Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

werumka
6. dub 2015

@anjelita Ja se o tehle vecech fakt nepru. Ale ani po detoxikaci a vsech ostatnich ochrannych mechanismech Ti nikdo nezaruci, ze skutecne neonemocnis. Lidi pak casto sklouzavaji k demagogii a neuvedomuji si, ze telo je tak slozity organismus, ze te nemoci se vzdy neda plne predejit. Zazila jsem to nedavno ve svem okoli a pak je to pro ty lidi mnohem tezsi to prijmout. Genetika je u cukrovky 1. typu sice jen malou casti, ale muze byt rozhodujici. Velkym spoustecem tohoto typu diabetu je stres. Prosim davejte si pozor na to, abyste v lidech nevzbuzovala presvedceni, ze se da vse nejakym zpusobem ovlivnit. Neda 🙂

macinek
6. dub 2015

@vrk Uf kočko teda ☹ , přeju hodně zdraví a sil a ať prcek vydrží v rámci možností co nejdýl v bříšku 🙂

macinek
6. dub 2015

Já jsem včera testovala sladkou večeři 😀 , 200g uvařené krupičné kaše oslazené stévií a s kakaem a hodinu po 6,6 😵 jupí nemusím pořád večeřet zeleninu 😀 . Zítra si udělám testovací den, tak jsem zvědavá, akorát teď to pokušení doma, plno sladkostí a nechci vidět co donese syn, ale mě teda nejvíc stejně lákají muffiny co jsem pekla 😀 , včera jsem si k svačině jednoho dala a k tomu tvaroh s borůvkama

anjelita
6. dub 2015

@werumka stres zpusobuje prekyseleni tela samozrejme taky, tudiz odstraneni stresu by se dalo zaradit i do "odkyselovaci diety". Nestudovala jsem roky pro nic za nic abych lidi mystifikovala. Mam jen ty nejlepsi umysly. A pravda je takova ze uplne vsechno se da nejakym zpusobem ovlivnit, to je proste fakt a ne vymysl. Genetika nam dava urcite predispozice, ale existuje bezpocet prostredku jak s tim nalozit. Pro priklad: V 17ti jsem byla diagnostikovana s nelecitelnou srdecni vadou. Cpali do me prasky a rikali mi ze je budu muset brat do konce zivota abych predesla nahle srdecni zastave. Prasky mi zpusobovaly vedlejsi ucinky na ktere jsem musela brat 5 dalsich druhu leku. Za rok utrap jsem jim ukazala vztyceny prostrednicek. Dala jsem se psychicky do kupy, vyhodila celou lekarnicku, vyhybala jsem se vecem co pritezuji organismu a dalsi testy za par let ukazaly ze jsem absolutne v poradku a vrozena srdecni vada zmizela. Takze neverim negativnim prognozam typu ze se neco neda ovlivnit. Vsechno jde kdyz se chce.

werumka
6. dub 2015

@anjelita Jinak jeste jedna zajimavost. Je ve sve podstate pravidlem, ze kdyz dostane cukrovku dite, tak je to do te doby neobycejne zdravy clovek. Proto to casto pak je takovy sok. Ja nebyla nemocna opravdu vubec a pak najednou prisla v lete viroza, imunita se nastartovala opacnym smerem / zareagovala naprosto neprimerene / a zacala nicit svoje bunky. Syn je treba uplne stejny, jeho nemoci by se v jeho peti letech daly spocitat na prstech jedny ruky. A paradoxne pak u tehle deti ta cukrovka hrozi vic.

anjelita
6. dub 2015

@werumka byla jste a vase dite ockovane? Proc se ptam. Ockovani spusti v tele "neviditelne" procesy, ktere zlikviduji prirozenou imunitu (spise prirozeny proces jak telo s ohrozenim nalozi) a telo to dost zmatne. Vedlejsi ucinky ockovani se u nekoho projevi okamzite, u nekoho za 40 let napriklad nahlou alergii na merunky, nebo i cukrovkou.

werumka
6. dub 2015

@anjelita Syn byl ockovany az v roce. Ale zdravy byl i pred tim 🙂 O svem ockovani toho moc nevim, ale vim, kam tim miris, kazdopadne u me za cukrovku s nejvetsi pravdepodobnosti muze sluneni se, kdyz bouchl Cernobyl 🙂

a.n.d.y
6. dub 2015

Ahoj holky! Připravovali jsme pokojíček pro malou, tak jsem neměla moc času, abych sem chodila.
@barbarkaaa dodatečně hrozně moc gratuluji k holčičce! Jak ti závidím, že už to máš za sebou 😀

Co se týče mě, tak od úterý mám inzulin na 3 jednotkách a musím říct, že došlo ke zlepšení hodnot nejen po snídani, ale během celého dne. Už se netrápím hlady a pěkně jím 🙂 Včera jsem zkusila místo chleba 2 celozrnné bulky a paráda. Za chvilku jdu dělat bramborový salát a přírodní plátky, tak snad mi to projde, i když je fakt, že se dnes nemám čím změřit, protože nemám proužky a ani dnes nemám testovací den 🙂

@werumka nechci se vměšovat do debaty, ale tím Černobylem jsi mi připomněla jednu příhodu - na střední jsem měla na matematiku jednu starší učitelku. 90% třídy nechápalo výklad látky ani po stopadesátépaté, tak se učitelka naštvala a řekla. Není se čemu divit, když jste slepice postižené Černobylem 😀 Asi se nás ten Černobyl bude držet celý život 😀

Všem vám holky přeji pěkné Velikonoce! 🙂

werumka
6. dub 2015

@a.n.d.y To jo, naše generace tím bude diskriminovaná až do smrti 😀
U nás se třeba v době před revolucí stavělo z cihel z radioaktivního popílku. Tehdy se to nějak vůbec neřešilo. Mamča říkala, že když ten barák stavěli, tak ty cihly měly i jinou barvu. A pak po tomhle všem malou novorozenou Verunku šoupne na balkón, když je tak hezky 😀 😀

a.n.d.y
6. dub 2015

@werumka Hele, věřím, že to tak bylo. Taťka pracoval tehdy v cukrovaru a chlapi sehnali ten přístroj, kterým se měřila radioaktivita a opravdu tu byla. Sice menší, ale byla. Já se tedy narodila 3 měsíce po výbuchu, ale kdo ví, jak dlouho to tu bylo. A neboj, nejsi v tom sama 😀 Mamka se mnou taky prý ráda chodila na procházky 😀

werumka
6. dub 2015

@a.n.d.y Taky kam přijdem, tam to prozáříme a ta radost z nás jen svítí 😀

macinek
7. dub 2015

Zdar ženy 🙂

tak dneska měřící den, nalačno super 4,7 (proč jsem takové hodnoty nemohla mít na testu sakrka 🙄 ), k snídani jsem si dala toustový chleba a jak tak nějak jsem si myslela že taky neprojde 8,3 😠 , takže fakt akorát obyč chleba

macinek
7. dub 2015

Holky dotaz kolik g sacharidů máte doporučeno na den? Na stránkách těhotenskacukrovka je uvedeno 250g, teď jsem se dívala do papírů co jsem měla v prvním těhotenství z Bohunic a tam mám uvedeno 275 - 300g denně. Já teď jedu kolem těch 250g

a.n.d.y
7. dub 2015

@macinek ahoj, já mám doporučeno 225-250g za den 🙂 Jinak co se týče snídaně - od začátku cukrovky jsem neměla k snídani nic jiného, než chleba 😀 Alespoň k večeři si už můžu dovolit celozrnné bulky 🙂

macinek
7. dub 2015

@a.n.d.y No já snídám taky jenom klasický chleba, akorát dneska jsme měli doma akorát toustový, tak jsem to zkusila a prd 😠 😀

a.n.d.y
7. dub 2015

@macinek já už si dělám zásoby na mrazák 😀 Dneska jedeme na nákup, tak si koupím čtyři půlky Šumavy a hotovo 😀 A jelikož mi prošla ta celozrnná bulka, tak si koupím i je. Už mi ten chleba taky leze ušima 😀

erlif
7. dub 2015

@macinek já jsem žádný limit nedostala... a ani nepočítám celkové denní sacharidy... držím se ukázkových hodnot, tak to neřeším... jojo taky snídám jen chlebík k snídani, ale mám ho ráda a po pravém másle se můžu utlouct, takže si vlastně vůbec nestěžuju.. jen tedy to dělení mě štve, ale i na to si zvykám a už odklepávám dny do porodu 🙂

macinek
7. dub 2015

Zítra se pokorně vracím k obyčejnému chlebu 🙂 . Od čtvrtka do soboty jsme u tchána, tak si sebou musím nakoupit zeleninu a jsem zvědavá co nám navaří, ale vzhledem k tomu že má náběh na dnu, tak je taky na dietě, tak to snad nebude taková hrůza 😀

erlif
7. dub 2015

@macinek já se chystám si za odměnu dneska upéct štrůdl.. když jsem odolala všem mazancům, beránkům a sladkostím... byl to boj 😅

macinek
7. dub 2015

@erlif Já jsem teda měla v neděli i v pondělí muffiny, ale vždycky v rámci svačiny a byly fakt malé a taky jsem měla dost pohybu, takže myslím že v pohodě 🙂

macinek
7. dub 2015

@erlif Mazanec jsem naštěstí letos péct nemusela a po kynutém sladkém těstě mě pálí v těhotenství žáha, takže mě to zas tak neláká. Já jsem si to sladké užila s krupicovou kaší v neděli k večeři 😀

erlif
7. dub 2015

@macinek mít na dohled muffiny, tak bych taky neodolala 🙂 naštěstí kamarádka co je peče naprosto úžasné bere ohledy na mou těhu cukrovku 🙂 a mám se těšit po porodu 🙂
Tak to já ani nevím, jestli by mi kynuté těsto vadilo nebo ne... na začátku těhu mi nevadilo a pak mi zjistili 27tt cukrovku a od té doby se vyhýbám bílé mouce... ale už jsem si poručila tvarohové buchty, jen doufám, že to při kojení prďolka bude zvládat a nedopadnu jako kamarádka která byla půl roku na den starém pečivu a toustovém chlebu.. když mě nevyšel dobře pudink tak ani tu krupicovku nezkouším... navíc já bych ji potřebovala mít hoooodně posypanou grankem, pak si na ní opravdu pochutnám.... 😀 takže zůstávám jen u kakaa 🙂

macinek
7. dub 2015

@erlif Mě třeba nevadily kupované kynuté koláčky, ale jak jsem to udělala doma čerstvé tak mě pálila žáha a byla jsem nafouklá jak žaba 😀 , no a po porodu se uvidí. Já jsem pekla mufiny pro syna a manžela a já všeobecně cukr při pečení dost omezuju, většinou dávám tak polovinu toho co je v receptu a stačí nám to bohatě. No za 14 dní má mamka narozky a já peču pro rodinu vždycky dorty, tak teda letos nevím, možná zkusím něco nového třeba mrkvový ať je to zdravější anebo nějaká cheesecake.

Mě tak kaše právě vyšla dobře : 200g uvařené krupičné kaše oslazené stévií a s kakaem a hodinu po večeři 6,6

erlif
7. dub 2015

@macinek no domácí je přeci jen poctivější 😀 mmm cheesecake bych si taky dala 🙂 a to s tím cukrem při pečení to mám stejně, taky ho dávám někdy i o půlku méně a přijde mi to sladké akorát 🙂
já už si na tu správnou krupicovou kaši počkám po porodu 🙂 jsem fakt ráda, že se mi to krátí... já si dělala pudink, koupila jsem speciální co neměl skoro žádné sacharidy, dala si fakt malou mističku, osladila stévií a hodinu po 8,3 ☹ takže smolík.... ☹

macinek
7. dub 2015

@erlif Tak od té doby co peču dorty doma, tak do cukrárny nechodíme, protože nám tam nechutná 😀 a taky se na moje dorty všichni hrozně těší 😀 , musím se domluvit s mamkou co by si dala nejradši a podle toho upeču.

macinek
7. dub 2015

Tak hodnoty po obědě luxusní 5,3 😵 - 160g tarhoní (těstoviny) a perkelt, zahušťovala jsem ho akorát trochou chleba a zeleninou (drcené rajčata a paprika)

a.n.d.y
7. dub 2015

Je to tu! Přiznávám se naprosto bez mučení - dnes jsem sežrala jednu krásnou malou domácí kremroli! Manžel na mě mluvil a ani nevím, co říkal 😀

saraha1
7. dub 2015

@a.n.d.y 😀 😀 😀 tak jsem se krasne zasmala 🙂

damy, ja dnes po kontrole mam uz jasno, pokud se nerozrodim do ctvrtka, a sance tam nejaka je (jsem otevrena na prst a jeste me pani doktorka prostournula), tak jdu na vyvolani. Tak mi drzte palce, at se prcek ejste uraci vylezt sam, ma odhad 3700-3900g, takze prcek to vlastne neni 😀.

hezky vecer. 🙂

lenule4444
7. dub 2015

@saraha1 Budu držet pěstičky aby jsi nemusela na vyvolání.Já jsem stále zavřená a na porod to nevypadá. 😉

barbarkaaa
7. dub 2015

@saraha1 Držím pěsti ať prosťournutí pomůže
na @erlif co chvíli myslím ... a co cukrovkářská dieta u vás v nemocnici? tady to byl fakt masakr
čermobyl bylo vtipné téma :D no bratránek a další dva z vesnice z nědo dostali epilepsii
nás pustili domu v neděli, sice z hraniční cukrovkou na ambulatní kontrolu, ale ten úplněk vyvola tolik porodů, že nás neměli kam dát. Koledu jsme zvládly. holky nadšený. teda Luci zvládla jen u strejdy , že to chce zkusit. Pak cestou dolu zas pbřiblinkla. První společná noc doma byla masakr- Kateřinka protekla skrz , co to bylo za boom ( dalši noc to zvládla 2 krát po sobě, behem 10ti minut) Lucinka se počurala a pak se přestěhovala k nám s bolícím bříšlem a ve čtyři ráno mám pozvracela obě postele. Takže doufám, že jakákoliv noc bude už lepšíííí .
Já na vás na ty velikonce táák myslela, fakt. Lehlej ovocnej dortík, u tety vetrnik domácí, takovej strřední bez ty přeslazený polevy, normálně jak nejsem na chlebíčky, tak ty s krabí a zemeninou u mě neměly šanci, jsem snědla čtyři :D těšte sééééé

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru