Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

zuhra
23. dub 2016

@pe_ma dem ji dat do drzky🙂)))

pe_ma
23. dub 2016

@zuhra hele zasloužila by si to! třeba by se jí rozsvítilo!

jittuska
23. dub 2016

@zuhra v dia jsou v pohode. tam.mi nic nerikaji, jen ze mam krasne hodnoty a ze kdyby něco, at volam a ze krve mam krasne. pak se me zepta na obtize, vc.otekani nohou, tak reknu, ze nic, ze neotekaj a ze jsem spokojeny tvor. změři mi tlak,kterej je tak 110-115/75-80 a zas jdu domu.. ja bych se v te dia i zeptala, jenze nechci aby to vyznelo, ze pomlouvam dr, precijen kazdy zna kazdeho..

jittuska
23. dub 2016

@pe_ma koza to je a když to tady ctu, tak me to jedině utvrzuje v tom, ze ceho je moc, toho je prilis. Dekuju za podporu!

zuhra
23. dub 2016

@jittuska a nechceš poslat ty moje experimentální prasky na cukrovku? Dneska jsem byla potřetí na velké a do jídla se musím nutit, jak mi je nabliti. 🙂

werumka
23. dub 2016

@jittuska Já bych se paní gynekolozky zeptala, jak bych asi tak mohla mít glykovany hemoglobin v normě, kdybych dietu sidila. Protože jestli zná nějaký způsob, jak to ocurat, tak nekteri diabetici by jí za to urvali ruce nadšením 😀

pavcik
23. dub 2016

Ahoj holky,
hlásím se po delší době a s celkem novinkami....minulý týden jsem stačila porodit ve 31+0 😅
Tak nějak se to od nějakýho 25 tt kazilo a bylo furt něco. Minulý úterý jsem měla bolesti břicha a ejhle, oni to byly kontrakce, takže mi je 3 dny v upmd rozháněli, ale to nejde samozřejmě celou věčnost, takže po vysazení léků se to ve čtvrtek večer zase začalo vracet a v pátek tedy padlo rozhodnutí, že kortykojdy se píchnout stihli a že nemá cenu to oddalovat,. Takže mám za sebou akutní císař, malý je šikulka, oběhově stabilní, dýchá si sám, měl 2650g (cukrovka opravdu dělá svý). Pustí nás s 36tt. Nyní je na jipce, kvůli infekci kůže, ale neví se co to je, protože měl takový fakt boláčky hnisavý ale naštěstí se to lepší po nasazení antibiotik a přísném rukavicovým režimem.

A cukrovka opravdu odešla, v porodnici mě měřili glymču a fakt hodnoty lepší. Jo a mimochodem, jak mi píchli dva dny po sobě ty kortykojdy pro malýho, tak to ještě více vyskočilo, ale mudři to vědí, takže mě furt měřili a píchala jsem píchala 😀

Malý ohledně cukrovky byl samozřejmě rozhozenej, ten měl takový pomyslný absťák s nízkými hodnotami naopak, takže mu to dorovnávali kapačkou, ale třetí den po porodu taky už dobrý.

zuhra
23. dub 2016

@pavcik moc gratuluju a malý krása na 31. Tyden!!!!! Taky mam pocit, ze se mi to nejak kazi od 32. Tydne a nebránila bych se driv🙂

pe_ma
23. dub 2016

@pavcik tyyyy jo! ta váha je fakt luxusní! my měli přesně o kilo mín v 31+0 na kontrole!
ale oooobrovská gratulace, že je malej šikovnej a všechno zvládá! přeju hodně štěstíčka a hlavně zdraví!!!

zuhra
23. dub 2016

@pe_ma my taky v tom tydnu 1700g

alert
24. dub 2016

Miluju mereni lacne glykemie.. Dnes rano 7,7!! Ja z toho sok. Tak picham znova a 6,0.. takze co si z toho mam vybrat.. Picham potreti a 6,1.. Tak nevim co to bylo to prvni pichnuti. Jak pak mam brat vazne kazdy stupinek, kdyz si to meri co chce..

martinka8338
24. dub 2016

@alert taky bych nevěděla....praktikují metodu právě ruky a třetí kapky 🙂

werumka
24. dub 2016

@alert Takhle rychle po sobě nemá smysl měřit, protože ten glukometr hází blbosti, když na něm uděláš víc měření během několika minut. Měř jen jednou a ideálně ze druhé kapky.

werumka
24. dub 2016

@pavcik No gratuluju! Koukam, ze oba synové nedockavci 🙂 Jsem moc ráda, že už je malickemu lépe, určitě budete za chvilku zase spolu! Kortikoidy jsou na glykémii strašný, ale je super, že existujou a stihli je dát 🙂

alert
24. dub 2016

@werumka no to druhe mereni jsem udelala hned ze druhe ruky z leknuti. A az to treti jsem si chvili pockala. Tak doufam, ze to treti bylo smerodatne.. Jinak zd druhe kapky.. Ja proste vytlacim z prstu krev a prilozim. To je spatne?

werumka
24. dub 2016

@alert První kapka je sladší, takže vymacknout, otrit a až tu další kapku měřit.

alert
24. dub 2016

@werumka diky za info, moje zkusenost je takova, ze ani sestra na diabetologii ani sestry v nemocnici tohle nedodrzuji..

werumka
24. dub 2016

@alert Protože pro ně ten rozdíl může být zanedbatelný. Pro mě, jako pro diabetika 1. typu to ve většině případů taky roli nehraje, protože chci znát orientační hodnotu. Ale u GDM to může hrát rozdíl poměrně zásadní 🙂

alert
24. dub 2016

@werumka no to mi povidej.. Budu na to davat pozor.. To mereni me depta. A to pres den dokud nesrovnam tu lacnou tak ty denni ani nemam merit.. Pak uz se z toho zcvoknu uplne az budu muset. Ja jsem strasne neorganizovany clovek a tak takovehle nejake jist po dvou hodinach, pak po hodine merit, myslet na to co jim, pichat inzulin. Je to pro me peklo a nechapu jak to muzes prezit trvale.. No nic jineho ti nezbyva, ale predstavit si to neumim.. Obdivuju trpelivost a vuli vsech holek tady co to zvladaji.

werumka
24. dub 2016

@alert A upravit druhou večeři jsi už tedy zkoušela, že? Musíš to brát tak, že pak aspoň usetris za antikoncepci, protože vzpomínky na cukrovku budou mit nejlepší antikoncepční účinky 😀 Já to mám jednodušší, protože si sama upravuju dávkování inzulínu, jak potrebuju a nemam problém v inzulinové rezistenci. Takže to mám o dost lepší 😉

weronikad
24. dub 2016

Ahojky, já mám určitě v plánu taky jít na cukrovku. Moje kámoška měla a říkala, že nakonec byla ráda, protože alespoň moc v těhotenství nepřibrala, člověk se zase nemusí v těhotenství vším možným cpát, ale právě v tomhle období by měl změnit životosprávu a žít zdravěji. Druhá kámoška mi zase říkala, že měla pořád hlad tak snad se mě to obloukem vyhne, protože mám v plánu chodit do práce co nejdéle a jakmile mám hlad je mi špatně...S tím, že bych nejedla sladké nemám naštěstí problém, protože se mi teď změnily chutě a já co jsem byla maniak do čokolády, jsem přešla na slané🙂 Ale chápu Tě, je to omezující pořád vše kontrolovat co jíš a kolik, a zaskočilo mě to, že si jídelníček sestavujete sami, ty jo, já bych nevěděla vůbec kolik, co a tak...:-/

alert
24. dub 2016

@werumka no sladke jsem uz zrusila uplne az na ovoce a ovojogurty. Ale mam porad hlad a zrala bych od rana do vecera a nevim co. Cele tehotenstvi mam celkem odpor k teplym jidlum, takze ze zacatku to byl chleba se sunkou rano, v poledne i vecer. A ted nejak nevim co bych jedla misto toho, cumim porad do lednice a na nic nemam chut. Nakonec tam vzdycky poslu sklenici mleka a nebo jablko a zase jdu premejslet co budu jist..😊

werumka
24. dub 2016

@alert A nezkoušela jsi různé saláty třeba? I s masem, vajíčkem... Když si pak k tomu dáš kus pečiva, tak to dost zasytí a sacharidově to vyjde hezky. Ty sacharidy hlídáš? Abys jich nesnědla málo.

alert
24. dub 2016

@werumka mam snist nejakejch 250g sacharidu denne. Popravde je nehlidam, nevim jak na to, ani presne co to znamena. Dostala jsem nejakej nastrel co to zhruba je tech 250g, ale uprimne.. proste posnidam chleba x rohlik se sunkou a maslem, pak treba jogurta, donutim se zbodnout nejakej obed co zrovna mame, jen mensi porci, pak treba nejake ovoce, kafe, caj a vecer zbytky z obeda, mliko apod. V mezicase porad chodim a loudim co bych snedla.. Orisky, zeleninu.. Nedokazu spocitat co to muze dohromady dat sacharidu, ale plus minus by to melo odpovidat tomu co mi dr. rekla..

pe_ma
24. dub 2016

@alert tohle bych začala hlídat...ono se to nezdá, ale odhad hodně klame a podle mě teda 250 za den nedáš...já dám 200 a řekla bych, že toho sním víc jak ty...fakt si to zkus některý den hlídat, vážit a zapisovat a myslím, že se budeš divit...já mám od dr tabulku s jídelníčkem, kde mám rozepsané jednotlivé součásti jídla a pak další papíry s přepočtem jídel, kde je to vše napočítané na 10g sacharidů a kolik dané potraviny na g navážit...pokud bys chtěla, mám to nafocené a můžu ti to poslat, já bez toho neumím funguvat, ale to, co jím pořád, tak už si pamatuju, ale ani po půl roce neodhadnu porci pečiva nebo brambor...

alert
24. dub 2016

@pe_ma muzes mi to poslat tady pres konika do sz? Diky moc.

pe_ma
24. dub 2016

@alert jasně, pošlu...jídelníček, co kdy a kolik máš? stačí jen ty přepočty?

alert
24. dub 2016

Jestli to mas vsechno nafocene budu ti ten nejvdecnejsi clovek, kdyz mi to posles radsi vse. Neco mam, neco jsem si nafotila v cekarne u dr., ale rada kouknu na to tvoje. Diky @pe_ma.

werumka
24. dub 2016

@alert Ono by bylo fajn, aby sis zkusila udělat vzorový den, abys viděla (a ochutnala 🙂), jak těch 250 g sacharidů vypadá v praxi. Podle toho, co mi tu píšeš, to spíš vypadá, že jíš málo. Jeden rohlík se šunkou ke snídani je sacharidově málo. Ovoce je lepší dopoledne, odpoledne už ne. Druhá večeře by měla mít taky 30g sacharidů, což je třeba jeden rohlík se šunkou a k tomu sklenička mléka. Když se koukneš na www.kaloricketabulky.cz, tak tam si můžeš najít množství sacharidů v různých jídlech. Být Tebou, zkusila bych vždycky řešit jídlo na den dopředu. Tj. vymyslet si třeba nějakou pomazánku, kterou si dáš ke svačině a třeba i večeři, pohlídat si, abys měla v lednici pořád dost zeleniny. Udělat si dopředu třeba i nějaký ten salát. Abys pak už nemusela další den dokola vymýšlet, co si dát. Sladké jogurty vynech, mají dost sacharidů a nezasytí Tě, protože to jsou ve většině rychlé cukry, které Ti zbytečně zvednou glykémii. Zkus tohle trochu pořešit, protože bez toho tu lačnou nesrazíš a zbytečně pak do sebe budeš píchat inzulín, který Ti v tom udělá ještě větší hokej.

pe_ma
24. dub 2016

@werumka mám z toho stejný dojem...mě třeba dr řekl, at kal.tabulky nepoužívám a řídím se jejich přepočtem, je fakt, že díky tomu je to pro mě jednodušší...ale pro orientaci super! poslala sem @alert tabulku s přepočty, co mám od dr, tak snad jí to pomůže...

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru