Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

aanicka
19. kvě 2015

@macinek super, že už je ti líp!
@zirafamonca88 to je fakt divný, já teda mám pocit, že taky jím mnohem víc, ale fakt jsem asi byla hodně zvyklá na ty jednoduchý cukry, protože ještě pořád jsem se nedostala na váhu, kterou jsem měla v březnu před držením diety 😕
@andilekpanenka tak to je ale masakr. Můžeš napsat značky těch glukometrů? Hlavně teda toho špatného. Díky.

xxlucka90
19. kvě 2015

Ahoj všem 🙂 Jdu k vám pro radu... Jsem na začátku těhu a ráno před snídaní beru euthirox na štítnou žlázu a těhu vitamíny Chytré miminko superfolin 1 PLAN.
Od minulého týdne si měřím 3x týdně cukr malý/velký profil. Je možný, že když mám na lačno 5,3 vezmu si prášek, vitamín, nasnídám se a hodinu po jídle si změřím cukr že mám 9,7??? Můžou to dělat ty vitamíny nebo fakt tak špatně snídám?
Na snídani jsem měla krajíček chleba, sojoví rohlík, máslo, krůtí šunku a ředkvičky.
Děkuji za radu 🙂

zirafamonca88
19. kvě 2015

@aanicka Jako taky to nechápu tu váhu. Ale opravdu mi začala takto naskakovat až s tou dietou. Je to hrůza. A to si nemyslím, že bych nějak moc předtím jedla sladké....tak normálně, každý den třeba oplatek, nějaký bonbon, zmrzlinu. Ovoce jím ted ještě mín než předtím. Jen teda se snažím nejíst to bílé pečivo a kupuji si jen ty kv alitnější "sýry" typu lučina. A hlavní změna teda je, že jím opravdu co 2-3 hodiny. A to bude u mě asi ten kámen úrazu, že jím víc než předtím.

macinek
19. kvě 2015

@aanicka O víkendu už jsem uvažovala že budu muset v pondělí k doktorce, ale naštěstí se to konečně v pondělí začalo zlepšovat. Už jsem se začínala děsit v takovém stavu rodit 🙄

@zirafamonca88 No je to celkem divné, já jím taky krapet víc než předtím, ale zase vyváženější a zdravější strava a od začátku diety jsem přibrala asi jenom kilo a když vezmu v úvahu kolik za tu dobu přibral prcek, tak jsem vlastně zhubla 😀 a teda já teď občas hřeším, mila ke svačině, občas kousek čokolády, zmrzlina.

@xxlucka90 No chce to zkusit změřit bez prášků, ale ono i 5,3 nalačno je přes limit 😒

macinek
19. kvě 2015

Já dneska nalačno 4,5 a po dělené snídani 6,0, co jsem nemocná tak jedu v dělené snídani. Teď si akorát dávám ke svačině kávičku, meruňky a borůvky. To jo dobrota 😵

zirafamonca88
19. kvě 2015

@macinek No jak říkám,také je mi to divné,ale je to tak.......neumím si představit čím jiným by to mohlo být 😒

xxlucka90
19. kvě 2015

@macinek já vím ☹ ale když jsem viděla pak těch 9,7 tak sem myslela že špatně vidím.

macinek
19. kvě 2015

@xxlucka90 Zkusila bych to změřit bez prášků a když to nepomůže, tak dělenou snídani. Ty snídaně jsou většinou největší problém a na tu vyšší ranní hodnotu nasadit druhou večeři 🙂

xxlucka90
19. kvě 2015

@macinek Děkuji za rady, ve čtvrtek měřím zase tak to zkusím bez těch prášků a uvidíme 🙂

andilekpanenka
19. kvě 2015

@aanicka spatny glukoemtry jsou Diamont Fora. Vice mene jakykoli Diamond. Vcera v dia poradne jsme meli 6 glukometru a nejvyssi hladiny s rozdilem opet 2-3 cele stupne mely dva ruzne diamondy. Dobre jsou Contour ts, plus a Aku Check (nevim zda pisu spravne) 😀. Jinak dnes provedenypro jistotu odbery v laboratori a spatne vysledky diamondu byly potvrzeny!

aanicka
19. kvě 2015

@xxlucka90 tak zaprvé, by jsi neměla brát euthirox a těhu vitaminy najednou, ale mít mezi nima odstup cca 2 hodiny! Na to mě na endokrinoligii zvlášť upozorňovala, že ten jod v těhu vitaminech pak nějak ovlivňuje vstřebávání toho euthiroxu (teda já beru Letrox, ale myslím, že to bude stejné). A těhu vitamini většinou obsahují sacharózu, tak koukni na složení. Jinak já beru letrox ještě v posteli a pak se měřím až za tu půl hodinu kdy můžu jíst před snídaní a dobrý. Těhu vitaminy nebo jodid pak beru radši až večer.

xxlucka90
19. kvě 2015

@aanicka Aha, tak to jsem ani nevěděla, že se to nesmí brát společně, nikdo mě to neřekl 😒
A děkuju za rady! 🙂

hakalinka
19. kvě 2015

Zdravím všechny. Dnes jsem byla v poradně, mimi je akorát velké - spíše menší. Cca 2,5 kg. Takže prý bude vážit maximálně mírně přes 3 kila. Tak jsem ráda. Pozítří jdu poprvé do porodnice na monitory - tak doufám, že nebudou ani hrotit to vyvolávání, když je mimi malé. Moje doktorka tu cukrovku vůůůbec neřeší - o to přeměření mimi jsem si musela říct. Přijde mě, že jak teď zpřísnili ty normy, má diagnozu cukrovky snad každá druhá těhule. Já mám hodnoty jinak vcelku dobré - do limitu se nevejdu výjimečně a to po obědě či večeři. Jinak lačná mě poslední dny dost klesla. Takže snad je to opravdu tak, že od toho 36. týdne se to ustaluje či lepší. Navíc ten glukometr po tom všem, co tu píšete, už fakt beru s rezervou.

hakalinka
19. kvě 2015

@andilekpanenka Mě tohle dělal Glucolab - taky nebrat. Je levný a hrozný šmejd. Já jsem přemýšlela, že bych si nějaký pro sebe pro jistotu pořídila, až vrátím ten co mám (Wellion CALLA - taky prý patří mezi málo přesné). Takže ten Contour nebo Aku Check jsou nejlepší? Nebo máte ještě nějaký tip?

hakalinka
19. kvě 2015

@zirafamonca88 Já bych tu váhu neřešila. Ono se to zas srovná.

zirafamonca88
19. kvě 2015

@hakalinka No mě to teda docela štve a vím,že i Dr jak na gyndě tak na diabetologii by to řešila. Na gyndě, protože je to mooooc velký přírůstek, který může případně znamenat cokoli (obzvlášt když doted byly přírůstky v pohodě a tento měsíc by to byl přírůstek stejně veliký jako za celé dosud těhotenství) a na diabetologii to byla jedna z věcí co mi Dr nařídila,abych neměla nezbytně nutný přírůstek na váze než je v těhu obvyklé. 😒

andilekpanenka
19. kvě 2015

@hakalinka rekla bych ze ano. Dle vyslesku, ktere byli provadeny na tech testech, se shodli se stejnym vysledkem contour a aku. Jen pro predstavu, jak presne jsou glukometry. Rano hodinu po jidle (mela jsem se hoodne najist, aby byli videt ty velke rozdily v glukometrech) mi byla nabrana krev ze zily a zaroven ve stejny cas jsem merila 2 glukometrama. Tak vysledek ze zily byl 7,5 a diamond 9,5 a contour 8,1. Ja vim ze glukometry jsou JEN orientacni, ale ze az tak? Take je blby, ze kazdy glukometr ma urcite rozmezi, podle citlivosti. Ale Contour lacnou zmeril stejne jako laborka ze zily...je to na palici. Rikala jsem si kolik tehotnych nema moznost zmerit se jinym glukometrem nez maji doma a zbytecne treba zobaj piluje a nebo pichaj inzulin....

hakalinka
19. kvě 2015

@andilekpanenka No, mě ten Glucolab ukazoval lačnou třeba i přes 6. a to jsem měla u dr. 4,9. tak asi tak. Po jídle mi ukázal i přes 10 a to jsem měla dle toho Wellionu přes 8. ve skutečnosti to mohlo být tedy třeba 7.

andilekpanenka
19. kvě 2015

@hakalinka presne tak. Kdyby nas nabirali furt, tak si myslim ze malokdy budeme pres hranici hodnot. Ja napr. mela k veceri smazene minirizecky 4ks a k tomu vidensky bramborovy salat a flasku coly zero a mereni? 6,7 takze v krvi to bude neco kolem 5,5-6 😀 ani nedokazu popsat, jak jsem stastna...

aanicka
20. kvě 2015

@andilekpanenka tyjo, na kolu mám fakt chuť 😝 , tam jsou nějaký umělý sladidla, co? Tak troška by snad nevadila. Včera jsem si musela dát sušenku Dialku na sváču - je slazená jen fruktózou a radši jsem se neměřila a fakt už jsem tu chuť na sladký nemohla vydržet. A to už to bylo v poho a teď mě to zase nějak bere - ty chutě.

andilekpanenka
20. kvě 2015

@aanicka vis co? Dej si...nemas inzulin ani tbl. a kdyz to nebudes jist furt, nic se nestane! Lepsi si dat, nez pak pochodovat po byte a rikat si,co vsechno by sis dala a nemuzes 🙂. Co jsem tak vypozorovala, tak hodnoty mas ok. 🙂

petulka88
20. kvě 2015

Ahoj holky, ráda bych se k vám přidala s těhu cukrovkou. Pročítám tady tu stostránkovou diskuzi a začínám se docela bát :-/ Při OGTT testu v 27tt mi naměřili hodnoty 4,7 na lačno, po dvou hodinách 8,1. Prostřední hodnotu mi neměřili. Jsem z toho dost zklamaná, nikdy jsem na cukr netrpěla, v rodině to nemáme, nekouřím, jsem štíhlá a sportovní typ, takže opravdu překvápko ☹ V pondělí jdu poprvé do poradny na další testy a pro glukometr. Taky vám ta cukrovka tak strašně zkazila radost z těhotenství? Já jsem se tak strašně těšila, jak si budu poslední měsíce užívat s bříškem, jak budu připravovat výbavičku, užívat si chutě a vyvářet manželovi 🙂, a najednou tohle... jak to zvládáte psychicky? Je to jen pár dní, co jsem na dietě a jsem z toho úplně zdeptaná...

a.n.d.y
20. kvě 2015

@petulka88 myslím, že je to překvápko pro každou, nic si z toho nedělej 😉 Psychicky jsem to ze začátku taky nedávala, pak jsem najela na dietu, všechno se zlepšilo a když mi hrozil inzulín, tak jsem byla opět v háji. Kupodivu mě z toho dostal právě inzulín a já začala být zase normální 😀 Zkus na to myslet co nejméně, dodržuj dietu a když to bude dobrý, tak si jednou za čas něco dopřej 😉

a.n.d.y
20. kvě 2015

Holky, co si dopřáváte ke druhé večeři? Pečivo nemůžu, protože mě po něm pálí žáha. Máte nějaký tip
? Včera jsem si dala zakysanou smetanu, trochu kakaa a mandle. Neměla jsem na nic chuť, tak jsem do sebe hodila alespoň tohle a ráno mi vyšla strašně nízká glykémka.

hakalinka
20. kvě 2015

@petulka88 Neboj, užívat těhotenství můžeš i tak. Šok to je pro každou. Já taky vážila před těhu 50 kg a v rodině to nemáme. Něměla jsem to ani v předchozích těhotenstvích. Je dobré se na to moc neupínat a věnovat se koníčkům a dalším činnostem - ne jen měřit a řešit cukr. Až se zaběhne dieta, bude to dobré. Já už se tím vůbec netrápím. Ta strava bez volných cukrů i když já už ted hřeším dost) jedině prospívá. Je třeba vidět pozitiva - někdo, že míň přibere nebo, že se zbytečně nekrmí kvasinky atd. Jediné, co mě vadí je, že i přes doporučení odborníkům, zvlášt pokud je těhotná na dietě, se stále ještě někde snaží vyvolávat porod na termín. Tak doufám, že naše dítko bude rozumné a vyleze samo včas.

hakalinka
20. kvě 2015

@a.n.d.y Nízká glykemka může být už blížícím se porodem 😀
Jinak já si dám klidně kus hořké čokolády, třeba plus bílý jogurt. Hodně si namáčím ta chia semínka - třeba do jogurtu, smetany s rozmixovanými jahodami atd. Na pečivo taky nemám večer chuť - maximálně nějaký ten polystyren. Jo, taky si často dávám takové ty velké prázdné oplatkové korpusy - pláty a namažu třeba kokosovým olejem a posypu kakaem. Taky výborné. Nebo i ty hořické trubičky Amálka s DM bez cukru - ale po těch mě zas trochu pálí žáha. I když s glykemií to ani nehne.

a.n.d.y
20. kvě 2015

@hakalinka to by bylo super! V pátek jdu do poradny, tak doufám, že mi oznámí, že se něco děje 😀 Ten polystyren je dobrý nápad, zítra si ho koupím. Fakt už nevím, co jíst. Občas si dám nějakou polévku nebo jogurt, smetanu, tvaroh, to pak něčím uchutím, ale pečivo jsem na noc musela vyřadit. Ještě si zkusím ubrat jednotku na inzulinu a uvidím, co mi to provede zítra ráno 🙂 Díky 🙂

aanicka
20. kvě 2015

@petulka88 ahoj, jojo, taky mi to ze začátku zkazilo radost. Asi 14 dní mi trvalo, než jsem se s tím srovnala a tělo s dietou. Jinak jsem byla unavená, vyplašená atak. Ale už je to v poho. Neboj, zvykneš si 😉 .
@andilekpanenka díky 😵

macinek
20. kvě 2015

Ahoj holky,

tak dnešní poradna v pohodě, malej má necelých 2,8kg takže absolutně v normě, na porod to zatím nevypadá. Akorát teda syn se jen tak mezi řečí zmínil, že jeho dva kamarádi ze školky mají neštovice ☹ , takže fakt super, já jsem neštovice naštěstí měla, ale vzhledem k inkubační době 14-21 dní vychází propuknutí na termín porodu 😝 , podle toho co jsem četla by to novorozenec s největší pravděpodobností dostat neměl nebo je lehký průběh, ale i tak je to fakt naprd. Nechat syna doma ze školky asi už moc význam nemá, protože infekční jsou neštovice už dva dny před výskytem pupínků.

aanicka
21. kvě 2015

@macinek no, tak to je fakt naprd. Já jsem doufala, že stihneme neštovice do porodu, ale zatím u nás nejsou. Taky mám pak strach o mimi. No, musíš doufat, že jestli je chytne, tak bude infekční před porodem a v době, kdy budeš v porodnici 😒 .

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru