Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

maru9
7. únor 2016

@pe_ma jaké jsi nakonec pořídila, to CandyS? 😀 já zjistila že kafe ani čaj už sladit ani nechutná - jen občas tvaroh, jogurt, a tak..

werumka
7. únor 2016

@maru9 A kolik tam tech ketonu bylo? Hodnoty 7,7 na glukometru jsou realne treba 7,0. Coz vubec nad limit neni. Pokud mas ketony, tak hladovis a metabolismus je tim zatizeny. Nejde to brat tak, ze radsi budes min jist nez abys dostala inzulin.

pe_ma
7. únor 2016

@maru9 jj, cadnyS...měla sem strach, jak to bude chutnat, ale fat super! čaj sem nikdy nesladila, kafe nepiju, chci si to nechat jako požitek, tak sem si dala tvaroh s kakaem a 2 kapky a spokojená budu snad ještě týden :D

jinak ketony a hodnoty glykemii už odmítám řešit, já sem se z toho zase včera večer složila a fakt mám psychicky dost...prostě budu dělat vše podle svého nejlepšího svědomí a možností a hotovo...

maru9
7. únor 2016

@werumka když jsem jedla 40g sacharidů, měla jsem hodnoty 7,6, 7,7 (z profilu - z laboratoře) a dr. vyhrožoval inzulínem, že to mám tedy raději dělit.
Takže jsem vlastně měla 25-30 sach. + 20 sach. po 75 minutách od prvního jídla - a ty ketony tam byly po 3/4 hodině poté. Ale když přidám sacharidy, půjde nahoru cukr. Ketony byly na první zabarvené políčko (tzn. 1,5 mmol/l = 16 mg/dl).. Takže radši na dia popsat situaci i za cenu, že budu mít inzulín? 😖
chjo, jinak mám všechny hodnoty krásné - ale mít přidat na snídani by znamenalo asi poměrem zvýšit i ostatní jídla (dle toho, co říkala nutriční sestra, mám dietu 250g ale dávám jen 200g) a já to po obědě a večer už prostě nedávám, to bych se musela cpát věcma jako ovoce, kde je těch sacharidů hodně

pe_ma
7. únor 2016

@maru9 určitě bych to řekla...inzulin není taková tragedie a budeš víc v klidu 🙂
já jím tak těch 190-210g sacharidů, víc nedám...já zase nedám snídani, pak později už zvládnu víc...ketony mám, ale málo a dr se mě na ně ani nikdy neptal, tak to neřeším...

werumka
7. únor 2016

@maru9 Spojení "vyhrožoval inzulínem" je takový nešťastný 🙂 Inzulínem se nedá vyhrožovat, když ho normálně v těle máš. Jen ho prostě můžeš mít míň, než v těhotenství potřebuješ. A určitě je lepší nepřetěžovat slinivku tím, že se ty hodnoty snaží dorovnávat a ten inzulín si prostě píchnout. Zkus si zítra změřit ketony hned po probuzení. Protože ty se tvoří hlavně přes noc - tj. není nutné zvyšovat snídani, ale spíš druhou večeři.

maru9
7. únor 2016

@pe_ma no já se tím běžně nestresuju, jen mě to dnes vylekalo, že je něco špatně. Jako taky mi nikdo nic o ketonech neřekl - měřím si z vlastní vůle (občas). No ale když tady vidím, jak kdo bojuje s inzulínem a sami kolikrát ani doktoři tomu pořádně nerozumí a zvyšují a zvyšují, protože si neví rady.. ale tak díkybohu za toto fórum 🙂

maru9
7. únor 2016

@werumka ok, zkusím dnešní 2. večeři dát něco málo víc. Děkuju moc za radu.. jo a všechno nejlepší k svátku!! ♥

pe_ma
7. únor 2016

@maru9 chápu a znám moc dobře 🙂

werumka
7. únor 2016

@maru9 Diky 😀 zkus tu veceri pridat. Ony ty ketony pak totiz umi zamavat s hodnotou po snidani.

pe_ma
10. únor 2016

tak dneska kontrola na dia a docela pochvala, tak sem byla v šoku! zvedl inzulin a že předpokládá, že už to takhle zůstane do porodu...
a to sladidlo mi rozmlouval, prý raději jednou za týden lžičku cukru, tak nevím :(

londy
11. únor 2016

Holky poslední dva dny mám zvýšené hodnoty na lačno,5,5-5,4 nevím co se děje do ted jsem byla v normě ☹ dělám něco špatně?Přes den je to pak v pořádku!Jen na lačno je to zvýšené.Nemáte nějaký rady co by jsem mohla udělat proto aby to bylo ok????děkuju 🙂

londy
11. únor 2016

@werumka Mimochodem jsem napsala na svou pojištovnu ohledně těch papírku do glukometru a potvrdili mě že mám nárok na proplácení 400 papírku 🙂.Tak jsem vytiskla ten email jak radíš a jsem zvědavá co mě poví p. doktorka 🙂 holky děkuju!!!! 😉

pe_ma
11. únor 2016

@londy já bych zkusila zvednout večeři...nebo nejsi nachlazená?

londy
11. únor 2016

@pe_ma No,je pravda že večer s tím jídlem mám problém :-\ moc toho nesním!Mám opar a trolinku mě pobolívá po ránu v krku ale jinak nic!Cítím se dobře.

werumka
11. únor 2016

@pe_ma Rozmlouval, protože ho nezná 😀 Vůbec se tím netrap, diabetologové, když něco neznají, tak to rozmlouvají. Svého času i stévii 😀 Úplně v klidu. Myslím, že inzulín ještě zvedat budeš - ale to jen zkušenost, možná má pan doktor jinou - největší rezistence je mezi 30. a 35. týdnem. Tam se i u gestačního diabetu často musí nasadit inzulín. Takže kdyby to tak bylo, neděs se, je to normální 😉

werumka
11. únor 2016

@londy Jasně, 400 proužků je základ. Pokud cukrovka trvá delší dobu, nebo se nasazuje inzulín, tak se pak přes revizáka ještě další schválí. Jen ať pan doktor nakulí recept 😀
Lačná je většinou ta první hodnota, která v případě těhotenské cukrovky stoupá. Může to být způsobené nastupující inzulínovou rezistencí, ale taky může pomoct jednoduše upravit druhou večeři. Co jíš? Ketony v moči ráno nemáš?

pe_ma
11. únor 2016

@werumka no překvapilo mě to, říkal, že pokud je tu suklaroza, tak ne...tak nevím, ale tak nejím to xkrát denně...mám koupeno od pátku a měla sem 2x2 kapky 🙂
no já taky počítám, že inzulin ještě zvedneme, to mě nikdy nepřekvapí 🙂 mě spíš zaskočilo, že mu nevadili až tolik ty moje hodnoty okolo 9 po jídle...ale vyloženě mi řekl, at se z toho nehroutím, že je to dobré, ne úžasné, ale dobré, že je spokojený...to pro mě bylo nejvíc!

werumka
11. únor 2016

@pe_ma Důležitý je, že to mezi tou dobou před jídlem a po jídle moc neskáče. Navíc ještě nepřesnost glukometru. Ale obecně pro diabetiky 1. a 2. typu jsou trochu jiná měřítka a způsoby kompenzace, než pro gestační cukrovku. Důležitý je, že už si ty hodnoty sedly a vyladili jste inzulín.
Já myslím, že když si občas kápneš CandyS, tak se svět nezboří. Něco jiného by bylo, kdyby sis to čtyřikrát denně kapala do pití 🙂

pe_ma
11. únor 2016

@werumka jj, nechci to používat pořád, ale chci to jen na zahnání chutě na sladké tak 2x do týdne a zhřeším občas i light limoškou, říkám si, že pokud to nepřeháním, tak to nevadí, navíc nemít cukrovku, tak to ani nevím a piju to běžně, ptž mi chutnají víc jak klasické slazené...
no já mám před jídlem tak kolem 5 a po jídle kolem 9, to asi nejčastěji, nějaký výkyv tam mám taky, ale snad ne moc...inzulin sme zvedli, zítra budu měřit, tak sem zvědavá 🙂

svatenka11
11. únor 2016

Holky ještě taková moje zkušenost,mě dr říkala,že když si dělám test ráno,mám vždycky tu první krev utřít a vzít vzorek až z druhé kapička,že jsou v těle ještě látky z noci a prej ta druhá kapka krve je přesnější,tak to tak tedkom i dělám.

hance09
14. únor 2016

Holky, když jste se tu bavily o tom sladidle, co kokosový cukr? Četla jsem, že má nízký glykemický index...

maru9
14. únor 2016

@hance09 pořád to má přes 90% sacharidů a z toho naprostá většina cukrů (alespoň co se dívám na net) - nepoužívala bych

zuhra
14. únor 2016

Ahoj holky, muzu se přidat?jsem ve 25.tydnu, hodnota na lačno glukomerem 6,9, z laborky 5,8, takze zátezovy test sní nedělal, zitra vyfasnu zadanku na diabetologii

pe_ma
14. únor 2016

@zuhra držím palce, at se to srovná jen dietou! a i kdyby, tak inzulin není žádná hrůza a hlavní je, že ty i miminko budete v pořádku 🙂

zuhra
14. únor 2016

@pe_ma dekuju, gynekolog mi k tomu nic neřekl, tak se dost bojim rizik pro malou

zuhra
14. únor 2016

@pe_ma uz toho máme hodne negativního za sebou, tehotenstvi je z ivf

pe_ma
14. únor 2016

@zuhra neboj, já už se v tom nepitvám a beru to tak, že všechno dodržuju, co mi dr řeknou a i když podle mě to není ideální, tak u nich v pohodě, tak to tak beru...já se snažím z doktorů ty rizika a hrozby vyzjistit už 3 měsíce a nikdo mi je moc neřekl a googlit to nebudu! a neboj, budou hlavně hlídat, aby malá moc nerostla a určitě to bude vše ok, dr si vás pohlídá 🙂

hance09
14. únor 2016

@zuhra budou tě resp. malou hlídat, jestli neroste moc nebo málo, mě ještě poslali na kardio, kdy hlídají srdíčko prcka...jsi pod kontrolou,tak to bude dobré 😉 🙂

zuhra
14. únor 2016

@hance09
@pe_ma no prave, radši negooglovat🙂 tak snad z nich neco vytahnu na diabetologii. Zatím jsem si vyhodila sladké, i kdyz on je cukr snad vsude🙂 těžký je to u piti - jsem zvykla sladit čaj a pit minerálky... Snad nebudu muset i vsechno vážit, jsem z ze vaši diskuse paf🙂 jinak o kardiu nic neříkal, kontrolu mi reknou v pondeli, snad tedy bude častější, zatím jsem mela jedno za 4 tydny

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru