Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

vrk
25. bře 2015

@barbarkaaa a nemaj tam aspon kantynu kde bys koupila teeba suchary a ovoce ci jogurty? Prd na ne uz...mas to za chvili. Odpocivej a holt si kakao dej no 🙂

barbarkaaa
25. bře 2015

@vrk kantyna je ale v ni nic pro me. Ooce mam v ramci svaciny. Me rek jeden kus dennne. Spis me tu cybi ta zelenina. Na tY posteli me boli vsechno doma kaastrofa

macinek
25. bře 2015

Ahoj holky,

tak teda s tou doktorkou tady u nás jsem si asi moc nepomohla ☹ , diabetologii mají jako přidruženou k interně a bohužel nepůjčují glukometry, objednala mě za měsíc na kontrolu i s odběry nalačno a mám se držet diety těch 250g sacharidů na den. Takže teď přemýšlím co dál, jestli se zkusit objednat někam jinam (objednací lhůta tak 3-4 týdny) anebo zůstat jenom tady 😒

macinek
25. bře 2015

@barbarkaaa No ta strava v nemocnici je hrozná, zeleninu tam člověk skoro nepotká, na to se do porodnice fakt netěším ☹

barbarkaaa
25. bře 2015

@macinek tak to je pech hele nebo zkus jen drzet ty sacharidy. Me to stacilo az na konci mi ho pujcili. Do ty doby netreba. Nebo pokud chces testovat co ti co dela tak leda koupit no....
Ja po rohlikach a kakau 9,5 ale ze by me to prekvapilo to neeeeee

erlif
25. bře 2015

@vrk držím pěsti, dej pak vědět, jak jsi dopadla 🙂 ale věřím, že to budeš mít taky dobré... já je teď kupovala v akci v albertu 🙂 no samozřejmě i maželovi, jinak bychom se o ně poprali 😀
O těch snídaních mi povídej, ale já kdykoliv jsem zkusila něco jiného, tak mi snídaně vylítla.. takže stále stejné snídaně... rozmazluji se až k večeři 🙂

erlif
25. bře 2015

@macinek pozitivní je, že tam nemusíš chodit tak často... já chodila po měsíci taky, ten glukometr je blbý, ale jak píše barbarkaaa třeba bude stačit, držet ty sacharidy.. ale je fakt,ž e když ti nedala glukometr měla bys alespoň odebírat krev a chodit s ní do laborky jako to dělá sdoop ... protože jsou důležité i denní profily...
Takže bych možná zkusila někam zavolat jinam, jsi těhotná, neměla bys čekat 3-4týdny... a nebo se zkusit poptat v okolí jestli ho někdo nemá na půjčení nebo alespoň někdo ke komu by sis mohla jen skočit se změřit...

macinek
25. bře 2015

@barbarkaaa No asi zůstanu tady u té doktorky a budu se držet diety. Dívala jsem se na netu na glukometry a dá se koupit kolem 800 včetně pera a testovacích proužků, tak možná si ho pořídím, ještě uvidím. Hele ty už to máš za pár, tak hold se to nezblázní 😀

macinek
25. bře 2015

Tak jsem našla glukometr včetně pera a 25 proužků za 496Kč, tak si ho asi objednám

macinek
25. bře 2015

@erlif Bohužel v Brně těhotné čekají běžně a diabetologie jsou tam natřískané, že prostě nemají možnost tě někam nacpat.

Objednám si glukometr a budu si dělat doma profily ať vím jak mi to lítá, protože jak tady všechny dobře víme, každému prochází něco jiného 😝

erlif
25. bře 2015

@macinek to je dobra cena... co je to za značku? já jen že mám proužky do glukometru dala bych je za polovic + poštovné 🙂 kupovala jsem si je sama a nakonec nebudou potřeba...
Je fakt, že člověk to potřebuje ze začátku podchytit a pak už se to dá... 🙂

macinek
25. bře 2015

@erlif No proužky jsou stejně drahé jako glukometr 😝 , teď jsem se dívala ještě na jiné stránky a rozhoduju se mezi těmito dvěmi, jsou z 60 proužky, to by mi mohlo zatím stačit
http://www.pilulka.cz/glukometr-akce-sd-codefre...
http://www.pilulka.cz/glukometr-akce-sd-checkgo...

vrk
25. bře 2015

@erlif jee ty prouzky si klidne take odkoupim pokud nepotrebujes, ja ted budu objednavat zrovna. Moment mrknu co mam za pristrroj 😀 jakou mas znacku?

macinek
25. bře 2015

Tak jsem ještě procházela recenze a vychází dobře oba, tak asi vezmu ten levnější, to by mělo stačit. Rovnou ještě objednám i věci do porodnice co budu potřebovat a mám to z krku 🙂

Doma si pak udělám kontrolní měření a donesu to vždycky tady doktorce a bude 😝

vrk
25. bře 2015

@macinek to je dobra cena. Ja bych bez glukometru nemedela nic. Sacharidy nevazim ale tak nejak od oka vim co jo a co uz ne 🙂 a diky glukometru skvele vychytas i jidla co urcite ne ac sacharidy splnuji

vrk
25. bře 2015

@erlif ja mam element🙂

leana3
25. bře 2015

@vrk já měla mimčo taky napříč až do 30. týdne, teď už se naštěstí otočilo hlavou dolů - to jsem docela cítila, byl to náročný manévr🙂 A doufám, že už tak zůstane...

leana3
25. bře 2015

@vrk ne ne, noční ne, jen druhou večeři - ale co nejpozději, chodím spát kol. 11, tak těsně předtím, nejlíp mi vychází nesladké kukuřičné lupínky s mlékem + světe div se, borůvky.

macinek
25. bře 2015

@leana3 Borůvky snižují cukr i se doporučuje čaj z borůvkového listí 😉

leana3
25. bře 2015

@macinek to mi připadá rozumný, já jdu na kontrolu po měsíci, mezitím jsem jednou volala naměřené hodnoty a dobrý. Tak si kup ten levnější, ono je to asi celkem fuk, úplně přesné to měření stejně není, spíš jde o to vychytat si po čem ti glykemie lítá. Já třeba mám fakt štěstí, k snídani mi v pohodě prochází mléko a mléčné výrobky a taky loupák, ten jsem si teda dala výjimečně, když už mě honila mlsná, ale prošel.
Moje gynekoložka je ze mě nešťastná, říkala, že jí připadá, že ty hodnoty pro diagnózu GDM jsou teď zbytečně přísné, že se tak vyděsí spousta maminek, které nejspíš žádnou cukrovku nemají... Tak mě dieta rozhodně neuškodí, i tak jsem metráček, ale nerada bych třeba vyvolávaný porod - no doufám, že ta naše slečna půjde rozumně včas sama od sebe 🙂 A co myslíte holky, ambulantní porod s cukrovkou asi nedovolí, že? já to teda nijak neplánuju, spíš jsem si říkala, že jestli bude v porodce takovej nával jako když jsem rodila posledně, tak bych radši šla dřív domů...pokud teda bude mímo i já ok 😉

leana3
25. bře 2015

@macinek jo to už jsem se tu taky dočetla, ale přeci jen na noc ovoce nedoporučují, ale tak já se řídím tím, že mi to evidentně dělá dobře🙂 Jen teda pořád shánět borůvky... manžel ekolog ze mě roste, oznámila jsem mu, že až do porodu si prostě budu kupovat borůvky z Chile a jahody z Jihoafrické republiky, i když mají šílenou ekologickou stopu 😀 Ale je hodnej, nic na to neřek, vidí, jak mě honí mlsná a solidárně doma nemlsá, až na ranní müssli🙂

barbarkaaa
25. bře 2015

@leana3 to je hodnej muj vubec soldarni neni. Cpe se cokoskou jak chlebem a kvanta jidla. Jeden den rikal ze by to zkusil ale kyz jsem mu nandala 150g ryze tak se strasne rozcilil. Sni dva pytliky s talirem polivky a ma hlad

barbarkaaa
25. bře 2015

Boruvky bych si dala kruci jenze to bychom nevysli 🙂

erlif
25. bře 2015

@leana3 je fakt, že to o těch limitech pro GDM, že jsou zbytečně přísné říkala i moje diabetoložka.. že je to týrání matek s těhotenskýma chutěma... 😀 ale taky si říkám, že dietka mi neuškodí...

@vrk tak proužky jsou Glucocard X-Sensor, přístroj mám Glucocard X-mini plus takže to je jiné než máš ty.. škoda...

leana3
25. bře 2015

@barbarkaaa jo jo, je zlatej. Toho svýho nakopni, to je takový velký ditě, ne? podle toho co píšeš🙂
A jinak máš pravdu, leze to do peněz, i když se snažím kupovat je v akci, ale tak zas si říkám, že neutratím za jiné věci - např. jak jsem na neschopence, chodím celé těhotenství v jedněch teplákách, do města střídám dvoje gatě a dva vršky z minulých těhotenství🙂 A nepoužíváme auto, takže chodím pěšo, co to jde, nebo tramvají...

@erlif no to je teda týrání, to je fakt - já bych si tak dala dort😀 Ale musím uznat, že jinak je ta dieta vlastně velmi zdravá, takhle by se asi mělo jíst - hodně zeleniny, maso, ryby, mléčné výrobky, vše nesladké, pít vodu...

saraha1
25. bře 2015

Cauky damy,
vy jste toho napsaly, ze nezvladam odepisovat konkretne.
Ja si dneska zase desne pochutnala ke svacine. ty pohankovy palacinky, potreno domacim merunkovym dzemem ana to tvaroh..toho dzemu malicko.

Jinak vam povim, ze chleba se sunkou k snidani se mi tak prici uz 😀. Deska jsem ho zamenila za feferonovej salat, zitra asi vajicka. No a opsledni dny mam vecer pri ceste na WC takovej hlad, ze proste musim krajic chleba s necim, ale je fakt, ze zase druhou veceri nemam nikdy 30g sacharidu.

No jinak teda Barus, to je hrozny s tim jidlem, chtelo by to nakoupit nejaky bily jogurty, racio toasty a treba okurek jednu dve. Pripadne nejaky orechy. Nekdo za tebou prece pujde na navstevu, ne? Drz se!

muj manzel taky neni soliradni a nikdy nebyl..je fakt, ze kdyz mu zjistili cukrovku na podzim, tak ja v obdobi nejvetsi zravosti taky ladovala sladkosti jednu za druhou 😀. Ale prece jen ta jeho cukrovka je vyrazne mirnejsi ohledne diety.

macinek .. ono to jde i bez glukometru, moje kamaradka taky nemela, ale myslim, ze to pak clovek je ve stresu, kdyz nekdy ujede, protoze vubec netusi, jestli mu to nedela velikou paseku. takhle si zjistit, ze treba mu neco sedi hodne a muze toho snis i treba vic nez jsou povoleny sacharidy.

Holky, ja dneska premyslela pri ceste na slunicku, ze to je neuveritelny, ze za dva tydny a neco budu mit dite a ze je ve me neco, co zije a je jak tri a pul mouky..projde mi to jako velka haluz 😀.

Taky mi prijde usmevny to, jak nad kazdym druhym receptem brutalne slintam, ze si to pak upecu, ale je mi jasny, ze vubec nebude cas a taky uz mozna ani chut ne.

barbarkaaa
25. bře 2015

@leana3 to mam taky kupuju jen boty kdyz uz se rozpadaj. Stejne to neda. Jo velKy dite nasledek vychovy. Pres veskere pokusy se u nej rezim otec nedari nastartovat. Ted me volali ze skoly at si dojdu pro starsi ze ji boli v krku. A ucitelka ji.netaha na zimak na telocvik. No nenasel skolu. Musela babicka.
K obedu kure na paprice s peti. To bude hodnota..... svacina zadna. Aspon jsem to ustala bez zvraceni. Ja ted v rehu z.kurete snesu jen suchy prsa. Zbytek me nakopne

barbarkaaa
25. bře 2015

Tak po peti knedlikach s majdou 8,5 jdu do toho mlika do 6 asi umru hlady. 😒 dnes schvalne jedu na jejich davky. Tvrdej mi ze je to v poadku. Ze mam snist co mi daj. Merej jen pred jidlem a to se po nocni hladovce a pomrnavym jabku na svacu vejdu

erlif
25. bře 2015

@barbarkaaa ty kráso ☹ to je přístup.... a měřit jen před jídlem ? Tak to je mazec... ještě, že se můžeš měřit sama... teď mi tak došlo, že primář kamarádce říkal, že když měsíc před porodem udrží limit pod 10 po jídle, takže je to v pořádku, že ke konci, už nikdo nepočítá s tím, že ty hodnoty budou ukázkové, možná se tím řídí i v té tvé nemocnici... což mi fakt přijde hrozný... já mám tedy 33dnů do porodu ale rozhodně nehodlám překračovat limity a budu se to snažit, dokud budu doma, udržet v normě jak jsem byla doposud zvyklá...
no držím pěsti... a mrňouskovi se zatím stále ven asi nechce co? A o podepsání reversu jsi nepřemýšlela?

barbarkaaa
25. bře 2015

@erlif ja se sama merim protoze me zajimaj hodnoty po te jejich nedietni strave. Je zajima to pred jidlem prej. Dumala revers jsem mela do ut. Do rana. A tech reci o nezodpovednosti. Me en mladej tvrdil ze ted kdykoliv kvuli zatezi by mohla umrit placenta. Ale to by tady mohli drzet vsechny s cukrovkou. To nema logiku. To magezko mam pry na tlak protoze na prasky to neni ak jen tak abych mirne tu mela neco..

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru