta... Jsem ve 34. týdnu.

kaca08
3. srp 2014

U mě to vypadá, že se inzulinu nevyhnu, poslední 2 dny mi glykemie po jídle neklesá pod požadovanou hodnotu, tak zítra naklusám do FN na diabetologii a uvidíme.

elnika
3. srp 2014

@kaca08 a kolik mate po jidle? A poo ranu na lacno?

elnika
3. srp 2014

@rexicek9 a kolik mate na lacno a kolik po jidle?

elnika
3. srp 2014

Hranicni hodnoty jsou na lacno do 5,1 a po jidle pod 7,8.Ale glukometry pry pridavaji nez ubiraji.

werumka
3. srp 2014

@elnika Určitě bych zkusila na druhou večeři nějaké pečivo - můžeš šunku, lučinu...k tomu zeleninu - ta paprika, rajčata jsou úplně v pohodě. Sleduj spíš, jestli ty hodnoty postupně nerostou - to je důležitější, než když nějaká jedna lačná hodnota vylítne. Důležité je, abys neměla ty ketony.

kaca08
3. srp 2014

@elnika na lačno já mám hodnoty v pohodě do max. 4,5, ale po jídle mám teď 8,2 ( u stejných porcí), dřív jsem měla 5,8 - 6,2

rexicek9
3. srp 2014

@elnika po jídle mívám tak kolem 6,5, u mě je problémová pouze hodnota na lačno, to se do normy nevejdu nikdy. Mívám tak od 5,3 do 5,5, výjimečně jsem si naměřila i 6.

elnika
3. srp 2014

@werumka no ketony nemam prave.Takze ty hodnoty po jidle nekdy 5,8 jindy nejvice 7,2 jsou v pohode ze ano?

werumka
3. srp 2014

@rexicek9 Ahoj, jsi teď v tom "nejhorším" týdnu pro cukrovku. Do 35. týdne se cukrovka zhoršuje, pak už placenta začíná stárnout a neprodukuje tolik hormonů, které pracují proti inzulínu. Po tom 35. týdnu se většinou vše vyrovná, nezhoršuje se. Tyhle lačné hodnoty nejsou na tento týden nijak hrozné. Inzulín se dává ve chvíli, kdy je tam stálý vzestupný trend a nepomáhá ani upravit jídlo. Stárnutí placenty je u diabetiček rychlejší. Stejně tak rychlejší růst miminka, ale tyhle všechny věci jsou hlavně záležitostí diabetiček, které mají cukrovku celé těhotenství. Za ty tři měsíce s těhotenskou cukrovkou - kdy o ní víš a hlídáš si glykémie - se vůbec nic stát nemůže. Ty změny by byly viditelné, kdybys třeba celý den měla nad 10 a takhle to měla dva měsíce v kuse.

elnika
3. srp 2014

@kaca08 ja mela povolenku zmrzlinu mezi jidlem a pak jsem si namerila 8,9 od te doby si ji nedavam a hodnoty max 7,2

kaca08
3. srp 2014

@rexicek9
@elnika mně papírky do glukometru proplácí pojišťovna, na diabetologii mi řekli, že mám nárok na 400 ks a pak na dalších 1200 přes revizního lékaře

kaca08
3. srp 2014

@elnika o zmrzlině a ovoci ( ve větším množství) si nechávám jenom zdát 🙂

elnika
3. srp 2014

@kaca08 ale to jen pry jen v pripade ze si pichas inzulin mi rekla mudr.Jakou mas pojistovnu?

werumka
3. srp 2014

@elnika Ano, každý den není stejný. Někdy člověk hůř spí, někdy dřív vstává... ráno začínají pracovat hormony jako kortizol, který zvyšuje glykémii. Pracuje na "nabuzení" organismu. A když třeba hůř spíš, nebo málo spíš, tak se ho vylučuje víc a dřív. Sleduj, aby ty glykémie neměly stálou vzestupnou křivku - například po jídle 8 a pak po týdnu už 9. Tyhle jednorázové skoky nejsou nijak zlé. Piš si ty glykémie pod sebe, abys viděla například trend glykémií po snídani, po obědě, po večeři... lépe to pak odhadneš.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru