Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

saraha1
24. bře 2015

@sdoop
@vrk tu dobrou vlakninu jsem taky mela, no to nebylo tak fajnovy 😀.

Jo a kari a vsecko palivy miluju! nez jsem mela cukorvku, takjsem jedla palivy hodne, ale to jsem mohla hodne ryze, kterou jse to prehlusila, ted to moc nejde. No a pri kojeni asi taky palivy nesmim, ze?

Ja doufam, ze mimco si na ty jahody zvykne ted v brise a nebude ji to pak vadit pri kojeni. Jo, holky, miminkum nekdy vadi laktoza, ze? Kdyz mamka pije mliko a mlecny vyrobky, ze?

vrk
24. bře 2015

@macinek tak vis co, jde mi spis o prcka nez o me. Ja odrodim snad vsude, ale uvazuju hlavne nad tou peci o mimi. A neonatologie je urcite lepsi na obi...uz to ze se u milousu muze rodit az od ukonceneho 36tt. Ale casu dost jeste.🙂

vrk
24. bře 2015

@saraha1 ne, ja myslim ze ty prave jist a pit musis kvuli tvorbe mleka ne? Ale nevim...
A kari prece neni palivy. Ja mela vcera cinu se zlutym kari a kokos mlekem. Mnam

erlif
24. bře 2015

@saraha1 tak já do teď ani nevěděla, co je tvrdnutí břicha... cítila jsem se fakt fajn... nejlepší argument, který jsem si říkala, proč nesmím ještě porodit byl, že ještě nemám nachystanou postýlku (je jen postavená, ale matrace v igelitu, kolotoč v igelitu, nebesa v igelitu, ale povlečeno mám ale vše v igelitu 😀 ať se nepráší) 😀 Budu ti držet palečky, ať si to prďolka rozmyslí, kamrádka říkala, že jí porod rozehnal přítel, když si před ní vybalil mastný salám a klobásy z uzenin, že to zacítila, zvedl se jí žaludek a vyvolal kontrakce 😀 ale jestli tohle pomůže, vážně netuším... sakra takové ohlasy na oves.. já si ji snad taky ještě koupím... 🙂
@vrk a jinak holky hlásím, kontrola u dr. vše v pořádku, malá hlavičkou dolu!!! Proto je mi tak "těžko" 😀 a ve 35+1 odpovídá 35+6 a váží 2749g ... tak to vypadá, že toho 3g bobka porodím 🙂

@macinek rozhodně nikoho nezabije a moje výsledky z dlouhodobého cukru mluví jasně 🙂 jsem podle výsledků velmi vzorná pacientka 🙂 ale třeba když čtu diskuze na těhotenské cukrovce na facebooku, už jsem se musela odhlásit.. tam jsou úplné fanatičky a magoři... by vystresovaly i vola 😀

Tady je mi s váma tak krásně :-* Fakt moc díky!!!

erlif
24. bře 2015

@saraha1 taky doufám, že si na jahody zvykne v bříšku.. neumím si představit sezonu bez knedlíků... no dokonce zvažuju, že si udělám tvarohové knedlíky... když si k tomu udělám omáčku z jahod a bílého jogurtu, bude to v normě sacharidů.. tak proč se ještě nerozmazlit, doku můžu 🙂 ale bude mi chybět ten krystal a křupání cukru, protože rozhodně dávám přednost tvarohu krupici a máslu než omáčce...
jinak ano některým miminkum opravdu laktoza vadí... dělají se pak tuším nějaký spešl testy...

macinek
24. bře 2015

@erlif U prvního těhotenství jsem se hlídala a hřešila jenom občas, čím víc se blížil porod tím jsem to řešila míň, teď to zatím až tak striktně nedodržuju, samozřejmě se necpu sladký, snažím se jíst pravidelně a omezovat sacharidy, ale prostě když mám v mezičase hlad, tak si něco malého dám. Celkově to druhé těhotenství tak nějak moc neřeším, ani na to není moc čas 😀 , v které jsem týdnu vím jenom díky koníkovi 😀

vrk
24. bře 2015

@erlif jee tak super, tak to mas idealni, mala pekne nachystana a navic s krasnou vahou uz!! Super. A to jsem slysela, ze jak se otoci a klesne brisko uz se pak i tiz chodi a pod.

erlif
24. bře 2015

@macinek naprosto souhlasím... taky do sebe neláduju cukry, ale prostě bílý jogurt k druhé svačině s lžičkou granka si dát musím.. samotný bílý nezvládnu nebo si udělám kakao holandský (sacharidy obsahuje ale na tu půlžičku to nestojí ani počítat) a osladím troškou stévie a mlaskám si 🙂 najela jsem na určitý režim, ten dodržuji, takže se ani tak často nepíchám do prstu... navíc prý je teď snad nejkritičtější období cukrovky a pak už by to mělo jít zase dolu, takže se nestresuju, nějak to zvládnu, malá neodpovídá cukrovkářskému dítku, takže jsem v klidu 🙂 stačí, jaké budu mít bobky z porodu 😀 chápu že s dítětem doma jsou ty starosti a všechno úplně jiné... a vše se daleko hůř dodržuje... 😅

erlif
24. bře 2015

@vrk no já si pořád říkám, jestli podle váhy nečekám obříka, ale na dny je dopředu jen o 4-5 takže snad pohoda... 🙂 Opravdu je to pravda, ještě o víkendu jsem si pískala, co všichni blbnou, že já se cítím dobře, nic mi není... no a nevím jestli je to tou špatnou nocí, ale dneska se cítím fakt hrozně.. hůř se mi chodí... nemůžu pořádně sedět... a o zadýchávání nemluvě... jsem zvyklá chodit rychlou chůzí, no a teď to nějak nejde a když zapomenu a nehlídám se, tak pak funím jako parní lokomotiva 😀

barbarkaaa
24. bře 2015

Ahojky. Necituju jmena jsem na tabletu. Fakt nas zavreli 😔 vse v norme bilkovina' krev moc tlak.....jen ze y se mi moh doma zvednout ze jsem rizikova tak pry preventivne 😠 plus cukrovka. Zitra budou delat celodenni glyk. Ale jak to dam pri te strave. Bez svaciny dopolko. K obedu jen testovin bylo dvakat tolik jenze ja prisernej hlad. Na svacinu pudik samy ecko a dve umely sladidla- mel jen 12g sacharidu. Vecere plus druha vecere jabko, mandarinka, 10 deka sunky mala rama a presnidavka bez cukru mela 18g. Zbyla mi manarinka je 18 sniane tak v 7. Chcipnu tu. Zacali mi davat magnezko nechapu proc.

macinek
24. bře 2015

@erlif Pokud je cukrovka pod kontrolou, tak jsou děti s váhou v průměru, mnohdy i pod průměrem. A psychika je taky hodně důležitá, stres může cukr pěkně zvednout. Prostě ideál je řídit se zdravým rozumem a trochu poslouchat svoje tělo 🙂 , né aby si člověk pořád něco vyčítal a stresoval se kvůli každému gramu sacharidů 🙂
No syn naštěstí chodí do školky a já pracuju z domu takže je to celkem pohoda, ale i tak je těch povinností hold víc než když člověk ještě žádné dítě nemá.

erlif
24. bře 2015

@barbarkaaa bože to jsou vážně idioti ☹ ta jejich preventivnost mě fakt dojímá.... 😢 no co se týče jídla pro cukrovkářky na to v nemocnici nadává snad každá, která je hospitalizovaná.... šupem sehnat kamarádku, která ti něco donese, snad máš na pokoji alespoň ledničku... já bych tam taky chcípla a bylo by mi ještě zle, protože nemocnice opravdu nezvládám... jo o tom magnezku mi povidej, fakt to taky nechápu a teď už bych ho asi ani nezapíjela pokud by nestáli nade mnou... v lednu mě hospitalizovali s pozitivním únikem plodové vody, nakonec se z toho ukázal zánět, říkala jsem jim, že nevím co je tvrdnutí břicha, že se cítím dobře.. ale nééé 3x denně magnézko a tečka, po propuštění z nemocnice jsem to říkala svému gyndaři a on říkal vysadit, když nemám obtíže není důvod ho 3x denně brát... já nevím jestli nemocnice jsou placené za to nahustit do rodiček co nejvíce léků... no magnézko mám ještě skoro celé už od toho ledna.. neberu ho, nebyl důvod a snad od 36tt se už ani nedoporučuje, aby se tělo připravilo na porod...

@macinek to rozhodně, co jsem se uklidnila, hned mám hezčí výsledky 🙂 To rozhodně, máš veseleji 🙂

barbarkaaa
24. bře 2015

@macinek jo jo i ja mam tenkrat mensi. Ma tak tri. Ja mela holky ctyrkilovy.

linda273
24. bře 2015

@saraha1 ja bych se obcas mlika prepila,hlavne mi pomaha na zahu,ja myslim,ze to neni prave vubec spatny,dostatek vapniku 🙂

barbarkaaa
24. bře 2015

@erlif hele u holek jsem ho taky brala bez tvrdnuti ale to nebyl jeste takovej prehled. To davali snad preventivne.Ted uz me gyndar nedaval. Nechapu proc tady

linda273
24. bře 2015

holky ted sem vytahla z lednice kozi syr, platkovej a on nema zadny sacharidy ani cukry 😕

leana3
24. bře 2015

Ahoj dámy,tak zase po pár dnech všechny zdravím.

@barbarkaaa to je mi líto, že tě drží v nemocnici, snad to tam zvládneš, máš to fakt už za pár - držím palce!

Dneska mi volali z diabetologie, chtěli všechny mé lačné glykémie, prý to musí zkouknout paní doktorka - pak mi teda volali, že jsem jen lehce nad normou, tak to nemám řešit, dál držet dietu a příští čtvrtek kontrola. Tak to vypadá, že snad budou rozumní🙂 já teď mám většinou tak 5,2 - 5,4, jednou dokonce 5,0🙂
Ale dneska se přiznám ke hříchu - prohlížela jsem si časopis s velikonočními recepty a dostala tak strašnou chuť na něco, že jsem v pekařství neodolala a koupila takové to marcipánové ovoce, uvnitř je piškot s krémem. No nic zdravého, ale fakt jsem si pochutnala a věřím, že zas pár dní vydržím úplně vzorná😀

sdoop
24. bře 2015

@vrk popravdě nevím, nějak dál jsme to nerozebíraly, bylo to po sms. Možná, že ostré je zátež pro tělo a i pro mimčo, zrychlený tep,.... v pátek se uvidíme osobně, tak kdyžtak zkusím dozjistit 🙂

vrk
24. bře 2015

@barbarkaaa nespletli se sakrys, vzdyt uz jsi 38tt...to uz se snad magnezko ani nesmi. Amuzes odmitnout?

vrk
24. bře 2015

@erlif tak holandske kakao ma sacharidy, alene cukry. Ja doted cukry vubec nejedla, statecne uz 4tyden 🙂, ale dobre z ovsa zvitezilo 😃. Jinak obrika necekas, to ani ja a je myslim skoro 14dni napred..ma holt delsi nozky no, aspon to budeporadnej chlap vysokej 😉. Ja sama jsempri naroze i mela snad 3,8 a muz myslim 3,4 takze bych ani extra male ditko necekala. A minule v poradne uz jsi mela malinkou hlavou dolu? Muj Jarousek je napric zatim, jeda posledne byl, tak jen at vim zda je to porad jeste normalka?

vrk
24. bře 2015

@sdoop ale vzdyt kari neni ostre...teda aspon ne to zlute kari, ale bude to urcite neco s podporou krevniho obehu...

vrk
24. bře 2015

Jinak holky ja jdu zitra do dia poradny a obehat dane, tak at uz je to zamnou. Od pondeli jsem nejaka marna, asi jarni unava nebo uz na me to tehu taky nejak dopada a to bych rekla, ze jsem clovek celkem ve forme...

vrk
24. bře 2015

@leana3 super vysledky, ja pod 5,2 jeste nestahla a davas si nocni svacinky?

vrk
24. bře 2015

@linda273 tomu se mi nechce verit, ale treba syrecky myslim skoro zadne sacharidy nemaji 😉

vrk
24. bře 2015

@barbarkaaa honem at ti nekdo zacne varit a nakupovat do nemocnice, ja bych to nedala vubec...uz to nemocnicni prostredi a jeste ty blivajzy tam. Drz se

linda273
25. bře 2015

@vrk no fakt 🙂 koukam na to slozeni sacharidy 0, cukry 0 taky sem neverila 😀

erlif
25. bře 2015

@vrk já se narodila i manžel o dva měsíce dřív, takže my jsme byli o něco těžší než kilo mouky 🙂 Minule v poradně ve 30tt hlavičkou dolu ještě nebyla a upřímně, podle kopanců a všeho bych řekla, že se otočila fakt až před pár dny.. takže opravdu můžeš být v klidu.. mrňouskové mají čas.. naopak jsem zažila holky, které je měly otočené od 28tt a pak se třeba kolem 33tt rozhodli otočit zpátky 😀 takže opravdu má Jaroušek ještě čas... to naše Kačenka už má na čase... strašně se to blíží 🙂 Jinak ranní lačnou jsem pod 5,2 taky nikdy nestáhla, noční svačinky už nejedu a hodnoty mám stejné jako když si je dám a protože jsem je do sebe cpala, tak si je raději nedávám, kor když to na hodnoty nemá vliv... a vychází to stejně...
Tak sýry všeobecně sacharidy nemají nebo jich je tak malinko, že je člověk ani nepočítá... syrečky se mi od včera vyhřejvají na parapetu nad topením, dneska si k večeři pošmáknu 🙂

barbarkaaa
25. bře 2015

@vrk chystam se zeptat
Varit nema kdo. Chlap umi jen knedliky s vajickama a chleba s vejcem a stara se o neho vcetne deti 😎
K snidani bily rohliky a kakao na svacinu mi zbylo jabko a to po me chtej celodedni glykemickej haha no ja to snedla co mam delat po 10h hladovce 😀

vrk
25. bře 2015

@linda273 tak super, kozi mam taky rada🙂

vrk
25. bře 2015

@erlif tak to jsem tedy v klidku, jsem zvedava co dnes v dia. Taky uz by me tam nemusela honit tak casto sakrys...mnam ty syrecky, taky je miluju, navic je tam plno bilkovin, takze jsou i zdrave. Musim pokoupit 🙂. Z kazdodenni snidane chleba maslo sunka zelenina uz by to chtelo zmenu nebo vlastne spis ta veca, kdyz je to mlecnej vyrobek ze...

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru