Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

nonnni
14. srp 2014

@elnika nezobraxzuje se mi tam ten znak nezobrazuje...takove ty spicate zavorky, co zname z matiky na vice, ci mena🙂

bielamacka
14. srp 2014

@nonnni

@elnika

no jak jsem psala, tetovací jehla je úžasný pocit, ale tohle mě z nějakého důvodu trochu znervózňuje...... 🙂

nonnni
14. srp 2014

@bielamacka no a testovaci jehla ti neda zadny pocit...ja to mam nastavene uplne na nejmensi vystreleni a nekdy to fakt necitim a musim mackat prst, aych zjistila zda tebe...a vzdycky tece🙂

bielamacka
14. srp 2014

no, tak uvidíme, co mi vyjde.... ptala jsem se mojí doktorky na fb - známe se tak dlouho, že už si tykáme a chodíme k sobě na kafe.... a docela mě uklidnila, v pondělí mi zavolá, až přijde do práce, to už tam bude ty výsledky mít - ona sama v těhotenství cukrovku měla, tak ví co a jak.... dám pak vědět, jak to dopadlo se mnou

elnika
14. srp 2014

@nonnni muzu si uslehat slehačku a dát si ji a nebo je to na noc moc tučné?Rano na sedum jdu na krev 🙂

werumka
14. srp 2014

@bielamacka Ta první hodnota z glukometru se bere proto, že kdyby už ta byla vyšší - byť jen orientačně - test se dělat nesmí. Správně by se ale souběžně měla vzít ještě krev ze žíly do laborky. Brali Ti krev ze žíly na lačno i po těch dvou hodinách? Zatím je na závěry brzy.
Pozor ale - nízkosacharidová dieta není diabetická - tam naopak ty sacharidy jíst musíš, jinak si odděláš metabolismus. Je tam jen omezení v druzích sacharidů a v načasování jídla.

nonnni
14. srp 2014

@elnika tak to netusim, zda tucne nejak ovlivnuje glykemii, nebo jen sacharidy...ale ty jis slehacku hodne a prochazi ti tom ne?

elnika
14. srp 2014

@nonnni jojo prochází 🙂 on celý kelímek má jen 8g sacharidu 🙂

nonnni
14. srp 2014

@elnika tak se jeste modli, at te nechytne zlucnik 😀 Jinak smele do toho😉

elnika
14. srp 2014

@nonnni myslíš ze šlehačky?

bielamacka
14. srp 2014

@werumka no brala mi nejdřív z prstu - na ten glukometr, potom mi brala do ampule ze žíly, potom jsem pila glukózu a po 2 hodinách znovu ze žíly. Já chápu, jaký je rozdíl mezi diabetickou dietou a jinými dietami, jen jsem chtěla nastínit, že mi nedělají problém restrikce v jídle. Že když už nějakou dietu držím, tak mi to problémy nedělá 🙂

werumka
14. srp 2014

@bielamacka To bys případně měla dost jednoduché zvykání na režim. Možná bys ho ani nemusela nijak měnit. Ale každopádně to ta cukrovka fakt být nemusí. Důležitý je, že oba ty odběry se dělaly ze žíly. Výsledkem z glukometru bych se nijak neřídila (existují přesné a méně přesné glukometry a tam je to fakt podle oka do potoka).

bielamacka
14. srp 2014

@werumka no já právě teď vůbec jídlo neřešila, ale předtím docela dost, vždycky jsem byla pro zdravý životní styl, akorát v těhotenství si tělo řeklo svoje - tak jestli to pro něj nebyl takový šok, že ten cukr takhle vystřelil nahoru....

ilonne
14. srp 2014

@bielamacka Až když se ti delší dobu na dietě nedaří držet v normě. Já ho dostala až po měsíci.

nonnni
14. srp 2014

@elnika jj🙂 (jen zertuji!)

elnika
14. srp 2014

@nonnni 🙂

werumka
14. srp 2014

@bielamacka To spíš ne - tohle není o stravování, ale o hormonech. Inzulín se dává ve chvíli, kdy už by byla glykémie navzdory dodržování diety delší dobu stabilně nadlimitní (tj. lačná hodnota nad 5,6 a po jídle nad 7,6).
Jinak pro srovnání - když chodím na odběry, tak si vždycky hned po odběru změřím glykémii i na glukometru, abych měla srovnání. A ty rozdíly jsou klidně o 1 celý stupeň.

nonnni
14. srp 2014

@werumka ja vim, ze jsem se te uz ptala, ale z prstu byvaji vyssi nebo nizsi?

werumka
14. srp 2014

@nonnni Spíš vyšší.

nonnni
14. srp 2014

@werumka jeste, nevis, jak probiha ten kontrolni test pri gestacnim diabetu? Za jako zatezak?

werumka
14. srp 2014

@nonnni Myslíš po porodu?

nonnni
14. srp 2014

@werumka
nene, ted co mam jit na krev...nevim vlastne, jak a co budou testovat...

ilonne
14. srp 2014

@werumka Už nad 5,1 na lačno.

ilonne
14. srp 2014

@nonnni To bude klasika krev včetně glykovaného hemoglobinu.

nonnni
14. srp 2014

@ilonne a jen jeden odber, nebo vice?

ilonne
14. srp 2014

@nonnni Jeden u mě asi 4 zkumavky.

werumka
14. srp 2014

@nonnni Jojo, tak jak píše ilonne - budou měřit ranní lačnou glykémii a glykovaný hemoglobin. Zmeř si tu lačnou hodnotu i na glukometru - max. v rozmezí pěti minut - ať máš porovnání laborky a glukometru. Glykovaný hemoglobin budeš mít ok, u gestačního diabetu většinou neskočí nad limit.

bielamacka
14. srp 2014

tak k čemu ty glukometry jsou, když nejsou přesné?

werumka
14. srp 2014

@ilonne Ach jo, do toho by se mi už blbě trefovalo - abych neměla hypo a zároveň neměla moc 😀

werumka
14. srp 2014

@bielamacka Jsou orientační - to je to slovo, které si člověk musí vtloukat do hlavy den co den 😀
Sleduješ s nima určitý trend, tendence - vidíš, v jaké části dne jakým směrem ty glykémie jdou. Nejsou od toho, aby se z nich určovaly desetiny.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru