Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

macinek
16. dub 2015

@erlif No uvidíme co udělá ta dělená snídaně, před chvílí jsme se vrátili z oběda, manžel je dneska doma a mě se nechtělo vařit 😀 , tak zkusím změřit jak mi to výjde, měla jsem vývar bez nudlí a kuřecí přírodní plátek s fazolkama a hranolky

erlif
16. dub 2015

@macinek mňam, to zní dobře, přírodní steak s fazolkama miluju... já si zase dala ovocné meruňkové knedle.. jsem hrozná, já vím... ale vařit jen pro sebe a ještě ta opakující se jídla.. koho to má bavit 😀

ratatooy
16. dub 2015

@macinek ještě bych jen upozornila že cukrovka není z cukru jak si lidi myslí ale jde hlavně o tuk

macinek
16. dub 2015

@erlif Mě tady nebaví pořád vymýšlet obědy pro sebe, tenhle týden vařím teplé večeře, tak oběd většinou odbudu něčím rychlým. Knedle budu muset časem taky zkusit co to udělá 😀

macinek
16. dub 2015

@ratatooy No tak tučných věcí zase moc nejím a nejedla jsem ani před těhotenstvím. U nás je a byla oblíbená večeře zeleninový salát s tuňákem nebo kuřecím masem a buď těstoviny, bulgur, kuskus nebo kousek pečiva

ratatooy
16. dub 2015

@macinek tunáka mám taky ráda ale celkem je tučnej ten mi ani nevychází podle tabulek ale zase je to rybí tuk takže to neni až tak na škodu

macinek
16. dub 2015

@ratatooy Jj zase lepší než smažák s hranolkama 😀 a většinou používáme toho ve vlastní šťávě anebo olej hodně sliju a zdravé tuky jsou potřeba

macinek
16. dub 2015

Jupí hodinu po obědě 6,8 😵 , uf jsem měla z té klasické porce hranolek strach. Já jsem teď z toho stravování v restauracích trochu nervozní, přece jenom doma člověk ví co do toho dá a kolik toho je.

macinek
16. dub 2015

@ratatooy Zrovna dnešní oběd s těma hranolkama nebyl úplně ideální 😀 , ale bylo to meníčko a pak tam byla omáčka s knedlíkem anebo zeleninové placičky z bramborem a u těch placiček jsem si nebyla moc jistá a radši jsem si dala přírodní kuřecí plátek

ratatooy
16. dub 2015

@macinek jaká je vube ted hranice pro těhu cukrovku?prej to zase měnili,před rokem bylo ještě do 7 pak už to byla cukrovka

erlif
16. dub 2015

@ratatooy mění to pořád... nově platí (nevím od kdy, ale v lednu ty limity byly přísnější, do těhle bych se vešla)

Zvýšené hodnoty glykémií při OGTT jsou podle nových kritérií:

nalačno 5,1 mmol/l a výše
v 60. min OGTT 10,0 mmol/l a výše
ve 120. min OGTT do 8,5 mmol/l a výše

ratatooy
16. dub 2015

@erlif díky ja jsem právě u prvního těhu cukrovku měla a to jsem měla nalačno 3,2 a po 120min 7,8 a ted u druhyho jsem měla nalačno 5 a po 120min 7 a to už cukrovka nebyla

sannnya
16. dub 2015

ahoj děvčata, jsem nová-pozitivní cukrářka 🙂 čím si měříte ten cukr? čeká mě poradna až v pondělí a už se snažím velmi omezit cukry, ale netuším jestli dostanu u doktora něco k měření, nebo jak to chodí

ratatooy
16. dub 2015

@sannnya dostala jsem na diabetologii glukometr

a.n.d.y
16. dub 2015

@sannnya ahoj, taky jsem dostala u diabetologa glukometr 😉 Zaůjčili mi ho a před porodem ho vrátím. Dokupuji si ty měřící proužky 🙂

erlif
16. dub 2015

@sannnya záleží jakého chytneš diabetologa... glukometr mám taky půjčený, proužky dostávám zadarmo pokaždé 1x za 3 týdny, vracím ho až po porodu. Někde ho nepůjčují a řeknou, ať si ho koupíš, někdo si sám odebírá krev a lítá do laborky a někdo tráví den v nemocnici, kde mu udělají měřící den...

aanicka
16. dub 2015

@sannnya ahoj, u nás půjčují až když vychází blbý hodnoty, mě na gylk. profilu vyšly dobře, takže nic nepůjčili. Můj gyn. si prý určí, kdy chce další celodenní glyk. profil, bývá to tak za měsíc.

leana3
16. dub 2015

Ahoj holky,
tak já dnes volala svoje měření na diabetologii - i po metforminu mi ty lačné glykémie lítají, tak 4,8 - 5,2. No dle očekávání mi řekli, ať zvýším dávku metforminu, na kontrolu jdu až 30.4. Tak nevím, moc se mi do toho nechce, zkusím to ještě pár dní na původní dávce a přidám si víc sacharidů na druhou večeři - to musím stejně, páč jsem měla ketony v moči. Momentálně ale máme u obou starších kluků neštovice, jednomu končí a druhému začly v pondělí a má je fakt brutální, chudáček. Takže moc klidu zrovna nemám, jsem s nimi zavřená už 3 týdny doma a nejmíň 14 dní ještě budu☹ Uf uf, tak jsem si postěžovala. A dneska jsem hřešila - čokoládový diort z vegetariánské restaurace... aspoň nějaká útěcha... 😀

barbarkaaa
16. dub 2015

@aanicka jo nemocniční jidelníček jsem tady taky řešila taky, bílý rohlíky, dia džem, vanočku s kakaem s 6 ti jednotkama intulínu dve hodiny po snídani 9,6 😠 a oni že to maj dobře

@jusinka já se taky vyvolávanýho bála , ale tentokrát byl parádní , průběh jak přirozenej

barbarkaaa
16. dub 2015

@a.n.d.y přesně tohle neřešení a nepíchání si ted užívááám
@vrk krááása at jste brzo doma

barbarkaaa
16. dub 2015

@mimar já dokud se mi to ke komci nezbláznilo tak mě kostičku kvylitní čokolády dovolil

barbarkaaa
16. dub 2015

dočteno, já měla ted každý den něco Ponndělí poradka s Kateřinkou, uterý Luci oční, středa matrika ( Kateřinka se už jmenuje po tátovi dodatečně)dnes psycholog s Lucinkou, zítra první dopoedne doma, fakt bych někdy brala klasické šestinedělí a nechat si nosit pořádnej vývar do kouta.
S tou dietou máte pravdu, i když to není tak hrozný, je větší výber než při té cukrovce, pečivu se taky vyhýbám, ale makové etýnce od mamči jsem neodolala a adobrýýý. Chleba jím čerstvej, ale ne teplej, ale jen ten můj kvaskovej. Ten prý nenadýmá. Jsem včera pekla další pecen a děti si dobrovolě čistily zuby podruhý. Jedny ho tu suchej. Ukládala jsem do špajzky větší patku :D

aanicka
17. dub 2015

@leana3 no, tak to máte doma masakr. A jinak když jsi těhu, tak jsou ty neštovice u dětí v poho?

macinek
17. dub 2015

Tak dělená snídaně se osvědčila, hodinu po druhé půlce chleba 6,0 😵 , nalačno jsem měla 4,5, sice teda dneska to bylo bez zeleniny, jenom chleba s trochou másla a se šunkou, ale mám fakt radost

erlif
17. dub 2015

@macinek tak to jsem ráda, že ti to po té dělené snídani vychází stejně hezky jako mně 🙂 já jsem měla dneska na lačno 5,4 špatně se mi spalo a od 5.24-7.15 jsem se převalovala, tak to bylo asi tím...

macinek
17. dub 2015

@erlif Jsem fakt ráda, že to zabralo, ještě že existuje internet a dostupné informace, protože kdyby se člověk spoléhal na diabetology tak je v prd...., akorát teda měřila jsem dneska v tescu na lavičce 😀 , naštěstí tam bylo prázdno, jsem čekala jestli na mě někdo nevyletí že si aplikuju drogy třeba 😀

erlif
17. dub 2015

@macinek jojo taky jsem ráda, za internet a za holky, které tu rozdávají rady 🙂 protože přesně jak píšeš, kdyby se měl člověk spoléhat na diabetologa... 😀 😀
Já se takhle občas měřím v restauraci, když jdeme na delší oběd nebo véču, protože mě zajímá hodnota... tak taky vždycky čekám, jestli se někdo neozve.. :D těhotná a ještě feťačka :D

aanicka
17. dub 2015

Holky, já jsem tady za vás taky moc ráda. Od vás mám mnohem cennější rady z praxe, než nějaká teorie o tý nutriční poradkyni ani nemluvím. Prostě není specializovaná na těhu cukrovku 😒.

Děvčata, podařilo se mi od švagra půjčit glukoměr, prý ho nepoužívá - doufám, že to nějak nevadí, zkusím to celý nějak vydesinfikovat. Chci se zeptat, zda po každém odběru měníte i ty jehly/lancely , jak se to píše v návodu? A jak často si měříte? Každý den lačnou a po hlavních jídlech, nebo třeba 3x za týden, nebo když vás zajímá nějaký jídlo? Můžu si teda změřit i třeba hodinu po svačině, ať vím, jak jsem na tom s tím banánem? A měří se teda +- 5 min. hodinu po dojedení, že? A máte na to nějakou tabulku, nebo si to jen někam píšete? Moc děkuji!!!!!!!!

macinek
17. dub 2015

@erlif Když si vzpomenu na první těhotenství, tak na diabetologii jsem naštěstí šla až po prostudování stránek tehotenskacukrovka.cz a i tak jsem se po odchodu málem rozbrečela, protože sestra co mi říkala o jídelníčku mi zakázala prakticky všechno, řekla mi že z ovoce můžu akorát jablka, zeleninu tak max zelenou papriku a okurek, fakt masakr a ten jejich vzorový jídelníček byl pro klasické cukrovkáře, takže krapet mimo pro těhotnou. Doma jsem si tak prostudovala net znovu a uklidnila jsem se a víc už jsem s nima na diabetologii nediskutovala, jenom jsem ji vždycky všechno odkývala 😀

aanicka
17. dub 2015

@macinek jo, taky jsem dostala jídelníček pro normální diabetiky

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru