Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

vrk
6. bře 2015

@leana3 no ja si pred merenim na lacno vysala a setrela podlahy a mela jsem 5,7 !!!:(( zvysuje cukr v krvi i namaha a stres treba?5,2 je ok. Mne rikala vcera dr.ze dobre je to do 5,3

leana3
6. bře 2015

@vrk stres může prý glykémii zvyšovat, pohyb naopak - takže asi budu před ranním měřením cvičit🙂 Mě teda furt tvrdí, že jak je to nad 5,0 je to blbě, ale já se sama měřím teprve první den, ty předchozí lačné glykémie byly na odběrech u oGTT a pak na kontrolním odběru. No uvidím zítra, ještě to prostuduju, co komu tu ranní glyk. pomohlo snížit a vyzkouším. Jinak teď hodinu po snídani 6,1 to je dobré, ne? A to jsem měla hrnek mléka! Ó kéž bych byla ta, které mléčné výrobky ráno procházejí, když už nemůžu loupák, tak aspoň to mlíko 😀

vrk
6. bře 2015

@leana3 no 6,1 je super!! Jen tak dal ;) ale co to moje sakrys. Pry ten glukometr ukaze s odchylkou treba 0,3 tak to bys pak mela uplne ok!! Ja jsem zvedava na sebe, musim taky zjistit co mi ten cukr snizi rano teda, ja mela lacny cukr na ogtt 5...takze ok, ale dnes? 5,7 kurna teda. Jsemasi vcera pozde jedla a budu mozna vynechavat, ty druhe vecere, ale mela jsem hlad :(

erlif
6. bře 2015

@vrk @leana3 tak mojí doktoru nechává v klidu ranní na lačno hodnota i 6,0 s tím, že glukometry mají odchylky, důležité je, že mi to neskáče, takže na lačno mám většinou 5,3 a po snídani 5,8 nejhorší jsou ty velké skoky... a fakt jsem v klidu a nestresuju se tím 🙂
jinak, co jsem tu tak nastudovala, tak měřit se po 2h po jídle nemá u nás těhulek smysl (ale najde se pár vyjímek, kterým to naopak roste, naštěstí mezi ně nepatřím 🙂 ), důležitá je hodina po jídle a ta by neměla překročit 7,8... Ranní glykémii snižují noční svačinky... já když jdu ve 2h na záchod, tak si zobnu půlku chlebíka a dám si dcl mléka 🙂 a jdu zase spát.. říká se, že ranní glykémie je vysoká, protože tělo dlouho hladový a protože si noční svačinku dávám v 21h a vstávám v 5.45 tak je to prý moc velké hladovění... jenže chodím brzo spát, takže noční svačinku po 22h fakt nedávám 🙂

erlif
6. bře 2015

@vrk jinak k tomu měření... od dr. mám nakázano měřit se celý jeden den v týdnu, jaký si vyberu (jídlo si nezapisuji, jen hodnoty a že šlo o měření po 1h), jinak je na mém uvážení jak se budu píchat... na začátku jsem se píchala hodně... ale teď už vím, co mi dělá dobře a co ne a spíš se změřím, když na něčem zhřeším nebo si dám něčeho víc než je uvedená gramáž v těhu dietě 🙂 Moje dr. mi proužky dává při každé návštěvě, ale taky vycházím jen tak tak, jedny proužky jsem si pro jistotu koupila v lékárně jako rezervu, ale zatím jsem vždy vyšla... a to ranní měření na lačno by fakt mělo být po probuzení.. protože námaha a žádné jídlo glykemii automaticky zvyšuje.... takže jsi možná ty hodnoty měla ještě lepší...

leana3
6. bře 2015

@erlif jé, dík za uklidnění, já to asi moc řeším, no ale teprve začínám, já se zklidním🙂 Já měla v noci cca ve 22hod misku neslazených kukuřičných lupínků s mlékem a je fakt, že když jsem šla po půlnoci na malou, měla jsem pocit, že bych klidně něco snědla🙂 Taky se mám měřit jen jeden celý den a 3x týdně lačnou. Dneska mám pokusný den, zkouším různá jídla, asi i něco zhřeším, abych věděla - jen malinko 😔 Jdu si dělat sváču, prý se nemá banán a hroznové víno, ale když si to zvážím a vypočítám podle těch kalorických tabulek, tak to snad nevadí, ne? Mám zrovna nakoupené banány i víno a hrušky, vše co se nemá...😀

sdoop
6. bře 2015

@leana3 já banán i víno jím často, nerozumím tomu, proč by se nemělo. Když to člověk zváží, tak snad nemůže být problém. Zajímalo by mě vysvětlení, proč zrovna tohle ne. Je opravdu úsměvné, jak každá ta poradna funguje jinak a úplně jiné informace podává 🙂

leana3
6. bře 2015

@sdoop já myslím, že je to proto, že obsahují hodně těch jednoduchých cukrů, které nemáme jíst. Uvidím, právě jsem zdlábla ovoc. salát s ořechy a jogurtem - vše zváženo, aby to bylo 30g sacharidů. Takže za hodinu změřím a uvidím...

erlif
6. bře 2015

@leana3 s vínem je problém, že je příliš sladké a má ty rychlé cukry, které se v glukometru prý neukážou, ale vylejzá pak blbě dlouhodbý cukr... no tohel jsem nevěděla a před OGT snědla hroznového vína asi kilo, s tím, že je zdravé :D no teď si ho fakt nedám.. banány dost zakazují, protože jsou taky plné sacharidů, ale já ráda ty zelené a tam je prý jen škrob a né sacharidy.. 🙂 ale jako člověk to odchytá... já jsem zvědavá na ten dlouhodobý cukr, protože večerní svačina je jogurt slazený lžičkou granka a půlka sušenky a hodnoty mám lepší než po chlebu 😀 ale prý se tyhle prohřešky ukážou na tom dlouhodobém cukru.. ten mi budou dělat 23.3. tak pak podám zprávu...

@sdoop jojo každá poradna to má jinak a až mě děsí kolik doktorů prostě předepíše inzulín... je to hrůza! jsem ráda, že mám normální doktorku... důležité je cítit se dobře a mít zdravé miminko a to moje odpovídá jen pár dnů dopředu, takže věřím, že je vše v cajku 🙂

vrk
6. bře 2015

@erlif ja mam merit i 2hod po hlavnim jidle, protoze tam mi vysla u toho testu nejvic zvysena hodnota. Takze asi aby vedela co to dela. Jinak je fakt, ze jsem vstavala v 6:15 a prvne merila za hodinu a jeste po tom uklidu, takze se to tim mohlo zvysit, zkusila jsem pak merit jeste po 30min a to uz bylo 6,2 a po dalsich 30min porad nalacno uz 7,0....takze fakt s rostoucim hladem se to zvysuje. Ted hodinu po snidani 7,2 tak to je snad ok a uvidime co 2hod po snidani , mela jsem chleba s zerve a sunkou a vejce na tvrdo a caj rooibos s mlekem. Jinak ty prouzky asi taky dokoupim, docela me to testovani bavi 🙂, take mam jako ekonom rada cisla...jak uz tu nekdo taky psal. Od zitra budu merit hned po probuzení a snad to bude ok. Mne myslim rikala lacne hodnoty do 5,3 a po jidle 7,4...ale tim si nejsem jista.

vrk
6. bře 2015

@erlif nas odpovida 6dni dopredu, to je pry normalni. Ja prave zadny inzulin nechci, tak doufam, ze je taky dr.rozumna nebude to hrotit pokud budou hodnoty ok. O kolik je vas dopredu? Dlouhodobý cukr mi budou brat ve stredu a mam prijit po jidle, co to je ale? A jak casto ho berou pak? Kdyz jsem rekla te dia dr., ze malej je o tyden dopredu, tak se trochu zarazila...tak snad jsem nic nepokazila a neda mi proto inzulin

vrk
6. bře 2015

@sdoop
@leana3 jak odpovida prcek Vam?

erlif
6. bře 2015

@vrk to jsem jako účetní psala já 🙂)))) určitě to chce měřit co nejdříve po probuzení.. ty hodnoty jsou lepší...
a jen pro zajímavost, co jsem vypozorovala na sobě... ráno v 5.55 jsem naměřila 5,7 a jím až v práci v 6.45, hodnoty jsem měla do limitu... někdo mi tu řekl, že je to špatně, že musím jíst hned po probuzení.. no tak jsem vstala, a při cestě na tramvaj jsem do sebe dostala chleba, za hodinu se změřila a měla jsem to hezky přesvihlé... 🙂 takže rozhodně je lepší dodržovat to, na co je člověk xlet zvyklý 🙂 vychází to pak líp 🙂
mně říkala a píšou to i na těhotenské cukrovce, že hodinu po jídle 7,8 a dvě hodiny 6,7 (já mám skoro vždycky dvě hodiny po jídle kolem 4,2) ale je to fakt o doktorech, každý má ty limity jiné... 🙂

leana3
6. bře 2015

@vrk prý je naprosto v průměru velikostně, na posledním velkém UZ byl cca o dva dny menší🙂 tak snad dobrý.
Na ten glykovaný hemoglobin půjdu v pondělí, taky jsem zvědavá, co ukáže...

erlif
6. bře 2015

@vrk ve 30tt na velkém utz odpovídala 4dny dopředu a "problémové děti" kvůli těhu cukrovce prý poznají podle většího bříška a doktor říkal, že máme vše krásně v normě, tak jsem ráda 🙂 Takže to že je týden dopředu neznamená, že by se dia dr. měla děsit... tohle není nic neobvyklého a navíc to jejich měření, málokdy odpovídá skutečnosti 🙂
Vezmou Ti (doufám, že můžu tykat 🙂 ) krev v laborce a změří hodnotu dlouhodobého cukru a tam snad musí být hodnoty v rozmezí 32-40 nebo tak nějak, aby byl člověk v limitu... pokud není, poznají tam a řeší, čím se hřešilo... pak už záleží na dr. jestli tě bude do laborky hnát před každou návštěvou nebo ne.... já u ní byla už dvakrát a bude ho řešit až teď při třetí návštěvě, protože říkala, že jsem hodnoty po testu měla hraniční a že mě nebude zbytečně stresovat 🙂

vrk
6. bře 2015

Jinak k tem mlskam na svacinky zkuste strouhane jablko s jogurtem a se skorici /ne skoricovy cukr/ to ted planuji ja mnam

vrk
6. bře 2015

@erlif nas ted 25 +6 taky vse ok a pekne odpovidal i jsem dr.rikala, ze mam cukrovku a rikala, ze tam hraje roli kazdy mm vtom mereni a ze to neni nikdy uplne presne, takze, ze je peknej a soumernej 🙂 stehynko i brisko stejne a hlavicka tez.

vrk
6. bře 2015

@erlif ak 2hodky po jidle 5,3. Jinak uz mam hlad. Jis co 2hodiny nebo radei co 3hod?

erlif
6. bře 2015

@vrk no já uzobávám okurku a eidam kdykoliv mám hlad.. jinak jím fakt po dvou hodinách... a hodnoty mám v normě... po třech bych to nedala.. takže já mám po obědě dvě svačinky než si dám večeři.. s jednou bych to nedala, kor když se musím krotit s pečivem 🙂
ten "recept" s tím jogurtem a skořicím zkusím.. zní to zajímavě 🙂 jen mám vypozorované že po jablku je dřív hlad... takže si dávám jen půlku jablka a k tomu kukuřičný chlebík Racio s mořskou solí a je to v cajku 🙂

vrk
6. bře 2015

@erlif to jo, jablko totiz zrychluje traveni, taky si dam dve svaciny mezi obedem a veceri, vcera jsem umirala hlady, protoze jsem mela veceri uz okolo pate a druhou pak nekdy v 8. Mne rikala doktorka ze dulezite je v kazdem jidle mit i bilkoviny, takze jablko s racio chlebikem by neproslo, rikala, ze hlavne ne jen jednostranne sacharidove. Tak se snazim vzdy i tu bilkovinu, ale kdybych racio mazla zerve uz to jde 🙂

erlif
6. bře 2015

@vrk bílkoviny mám v každé svačince, protože si dávám mléko... ty čaje už mi lezou krkem 🙂 a když mě honí mlsná.. chodím si sem tam ucucávat mléko do lednice.. ještě, že ho mám ráda... jogurt dávám fakt až k večerní svačině (já mám obědy v 11h a večeře v 18h takže ty dvě svačiny jsou ideální) po 21hod

sdoop
6. bře 2015

@vrk
@erlif
@leana3 hm, tak to jsem z toho banánu jelen 🙂 normálně ho zařazuji, protože je i v tom jídelníčku na www. o cukrovce. Uvidíme, jak budu mít ten dlouhodobý cukr. Jdu na měření 16.3. Minule jsem měla 29 a to jsem měla radost, protože to bylo i s tím, jak jsem se nehorázně ládovala, když jsem o cukrovce přes měsíc nevěděla.

Jinak prcek měl v 32+5 2,5kg a prý je to horní hranice a jdeme příští týden na přeměření. Nicméně cukrovka na to vliv asi nemá, protože pokud zvětšuje břško, tak to nám odpovídá 30+5. U nás máme největší hlavičku, ta už odpovídá 37+2. Mám být ale v klidu, prý je vše v pořádku a souměrné. Prý je tady tolerance až 4 týdny nebo tak nějak, moc tomuhle nerozumím, tak věřím doktorce, že je vše ok 🙂

vrk
6. bře 2015

@erlif jojo, mleko mam taky nastesti rada, tak budu popijet 🙂. No uz se pomalu tesim na obed. A na obedy v praci chodis nebo si varis ssebou?

vrk
6. bře 2015

@sdoop a kolik ma byt ten dlouhodoby cukr normalne?

sdoop
6. bře 2015

@vrk neměl by být myslím nad 40, kdyžtak mě holky opraví 🙂

saraha1
6. bře 2015

@vrk
@leana3 holky, nez doctu celou stranku, jen abych nezapomnela.. pred jidlem rano (snidani) absolutne zadnej pohyb! 😀.. vstavate, telo nema energii a vy mu jeste date zabrat tim, ze na lacno jdete makat. To pak ta glykemie jeste stoupne. Mozna to tady uz behem dneska zaznelo, ale kdyby ne, tak radeji upozornuju. Takze rano vstat, vycurat, zmerit glykemii a jit snidat. 🙂
Pohyb je dobrej, ale az po jidle!

erlif
6. bře 2015

@vrk chodím do restaurací... nevařím si... a zvládám krásné hodnoty.. naopak když si dám jen salát s kuřecím steakem vychází hodnoty vyšší než když si dám třeba kuřecí medajlonky se sýrovou omáčkou a hranolkama - to mám ty hodnoty pak úplně luxusní 🙂

@vrk taky mám pocit, že do 40... ale zase záleží na doktorce a jejímu pohledu na věc...

saraha1
6. bře 2015

tak jsem vas docetla 🙂. S tim glykovanyxm hemoglobinem..nevim presne, jak to funguje jensi pamatuju, ze mi mudr rekla, ze to proste ukazuje, kolik cukru navazal hemoglobin behem poslednich 3 mesicu, tzn. kolik ho telo bez problemu zpracovalo a kolik ne. A protoze rychlej cukr stoupne rychle v krvi, nezaznamename ho na glukometru po jidle za 60 minut, protoze stoupnul uz treba po 20 minutach, takze kdybysme testovaly treba kazdych 10 minut po jidle, tak myslim, ze bysme krasne videly, jak funguje zpracovani rychlejch cukru a slozitejch. jenze na to nemame penize, jedine vykrast lekarnu s testovacima prouzkama 😀.
Ja teda dneska zase zacala merit, tak uvidime, jestli jsou po tom tydnu nejaky zmeny.

erlif
6. bře 2015

@saraha1 takže teoreticky, když jsem si dala k noční svačince jogurt s grankem a půlku sušenky a měřila jsem se za 10min po jídle a za 20min to už klesalo a byla jsem v normě skoro pod normou (6,0).. tak bych mohla mít ten cukr v pořádku, že jo?? prosím prosím nepiš ne 😀 😀

saraha1
6. bře 2015

@erlif ja myslim, ze jsi zbytecne merila po 10 minutach :_D.skoda prouzku, nezapomen, ze to v tom zaludku taky chvilku lezi 😀..ale ja myslim, ze by to mohlo bejt ok 🙂. Ja bych ale priste to nezkousela driv jak za 25-30 minut.
Ja merila nalacno 5,7, pred O 5,5, a ted po O asi 80minut a 5,8. A mam hlad!!!! 😀

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru