Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

erlif
28. únor 2015

@saraha1 jeeeee 🙂 tak jidla uz mas v maliku... hodnoty mas hezky! 🙂 jak dopadl strudl? ja ten recept s jogurtem delam casto, jsou z toho tri sisky a manzel by mi s mlsanim nepomohl, proto jsem si koupila valene listove testo a udelala obri jednu sisku... 🙂 znam se a strudl ja fakt moc rada 🙂

saraha1
28. únor 2015

@erlif jo, ja stejne merim vetsinou rano jen, takze se nic nedeje.
Hele, strudl je paradni, recept byl 200ml jogurtu, 100g hladky psenicny, 200g spaldovy celozrnny, sul. Udelala jsem dve mensi sisky. Teda puvodne tam ma bejt jen ta obyc mouka, ale chtela jsem trochu zdravejsi verzi a spadlova ma i tak min sacharidu nez psenicna. Priste bych zkusila do testa dat trochu prasku do peciva, co to udela. Jinak mi testo vyhovuje, to listovy je desne nadejchany. Ale manzel remcal, ten zase radeji listovy.

saraha1
28. únor 2015

@erlif no, tak ze samy radosti nevim proc.. proste z dobry nalady jsem sezrala 2/3 nohavice strudlu. Teda nechala jsem kousek testa, nejvic mi chutnaji jablicka 😀. Jeste, ze nemam cim merit 😀. Ted abych sla behat 😀.

linvitra
28. únor 2015

@saraha1 A musíš taky píchat inzulín? Já mám lačné glikémie od 5,1 do 5.7 max. 5.8 a musím si píchat na noc.

linvitra
28. únor 2015

A jak tady čtu o tom hřešení.... to se nebojíte? Já mám děsný strach se na sladké i jenom podívat, že by pak ten cukrový nářez mohl ublížit malému.

saraha1
28. únor 2015

@linvitra nene, nepicham prave. Moje mudr je v tomhle nejaka silne benevolentni, prisla jsem k ni na prvni navstevu na zacatku ledna. Z glykovanyho hemoglobinu a glykemie po jidle usoudila, ze mam hodnoty v poradku, ja ji rekla, ze doma merim a na lacno mam kolem 6. Moc to neresila, ze se prej uvidi podle toho, jak poroste mimino. No a protoze jsem se k ni jeste za tu dobu nedostala, coz je do nebe volajici, ale proste ona objednava za hodne dlouhou dobu a plus jeste me musela preobjednat, tak snad je to v poradku. Glykovanej hemoglobin se mi zhorsil za tu dobu jen o 3, takze dle nich taky asi ok, rozhodne me nezene, abych prisla. No a jak psala werumka, pry je pro mimco mnohem horsi, kdyz jsou tam velky skoky (napr. pred jidlem 5 a po jidle 9), tak se tak nejak uklidnuju, ze to snad nebude tak horky, jak to vidi nekteri doktori. Tehu cukrovku mam uz vlastne pomalu tri mesice a ultrazvuk je v poradku. Jinak musim rict, ze opravdu sladky, tzn. plne slazeny cukrem / medem / fruktozou mam vyjimecne. Kdyz pominu treba jogurt namichanej s bilym jogurtem a nebo ovoce. Vetsinou mam bud slazeno neco stevii a nebo neco, kde toho spatnyho cukru je vyrazne min. Jo, mnozstvi sacharidu v jidle velmi casto presvihnu, to je fakt, alekdyz ja to nemuzu nejak ukocirovat.

linvitra
28. únor 2015

@saraha1 mě se ty lačné 5 dní držely těsně nad 5 a hned mi inzulín napsala. Po jídle mám ukázkové a to i když si přidám. Samozřejmě sem to obrečela, protože už musím píchat heparin a z jehel mám fóbie a noční můry. 😖 Už aby malej vylezl, těhotenství je pro mě jeden velkej stres. ☹

linvitra
28. únor 2015

@sdoop 33.tt a odhadovaná váha 1850g ale prý by měl jako dítě cukrovkářky mít větší obvod bříška a nám bříško odpovídá na 31.tt ... tak nevim....

saraha1
28. únor 2015

@linvitra no vidis, prcek odpovida. Nevim, jestli to neni tak trochu straseni od doktoru, aby na to ty holky uplne nekaslaly. Aby proste nesly a nesnedly denne dva zakusky. Dve moje kamaradky sice dietu drzely, ale nekolik tydnu pred koncem tehu uz na to kaslaly. Ani jedno decko nebylo velky, nemelo problemy po narozeni. Upozornuju, ze obe z naseho mesta jen na diete, se stejnym pristupem lekaru jako u me. Moje mudr mi ani nedala glukometr, koupila jsme si ho sama, a vubec ji nenapadlo mi ho nabidnout, takze si myslim, ze kdyby to bylo zase tak vazny a muselose dodrzovat na 100%, tak to by si snad ten lekar nevzal na triko.
A jinak, jak uz jsem psala pred par dny, fakt to neres, chapu, ze je blby, kdyz clovek musi v tom tehu furt neco hlidat, nedej boze do sebe neco pichat, ale je to docasny a kdyz ti ten inzulin dali, tak proste vis, ze mas ty hodnoty alespon v klidu, ja se treba tim malicko stresuju a pred kazdym rannim merenim si rikam, tak co dneska na me vyskoci na tom displeji.

linvitra
28. únor 2015

@saraha1 Já se teda nejvíc stresuju právě z těch injekcí. Vždycky se u toho klepu, brečim a špatně se mi dýchá. Dvě denně je pro mě prostě šílený. Včera jsem to počítala a ještě mě čeká 140 injekcí. Už těď mám od heparinu celé fialové břicho a nemám to kam píchnout. Když mi dali ještě inzulín, tak sem večer doma prosila přítele, ať malýho vyndá.... už prostě nemam nějak sílu. Halda komplikací a doktoři co mě neustále jen něčím děsí... to člověku taky moc nepřidá, když mu na každé kontrole řeknou, že to jeden z nás nebo oba nemusí přežít. :-/

saraha1
28. únor 2015

@linvitra ach jo. No tak jinak..jsou horsi veci, ne? Chapu, ze te to moc stresuje to pichani, ale taky mysli na to, ze to delas pro miminko. A ver sama sobe, delas, co muzes a snazis se, urcite to nebude tak horky a nekteri doktori proste radi strasi. Ver v dobrej konec!

linvitra
28. únor 2015

@saraha1 Ono je to tim, že mám hnusný zážitek z dětství. Mám tenonké žilky a i odběr je problém. Tenkrát mě přikurtovali k lehátku a celou mě rozpíchali. Povedlo se jim to až na nějaký 20. vpich. Jinak dnes mě probudila klepavka a studený pot, tak sem se změřila a měla sem 3,1. Tak sem si musela dát lžičku hroznovýho cukru.

lenule4444
28. únor 2015

Ahojky devcata,potrebuji poradit,mam se merit obden,a hodnoty na lacno presahuji 5,1 v pondeli budu volat do dia.Uz nevim co jist aby hodnoty na lacno byli v pohode.Chci se jen poptat,jestli mohu dostat inzulin a nebo ne.Jsem ve 32tt.Moc moc dekuji za rady

werumka
28. únor 2015

@linvitra Píchej si noční inzulín do stehna - je to lepší. Břicho je vhodné na rychlé inzulíny, které mají pokrýt jídlo. Stehno je velké, není tak citlivé, jako břicho. Nevím proč diabetologové říkají těhotným v třetím trimestru, aby si píchali injekce do břicha, to je naprosto k ničemu.

linvitra
28. únor 2015

@werumka Mě právě doktorka řekla, že si to mám píchat do břicha, vždy na druhou stranu, než jsem ten den píchala heparín. Dnes tedy zkusím do stehna. Každopádně musím v pondělí zavolat na dia, klesá mi to nějak moc. Ono když sem ještě dobře spala, tak sem měla 3.6 - 4.5

werumka
28. únor 2015

@linvitra To je málo, neměla bys s nočním inzulínem padat do hypa. Břicho určitě ne - u nočního inzulínu není důležité. aby se vstřebal co nejrychleji, protože u něj se počítá s postupným vstřebáváním. U rychlého inzulínu - před jídlem je břicho nejlepší, ale podobně je na tom i paže.

werumka
28. únor 2015

@linvitra Kolik si dáváš na noc?

linvitra
28. únor 2015

@werumka Já bych vyloženě potřebovala vědět, kterou noc budu spát špatně a kterou dobře, abych si píchla jen ten večer před špatnou nocí. 😀 Škoda, že nejsem vědma. 😀

werumka
28. únor 2015

@linvitra Nějaký teleport v čase by byl možná ještě lepší 😀

linvitra
28. únor 2015

@werumka píchám 2 jednotky. Joooo teleport by byl fajn... teleportovala bych se na Kanáry a cukr neřešila. 😀

werumka
28. únor 2015

@linvitra Tak to je fakt mindávka, jestli Ti udělala glykémii 3,1, tak možná bylo na inzulín brzy. Já mám obavy, že bych se nakonec nikam neteleportovala, protože bych celou dobu strávila přemýšlením, kam by to bylo nejlepší 😀

lucisuska
1. bře 2015

Holky,moc prosím o radu... Když se měřím na lačno, tak i přes to, že si v mezi 21.30 a 22.00 vezmu 2.večeři (pečivo s mlékem nebo sýrem) a pak jdu hned spát, tak mám ráno okolo 6.00-7.00 hodnoty okolo 5,5 (někdy 5,3 a jednou i 5,6). Dnes jsem měla 5,8. Je to už špatné? Zítra jdu na vyvolání porodu, tak jsem se vzbudila ve 4 ráno a už jsem nemohla usnout a pořád nad tím vyvoláním přemýšlím, chtěla jsem se mu vyhnout atd. - takže strach a stres... Mohlo to ten lačný cukr ovlivnit? Od jaké hodnoty to může ohrozit miminko, aby si začalo vyrábět vlastní inzulín? Moc děkuji 🙂

lucisuska
1. bře 2015

A ještě mám jednu otázečku...🙂 Jak je to s dodržováním diety při porodu a po porodu? Může se třeba během porodu čokoláda nebo hroznový cukr na dodání energie? A po porodu si můžu dát třeba něco sladkého, když budu mít chuť nebo si musím brát s sebou glukometr do porodnice a měřit se i tam? Děkuji 🙂

saraha1
1. bře 2015

@lucisuska jejda.. tvoje hodnoty mam porad a jsem zatim v klidu 😀. rozhodne neplas, tohleto pred porodem vubec nemusis resit. Pokud bude mimco do par dni venku, tak uz nic nepodnikej a stres ma velkej vliv na hodnoty. Pokud vim, tak by jsi mela mit od diabetologa zpravu pro porodnici, kde by mel byt i postup toho, co behem porodu. Alespon tak mi o bylo receno porodni asistentkou. Urcite ti budou oni sami merit cukr v porodnici behem porodu. Jinak ja teda si myslim, ze by cokolada urcite neuskodila. Ale urcite ti nekdo zkusenejsi rekne. Kazdopadne vezmi s sebou, tam ti povi. Drzim palce, at je porod co nejhladsi 🙂. Ja bych na tvym miste ted byla psycho, ale ne kvuli glykemiim 😀.

lucisuska
1. bře 2015

@saraha1 Však já jsem psycho....chudák manžel dneska...😀 No a já se asi v noci vůbec nevyspím, jak budu nervozní...😀 Dostala jsem papír od diabetoložky, ale tam není napsaný postup při porodu, tak snad si nějak poradí..🙂

saraha1
1. bře 2015

@lucisuska no vidis, to je hrozny a pritom by ses mela snazit co nejvic nabrat sily..no ja bych urcite taky nespala. Urcite si poradi, pokud nejsi na inzulinu, tak si myslim, ze to moc resit nebudou, protoze mas urcite kompenzaci dietou dobrou a mimco bude taky ok. Apokudvim, vyssi hladina cukru muze prcku ublizit jen tim, ze je na ni zvykly a najednu popordu nebude, takze by melo hypoglykemii, to oni urcite podchyti. Kamaradky znama, ktera ani nemela tehu cukrovku, mela miminko s hypoglykemii taky. Ty jo, moc ti drzim palce, chytam nerva za tebe! 🙂.

lucisuska
1. bře 2015

@saraha1 Díky, zítra dám vědět, jak jsem dopadla!!!! 🙂 Dnes jdeme s manželem na večeři, abychom trošku změnili prostředí a hlavně přišli na jiné myšlenky.... Tak snad to už malého neohrozí 🙂

linvitra
1. bře 2015

@werumka Tak jsem zkusila do stehna a dnes ráno 3.2

werumka
1. bře 2015

@linvitra To je strašně málo - ta glykémie pak zase vyletí nahoru, protože je to reakce na sníženou hladinu. Já bych ten inzulín vypustila, ty glykémie ráno jsi neměla nijak dramatické a ty hypa za to nestojí... Zavolej si zítra na diabetologii a domluv se s nimi.

sdoop
2. bře 2015

Holky, prosím o radu. Nemůžu se zbavit ketolátek, je to sice vždy ta nejnižší hranice, ale jsou. Poraďte mi, co bych mohla změnit. Druhou večeři mám okolo 10 (snažím se podle jídelníčku dodržet, jak by měla vypadat), když se v noci probudím, tak se napiju mléka a stejně ráno jsou. Nemůže to mít souvislost i s něčím jiným než cukrovkou?

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru