Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

werumka
14. únor 2015

@cerveliska aaa, už jsem to našla, je super, že se o tom jedná: http://www.diabetesatehotenstvi.cz/clanek/uhrad...
Podle těchto nových předpisů by měly těhotné na dietě dostat 400 proužků na pojišťovnu. Glukometr ale musejí mít vlastní, nebo zapůjčený. Je to zatím kraj od kraje, ale snad už se to rozšíří plošně.

saraha1
14. únor 2015

@sdoop ja kupovala levny, zrovna na nej byla akce na nejakym slevovym portale. Je to GlucoLab. Nechtela jsem do toho investovat.

saraha1
14. únor 2015

@werumka tak to ja zkusim ty moji doktorky, co mi na to rekne. Ja jsem ji na prvni a zatim posledni kontrole rekla, ze mam svuj glukometr a ona, ze to jsem si nemusela kupovat, ze by mi pujcili. Ale sama o sobe mi nic nenabidla!Tak ji rikam, jestli by mi nemohla teda napsat alespon nejaky prouzky,normalne mi vypsala recept. V lekarne vydali a je to. Predpokladam, ze kdyby byl problem, tak se mi ozve pojistovna, ze na to nemam narok? A nebo nebudou chtit vydat rovnou uz v lekarne? To by me zajimalo teda.

luciejancarova
14. únor 2015

@makak21 Já jdu na měření za 14 dní, tak doufám, že se do těch 40 vejdu 😀 je to zároveň i poslední kontrola do porodu 🙂 možná, že to u tebe už ani nestihne 😉

makak21
14. únor 2015

@luciejancarova No budu doufat, ze uz na to nedojde 😀 ja jdu taky za ty dva tydny, chodis v patek?

luciejancarova
14. únor 2015

@makak21 Jo jo, chodím v pátek 😉 za těch 14 dní tam jdu kolem 11:00, před tím do poradny, na UTZ a ozvy 🙂 a ty?

makak21
14. únor 2015

@luciejancarova Ja taky 🙂 rano utz, pak poradna a kolem 10.30 dia 🙂

luciejancarova
14. únor 2015

@makak21 Hihi, tak to se tam pravděpodobně potkáme 😉 snad i poznáme 😀

makak21
14. únor 2015

@luciejancarova Rano ti pisnu, co mam na sobe 😀

luciejancarova
14. únor 2015

@makak21 😀 ok 😉

cerveliska
14. únor 2015

@werumka á jsem právě myslela že těch 300-400 je normálně od pojišťovny, protože mi při převzetí dali podepsat ten klasicky papir o poskytnutí zdr. pomůcky pro pojišťovnu. Jinak upozorňuji na nove pravidla čerpání benefitů z pojišťovny VZP - doporučuji čerpat těhulkám! Já jsem si takhle dala loňský rok preplatit 1000 Kč za plavání a teď hodlám opět, + již přeplácí i potřeby na kojení a zvlášť je tam něco pro diabetiky.

cerveliska
14. únor 2015

@werumka Jo a jinak se chci pochlubit:
1. Dnes prvně po 3 měsících glykemie nalačno pod 5 (4.8, sice 20 jed. inzulinu a 1 dc mléka v cca 3:00,ale radost) 😆
2. A moje veliká obava se nepotvrdila- v podolí mě dřív jak před termínem vyvolávat nebudou (nic se u mě neděje, bála jsem se vyvolávaného porodu u nepřipravených cest)
Přeji hezkou nedeli

cerveliska
14. únor 2015
lucisuska
15. únor 2015

Holky, poraďte mi, prosím...🙂 Když si měřím cukr, tak mám hodnoty v rozmezí 5-6 jednotek v průběhu celého dne. Dnes jsem se měřila po obědě, celý den doteď jsem jedla "odzkoušená" jídla (na snídani chleba 70 g se šunkou, papriku, na svačinu jogurt s banánem a na oběd vývar s nudlemi a bramborovou kaši 150 g s pečeným králíkem.) Dnes mi skočil cukr na 8.0 a doktorka mi řekla, že pokud budu mít tuto hodnotu, tak prý si musím přijít pro inzulin a budu si ho píchat. Zítra začínám 39.týden (38+0) a pořád mi hrozí porodem - zaniklý čípek, branka na 1 cm, naléhající hlavička atd.. Myslíte, že tam opravdu mám v úterý chodit (dřív tam není) a píchat si ten inzulin? Stalo se to někdy některé z vás, že by vám to taky jednorázově tak vyskočilo? Pokud ano, jak jste to řešily? Moc děkuji za radu, já jsem z toho zoufalá... ☹ Každý den čekám, kdy se malý narodí, už to jsou nervy a teď, když si představím, že si ještě budu píchat inzulin na posledních pár dní...☹ Moc děkuji za odpovědi.

werumka
15. únor 2015

@cerveliska Tak ve chvíli, kdy máš inzulín, jsou to jiné počty - na to už tabulky jsou. Ve chvíli, kdy si pícháš inzulín jednou nebo dvakrát denně, tak máš automaticky nárok na 400 proužků za rok.
Ale ve chvíli, kdy je diabetes jen na dietě - bez léků a inzulínu - což je případ drtivé většiny holek s gestačním diabetem, tak na to ty tabulky nejsou. A je dobře, že už se to řeší, aby těhotné s gestačním diabetem měly nárok na proužky od pojišťovny.
Teď už se ty hodnoty budou jen zlepšovat. A jestli jsi i jinak bez komplikací, tak před termínem vyvolávat nebudou.

werumka
15. únor 2015

@lucisuska Úplně to hoď za hlavu, neřeš. Řešit by to mělo smysl ve chvíli, kdybys tyhle glykémie měla každý den - ve stejnou dobu a měly stoupající tendenci. Z jednoho úletu se opravdu závěry nedělají (může to být z nějaké počínající infekce, únavy...). Kromě toho glukometry mají nejpřesnější měření mezi 5-6 mmol/l (a i tam je určitá chybovost). Když si naměříš 8, tak klidně můžeš mít 7. A takhle před porodem už se inzulín nedává, pokud k tomu není vážný důvod.

lucisuska
15. únor 2015

@werumka Děkuji za odpověď. Já to prostě nechápu, doktorka mi zjistila, že mám tu cukrovku ve 34.tt, protože jsem měla na lačno hodnotu 5,3, do té doby vůbec. Čekala jsem, že mi tehdy dá glukometr, nedala. Řekla mi jen ať upravím stravu. Ve 37.týdnu jsem tam šla znovu na kontrolu a měla jsem na lačno na glukometru hodnotu 3,5 a dala mi glukometr. Nechápu proč... Měla jsem se měřit 1x denně každý den po jakémkoliv jídle a řekla mi, že když tam budu mít jen jednou hodnotu 8 a více, tak musím přijít a dostanu do porodu inzulin. Jak jsem psala, můžu porodit každým dnem, tak se mi nechce si na posledních pár dní ten inzulin píchat. Jinak já jsem se teda měřila po tom obědě dnes 2x. Poprvé jsem měla na ukazováčku 8,6 a lekla jsem se, protože takové hodnoty jsem nikdy neměla, tak jsem si myslela, že blbne glukometr. Změřila jsem se teda na prsteníčku a měla jsem 8,0 asi minutu po té hodnotě 8,6. To je normální, že se tak mění ty hodnoty? Potom jsem si četla na internetu, že nesmí být třeba prošlé ty papírky, že můžou zkreslovat výsledek. Já jsem je po někom zdědila a je tam datum spotřeby červen 2014. Jednou v minulém týdnu se mi zase stalo, že jsem měla po jídle hodnotu 2,1, což se mi zdálo málo, tak jsem si z jiného prstu změřila hned znovu a měla jsem 5,6. Je normální, že ty hodnoty takto lítají???

werumka
15. únor 2015

@lucisuska Potřebuju si ujasnit nějaké věci - byla jsi na OGTT testu před 30. týdnem? Pokud ano, jak dopadl?
Tu hodnoti 5,3, kterou Ti zjistili ve 34. týdnu - měřili na glukometru nebo v laboratoři ze žilní krve?
Chodíš normálně na diabetologii?
Průběh těhotenské cukrovky je takový, že se zhoršuje do 35. týdne a potom se začne stabilizovat a glykémie klesají. Lačná glykémie 3,5 už je hodně nízká. Inzulín se nenasazuje podle jedné hodnoty. Už právě kvůli chybovosti glukometrů. Vždycky je potřeba sledovat trendy, nikoli jednu ojedinělou hodnotu. Proto se při testu Ogtt měří lačná hodnota a když je o něco vyšší, změří se za pár dní znovu - protože podle jedné hodnoty se závěry nedělají.
Každopádně prošlé proužky opravdu nemá význam používat, skoro bych si vsadila, že těch 8 bylo kvůli nim. Prošlé proužky mohou ukazovat zvláštní hodnoty (jako je třeba hypoglykemie po jídle nebo nevysvětlitelná hyperglykémie). Věř tomu, že kdybys měla glykémii 2,1, tak to už na sobě dost výrazně cítíš. Druhá věc je tak, že z glukometru se nemá měřit dvakrát rychle po sobě - pak měří většinou blbě.

lucisuska
15. únor 2015

@werumka Já jsem na OGTT byla ve 23. nebo ve 24.tt, ted nevim presne, ale vysel mi uplne krasne, tehdy o žádné cukrovce nemluvila. Nevim uz kolik byly ty hodnoty, jen si pamatuju, ze na lačno jsem měla 4,6 tuším. Já chodím k doktorce, která má diabetologickou a endokrinologickou ordinaci (je to internistka z nemocnice) a ona mi vždycky k té štítné žláze brala krev i na cukr a posílala to do laboratoře. Jen mě pořád strašila, že tu cukrovku určitě jednou mít budu, protože jsem obézní.
Hodnotu 5,3 mi zjistili ve 34.tt v laboratoři ze žilní krve, kterou tam zase posílala i s tou štítnou žlázou. Řekla mi tehdy, že mám upravit stravu a přijít ve 37.tt znovu na odběry na lačno. To mi brala tehdy z prstu a na glukometru mi naměřila hodnotu 3,5, ale do papírů do porodnice mi napsala, že jsem měla jen jednou tu zvýšenou hodnotu 5,3 ve 34.tt, že držím dietu (zhubla jsem 3 kg) a že mě vybavuje do porodu glukometrem, který jsem dostala. V glukometru bylo asi tak 20 proužků a měla jsem si jednou denně měřit po jakémkoliv jídle ty hodnoty. Vůbec neříkala nic o měření před jídlem apod. A taky mi řekla, že na lačno si to měřit nemusím, že budu mít ty hodnoty asi dobré. Nevím, jestli si to myslí podle té hodnoty 3,5. Dnes, protože jsem z té hodnoty byla špatná, tak se manžel díval na to datum spotřeby a našel na internetu, že to prý může způsobovat falešné výsledky a prošlé proužky by se neměly používat... Doktorka mi řekla, že zažádá na pojišťovně o nové proužky, když mi dávala ten glukometr, že mi je pošlou na moji adresu (nic nedošlo), mělo by jich tam být asi 50 ks a že je prý donesu potom vrátit s tím glukometrem do ordinace. Asi to bere tak, že teď mám proužky po někom jiném, tak pak zase někdo další bude používat moje proužky. Docela mě to šokovalo, ale jestli je to běžná praxe, to nevím... Moc děkuji za Tvoje rady a zkušenosti 🙂. Takže myslíš, že se teda toho inzulinu bát nemusím? Ona mi opravdu řekla, že jakmile ta hodnota bude 1x větší, tak že mi ten inzulin napíše....☹ Myslíš, že ta hodnota 8 mohla být způsobena i tím, že jsem si dala v 10.30 na svačinu bílý jogurt s banánem a skořicí a ve 12.30 jsem snědla hovězí vývar s nudlemi a troškou mrkve a 150 g bramborové kaše s pečeným králíkem? Že měla být ta přestávka mezi jídly delší?

werumka
15. únor 2015

@lucisuska To bývá normální systém - proužky a glukometr Ti dává lékař a taky si je pak může vzít.
Pokud máš ještě proužky, tak si změř ještě párkrát glykémii po jídle. Je možné, že ty dvě hodiny mezi svačinou a obědem byly krátké. Ale zase - kdyby Ti vyšla hodnota na glukometru 7,9, tak inzulín nedostaneš a při 8,0 už jo. Jenže glukometr může změřit klidně 8,0 a skutečná hodnota je 7,0 - protože povolená chybovost je 15% (u levnějších glukometrů bývá bohužel ještě vyšší) a navíc bereš kapilární, nikoli žilní krev. Z glukomterů se nedají odečítat desetiny. Chápu, jak to paní doktorka myslela, ale v tomhle případě to opravdu není nutné víc hrotit. Fakt bych to hodila za hlavu...

werumka
15. únor 2015

@lucisuska Než Ti tehdy brala tu krev, kde ti vyšlo 5,3 - jak dlouho jsi byla na lačno?

lucisuska
15. únor 2015

Tehdy u mě byla večer předtím kamarádka a daly jsme si sušenky a tyčinky, odcházela tak v 11 večer. Já jsem na ten odběr šla v 7 ráno, takže na lačno jsem byla tak 8 hodin. Neříkám, že jsem snědla těch sušenek a tyčinek vagón, ale protože jsem tehdy cukrovku neměla, tak jsem si dala pár sušenek k čaji a nějaké ty sýrové tyčinky... Myslíš, že to mohlo ovlivnit výsledek?

werumka
15. únor 2015

@lucisuska Osm hodin lačnění je minimum pro správné vyhodnocení lačné glykémie. Je také potřeba, aby se krev vyhodnotila do hodiny od odebrání, jinak zase může být zkreslená. Zvlášť u cukrovky je nanejvýš důležité tohle všechno dodržet, protože tam jde fakt o desetiny. Ty nájezdy na hypoglykémie (3,5 ráno) mohou být způsobené hypofunkcí štítné žlázy.
Pokud Ti při zátěži na ogtt vyšly normální hodnoty, pak bych se tímhle nestresovala. Kdybys měla cukrovku, tak už Ti to vylítne mnohem častěji a výš.

lucisuska
15. únor 2015

@werumka Paradoxní je, že nemám ani tu hypofunkci štítné žlázy....🙂 Neberu žádné prášky a výsledky mám v normě. Jednou jsem měla sice nižší hodnoty jednoho hormonu, ale to bylo protože nikdo nezaznačil do laboratoře, že jsem těhotná... Takže u těhotných byla ta hodnota v pořádku. Já jsem původně šla k té doktorce kvůli PCO (polycystické vaječníky), prý to nějak souvisí s hormony a už jsem tam zůstala chodit. Zvala mě jako netěhotnou na odběry myslím každého čtvrt roku a to už hlídala štítnou žlázu i cukrovku a od té doby, co jsem těhu, tak tam chodím každých 6 týdnů na odběry a od Vánoc jsem tam byla každé 3 týdny, protože prý ke konci se to zvyšuje a je velké riziko, že se mi ta cukrovka objeví... Paní doktorka může být spokojená, objevila mi cukrovku, připadá mi totiž, že o to jí celou dobu šlo...☹ Četla jsem někde, že když se neobjeví na tom OGTT, tak už se znovu ty testy dělat nemusí...ale vím, co je na tom pravdy

cerveliska
15. únor 2015

@werumka Já jsem ty papírky ale dostala při první poradně u dia, kde se ještě o mé potřebě inzulinu nevědělo. Já jen že se nesmíme bát ptát na co máme nárok, když už si platíme zdrav. pojištění. Já jsem se celkem divila, když jsem nedoplácela na inzulin, ale v průběhu vánočních svátku jsem zjistila, že ta hrst jehel které jsem na dia poradně dostala mi vůbec nestačí, a teda jsem kupovala za své bez receptu (a to jsem netušila že to nebude tak jednoduché, ani zdaleka je nemají v každé lékárně). Nebyla to velká suma, asi 250 Kč, ale s manželem jsem přesto vůbec nechápali, jak to že nikoho nenapadlo že se ten inzulin nějak musí dostat do těla (a to jsem od začátku měla píchat 4x denně). Ale asi chceme moc, vždyť jen tenhle rok se jakž-takž sjednotili pravidla pro vykonání OGTT testu a vyhodnocení výsledků 🙄 .

werumka
15. únor 2015

@cerveliska On je v tom fakt bordel. Jakékoli limitní tabulky, se kterýma jsem se kdy potkala, nikdy neřešily těhotenskou cukrovku. Na jednu stranu drtivá většina žen test na cukrovku podstoupí, na druhou pak vůbec není jasné, na co má ta žena nárok. Jakmile už ta cukrovka je zjištěná, tak by logicky měla být možnost měřit se na glukometru apod. Stejně tak je to s jehličkama k inzulínovému peru. Všechno se distribuuje přes stůl v ordinacích. A to si myslím, že paní doktorka Andělová je v tomhle ohledu hodně akční.
Já si třeba nemám možnost koupit injekční stříkačky - ty klasické - protože z důvodu zneužívání narkomany je neprodají ani diabetikům.
Ale zas je fajn, že se sjednocují ty pravidla.

werumka
15. únor 2015

@lucisuska Tak to spíš vypadá, že si paní doktorka chtěla posbírat body 🙂 Ne, je fajn, že je důsledná, ale z hlediska případného diabetu je to zbytečné. Ta dávka glukózy, kterou přijmeš při OGTT, je natolik výrazná, že odhalí i počínající cukrovku. Pokud je odhalená, tak se opravdu má tendence zhoršovat do toho 35. týdne. Ale jednak už v těchto kritických týdnech nejsi a druhak si myslím, že tu cukrovku opravdu nemáš. Dělala Ti odběry na glykovaný hemoglobin? HbA1c?

lucisuska
15. únor 2015

Já nemám u sebe ten papír s výsledkem, ale mám pocit, že poslední hodnota byla 38, je to možné? Teď večer, hodinu po večeři, jsem měla hodnotu 7,1 na glukometru... Tak je to už nižší, ikdyž pořád nic moc, že...☹

lucisuska
15. únor 2015

@werumka zapomněla jsem tě označit...🙂

werumka
15. únor 2015

@lucisuska Jaký je to glukometr? S prošlýma proužkama bych ty hodnoty vůbec nebrala vážně. Obecně glukometry měří spíš vyšší hodnoty. Navíc pokud třeba neotřeš první kapku, tak ta bývá sladší.
Jojo, 38 to mohlo být. To je v normě.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru