Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

nonnni
8. srp 2014

@werumka
@elnika

no tak ted mi poradte, co se to deje....obed i veceri jsem mela vysokou pri mereni pred...obed byl 5,7 a 6,1 po no a ted se mi vubec povedl kousek...mereni pred 5,8 a mereni po 5,8...takze nemerit pred jidlem, tak mam luxusni hodnoty, ale me spis zajima, jestli mam resit ty hodnoty pred jidlem. Pred veceri jsem se nicim nenacpala, mela jsem jen salatovou okurku.

werumka
8. srp 2014

@nonnni No to bude právě tím - pokud máš špatnou "křivku" - buď, že ta glykémie po jídle stoupne jen trošku, nebo naopak klesne nebo zůstane stejná - tak potom na to opět játra reaguje vlastním cukrem, který pouští do oběhu. A ten Ti pak zvýší další hodnotu. Zkus si dát trochu víc jídla, ať ta křivka je trochu vyšší.

nonnni
8. srp 2014

@werumka myslis tim, ze telo uz tou dobou hladovi a postara se o energii jinak, viz glukoza (jatra)? Takze jist trosku vic, nebo v mensich intervalech?

werumka
8. srp 2014

@nonnni Přesně tak. Při takové glykémii po jídle už za další hodinu musí přejít do nouzového režimu. A za další hodinu už máš vyšší glykémii. Zkusila bych trochu víc jídla. Pokud by to skákalo moc, tak bych snížila intervaly.

nonnni
8. srp 2014

@werumka super, jdu na dlasi dlabanec🙂

elnika
8. srp 2014

@nonnni ja ted nemerim a tim padem ani nevim kolik mam,ale ty ty hodnoty mas docela v pohode,tome to skakalo vice.Ale stejne kdyz ted nemerim a dietu dodrzuji tak ani nevim kolik mam buhvi fakt,taky se desim pondelniho mereni.

kuna66
8. srp 2014

ahoj holky včera mi mudr napsal metformin na večer kvůli ranním hodnotám,že je nemám vysoké ale ani optimální řekl at je beru jakože jestli chci,že by mi je doporučil,ale že jak chci no,že můžeme zkusit i bez toho podepsala sem mu papír že souhlasím a četla sem nevýhody a výhody a v nevýhodách psali průjmy a bla bla aže významně přechází přes placentu a působí na plod:( když sem se ho ptala co to znamená řekl že nic závažného že studie jsou na to v pohodě..ted nevím..

werumka
8. srp 2014

@kuna66 Já bych metformin v těhotenství nebrala. Ve své podstatě má strašně malý význam i pro diabetiky druhého typu, kteří se s ním léčí. 70% je vždycky dieta. A za těch zbývajících 30 by mi ten metformin nestál. Pokud nejsou hodnoty optimální, nasadila bych inzulín. Pokud nejsou nijak tragické, už bych to do konce doklepala i bez inzulínu - za týden budeš za krizovým obdobím a pak už se cukrovka většinou stabilizuje sama.

kuna66
8. srp 2014

no právě jen kvůli těm hodnotám ráno co jsou kolem 5..na lačno a řekl sám že jak chci..spíš to vypadalo,že sám neví dal mi podepsat papír že lék je ve studii a že sem srozumněná s riziky a pak mě to doma tak vyděsilo hlavně když nevěděl co na to odpovědět že to působí na plod a že to zabírá jen 40% žen že sem si řekla že ho brát nebudu a zatím si nevzala..no a cukr je v normě..ráno byl dokonce 4,7.. takže na to asi kašlu jen sem nechtěla udělat něco co by ohrozilo plod víc.. jsem ke všem práškům skeptická..a zvlášt když je studie krátká a v letáku píšou že není vhodné pro těhotné..

elnika
9. srp 2014

Ahoj holky diabetolozka mi rikala,ze muzu horkou cokoladu 2 ctverecky ale musi mit 74%.Co myslite?

nonnni
9. srp 2014

@elnika zkus to....u me vyzkouseno a nic extra mi to nedela🙂

elnika
9. srp 2014

@nonnni a davas si mezi jidlem nebo jak a kolik?

nonnni
9. srp 2014

@elnika po jidle, ne tedy vzdycky. A dva ctverecky. misto zakusku.

elnika
9. srp 2014

@nonnni a ted si mam dat svacinku co kdyz si dam bily jogurt do toho jednu nektarinku a nastrouham na to dva ctverecky cokolady?

nonnni
9. srp 2014

@elnika to by melo projit🙂

elnika
9. srp 2014

@nonnni nastrouhala jsem tam jen jeden jsou dost veliky ty ctverecky,ale kdyz se ted nemerim jak to poznam zda je to ok?

nonnni
9. srp 2014

@elnika nepoznas...ale tohle by ti melo projit🙂

elnika
9. srp 2014

@nonnni to byla mnamka 🙂 tak o ctvrt na tri nejaky obidek asi rizoto a vecer slehacka s nektarinkama a vecerni vecere grilovani u znamych,budou kureci stehna nalozena a zeleninka a chlebik sumava🙂

nonnni
10. srp 2014

@elnika ja si dneska udelala merici den, protoze mi vcera bylo cely den blbe, bolela me hlava a vubec jsem byla mimo...tak chci (pred zitrejsi konzultaci) jete vyzjistit, jak na tom jsem...a zitra rano musim hlavne nabehnout do lekarny pro prouzky, mam akorat na dnesek.

Lacna hodnota 4,8...snidala jsem meltu s trochou mleka a udelala jsem si zase mini zavin, pekne cerstvy, z 1/4 listoveho testa (rozvalene, na pecicim papire) a jednoho jablka + skorice + cista stevie. Jsem na to zvedava.

elnika
10. srp 2014

@nonnni ahojky teda ty se mas 🙂 .No ja se budu merit zitra a bojim se.Co veceris na posledni veceri ze mas rano tak krasne hodnoty?

nonnni
10. srp 2014

Piskoty... @elnika

elnika
10. srp 2014

@nonnni samotne?A kolik?

nonnni
10. srp 2014

@elnika jj, samotne...hrabnu do pytliku a vezmu malou hrst...obycejne je to tak 8-9 piskot. Ketony rano nemam, alespon podle tech prouzku...

elnika
10. srp 2014

@nonnni takze to vyzkousim taky,zitra se mam merit 🙂

nonnni
10. srp 2014

@elnika no tak ja zase zaperlila a v podstate nejedla od obeda, az na vypity kefir a male nealko pivo...takze v pul desate vecer glykemie 6...ted jsem snedla jogurt a 4 redkvicky, jsem na to zvedava, nic jineho do sebe nenasoukam, je mi nejak soufl...

nonnni
11. srp 2014

@elnika
@werumka hmm...tak vcera po veceri 7,9...dneska rano 4,9, ale zase se mi objevily ketony v moci. Jako ne nijak drasticky, ale neutralni to nebylo. Ja uz se z toho picnu.

Dneska uz nemerim, at si trhnou vsichni nohou...

elnika
11. srp 2014

@nonnni ahojky tak ja na lacno 6,1 tak nevim taky ☹

nonnni
11. srp 2014

@elnika ☹ tedy my to vedeme☹

elnika
11. srp 2014

@nonnni tak po snidani 7,3 a to sem se nervovala s malou jeste.

nonnni
11. srp 2014

@elnika tak to neni tak zle🙂 Ja mam volat doktora kolem desate, tak jsem zvedava, co my na to rekne on...

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru