Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

bibinka2208
30. kvě 2016

@werumka pruvodne jsem mela lacnou 5,41 bez diet a pod... pak s dietou 5,6 5,8 5,7 nejvic 5,9 s inzulinem 6,0 6,2 6,3 ...

denousek
30. kvě 2016

@bibinka2208 a proto inzulin nechci... byznys.... jestli ti to po snidani nevyskočí tak to neres..já se sice na dia budu radit ale rekla mi jasne ze jsu dulezite hodnoty po jidle aby tam to nelitalo.....sice mam lačnou vysokou ale jidlo uz mi ji pak nezveda...a nejsi prvni od koho vim ze jim to inzulin spis zhorsil :D

bibinka2208
30. kvě 2016

@denousek no ja mam problem jen s lacnou ostatní hodnoty uplne ok 🙂

luckyzuzu
30. kvě 2016

Holky mam stejny problém, po inzulínu mi sly hodnoty nahoru...i po kasi vecer mam rano treba 5,7 cukr ☹. Na kontrolu jdu ve čtvrtek tsk uvidime.

bibinka2208
30. kvě 2016

@luckyzuzu me to o 2 jednotky zvedla a nic jinyho mi k tomu moje dr nerekla :(

luckyzuzu
30. kvě 2016

@bibinka, ja zacala na 3 jednotkach a ted mam 8 j a zadna zmena zatim ☹.

luckyzuzu
30. kvě 2016

@bibinka2208, ja zacala na 3 jednotkach a ted mam 8 j a zadna zmena zatim ☹.

bibinka2208
30. kvě 2016

@luckyzuzu uvidím do dalsi kontroly... tu mam 13.6. pokud mi pak rekne ze jeste pridat tak ji reknu ze odmitam lecbu

pethaa
30. kvě 2016

já začala na 4 jednotkách a bylo to stejné, až do 8j, teď skok po těch 8 - paráda - ráno mám od 4,5-4,8, a taky jsem měla blbou jen lačnou, né tak vysoké jako některé - (1x 5,9, jinak 5,3). Takže jsem za nasazení inzulínu ráda, myslím, že to mělo důvod, že horní hranice pro lačnou je 5,1, a nějaké výmýšlení, že do 6 to není takovej skok.......nevím no.

bibinka2208
30. kvě 2016

@pethaa pred 4 lety byla hranice 5,5 .... ja pred inzulinem mela 5,41 -5,7 a po inzulinu 6,3 tak nevim co bylo lepsi :D

denousek
30. kvě 2016

@bibinka2208 já taky.přesně tak...

denousek
30. kvě 2016

@pethaa já nic nevymyslim pouze zkoumam čemu to vadi.... když mám např lačnou 6,5 a po snidani 6,6 tak prece o nic nejde... neskace mi to na 8 a tak..tutdiz to zatez pro miminko není ale je to jen muj názor... nesnasim proste celou farmacii to je cele...

vejik85
30. kvě 2016

Počkejte, až vám to teď po 30.týdnu půjde nahoru... Já jsem teda taky ráda za inzulín a vůbec by mě nenapadlo uvažovat, že bych ho nebrala, když mi doktorka řekla, že ho mám začít brát...

luckyzuzu
30. kvě 2016

Jj, je pravda ze mi to slo nahoru predne od toho 30.tt. Do te doby jsem mela lacnou vcelku v mezich. Ted mi obcas vydkoci i po jídle. Me sois štve, že jsem doufala, že diky inzukinu to bzde v norme a ono prdlajs ☹.

bibinka2208
30. kvě 2016

@vejik85
tek @denousek uz je v 31 týdnu....

werumka
30. kvě 2016

@bibinka2208 Šopský salát s balkánem je zoufale málo, to prostě vůbec žádný sacharidy nejsou. Měla bys sníst 30g sacharidů, což je třeba jeden krajíc chleba s lučinou a dvě decky mléka nebo bílý jogurt, do kterého si můžeš nastrouhat hořkou čokoládu s vysokým obsahem kakaa. Doktor se má předně zajímat o to, jestli nejíš málo, než nasadí inzulín. Zkus ještě zapracovat na té druhé večeři a inzulín bych zatím nepřidávala.

@luckyzuzu Ty ketony sis kontrolovala?

Ano, před čtyřmi lety byla hranice 5,6, ale od té doby se přijala nová nařízení, která vychází z mezinárodní studie, kde se právě ukázalo, že u žen, které měly při OGTT lačnou 5,1 už docházelo k výraznému vzestupu komplikací - vyšší porodní hmotnost, nutnost císařského řezu, nadlimitní hladina c-peptidu v krvi novorozence (což je hodnota, která ukazuje, jak moc musí slinivka dítěte vyrábět inzulín, aby vykryla glykémie matky). Mám to popsané v článku na blogu.
Není cesta hned dávat inzulín, musí se nejdřív vyzkoušet různé druhy jídla. Zároveň se vychází z celkové anamnézy, předchozích těhotenství a taky vývoje současného. Nikdy se inzulín nedává na základě jedné hodnoty a jedné domněnky. A pokud to nějaký lékař dělá, je to špatně.
Tj. pokud má třeba žena cukrovku už podruhé, tak tam se většinou dává inzulín dřív, aby se zamezilo zbytečnému vyčerpávání slinivky.

werumka
30. kvě 2016

@denousek U těch vyšších lačných - odpověď je třeba v hladině toho c-peptidu. Můžeš si přečíst ve článku 😉

koncita
30. kvě 2016

@werumka jakou hodnotu na lačno bys považovala za jakože dobře kompenzovanou cukrovku (dietou)?

luckyzuzu
30. kvě 2016

@werumka, jj ketony kontrokuji ted pravidelne a nemam. Jim večer poctive tech 30 g sacharidu, ale treba je to tim, že si ta slinivka opravdu ulevuje a nebo bych bez inzulínu ty hodnoty po tom 30tt mela ještě vyssi. Ted to u me neni moc vypovidajici s tou strevni slabosti, takze to neresim, uvidíme, jak se to srovna no. Jen doufám, že tomu našemu prdolkovi nemůžou tyhle zvyseny lacny s obcas vyssi po jídle ublížit. Pred 14 dny byl velikosti o tyden napred nez jsou rabulky, ale to je snad v norme.

werumka
30. kvě 2016

@luckyzuzu S tou virózou jsou výsledky zkreslený. Ony ty glykémie často vylezou ještě dřív, než nemoc propukne. Takže se tím nenech nijak stresovat. Můžeš zkusit přidat inzulín - třeba o dvě jednotky - dokud jsi nemocná, protože ta nemoc způsobuje vysoké glykémie, jak je imunita v zápřahu. Až budeš zdravá, tak uvidíš, jak na tom ty lačné budou. Já když jsem nemocná, tak musím vždycky zvednout inzulín. Přičemž nejhorší jsou glykémie před vypuknutím nemoci. Klidně si zavolej na dia a zeptej se, jestli si třeba máš přechodně zvýšit inzulín a o kolik. Ale nestresuj se, to je prostě přechodná záležitost, která zase zmizí 😉

denousek
30. kvě 2016

@vejik85 no me by taky nenapadlo něco odmitat dyz by mi to dr dala ale nedala mi nic....

werumka
30. kvě 2016

@koncita To je otázka, myslím, že nejde říct nějaké absolutní číslo, protože podle měření na glukometru je to vždycky plus mínus. Pokud bych brala měření na glukometru, tak bych to viděla na 5,3-5,5, pokud nejsou žádné jiné okolnosti, které by měly vést k nasazení inzulínu. Pak už bych to konzultovala na diabetologii. Ale to bych viděla jako to maximum. Ideál je samozřejmě pod 5 - mezi 4,5 a 5.

werumka
30. kvě 2016

@koncita Hele, ale nechci, aby to vypadalo, že tady určuju nějaký limity. To je fakt čistě můj subjektivní názor a hlavně fakt vždycky záleží na dalších okolnostech.

koncita
30. kvě 2016

@werumka JJ, myslela jsem při tom našem domácím měření na glukometru, díky ....měřím se teprve pátý den, zatím se měřím celodenně, abych to prostě vychytala a zkoušela co a jak....zajímavé je, že ani jedna hodnota po jídle není vysoká, měla jsem třeba i 3,9, ale na lačno 5,0; 5,4; 5,4; 4,9; 5,3.....tak si říkám, kde je asi zakopaný pes....

koncita
30. kvě 2016

@werumka však jo, mně jde jen o tvůj názor 😉

werumka
30. kvě 2016

@koncita No, u Tebe - pokud jsi byla zvyklá jíst víc a nárazově - to může být dočasně způsobené právě tím, než si to tělo zvykne na jiný režim. Ta lačná často bývá odrazem předchozího dne. Pokud sníš během toho dne málo sacharidů, tak přes noc pak často glykémie utíká nahoru.

koncita
30. kvě 2016

@werumka to jsem jedla teda mnohonásobně víc a nárazově, přesně jak píšeš, takže ta pěkná glymča po jídle je i tou pravidelností a umírněnými porcemi? Nezdá se mi, že bych měla za den sacharidů málo, opravdu se až striktně snažím držet těch 250g, ale je fakt, že zatím vychytávám tu druhou večeři no.....

werumka
30. kvě 2016

@koncita Jojo, ty pojídlové hodnoty jsou odrazem toho rozloženého stravování. Ty lačné máš spíš hraniční, to se dietou ještě podaří udržet 😉 Uvidíš po 30. týdnu, ale na to, jak to ze začátku vypadalo rozlítaně, si to hezky sedlo 🙂

bibinka2208
30. kvě 2016

@werumka jinak ted jsem koukala do nalezu od dr a ketony tam mam psane 0

koncita
30. kvě 2016

@werumka já sama sebe překvapuju, manžel na mě též zírá s otevřenou pusou a nevěří, když vidí jak a co jím 😅 😀 😅 Snažím se, mám velikou motivaci, vím teda, že se to bude pravděpodobně zhoršovat, ale kdyby to šlo udržet dietou, budu šťastná jako blecha 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru