Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

werumka
10. srp 2016

@tedinka nechcete udělat nejakou fotoreportaz? 😀

werumka
10. srp 2016

@koncita Přesně, kdyby se do toho ale sama nevložila, tak to mohl být fakt prusvih. Víc takových diabetologů a bude to hned veselejší 🙂

hanulkavelunka
10. srp 2016

@pe_ma v tehotenstvi se da taky krasne hubnout ja -8kg
Nemam hodnotu ani 8 a 7,6 je max
Taky mam nadvahu a jsem tehotna a nikdy se mi tak krasne nehublo jak ted
Nekdo si nechava pichat hcg hormon aby hubl ale my tehule uz ho mame
A co znam ty co si pichaji inzulin tak hubnou. Je to vse o uprave jidla a nektera dieta dokaze upravit i cukr
Jak mi rekl muj prakticky Dr vysadit pecivo a sladkosti
Bohate staci bilkoviny zelenina a ovoce

pe_ma
10. srp 2016

@hanulkavelunka ano, dá, ale ne tak, že nasadíš redukční dietu, v těhu se nemá správně hubnout a na mě každý dr koukal dost zvláštně, když sem řekla, že hubnu a celkem za těhu zhubla 20kg!
ale víš jak, prostě pokud jako těhotná dojdeš k dr a první, co ti řekne je, že máš zhubnout, tak to podle mě není dobře, v těhu cíleně hubnout nemáš a to ti potvrdí každý příčetný gynekolog
já to vzala tak, že sem začala jíst víc zeleniny - jedla sem ji na chut - barevné papriky, rajčata, okurek, ředkvičky a hlídala si porce sacharidů, at je mám tak, jak je mám jíst, at má tělo tolik "cukru" kolik má mít a nic dalšího sem nehlídala a cukr se mi krásně srovnával a držel, až na nějaké výjimky a dobu, než se to ustálilo...

hanulkavelunka
10. srp 2016

@pe_ma ja zadnou redukcni dietu nedrzim,pecivo a sladke je svinstvo
Kg jdou dolu samy a to jim dost maso miluju,ryby uz taky,lusteniny
Nic nevazim jim do sytosti.
Drzela jsem za zivot plno diet u dcery jsem dala 27kg nahoru tak se tomu chci vyhnout a staci tak malo.
Kazdy gynDr radi snizit BMI i v tehu a kazde kg je jen zatez pri vetsi nadvaze a pak jsou problemy.nebo nejist prave to pecivo a nepribyvat.
Muj GynDr je primar porodnice a ja vim o cem mluvim.

werumka
10. srp 2016

@hanulkavelunka Víš co, @pe_ma nepíše o pečivu nebo sladkém. Píše o celkovém příjmu sacharidů. Podle toho, co jdi psala , jíš sacharidů málo (slozeni snidane nebo svaciny) a to je prostě redukční dieta. Mozek potřebuje ke svému fungování cukry. Když je nedostane v jídle, rozloží játra tuky a svalovinu na cukr. Budeš hubnout, glykémie bude ok, ale přijde pak jojo efekt a glykémie po nějakém čase začne stoupat.

alert
10. srp 2016

Zdravim cukrovkarky, ze me uz je zase zdravy clovek😉 Je to krasne najednou ze 40j. na noc, a 12, 10 a 6j. pres den + neustaleho mereni pred a po jidlech prejit k tomu, ze nic z toho nemusiiiiim.. Vsem tehulkam preju pevne nervy, vuli a vydrz! Vse zvladnete a v pripade gestacniho diabetu je to vlastne jeste pohoda, kdyz clovek vi, ze to ma i konec..

alert
10. srp 2016

Jo jeste jeden maly detail.. 😁😁 Kaja se mi narodil 5.8. v 38+2 tt vyvolavane, vazil 3480g a meril 48 cm uz jsme doma a oba mame cukr v poradku!

hanulkavelunka
10. srp 2016

@werumka ja ale nedrzim dietu 😉
Muj jidelnicek
Snidane cotage,sunka,nebo eidam a zelenina
Obed maso,testoviny,brambory a zelenina
Svacina jogurt.napoj acidofil,klidne si dam i smetan.jogurt,nebo bily s ovocem
A vecere opet maso s horou zeleniny nebo i to co k obedu
To ze hubnu,ja ani nechci,a ted uz se vaha 14 dni drzi a jsem ok
I knakebroty si dam s cimkoli
A to nema s redukcni dietou nic spolecneho u te musis pocitat a vazit ja to ale nedelam
Dostavam sacharidy v prilohach,ovoci,jogurtech a sem tam i v knakebrotech.
A cukr nejde nad normu o to tady prece jde
Kdybych mela nedostatek cukru dostala bych se do keto faze a to by mi fakt nebylo dobre
Kdysi davno ja a ketom.dieta,a to bylo psycho tres,nervozita,zimnice,horkost v puse. . . taky mam zkusenostg
Ted jsem ok ja i ma strava.

werumka
10. srp 2016

@alert To je krasavec usměvavý 🙂 ať je vám spolu hezky! 🙂

werumka
10. srp 2016

@hanulkavelunka Snídaně Ti obsahuje cca 10g sacharidů místo 40. Svačina taky tak 10-15 místo 30. Svacinu mezi obědem a večeří máš? Ti by mělo mít 30g sacharidů. Večeře by měla mít 50-60g sacharidů. Druhá večeře 30. Ketogenni dieta je strašný svinstvo, to máš pravdu. Odpraví metabolismus jedna dvě 🙂

hanulkavelunka
10. srp 2016

Opatrujte se,drzte se at je vse ok
A diky za rady.
Hodne stesti vsem 🍀😉

hanulkavelunka
10. srp 2016

@werumka mam 5 jidel za den a jim dost ovoce i zeleniny
Klidne i banan s bilym jogurtem,to miluju.
Ano i svaciny mam a v mezi case se napiju i mlika. 3dcl za den nekdy i 2x 3 dcl
Vim co semnou dela nedostatek cukru 😉

werumka
10. srp 2016

@hanulkavelunka V pohodě, jen že jsi psala, že Ti na gyn naměřili aceton v moči. Zkus zapracovat na té druhé večeři, spadne Ti pak lačná a zmizí ketony 🙂

hanulkavelunka
11. srp 2016

@werumka ale to jen 1x a banalni hodnotu a mela jsem malou veceri.
Kdyz spime do 9 i pul 10 tak nestiham svacinu,nebudu si kvuli jidlu natahovat budik a po veceri jsem syta a nenapada me nic co bych si mela davat po 20 21 hod. Nepotrebuju ji,ja na silu nejim.
Aceton je pry z hladoveni to jo,ale zkousela jsem co mi delaji vecere jak jsem merila a jedla jsem o vikendu a merila a vecere pred 5 a po 5,6 tak to bylo malo a proto ta hodnota 1 A
Hezky den

werumka
11. srp 2016

@hanulkavelunka Pokud máš poslední jídlo cca v šest, sedm a vstavam taky nejdriv v sedm, je to 12 hodin a to he hodně dlouho. Navíc když pujdes spát s hodnotou 5,6 po jídle, značí to, zes neměla ani k večeři dost sacharidů. Ale zase říkám, je to jen dobrá rada do budoucna, lacne glykémie v průběhu těhotenství stoupají 🙂

hanulkavelunka
11. srp 2016

@werumka jak jsem psala o vikendu jsem poprve zacala merit a zkouset co muzu a po cem mi vyleti cukr a v ut jsem jela na ko GynDr takze proto ten aceton a 8 az 14 hod lacna je ok nejdriv vecerim v 19.hod 😉
Ted je vse ok.
Diky

werumka
11. srp 2016

@hanulkavelunka Ano, ale zase - tyhle limity lacneni nejsou pro těhotné. Těhotná by s cukrovkou neměla přesáhnout 10 hodin, protože pak už zase glykémie běží nahoru. Jestli se třeba v noci budis, zkus trochu mléka a pak ráno změřit 🙂

hanka987
11. srp 2016

Holky, musím se pochlubit, už týden lačná 5,1 - níž to zatím neslezlo, ale výš taky ne, a to jsem měla pořád 5,2 - 5,6. Tak aspoň tak. A už je tomu vidět na konec. Za týden jdu ještě na poslední kontrolu před porodem a hlavně mi dr. kladla na srdce, ať si vezmu glukometr do porodnice. A pro jistotu už mám žádanku na oGGT - 2-3 měsíce po porodu se mám objednat a uvidíme. Kdyby mi to po porodu nelezlo dolů, mám přijít ihned.

koncita
11. srp 2016

@hanka987 taky si budu brát glukometr do porodky, ale hlavně se na poslední kontrole za týden musím zeptat, jaké hodnoty bych vlastně po porodu měla mít...když budu mít např. 5,5 lacnou znamená to, že mi cukrovka zůstala? Tohle teď právě nějak nechápu, jak pozam, jjestli jsem potom zdravá nebo mi to nedej bože zůstalo....

hanulkavelunka
11. srp 2016

@werumka kdyz mam rano 5,1 tak je to spatne? Vzdyt ma byt do 5,5 max ne? Tak je to ok

werumka
11. srp 2016

@hanulkavelunka Tolerance pro domácí měření se uvádí 5,3. Je potřeba hlavně sledovat trendy, tj. když to jednou vyletí, nic se neděje, pokud he soustavná stoupající tendence, která by Tě nutila ubírat jídlo, je potřeba zbystřit 😉

hanulkavelunka
11. srp 2016

@werumka kdyz jsem mela jet na ko
Vecere byla v 19 hod,vztavala jsem v 7 hod a lacna na krev dojela 8:30 a hodnota byla 5,1 a nahoru nic neslo

werumka
11. srp 2016

@hanulkavelunka Já se opravdu jen snažím nastínit, jak to funguje s postupujícím těhotenstvím. Tvoje startovací pozice je vyšší, než u holek, co dostanou cukrovku kolem toho 25. týdne. Ty mají ve tvém týdnu těhotenství glykémii třeba 4,5. My se Tě tu fakt nesnazime proudit, ale pomoct Ti, abys abys tu svojí horší startovací pozici mohla co nejvíc umazat 😉

hanulkavelunka
11. srp 2016

@werumka ano to ja vim a dekuji 😉
Jen si stejne myslim ze to upravim nebo udrzim stravou
Ja ziji pritomnosti 😉
Diky

koncita
11. srp 2016

@werumka a ostatní: co říkáte na složení? Dneska jsem neodolala a koupila, chuťově je výborná, ale asi až moc sladká 😀 už jsem byla zvyklá jen na tu mega hořkou 90%, to je hustý, jak si člověk odvykne 🙂

hanka987
12. srp 2016

Holky, tak dnes jsem se měřit neměla, ale něco mi říkalo, že se mám změřit - a lačná 4,8. To jsem za celou dobu, co měřím, neměla. Jupííí 🙂.

@koncita Ke složení nevím, mně řekli, aby měla čokoláda min. 80 % kakaa, tak ty, co mám doma 70% a 75% rozdávám, nebo nechávám na později, i když já čokoládová moc nejsem. A s tím odvyknutím máš pravdu, člověk si strašně rychle odvykne od sladkého. Jsem zvědavá, jak se na sladké pak zase bude zvykat. I když doufám, že ho oproti dřívějšku omezím.

koncita
12. srp 2016

@hanka987 no a já jsem pěkně naštvaná ☹ už jsem si libovala, jak je to v pohodě, dlouho hodnoty krásný, jak to krásně doklepu a teď dva dny lačná hraniční 😢 to mě pěkně sejří, vůbec nevím proč...mě klepne, jestli mi na poslední týden před sekcí nasadí inzulín....

hanka987
12. srp 2016

@koncita Jestli máš jen lačné hraniční, tak nenasadí. Já byla pořád přes u lačné, ostatní hodnoty v normě, tak dál dieta. A to jsem měla třeba i 5,6, jinak 5,2 nebo 5,4. Tři gynekologové i dva dětští lékaři mi taky řekli, že ty moje hodnoty na inzulín nejsou. Teď už mám pořád 5,1, jen dnes to kleslo na 4,8, nevěřila jsme vlastním očím.

koncita
12. srp 2016

@hanka987 já jsem se úplně nejníž dostala na 4,6 a to bylo jenom dvakrát za celou dobu cukrovky...no včera právě 5,4 a dnes 5,3 😠 😠

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru